Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě se vyskytla ptačí chřipka, v kraji platí opatření
  • Vyšetřovatelé zveřejnili příčiny smrtící exploze v Dole ČSM
  • MS kraj pomůže vesnickým prodejnám
  • Profesionální hasiči z F-M měli za rok 1 284 zásahů
  • Cena tepla vyletěla vzhůru i v Novém Jičíně

V Ostravě se vyskytla ptačí chřipka, v kraji platí opatření

V Ostravě-Bartovicích se vyskytla ptačí chřipka. Proto od 3. ledna platí na Ostravsku, Karvinsku i Frýdecko-Místecku zvýšená opatření. Kromě toho, že majitelé nesmí zvířata volně pouštět, mají povinnost nahlásit obcím jejich druh a počet.

Tyto slepice musí mít pan Kotula z Havířova zavřené v kurníku, a to kvůli ptačí chřipce. Jelikož se ale město nachází v pásmu dozoru, které bylo stanoveno na základě výskytu nemoci v Ostravě-Bartovicích, bude mít chovatel další povinnost.

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Ti, kteří chovají nějaké ptactvo, by měli do 10. ledna oznámit svému obecnímu úřadu podle nařízení Státní veterinární správy počty kusů podle jednotlivých druhů chovaného ptactva s tím, že úřady posunou tyto informace dál Státní veterinární správě. Další podrobnosti bych doporučoval chovatelům, aby se seznámili s tímto nařízením.”

Veškeré informace lidé naleznou na stránkách Státní veterinární správy a také na úředních deskách jednotlivých obcí. Na internetových stránkách chovatelé naleznou také formuláře pro nahlášení počtu zvířat. S vyplněním lidem pomohou i na radnicích.

Jan Kotula, chovatel: “Není to pro nás nic příjemného, musíme se tomu podvolit. Od vás jsem se dozvěděl, že jsou nějaké zóny, což jsem teď rád a naklikám si, co vlastně pro mne platí a co ne. A co proto udělám? Budu muset mít ty slepice zavřené. Nic jiného mi nezbývá."

Obce mají také povinnost rozmístit nádoby na uhynulé ptactvo. V Havířově se nacházejí ve sběrných dvorech a také v areálu Technických služeb. Opatření se týkají obcí na Karvinsku, Ostravsku i Frýdecko-Místecku.

---

Vyšetřovatelé zveřejnili příčiny smrtící exploze v Dole ČSM

Vyšetřování neštěstí, při kterém v Dole ČSM ve Stonavě zahynulo 13 horníků, je u konce. Společnému česko-polskému vyšetřovacímu týmu to trvalo 4 roky. Závěry jeho zástupci zveřejnili na tiskové konferenci.

Dlouhé 4 roky museli pozůstalí, ale i všichni ostatní horníci čekat na výsledek vyšetřování tragédie v Dole ČSM. Večer 20. prosince 2018 v dole explodoval metan a štolami se společně s ohněm prohnala také tlaková vlna. 12 polských horníků a jeden český havíř byli na místě usmrceni. Několik dalších vyvázlo s různě závažnými zraněními, včetně popálenin.

Pavel Ondruch, komisař 1. oddělení obecné kriminality ÚO PČR Karviná: "Ze zálohových prostor se do prostoru dostal metan v důsledku geomechanického vlivu, a to v okamžiku, kdy se v těch místech rubání nacházel dobývací kombajn, který měl namotaný na řezném orgánu roxor a ten třením o stropnici vytvářel horkou stopu, která zapálila výbušnou směs. Výbuch potom následoval a postihl další dvě pracoviště. Jedno nebylo činné, to bylo uzavřené a druhé, kde probíhala ražba, tam to postihlo devět horníků."

Jiří Foltyn, státní zástupce: “Co se týče čidel, tak ta byla v pořádku. Do okamžiku výbuchového děje fungovala. Na tom pracovišti a v okolí bylo těch čidel více. Byly tři a nebylo s nimi manipulováno. To jednoznačně potvrzuji."

Památku 13 zemřelých horníků připomíná slza ve stonavském parku.

---

Ostravští kriminalisté žádají o pomoc veřejnost při ztotožnění muže, který byl 4. prosince nalezen bez známek života. Tělo zemřelého bylo na veřejném prostranství v Ostravě - Zábřehu, vedle budovy na ulici Čujkovova 42. Na úmrtí osoby se nepodílela cizí osoba. Na záběrech je i oblečení zemřelého.

V Zátoru u Krnova by mohla do sedmi let vyrůst větrná elektrárna o výkonu zhruba 20 MW čítající asi pět turbín. ČEZ se s obcí dohodl na záměru a podepsal v Zátoru vůbec první smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku. V nově vznikajících elektrárnách tohoto typu nabízí ČEZ spoluvlastnický podíl.

---

MS kraj pomůže vesnickým prodejnám

Moravskoslezský kraj i v letošním roce bude pomáhat malým venkovským prodejnám, které se kvůli nízkému počtu nakupujících potýkají s existenčními problémy. Obchody mohou dostat až 130 tisíc korun.

Moravskoslezský kraj se opět zapojil do programu Obchůdek 2021+, který vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Pomůže tak udržet při životě maloobchodní prodejny na venkově. V září spustil dotační program Podpora provozu venkovských prodejen v Moravskoslezském kraji 2022.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: "Zajistit fungující a dostupné služby na venkově je často velký problém. Ale je velmi důležité, aby i tady měli lidé možnost si nakoupit, zajít ke kadeřnici nebo na poštu. Proto jsme se zapojili do tohoto programu a malým obchůdkům v našem kraji nabídli dotaci. Jsem rád, že provozovatelé mají o tento dotační program takový zájem. Žadatelé mohou finanční prostředky využít na úhradu mzdových nákladů, nákladů na nájem provozovny a skladových prostor, na pořízení drobného neinvestičního majetku, na energie a telekomunikační služby nebo služby spojené s obsluhou bezhotovostních plateb."

Finanční podporu tak získá 43 projektů a prostřednictvím neinvestičních dotací bylo rozděleno 5,42 milionu korun. Peníze získal například obchůdek obchodního družstva Tempo v Budišovicích na Opavsku.

Jan Sůra, předseda obchodního družstva Tempo: "Těch 100 tisíc je fajn, ale některé prodejny ani těch 100 nebo 130 tisíc neudrží. Zejména, pokud musíte rekonstruovat ve vyšší míře. Pokud byste do prodejny nic cpát nemuseli a šlo by vám o mzdy, energie a drobné opravy, tak je to OK. " 

Ministerstvo průmyslu a obchodu s ohledem na vývoj cen energií a pohonných hmot letos program Obchůdek 2021+ posílilo a navýšilo dotaci pro jednotlivé kraje až na 4 miliony korun. Zvýšila se tak i podpora provozu prodejen.

---

Profesionální hasiči z F-M měli za rok 1 284 zásahů

Hašení požárů, odklízení následků dopravních nehod nebo koordinace pomoci pro Ukrajinu. Nejen to byly zásahy, které mají za sebou profesionální hasiči z Frýdku-Místku v roce 2022. Dle jejich hodnocení to byl rok standardní, přesto si připsali 1 284 zásahů.

Profesionální hasiči z Frýdku-Místku se během roku 2022 téměř nezastavili. V průměru museli každý den řešit tři až čtyři události.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Rok 2022 byl rokem pro nás turbulentním. Musím říct, že už od začátku roku, kdy covid pomaličku utichl, dostávalo se nám další činnosti. Spojené s humanitární pomocí a s válkou na Ukrajině. A musím také říci, že sněhová nadílka, která byla v prosinci, byla enormní. Takže počet výjezdů byl na toto období vyšší než v ostatních letech."

Jakub Kozák, velitel čety HZS MSK Frýdek-Místek: "Řešili jsme požáry od bytových po lesní a nedávno v prosinci nás zaměstnala sněhová nadílka. Tam se jednalo o vyprošťování autobusů nebo nákladních automobilů. Prakticky na denní bázi, několikrát, používali jsme těžkou techniku, vyprošťovací automobily a podobně."

Stanice ve Frýdku-Místku je centrální, a proto řeší také podporu technikou pro všechny ostatní hasiče v dosahu své působnosti. Hasičské speciály tak vyjíždějí k mnoha událostem. Během uplynulého roku si zdejší hasiči připsali 321 zachráněných lidí při různých událostech v podobě evakuací u požárů, vyprošťování zraněných u dopravních nehod a dalších.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Na této stanici slouží 45 hasičů ve třech směnách a tato stanice je tady už více než 50 let."

Hasiči jsou všude nepostradatelní. I proto město Frýdek-Místek každoročně přispívá na provoz nejen svým dobrovolným hasičům, ale právě i profesionálním. Těm město schválilo finanční podporu 750 tisíc korun.

---

Aktuálně jen čtyři pacienti se léčí v plicních sanatoriích v Jablunkově s následky covidu. Skoro tři roky od doby, kdy se v Česku objevil první případ tehdy nového onemocnění, už tito pacienti tvoří jen zlomek z hospitalizovaných. V uplynulých letech tu přitom dávali dohromady desítky lidí, kteří byli po covidu tak zesláblí, že je znovu učili i chodit.

---


Cena tepla vyletěla vzhůru i v Novém Jičíně

V Novém Jičíně v letošním roce zdražilo teplo o 73 procent. Společnost Veolia, která provozuje tepelné hospodářství města, zvýšila cenu na 1220 korun za gigajoule.

Cenu tepla na rok 2023 oznámila novojičínské radnici společnost Veolia, která je zde dlouhodobým provozovatel tepelného hospodářství města, oficiálně na konci prosince. Cena tu stoupla o 73 procent.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V loňském roce byla cena za gigajoule 705 korun včetně daně. Nově, tedy od 1. ledna 2023, je zhruba 1220 korun.”

Takovou cenu teď budou platit lidé, kteří jsou napojeni na centrální zdroj vytápění, a město za své objekty.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče porovnání s městy našeho typu, je Nový Jičín v tom lepším průměru. Tady ale musím zdůraznit, že každá obec nebo město má svá specifika. Nelze se například porovnávat s městy, kde jsou zdrojem tepla spalovny komunálního odpadu.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město jako jednu z priorit i v minulém volebním období mělo právě investice do tepelného hospodářství. Jedeme na základě strategického plánu, který byl na posledním jednání zastupitelstva aktualizován až do roku 2026, a nebýt těchto investic, které v minulých letech byly provedeny, tak ta cena tepla je daleko vyšší již v minulých letech.”

Do modernizace a oprav kotelen město v posledních letech vložilo 62 milionů korun. Také v rozpočtu na letošní rok jsou peníze na tyto investice vyčleněny, včetně rekonstrukce teplovodu v části Loučka.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. ledna 2023, 17:00

V Ostravě se vyskytla ptačí chřipka, v kraji platí opatření

V Ostravě-Bartovicích se vyskytla ptačí chřipka. Proto od 3. ledna platí na Ostravsku, Karvinsku i Frýdecko-Místecku zvýšená opatření. Kromě toho, že majitelé nesmí zvířata volně pouštět, mají povinnost nahlásit obcím jejich druh a počet.

Tyto slepice musí mít pan Kotula z Havířova zavřené v kurníku, a to kvůli ptačí chřipce. Jelikož se ale město nachází v pásmu dozoru, které bylo stanoveno na základě výskytu nemoci v Ostravě-Bartovicích, bude mít chovatel další povinnost.

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Ti, kteří chovají nějaké ptactvo, by měli do 10. ledna oznámit svému obecnímu úřadu podle nařízení Státní veterinární správy počty kusů podle jednotlivých druhů chovaného ptactva s tím, že úřady posunou tyto informace dál Státní veterinární správě. Další podrobnosti bych doporučoval chovatelům, aby se seznámili s tímto nařízením.”

Veškeré informace lidé naleznou na stránkách Státní veterinární správy a také na úředních deskách jednotlivých obcí. Na internetových stránkách chovatelé naleznou také formuláře pro nahlášení počtu zvířat. S vyplněním lidem pomohou i na radnicích.

Jan Kotula, chovatel: “Není to pro nás nic příjemného, musíme se tomu podvolit. Od vás jsem se dozvěděl, že jsou nějaké zóny, což jsem teď rád a naklikám si, co vlastně pro mne platí a co ne. A co proto udělám? Budu muset mít ty slepice zavřené. Nic jiného mi nezbývá."

Obce mají také povinnost rozmístit nádoby na uhynulé ptactvo. V Havířově se nacházejí ve sběrných dvorech a také v areálu Technických služeb. Opatření se týkají obcí na Karvinsku, Ostravsku i Frýdecko-Místecku.

---

Vyšetřovatelé zveřejnili příčiny smrtící exploze v Dole ČSM

Vyšetřování neštěstí, při kterém v Dole ČSM ve Stonavě zahynulo 13 horníků, je u konce. Společnému česko-polskému vyšetřovacímu týmu to trvalo 4 roky. Závěry jeho zástupci zveřejnili na tiskové konferenci.

Dlouhé 4 roky museli pozůstalí, ale i všichni ostatní horníci čekat na výsledek vyšetřování tragédie v Dole ČSM. Večer 20. prosince 2018 v dole explodoval metan a štolami se společně s ohněm prohnala také tlaková vlna. 12 polských horníků a jeden český havíř byli na místě usmrceni. Několik dalších vyvázlo s různě závažnými zraněními, včetně popálenin.

Pavel Ondruch, komisař 1. oddělení obecné kriminality ÚO PČR Karviná: "Ze zálohových prostor se do prostoru dostal metan v důsledku geomechanického vlivu, a to v okamžiku, kdy se v těch místech rubání nacházel dobývací kombajn, který měl namotaný na řezném orgánu roxor a ten třením o stropnici vytvářel horkou stopu, která zapálila výbušnou směs. Výbuch potom následoval a postihl další dvě pracoviště. Jedno nebylo činné, to bylo uzavřené a druhé, kde probíhala ražba, tam to postihlo devět horníků."

Jiří Foltyn, státní zástupce: “Co se týče čidel, tak ta byla v pořádku. Do okamžiku výbuchového děje fungovala. Na tom pracovišti a v okolí bylo těch čidel více. Byly tři a nebylo s nimi manipulováno. To jednoznačně potvrzuji."

Památku 13 zemřelých horníků připomíná slza ve stonavském parku.

---

Ostravští kriminalisté žádají o pomoc veřejnost při ztotožnění muže, který byl 4. prosince nalezen bez známek života. Tělo zemřelého bylo na veřejném prostranství v Ostravě - Zábřehu, vedle budovy na ulici Čujkovova 42. Na úmrtí osoby se nepodílela cizí osoba. Na záběrech je i oblečení zemřelého.

V Zátoru u Krnova by mohla do sedmi let vyrůst větrná elektrárna o výkonu zhruba 20 MW čítající asi pět turbín. ČEZ se s obcí dohodl na záměru a podepsal v Zátoru vůbec první smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku. V nově vznikajících elektrárnách tohoto typu nabízí ČEZ spoluvlastnický podíl.

---

MS kraj pomůže vesnickým prodejnám

Moravskoslezský kraj i v letošním roce bude pomáhat malým venkovským prodejnám, které se kvůli nízkému počtu nakupujících potýkají s existenčními problémy. Obchody mohou dostat až 130 tisíc korun.

Moravskoslezský kraj se opět zapojil do programu Obchůdek 2021+, který vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Pomůže tak udržet při životě maloobchodní prodejny na venkově. V září spustil dotační program Podpora provozu venkovských prodejen v Moravskoslezském kraji 2022.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: "Zajistit fungující a dostupné služby na venkově je často velký problém. Ale je velmi důležité, aby i tady měli lidé možnost si nakoupit, zajít ke kadeřnici nebo na poštu. Proto jsme se zapojili do tohoto programu a malým obchůdkům v našem kraji nabídli dotaci. Jsem rád, že provozovatelé mají o tento dotační program takový zájem. Žadatelé mohou finanční prostředky využít na úhradu mzdových nákladů, nákladů na nájem provozovny a skladových prostor, na pořízení drobného neinvestičního majetku, na energie a telekomunikační služby nebo služby spojené s obsluhou bezhotovostních plateb."

Finanční podporu tak získá 43 projektů a prostřednictvím neinvestičních dotací bylo rozděleno 5,42 milionu korun. Peníze získal například obchůdek obchodního družstva Tempo v Budišovicích na Opavsku.

Jan Sůra, předseda obchodního družstva Tempo: "Těch 100 tisíc je fajn, ale některé prodejny ani těch 100 nebo 130 tisíc neudrží. Zejména, pokud musíte rekonstruovat ve vyšší míře. Pokud byste do prodejny nic cpát nemuseli a šlo by vám o mzdy, energie a drobné opravy, tak je to OK. " 

Ministerstvo průmyslu a obchodu s ohledem na vývoj cen energií a pohonných hmot letos program Obchůdek 2021+ posílilo a navýšilo dotaci pro jednotlivé kraje až na 4 miliony korun. Zvýšila se tak i podpora provozu prodejen.

---

Profesionální hasiči z F-M měli za rok 1 284 zásahů

Hašení požárů, odklízení následků dopravních nehod nebo koordinace pomoci pro Ukrajinu. Nejen to byly zásahy, které mají za sebou profesionální hasiči z Frýdku-Místku v roce 2022. Dle jejich hodnocení to byl rok standardní, přesto si připsali 1 284 zásahů.

Profesionální hasiči z Frýdku-Místku se během roku 2022 téměř nezastavili. V průměru museli každý den řešit tři až čtyři události.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Rok 2022 byl rokem pro nás turbulentním. Musím říct, že už od začátku roku, kdy covid pomaličku utichl, dostávalo se nám další činnosti. Spojené s humanitární pomocí a s válkou na Ukrajině. A musím také říci, že sněhová nadílka, která byla v prosinci, byla enormní. Takže počet výjezdů byl na toto období vyšší než v ostatních letech."

Jakub Kozák, velitel čety HZS MSK Frýdek-Místek: "Řešili jsme požáry od bytových po lesní a nedávno v prosinci nás zaměstnala sněhová nadílka. Tam se jednalo o vyprošťování autobusů nebo nákladních automobilů. Prakticky na denní bázi, několikrát, používali jsme těžkou techniku, vyprošťovací automobily a podobně."

Stanice ve Frýdku-Místku je centrální, a proto řeší také podporu technikou pro všechny ostatní hasiče v dosahu své působnosti. Hasičské speciály tak vyjíždějí k mnoha událostem. Během uplynulého roku si zdejší hasiči připsali 321 zachráněných lidí při různých událostech v podobě evakuací u požárů, vyprošťování zraněných u dopravních nehod a dalších.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Na této stanici slouží 45 hasičů ve třech směnách a tato stanice je tady už více než 50 let."

Hasiči jsou všude nepostradatelní. I proto město Frýdek-Místek každoročně přispívá na provoz nejen svým dobrovolným hasičům, ale právě i profesionálním. Těm město schválilo finanční podporu 750 tisíc korun.

---

Aktuálně jen čtyři pacienti se léčí v plicních sanatoriích v Jablunkově s následky covidu. Skoro tři roky od doby, kdy se v Česku objevil první případ tehdy nového onemocnění, už tito pacienti tvoří jen zlomek z hospitalizovaných. V uplynulých letech tu přitom dávali dohromady desítky lidí, kteří byli po covidu tak zesláblí, že je znovu učili i chodit.

---


Cena tepla vyletěla vzhůru i v Novém Jičíně

V Novém Jičíně v letošním roce zdražilo teplo o 73 procent. Společnost Veolia, která provozuje tepelné hospodářství města, zvýšila cenu na 1220 korun za gigajoule.

Cenu tepla na rok 2023 oznámila novojičínské radnici společnost Veolia, která je zde dlouhodobým provozovatel tepelného hospodářství města, oficiálně na konci prosince. Cena tu stoupla o 73 procent.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V loňském roce byla cena za gigajoule 705 korun včetně daně. Nově, tedy od 1. ledna 2023, je zhruba 1220 korun.”

Takovou cenu teď budou platit lidé, kteří jsou napojeni na centrální zdroj vytápění, a město za své objekty.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče porovnání s městy našeho typu, je Nový Jičín v tom lepším průměru. Tady ale musím zdůraznit, že každá obec nebo město má svá specifika. Nelze se například porovnávat s městy, kde jsou zdrojem tepla spalovny komunálního odpadu.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město jako jednu z priorit i v minulém volebním období mělo právě investice do tepelného hospodářství. Jedeme na základě strategického plánu, který byl na posledním jednání zastupitelstva aktualizován až do roku 2026, a nebýt těchto investic, které v minulých letech byly provedeny, tak ta cena tepla je daleko vyšší již v minulých letech.”

Do modernizace a oprav kotelen město v posledních letech vložilo 62 milionů korun. Také v rozpočtu na letošní rok jsou peníze na tyto investice vyčleněny, včetně rekonstrukce teplovodu v části Loučka.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-01-2023-17-00