Seminář zahájil PhDr. Lukáš Humpl, odborný garant SPIS ČR a tiskový mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje, který přiblížil význam systému: „Systém rozvíjíme v rámci zdravotnictví. Zahrnuje kolegiální podporu (PEER), kdy nabízíme pomoc zdravotníkům, kteří prožili nadlimitní psychicky obtížnou situaci při výkonu své profese, ale i jindy v životě.“
Další z přednášejících, záchranář ZZS MSK a krajský koordinátor SPIS Ing. Petr Gaj, zdůraznil praktické přínosy systému: „Dnešním dnem jsme dostali možnost ukázat v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jak funguje systém psychosociální intervenční služby, který se zabývá poskytováním první psychické pomoci příbuzným, zasaženým a těžce nemocným, ale také podporou pro zaměstnance.“
Odborný pohled a další rozměr systému SPIS účastníkům přiblížil Mgr. Radim Holek, koordinátor SPIS pro ZZS MSK. Součástí semináře byly také příklady z praxe, o které se podělila všeobecná sestra FNO Bc. Zuzana Adamovská, koordinátorka SPIS. Nemocnice ve Frýdku-Místku představila svůj intervenční a peer tým, který zahrnuje: Radmilu Dibonovou, vrchní sestru PAZS a nemocniční koordinátorku týmu, Mgr. Lenku Lindovskou, porodní asistentku, Mgr. Karolínu Zpěváčkovou, všeobecnou sestru CUP, Lenku Šokalovou, DiS., všeobecnou sestru ARO, Mgr. Annu Hlisníkovskou, všeobecnou sestru JIP.
Porodní asistentka Mgr. Lenka Lindovská vyjádřila naději na rozšíření týmu:
„Věřím, že se témata dnešního ústavního semináře líbila a třeba někoho z řad kolegů zdravotníků osloví jako nového člena našeho podpůrného týmu.“
Díky velkému zájmu o akci a kvalitním prezentacím si účastníci odnesli nejen užitečné informace, ale i inspiraci pro zvládání náročných situací, kterým čelí ve své praxi.