Za smrt dětí při požáru poslal soud matku na 5 let do vězení
Na 5 let poslal havířovský okresní soud do vězení 42letou ženu, která zavinila smrt svých dvou malých synů a přeživší starší dcera se z toho dodnes nevzpamatovala. Tragický požár vypukl v květnu roku 2020 v Havířově-Šumbarku.
Obžalovaná svou vinu nejdříve neuznávala, přímo před soudem se však doznala a souhlasila s trestem v polovině sazby. Soud připomněl okolnosti, za jakých k požáru došlo. Matka často nechávala své děti doma samotné. Chlapci ve věku 3 a 4 roků si hráli se zapalovačem v pokoji, kde byla navíc zaparkovaná i motorka. Možná i proto se požár velmi rychle rozhořel a zachvátil celý byt. Osmiletá dcera se snažila volat o pomoc z balkonu a po chvíli ji zachránili lidé, kteří vyrazili dveře. Dvěma chlapců však pomoci nestačili a ti se udusili jedovatými zplodinami.
Zachránce pan Karel: "Vykopl jsem dveře, protože tam malá holka křičela. Tu jsme vytáhli ven, ale dál se nedalo, tak jsme tam lili vodu, snažili se hasit a pak přijeli hasiči."
Státní zástupce žádal potrestání podle nejpřísnějšího odstavce pro obecné ohrožení, protože o život šlo také dalším nájemníkům v domě. Hasičům se na poslední chvíli podařilo zabránit prohoření dřevěného stropu do dalšího bytu.
Tomáš Polách, státní zástupce: “Navrhuji, aby obžalované byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v polovině zákonné sazby stanovené pro přečin obecného ohrožení.”
Soud návrhu žalobce vyhověl.
Lubomíra Bínová, soudkyně: “Odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání 5 let nepodmíněně a zařazuje se do věznice s ostrahou.”
Rozsudek ještě není pravomocný a dá se předpokládat, že se ještě povede jednání nejen o trestu, ale i o odškodnění pro přeživší sestru zemřelých bratrů. Opatrovnice žádá, aby matka byla povinna pozůstalé dceři uhradit milion korun za každého z bratrů.
---
V MS kraji je podle odhadů asi 17 tisíc uprchlíků
V Moravskoslezském kraji je podle odhadů asi 17 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, ze kterých už 13 a půl tisíce prošlo asistenčním centrem a jejich pobyt byl zlegalizován. Ostatní na to mají měsíc. Ubytovacích kapacit je dostatek a k dispozici je i několik tisíc zejména dělnických míst v továrnách.
Celkem 13 a půl tisíce uprchlíků už prošlo asistenčním centrem na Černé louce v Ostravě. Jejich příliv stále slábne. V posledních dnech jich přichází kolem 150 za 24 hodin. Za poslední týden se jich zaregistrovalo asi 1300. 3300 požádalo o ubytování.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Máme více než 1600 volných lůžek. V podstatě jsme dneska naštěstí v situaci, že jsme schopni dohledávat a vytvářet nové ubytovací kapacity rychleji, než je dáváme k dispozici v rámci uprchlické vlny."
Přibližně 150 dětí chodí do školek, 400 dětí se učí v základních školách a asi 60 jich navštěvuje střední školy. Dospělým jsou nabízena pracovní místa, ale převážně jde o dělnické profese. Kraj začal při registracích zjišťovat profese uprchlíků.
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: "Z velké části jsou to vysokoškoláci, lidé z IT, finanční manažeři, lidé, kteří pracovali v bankách. O to je to komplikovanější. My těm lidem v prvním kroku budeme chtít nabídnout něco v té profesi, to asi nebude snadné. Pak jim budeme chtít nabídnout něco, co je ve spojitosti s bydlením, aby se usídlili, začali dělat něco nekvalifikovaného, postupně si zvykli a začali pracovat v oboru."
Kromě několika tisíc dělnicích míst v továrnách je k dispozici asi 350 míst v krajských organizacích. Problém je, že stát zatím nijak nezjišťuje, kdo bude chtít zůstat v Česku a kdo plánuje návrat na Ukrajinu.
---
Zprávy krátké, 5. 4. 2022, 1
Sledujeme situaci v souvislosti s dětským oddělením frýdeckomístecké nemocnice. Město se zrušením poskytování akutní péče nesouhlasí, sepsalo petici a chce vyvolat další diskuze s cílem obnovit plné fungování oddělení. Nemocnice a kraj ale tvrdí, že nejsou lékaři.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Má společně vyzvat jak vedení nemocnice, tak kraj, pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví, abychom udělali všechny dostupné okamžité kroky."
---
Opava modernizuje kamerový systém
Chystá se modernizace a doplnění kamerového systému v Opavě. Některá stávající kamerová místa v centru města posílí další zařízení. Staré analogové kamery nahradí modernější tak, aby mohly být připojeny k softwaru, který umí sám vyhledávat nežádoucí situace a upozorní na ně operátora.
Vloni na podzim byl kamerový systém v Opavě, doplněný o speciální softwarem, který se sám dokáže zaměřit na nežádoucí situace a upozornit na ně operátora. Umí také vyhledávat např. osoby v pátrání nebo odcizené automobily. Kvůli tomu je nutné vyměnit postupně zastaralé kamery.
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: „Čtyři kamery budeme měnit z důvodu technické specifikace kamer, které už neodpovídají současným parametrům. Kamery, které budeme měnit, mají zastaralý softwarový systém.“
Nově k současným 24 kamerovým bodům přibude další monitorované místo, a to na křižovatce ulic Olomoucká a Purkyňova.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Na tomto místě nám kamera chyběla dlouhodobě. Často pátráme po osobách, které odejdou z psychiatrické léčebny či z nemocnice, aniž by byly řádně propuštěny.“
Posíleny budou také tři stávající kamerové body v centru města. Nové kamery budou snímat Horní a Dolní náměstí a náměstí Republiky.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „My potřebu kamerových bodů neustále aktualizujeme, probíráme to s Policií ČR. Myslím, že momentálně máme nejdůležitější místa pokrytá.“
Investice do hlídání bezpečnosti veřejného prostoru bude stát město zhruba jeden milion korun. Pravděpodobně 50 – 60% z této částky dofinancuje ministerstvo vnitra.
---
V Ostravě-Jihu pokračují v kontrolách bytů
Radnice Ostravy-Jihu pokračuje v kontorlách obecních bytů. Těch má ve správě více než 5 tisíc. Lidé si totiž stále stěžují na rušení nočního klidu a nepořádek ve společných prostorách. Pokud viník nezjedná nápravu, musí se z bytu odstěhovat.
Kontroly obecních bytů v Ostravě-Jihu nekončí. Tentokrát si radnice vzala na mušku byty v Domě s pečovatelskou službou na ulici Horymírova. Během dvou dnů zkontrolovala všech 150 bytů.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Opětovně jsme kontrolovali technický stav bytů a zda nájemníci užívají byt v souladu s platnou nájemní smlouvou a domovním řádem.”
Kontrolu těchto bytů měla radnice v plánu už na loni na podzim. Vzhledem k pandemii koronaviru to ale nebylo možné.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Výsledky z těchto kontrol nás velice mile překvapily a potěšily, protože všichni nájemníci měli čisto, měli krásně uklizeno a vůbec na nic jsme nepřišli.”
Anketa: nájemníci DPS Horymírova: “Bydlí se mi tady dobře. Žádné problémy, postarají se o nás. Je tady takové klidné soužití.”
"Bydlí se mi tady pěkně, mám bezbariérový byt, takže krásný. Uklízím si sám zatím, zatím nepotřebuju pečovatelky, zatím jsem soběstačný. I si vařím, takže v pohodě.”
Obvod provádí kontroly bytů už od roku 2017.
Petr Bidzinski, odbor vztahů s veřejností, MOb Ostrava-Jih: “Celkem bylo provedeno více než 800 kontrol bytových jednotek a vzhledem k porušení smlouvy se muselo vystěhovat 60 nájemců.”
Kontroly dalších bytů v obvodu na sebe nenechají dlouho čekat.
---
Zprávy krátké, 5. 4. 2022, 2
Skončila více než deset let trvající transformace ostravského Čtyřlístku, tedy centra pro osoby se zdravotním postižením. To prošlo velkou změnou - od ústavní péče o lidi se zdravotním postižením až k vysoce individualizované péči v prostředí, přibližujícím se běžným životním podmínkám.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "My nejen díky Ostravě, ale hlavně i díky jiným obcím a Moravskoslezskému kraji jsme lídrem transformace všech sociálních pobytových služeb v rámci celé České republiky."
---
Karel Ligocki získal další rekord
V neděli v 10 hodin a šestnáct minut odstartoval Karel Ligocki začátek svého osmnáctého rekordu, kterým chtěl překonat svůj rekord z roku 2014, což se mu nakonec povedlo. 100 km za čtyři hodiny a 45 minut zkrátil o téměř tři minuty.
Ultramaratonec Karel Ligocki ve Studénce překonal svůj vlastní rekord. Ten byl urazit 100 km pod 4 hodiny a 45 minut. To se mu povedlo v neděli 3. dubna na zimním stadionu ve Studénce. Získal tak další zápis do Guinessovy knihy rekordů.
Klára Klimecká, komisařka rekordů: „ Je spočítáno, že 730 okruhů dává dohromady 100km. Na počítadle se počítají jednotlivé okruhy a měří se čas. Dnes se to panu Ligockému povedlo o téměř tři minuty rychleji.“
Karel Ligocki svůj jednadvacátý pokus o rekord odstartoval v deset hodin a 16 minut. O pár hodin později už dojížděl do cíle za hlasitého povzbuzování fanoušků s neuvěřitelným časem 4 hodiny 41 minut a 54 vteřin.
Karel Ligocki, rekordman: „Dnes to bylo fantastické. Byl výborný led, měl jsem skvělé vodiče. Bylo to perfektní, na ledě pořád někdo byl. Přimělo mě k tomu to, že nikdo v republice nezareflektoval, že rychlobruslení je nejkrásnější a nejzákladnější Olympijský sport."
Jan Kopera, trenér Karla Ligockého: „Dnes to byl jednadvacátý pokus. Jinak jezdíme hlavně dvanácti hodinovky, čtyřiadvaceti hodinovky, trojboj nebo pětiboj."
Český rekordman Karel Ligocki si ve Studénce připsal na konto již osmnáctý rekord.
---