Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • O zápis do MŠ je zájem, děti z Ukrajiny budou mít své třídy
  • V karvinské porodnici zmodernizovali rodinné pokoje
  • Možnosti zkrášlení prostoru v Ostravě
  • Expozici Opava/Troppau doplnily další předměty
  • Novojičínské děti prověřil Branný den

O zápis do MŠ je zájem, děti z Ukrajiny budou mít své třídy

V těchto dnech probíhají zápisy dětí do mateřských škol. Například v Havířově předpokládají, že budou obsazena všechna volná místa. Proto pro ukrajinské děti vytvářejí speciální třídy.

Do mateřské školy Balzacova v Havířově začali chodit rodiče k zápisu hned po otevření. Doufají, že pro jejich dítě bude místo. Školka může přijmout 22 dětí a předpokládá, že kapacitu naplní.

Miroslava Turecká, MŠ Balzacova: “Čekáme, že bude převis, že zřejmě neuspokojíme dvouleté děti, které ze školského zákona ze systému už vypadly. My musíme ještě kalkulovat s místy s takzvaným odkladem školní docházky."

Proč jste takto spěchali?

anketa: “Abychom se do té školky dostali. Máme ji blízko bydliště a protože má dobré hodnocení.”

Radnice má pro příští školní rok 622 volných míst a očekává, že pro děti z Ukrajiny, které budou mít zápis v červnu, moc volné kapacity nezbyde. Řešení ale radnice nalezla. Už nyní otevřela speciální třídu na MŠ Přímá, kde nyní chodí 24 dětí. Další třída se chystá.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Máme vytvořeno oddělení přímo pro tyto děti a pokud bude požadavek ze strany ukrajinských rodičů, že chtějí umístit děti do školky, budeme otevírat ještě třídu na MŠ Mládí na Šumbarku. Počítáme s kapacitou zhruba 50 dětí na obou mateřských školách."


Pokud by kapacita ani tak nestačila, radnice by hledala další možnosti.

---

V karvinské porodnici zmodernizovali rodinné pokoje

Nemocnice Karviná-Ráj zprovoznila na porodnickém oddělení zmodernizované pokoje pro maminky a jejich novorozence. Na financování přestavby rodinných pokojů přispělo ze svého rozpočtu i město Karviná.

Maminky, které přivedou na svět své dítě v karvinské rporodnici mohou nově využít nabídku nemocnice a zotavovat se po porodu v rodinném pokoji hotelového typu. Místnost je plně klimatizovaná a odpovídá nejvyšším moderním standardům. Prohlédnout si je přišli i zástupci vedení města.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Já jsem rád, že jsme na to mohli finančně přispět, vznikly tady nadstandardní pokoje, věřím tomu, že maminkám se budou líbit."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná - Ráj: "Toto oddělení bylo kdysi rekonstruováno, nicméně chyběl tady ten nadstandard, aby rodičky, které chtějí být samy a chtějí tady mít svého manžela i případně s dítětem, tak abychom jim vytvořili podmínky."

Pro zotavování maminky po porodu je komfort zázemí důležitý a velkou roli hraje i vstřícný přístup zdravotníků, kteří pečují o ní i její narozené dítě.

Tomáš Rusnok, primář Gynekologicko - porodnického oddělení, Karviná-Ráj: "V dnešní době je důležité přijít do nemocnice kdy ten standard bydlení je podobný jako doma. V rámci té modernizace jsme skoro kompletní, protože sál je nový, šestinedělí je zrekonstruované a teď jsme doplnili dva nadstandardní pokoje na oddělení gynekologie."

Z dlouhodobého hlediska je zvýšená poptávka po nadstandardních pokojích, které využívají nejen rodičky z Karviné, ale i jiných měst a obcí.

---

Zprávy krátké, 4. 5. 2022, 3

Česká pošta staví v Mošnově nákladní terminál pro zásilky z Číny. Jde o další významný krok k transformaci Letiště Leoše Janáčka z osobní na nákladní dopravu. Otevření překladiště je plánováno na podzim, ale už za měsíc začne nábor pracovníků.
Ivo Vysoudil, mluvčí České pošty: "Jde vlastně o třídící centrum, které bude využívat různé typy dopravy. V Mošnově má napojení na vlakovou, letištní i dálniční dopravu. Jde o tzv. multimodální typ přepravy."

---

Možnosti zkrášlení prostoru v Ostravě

Pokud máte nápad, jak vylepšit své okolí, sem s ním. Využít k tomu můžete například dotační program ostravského magistrátu s názvem Tvoříme prostor. Od roku 2017, kdy byl vyhlášen poprvé, už díky němu vzniklo 45 projektů za bezmála 12 milionů korun.

V klubu Atlantik v centru Ostravy se sešli lidé, kteří chtějí zlepšit veřejný prostor v Ostravě. Dozvěděli se, jaké jsou možnosti a co pro to musí udělat.

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Veřejnosti představujeme náš dotační program Tvoříme prostor. Ten se zrodil v roce 2017 pod názvem Fajnovy prostor, ale protože už toho v Ostravě je strašně hodně fajnového, tak jsme ho změnili na Tvoříme prostor. Vždycky jsou to nápady veřejnosti, jednotlivců, nebo spolků, kteří přijdou s nápadem jak si zlepšit okolí domu, kde bydlí, okolí školy, kde chodí studovat nebo okolí kanceláře, kde chodí pracovat.”

Vždy se musí jednat o projekty na území města Ostravy. Žadatelé mohou být odkudkoli. Nově mohou lidé podávat návrhy 4x ročně.

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Odborná komise je vždy vyhodnotí, ale zároveň s žadatelem. Takže mu poradí, jak třeba projekt upravit tak, aby byl realizovatelný.”

Veškeré informace najdete na webu tvorimeprostor.cz. Spuštěn byl také 3. ročník projektu Náš obvod. Také ten nabízí novinky.

Rostislav Řeha (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Ty změny jsou víceméně pozitivní. Navýšili jsme objem peněz, které do toho dáváme na milion 200 tisíc a jeden projekt může být nyní až do výše 600 tisíc, ne 400 jak to bylo v předchozích dvou ročnících.”

Další změnou je, že byly vyjmuty Komenského sady, Sad Milady Horákové a Husův sad, kde jsou v planu velké revitalizace.

---

Expozici Opava/Troppau doplnily další předměty

Před necelými 4 lety vzniklo na půdě opavské radnice muzeum, které dokumentuje historii města. Nyní se expozice rozšířila ještě o další předměty, které dokreslují život ve slezské metropoli v minulém století.

Milovník historie, vášnivý sběratel a také tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis už před dvěma desetiletími snil o tom, zřídit muzeum, které by dokumentovalo historii Opavy. Postupně tedy vyhledával zajímavé předměty, které se slezskou metropolí souvisejí. 

Víc jak 80 zajímavostí bylo veřejnosti představeno v roce 2018. Tehdy vzniklo v půdních prostorách radnice malé muzeum.  Nyní byla zrekonstruována druhá část půdy, která nabízí další výstavní prostor.

Tomáš Elis, sběratel a iniciátor vzniku expozice: „Tato expozice obsahuje některé novější artefakty, předměty a opavika, která pocházejí z let poválečných 1945 – 1980.“

Uvidíte tady kuchyňské mlýnky, nádobí, kopie obrazu zdejšího malíře Valentina Držkovice, album zločinců, které zřejmě viselo na četnické stanici nebo prkno z pianina, kde si opravář pečlivě zapisoval, co musel na nástroji vylepšit.

Ondřej Haničák, autor expozice a kurátor sbírky, Slezské zemské muzeum „Samozřejmě, některé předměty, které jsou zde prezentovány, jsou spíš marginálního charakteru. A v době svého vzniku nebyly považovány za důležité. Ovšem v souvislostech této expozice významu jednoznačně nabyly.“

Pro návštěvníky je expozice otevřená každou sobotu od 10 do 17 hodin. Prohlídku můžete spojit s výstupem na radniční věž Hlásku.


EXPOZICE NA HLÁSCE: OPAVA/TROPPAU                                                                                                                                                                          budova radnice (Hláska), Horní náměstí 69, Opava

otevírací doba:  květen - září, vždy v sobotu, 10,00 - 17,00 hod.

---

Zprávy krátké, 4. 5. 2022, 4
Opavští fyzikové našli způsob, jak ještě lépe detekovat tzv. neutronové hvězdy. Ve své vědecké práci se zaměřili jejich nově zkoumanou vlastnost – míru kompaktnosti blízko jejího povrchu, kterou pracovně nazvali „obezitou“. Zavedli také pracovní teorii rezonanční výhybky. Tvrdí, že díky oscilacím jsou schopni celkem přesně určit parametry neutronových hvězd – například hmotnost nebo rychlost rotace.

Další úspěch v boji s pervitinem v Moravskoslezském kraji hlásí toxi tým policie. Ve vazbě skončili čtyři lidé z Havířova a Novojičínska, kteří drogu vyráběli a prodávali. Mezi nimi je i 35letý recidivista s 15 záznamy v rejstříku trestů nebo další recidivista, u kterého policisté našli také zbraň.

---

Novojičínské děti prověřil Branný den

Novojičínský klub vojenské historie pořádal v areálu Skalek Branný den. Kluci a holky si mohli vyzkoušet zdravovědu, střelbu ze vzduchovky nebo projít v plynové masce zamořeným územím.

S myšlenkou uspořádat Branný den v Novém Jičíně si Klub vojenské historie FENIX pohrával více než dva roky. Smyslem akce, která se teď konala na Skalkách, bylo hlavně aktivně pobavit děti a rodiče.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Je to akce pro rodiny s dětmi. Historické ukázky, které děláme, tak většinou se přijdou podívat ti tatínkové, ty malé děti moc ne, protože je to na ně moc velký hluk, a proto jsme chtěli i malé děti zapojit do nějaké naší akce, proto Branný den.”

Připravená trasa obsahovala 8 stanovišť, začalo se zdravovědou.

Adriana Plášilová, KVH FÉNIX Nový Jičín: “Učíme tady děti, když se poraní, jak si obvázat ruku, jak zastavit krvácení a ty starší, jak poskytnout první pomoc.”

Pak následovaly další úkoly - plazení se pod překážkou, práce s mapou, střelba ze vzduchovky nebo průchod zamořeným územím v plynové masce.

účastníci akce:  “Mně se ani nejvíce líbilo běhání v maskách a střílení ze vzduchovky a airsoftky.”

“Šplhání po laně a střílení z pušky.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Každé město, každá vesnice žije nějakým osobitým způsobem a právě kořením jsou tyto zapsané spolky, různé organizace, a kluby.”

Branný den se konal za podpory města Nový Jičín a České obce legionářské, ve spolupráci se studenty střední odborné školy Educa.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. května 2022, 17:00

O zápis do MŠ je zájem, děti z Ukrajiny budou mít své třídy

V těchto dnech probíhají zápisy dětí do mateřských škol. Například v Havířově předpokládají, že budou obsazena všechna volná místa. Proto pro ukrajinské děti vytvářejí speciální třídy.

Do mateřské školy Balzacova v Havířově začali chodit rodiče k zápisu hned po otevření. Doufají, že pro jejich dítě bude místo. Školka může přijmout 22 dětí a předpokládá, že kapacitu naplní.

Miroslava Turecká, MŠ Balzacova: “Čekáme, že bude převis, že zřejmě neuspokojíme dvouleté děti, které ze školského zákona ze systému už vypadly. My musíme ještě kalkulovat s místy s takzvaným odkladem školní docházky."

Proč jste takto spěchali?

anketa: “Abychom se do té školky dostali. Máme ji blízko bydliště a protože má dobré hodnocení.”

Radnice má pro příští školní rok 622 volných míst a očekává, že pro děti z Ukrajiny, které budou mít zápis v červnu, moc volné kapacity nezbyde. Řešení ale radnice nalezla. Už nyní otevřela speciální třídu na MŠ Přímá, kde nyní chodí 24 dětí. Další třída se chystá.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Máme vytvořeno oddělení přímo pro tyto děti a pokud bude požadavek ze strany ukrajinských rodičů, že chtějí umístit děti do školky, budeme otevírat ještě třídu na MŠ Mládí na Šumbarku. Počítáme s kapacitou zhruba 50 dětí na obou mateřských školách."


Pokud by kapacita ani tak nestačila, radnice by hledala další možnosti.

---

V karvinské porodnici zmodernizovali rodinné pokoje

Nemocnice Karviná-Ráj zprovoznila na porodnickém oddělení zmodernizované pokoje pro maminky a jejich novorozence. Na financování přestavby rodinných pokojů přispělo ze svého rozpočtu i město Karviná.

Maminky, které přivedou na svět své dítě v karvinské rporodnici mohou nově využít nabídku nemocnice a zotavovat se po porodu v rodinném pokoji hotelového typu. Místnost je plně klimatizovaná a odpovídá nejvyšším moderním standardům. Prohlédnout si je přišli i zástupci vedení města.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Já jsem rád, že jsme na to mohli finančně přispět, vznikly tady nadstandardní pokoje, věřím tomu, že maminkám se budou líbit."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná - Ráj: "Toto oddělení bylo kdysi rekonstruováno, nicméně chyběl tady ten nadstandard, aby rodičky, které chtějí být samy a chtějí tady mít svého manžela i případně s dítětem, tak abychom jim vytvořili podmínky."

Pro zotavování maminky po porodu je komfort zázemí důležitý a velkou roli hraje i vstřícný přístup zdravotníků, kteří pečují o ní i její narozené dítě.

Tomáš Rusnok, primář Gynekologicko - porodnického oddělení, Karviná-Ráj: "V dnešní době je důležité přijít do nemocnice kdy ten standard bydlení je podobný jako doma. V rámci té modernizace jsme skoro kompletní, protože sál je nový, šestinedělí je zrekonstruované a teď jsme doplnili dva nadstandardní pokoje na oddělení gynekologie."

Z dlouhodobého hlediska je zvýšená poptávka po nadstandardních pokojích, které využívají nejen rodičky z Karviné, ale i jiných měst a obcí.

---

Zprávy krátké, 4. 5. 2022, 3

Česká pošta staví v Mošnově nákladní terminál pro zásilky z Číny. Jde o další významný krok k transformaci Letiště Leoše Janáčka z osobní na nákladní dopravu. Otevření překladiště je plánováno na podzim, ale už za měsíc začne nábor pracovníků.
Ivo Vysoudil, mluvčí České pošty: "Jde vlastně o třídící centrum, které bude využívat různé typy dopravy. V Mošnově má napojení na vlakovou, letištní i dálniční dopravu. Jde o tzv. multimodální typ přepravy."

---

Možnosti zkrášlení prostoru v Ostravě

Pokud máte nápad, jak vylepšit své okolí, sem s ním. Využít k tomu můžete například dotační program ostravského magistrátu s názvem Tvoříme prostor. Od roku 2017, kdy byl vyhlášen poprvé, už díky němu vzniklo 45 projektů za bezmála 12 milionů korun.

V klubu Atlantik v centru Ostravy se sešli lidé, kteří chtějí zlepšit veřejný prostor v Ostravě. Dozvěděli se, jaké jsou možnosti a co pro to musí udělat.

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Veřejnosti představujeme náš dotační program Tvoříme prostor. Ten se zrodil v roce 2017 pod názvem Fajnovy prostor, ale protože už toho v Ostravě je strašně hodně fajnového, tak jsme ho změnili na Tvoříme prostor. Vždycky jsou to nápady veřejnosti, jednotlivců, nebo spolků, kteří přijdou s nápadem jak si zlepšit okolí domu, kde bydlí, okolí školy, kde chodí studovat nebo okolí kanceláře, kde chodí pracovat.”

Vždy se musí jednat o projekty na území města Ostravy. Žadatelé mohou být odkudkoli. Nově mohou lidé podávat návrhy 4x ročně.

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Odborná komise je vždy vyhodnotí, ale zároveň s žadatelem. Takže mu poradí, jak třeba projekt upravit tak, aby byl realizovatelný.”

Veškeré informace najdete na webu tvorimeprostor.cz. Spuštěn byl také 3. ročník projektu Náš obvod. Také ten nabízí novinky.

Rostislav Řeha (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Ty změny jsou víceméně pozitivní. Navýšili jsme objem peněz, které do toho dáváme na milion 200 tisíc a jeden projekt může být nyní až do výše 600 tisíc, ne 400 jak to bylo v předchozích dvou ročnících.”

Další změnou je, že byly vyjmuty Komenského sady, Sad Milady Horákové a Husův sad, kde jsou v planu velké revitalizace.

---

Expozici Opava/Troppau doplnily další předměty

Před necelými 4 lety vzniklo na půdě opavské radnice muzeum, které dokumentuje historii města. Nyní se expozice rozšířila ještě o další předměty, které dokreslují život ve slezské metropoli v minulém století.

Milovník historie, vášnivý sběratel a také tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis už před dvěma desetiletími snil o tom, zřídit muzeum, které by dokumentovalo historii Opavy. Postupně tedy vyhledával zajímavé předměty, které se slezskou metropolí souvisejí. 

Víc jak 80 zajímavostí bylo veřejnosti představeno v roce 2018. Tehdy vzniklo v půdních prostorách radnice malé muzeum.  Nyní byla zrekonstruována druhá část půdy, která nabízí další výstavní prostor.

Tomáš Elis, sběratel a iniciátor vzniku expozice: „Tato expozice obsahuje některé novější artefakty, předměty a opavika, která pocházejí z let poválečných 1945 – 1980.“

Uvidíte tady kuchyňské mlýnky, nádobí, kopie obrazu zdejšího malíře Valentina Držkovice, album zločinců, které zřejmě viselo na četnické stanici nebo prkno z pianina, kde si opravář pečlivě zapisoval, co musel na nástroji vylepšit.

Ondřej Haničák, autor expozice a kurátor sbírky, Slezské zemské muzeum „Samozřejmě, některé předměty, které jsou zde prezentovány, jsou spíš marginálního charakteru. A v době svého vzniku nebyly považovány za důležité. Ovšem v souvislostech této expozice významu jednoznačně nabyly.“

Pro návštěvníky je expozice otevřená každou sobotu od 10 do 17 hodin. Prohlídku můžete spojit s výstupem na radniční věž Hlásku.


EXPOZICE NA HLÁSCE: OPAVA/TROPPAU                                                                                                                                                                          budova radnice (Hláska), Horní náměstí 69, Opava

otevírací doba:  květen - září, vždy v sobotu, 10,00 - 17,00 hod.

---

Zprávy krátké, 4. 5. 2022, 4
Opavští fyzikové našli způsob, jak ještě lépe detekovat tzv. neutronové hvězdy. Ve své vědecké práci se zaměřili jejich nově zkoumanou vlastnost – míru kompaktnosti blízko jejího povrchu, kterou pracovně nazvali „obezitou“. Zavedli také pracovní teorii rezonanční výhybky. Tvrdí, že díky oscilacím jsou schopni celkem přesně určit parametry neutronových hvězd – například hmotnost nebo rychlost rotace.

Další úspěch v boji s pervitinem v Moravskoslezském kraji hlásí toxi tým policie. Ve vazbě skončili čtyři lidé z Havířova a Novojičínska, kteří drogu vyráběli a prodávali. Mezi nimi je i 35letý recidivista s 15 záznamy v rejstříku trestů nebo další recidivista, u kterého policisté našli také zbraň.

---

Novojičínské děti prověřil Branný den

Novojičínský klub vojenské historie pořádal v areálu Skalek Branný den. Kluci a holky si mohli vyzkoušet zdravovědu, střelbu ze vzduchovky nebo projít v plynové masce zamořeným územím.

S myšlenkou uspořádat Branný den v Novém Jičíně si Klub vojenské historie FENIX pohrával více než dva roky. Smyslem akce, která se teď konala na Skalkách, bylo hlavně aktivně pobavit děti a rodiče.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Je to akce pro rodiny s dětmi. Historické ukázky, které děláme, tak většinou se přijdou podívat ti tatínkové, ty malé děti moc ne, protože je to na ně moc velký hluk, a proto jsme chtěli i malé děti zapojit do nějaké naší akce, proto Branný den.”

Připravená trasa obsahovala 8 stanovišť, začalo se zdravovědou.

Adriana Plášilová, KVH FÉNIX Nový Jičín: “Učíme tady děti, když se poraní, jak si obvázat ruku, jak zastavit krvácení a ty starší, jak poskytnout první pomoc.”

Pak následovaly další úkoly - plazení se pod překážkou, práce s mapou, střelba ze vzduchovky nebo průchod zamořeným územím v plynové masce.

účastníci akce:  “Mně se ani nejvíce líbilo běhání v maskách a střílení ze vzduchovky a airsoftky.”

“Šplhání po laně a střílení z pušky.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Každé město, každá vesnice žije nějakým osobitým způsobem a právě kořením jsou tyto zapsané spolky, různé organizace, a kluby.”

Branný den se konal za podpory města Nový Jičín a České obce legionářské, ve spolupráci se studenty střední odborné školy Educa.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-05-2022-17-00