Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na novou zubařku se v Hati stála fronta
  • Rekonstrukce ZŠ a MŠ Suché Lazce
  • Záchranáři cvičně zasahovali v NJ nemocnici
  • Další dva bytové domy se dočkají zateplení
  • V Beskydech vypustili do přírody další odchované tetřevy

Na novou zubařku se v Hati stála fronta

O nedostatku zubařů v našem kraji jsme vás informovali už mnohokrát. Nebylo teda žádným překvapením, že když se ve středu otevřela v Hati nová zubní ordinace, stála před ní dlouhá fronta lidí. První pacienti už prý stáli ve frontě od dvou hodin v noci.

Takto to vypadalo v devět hodin ráno v Hati na Opavsku před novou zubní ordinací. Obecní rozhlas totiž ve vesnici s dvěma a půl tisíci obyvateli vyhlásil, že zubařka ve středu otevírá a bude brát pacienty. Znalí situace raději přišli dříve, aby se na ně dostalo. První zájemci už pospávali na rybářských stoličkách od dvou v noci. Nejvíce lidí se přihrnulo kolem 7.

anketa, zájemci o zubařku: "Už jsem u zubaře nebyl 15 let." 

"Já jsem už tu nebyla 2 roky."

"Podle čísla jsem byla 99."

Jenže už lidem nikdo neřekl, že zubařka přibírá pouze prvních 100 lidí a tak, kdo přišel až kolem 8, kdy se ordinace otevřela, měl smůlu. Po hodině byla kartotéka naplněna a to mnoho lidí naštvalo.

anketa, zájemci o zubařku: "To je katastrofa, kdyby alespoň vylezli a řekli posledních 10." 

"Ji to nezajímá, že tady člověk přijde s 86letou sousedkou." 

Zubařka se zájemce o své služby snažila uklidnit marně. Po dvou hodinách ve frontě neměli příliš pochopení.

Zuzana Platzková, zubařka: "Všichni chtějí vzít, ale neuvědomují si, že můžeme vzít jen to, co zvládneme, aby měli normální objednávací doby. Já mám malé děti a snažím se dělat co můžu, dělám na částečný úvazek."

Pacienty neodradil ani ceník, který byl vyvěšen na cedulí před ordinací. Dnes je už běžné, že většinu výkonů pacienti hradí. Zubařka ale slíbila, že až se ordinace zaběhne a bude prostor, přibere další pacienty. 

---

Rekonstrukce ZŠ a MŠ Suché Lazce

Děti ze sucholazecké základní a mateřské školy mají třídy netradičně v kulturním domě v hasičárně nebo v hospodě. To proto, že budova školy, kde obě organizace sídlí, se opravuje.

Havarijní stav střechy a také nedostatek prostoru byly důvodem k rekonstrukci budovy školy a školky v Suchých Lazcích. A tak namísto dětí jsou tady zedníci, kteří se pustili do výměny rozvodů elektřiny, vody a kanalizace.

Kvůli opravám se musela celá škola vystěhovat a 85 děti se rozdělilo do provizorních tříd mimo budovu. Mateřská škola našla útočiště v sousedním kulturním domě. Prvňáčci usedli do lavic přestěhovaných do hasičárny. Mají tady tabuli a také spoustu obrázků.

Lenka Apetická, učitelka, ZŠ Suché Lazce: „Učíme se v hasičárně. Ukazuje nám to tady ten náš znak. Tady dříve hasiči mívali kroužek.“

Hodiny si občas zpestřují pobytem venku nebo nahlédnutím do garáže s hasičskou stříkačkou.

Protože volných prostor, ve kterých by mohla výuka probíhat, je v obci nedostatek, další dvě třídy malotřídní školy se přesunuly do sálu, který patří k místní hospodě.

Martina Škrobánková, ředitelka, ZŠ a MŠ Suché Lazce: „Tady mám provizorní katedru, tady máme magnetickou tabuli, na kterou píšeme. Lavice jsme nepřeváželi. Děti sedí u klasických stolů, které tady byly.“

Většina vybavení školy je uložena ve skladu. Do provizorních tříd se na tři měsíce stěhovalo jen to nejnutnější.

Přestože prostředí, ve kterém se žáci učí školu příliš nepřipomíná, učitelé se drží osnov, a tak se v hodinách zkouší a píší se písemky, jako obvykle.

V netradičních třídách to budou muset školáci ještě nějaký ten týden vydržet. A to až do doby, než rekonstrukce školní budovy za 15 mil. korun skončí.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy a starosta Suchých Lazců „Sucholazecká škola má dlouhodobě problém s místem. My jsme strašně rádi, že projektant vymyslel projekt, který má přístavbu v projektu a tak bude mít škola novou družinu.“

Ta vznikne v nové přístavbě v půdních prostorách. Zatímco rekonstrukce přízemí budovy, kde sídlí mateřská škola, bude hotová už na konci října, opravy v dalších částech budovy skončí v listopadu.


---

Krátké zprávy 5. 10. 2022 16.00 - 1

Ornitologové odhadují, že v ČR po nárazu do skla zahyne přibližně 1 milion ptáků ročně. Česká společnost ornitologická chce na tento problém upozornit, a proto každoročně vyhlašuje Týden skleněného zabijáka, probíhá právě v těchto dnech.

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Týká se to také naší zoologické zahrady. My buď nalepujeme kolečka na skla, to jsou menší plochy a u větších ploch to řešíme provazy, ty musí návštěvníci rozhrnout, aby se ke sklu dostali."

---

Záchranáři cvičně zasahovali v NJ nemocnici

Nemocnice v Novém Jičíně se stala prostorem taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému. Simulovaná situace představovala požár v oddělení radioterapie, odkud bylo potřeba evakuovat pacienty.

Nájezd vozidel záchranářů, hasičů, policistů a zdravotníků záchranné služby, k budově radioterapie v areálu novojičínské nemocnice byl naštěstí jen v rámci společného cvičení. Jeho náplní byla likvidace požáru a evakuace pacientů.

Libuše Genzerová, vrchní sestra odd. radioterapie, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Simulovali jsme lokalizovaný požár v druhém podlaží v kuchyňce personálu, kde došlo zahoření na elektrickém vařiči.”

Pacienty, které bylo třeba zachránit, v tomto případě sehráli pracovníci nemocnice. Ti skuteční mohli v čekárně ambulance celou situaci jen pozorovat.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “V rámci toho zásahu byla před příjezdem jednotek evakuována jedna osoba a potom po dojezdu jednotek jsme provedli záchranu šesti osob a povedlo se uhašení požáru.”

Libuše Genzerová, vrchní sestra odd. radioterapie, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Naštěstí jsem tuto situaci nemuseli nikdy řešit, doufám, že nikdy nebudeme muset. Zhruba tu projde 200 až 250 lidí denně.”

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Tato možnost, procvičit si taktiku zásahu ve zdravotnickém zařízení, je pro nás určitě přínosem.”

Letos na jaře už nemocnice podobnou cvičnou situaci zažila i na plicním oddělení. Skutečné neštěstí spojené s požárem zde nikdo nepamatuje.

---

Další dva bytové domy se dočkají zateplení

V Ostravě-Jihu procházejí revitalizací další dva bytové domy. Tentokrát v ulici Františka Formana na Dubině. Radnice na rekonstrukci svého bytového fondu vynakládá desítky milionů korun ročně.

Nájemníci dalších dvou bytových domů na ulici Františka Formana na Dubině ušetří za teplo. Právě procházejí rekonstrukcí, v rámci které se počítá s jejich zateplením.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Domy budou mít novou střechu, která bude zateplena a zateplením projde i fasáda. Dojde také k výměně oken. Opravami projdou také společné prostory a sklepy. Pokud nám počasí bude přát, tak stavba bude dokončena do konce tohoto roku a vyjde zhruba na 24 milionů korun.”

Bytové domy na ulici Františka Formana jsou jedny z posledních, které ještě neprošly kompletní revitalizací.

obyvatelka Ostravy-Jihu: “Jsem spokojená. Je tady sice binec a bude asi ještě větší, ale budeme mít okna, zateplen. Když nebyla okna, tak jsme měli sníh až v předsíni, protože nebyly dveře utěsněné."

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod Ostrava-Jih má ve správě celkem 312 bytových domů, přičemž u všech se postupně objevují potřeby oprav. Za poslední 3 roky se podařila taková komplexní oprava uskutečnit v celkem 6 bytových domech.”

Náklady na jejich rekonstrukce, které hradil obvod, si vyžádaly bezmála 95 milionů korun.

---

Krátké zprávy 5. 10. 2022 16.00 - 2

Zákaz návštěv ve Slezské nemocnici v Opavě. Od 6. do 25. října dočasně platí na všechna oddělení, kromě gynekologicko- porodnického oddělení, dětského oddělení a oddělení dětské chirurgie. Důvodem zákazu návštěv je zhoršená epidemiologická situace.

V Opavě - Kateřinkách se podařil mimořádný nález. Při kontrole řepy objevil nálezce šperk, pocházející podle předběžných odhadů z doby bronzové. Jednalo se o zlatý diadém, tedy ozdobu ženské hlavy. Muzeum v Bruntále ho představilo na akci v salla tereně bruntálského zámku.

---

V Beskydech vypustili do přírody další odchované tetřevy

Šest kohoutů a osm slepic tetřeva hlušce se letos podařilo odchovat v beskydské Řepčonce v obci Krásná pod Lysou horou. Lesy ČR se snaží zvyšovat populaci tetřevů už 7. rokem. Do volné přírody jich za tu dobu vypustili 73, včetně letošních 14.

Tetřev hlušec je velmi vzácný. V Česku žije jen na Šumavě a díky odchovně Lesů ČR se pomalu zabydluje i v masivu Travný v Beskydech.

Tomáš Peka, lesní správce, Lesy ČR, Frýdek-Místek: “Jedna věc je, že se snažíme co nejlépe provozovat tady tu odchovnu, co nejpřirozeněji, aby byli v pohodě, aby dostávali to, co mají dostávat a v přírodě okamžitě přešli na přirozenou potravu. To jsou stromky, pupeny, borůvky a všechno, co v přírodě najdou.”

Tetřev je extrémně plachý. Po domluvě s klubem českých turistů i turisty proto byly zrušeny turistické značky, které vedly na vrchol Travného. Tlumí se i populace predátorů, zejména lišek, kun a divokých prasat.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřevů, Lesy ČR: “V současné době naše hejno čítá 9 slepic a 5 kohoutů a celý rok se točí kolem odchovu mláďat. Začíná zhruba v únoru, kdy začínají tokat tetřeví samci. Po necelém měsíci se líhnou kuřata a pobývají spolu se slepicí v našem chovném zařízení ještě dva měsíce a poté jsou všichni převezeni do aklimatizačních voliér a po dalším zhruba měsíci jsou vypuštěni do volné přírody.”

Zázemí pro tetřevy se bude dále rozšiřovat. Do jara tady vyroste 5 nových voliér.

Cílem je odchovat více mláďat. V přírodě totiž přežívají jen jednotky kusů.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. října 2022, 16:00

Na novou zubařku se v Hati stála fronta

O nedostatku zubařů v našem kraji jsme vás informovali už mnohokrát. Nebylo teda žádným překvapením, že když se ve středu otevřela v Hati nová zubní ordinace, stála před ní dlouhá fronta lidí. První pacienti už prý stáli ve frontě od dvou hodin v noci.

Takto to vypadalo v devět hodin ráno v Hati na Opavsku před novou zubní ordinací. Obecní rozhlas totiž ve vesnici s dvěma a půl tisíci obyvateli vyhlásil, že zubařka ve středu otevírá a bude brát pacienty. Znalí situace raději přišli dříve, aby se na ně dostalo. První zájemci už pospávali na rybářských stoličkách od dvou v noci. Nejvíce lidí se přihrnulo kolem 7.

anketa, zájemci o zubařku: "Už jsem u zubaře nebyl 15 let." 

"Já jsem už tu nebyla 2 roky."

"Podle čísla jsem byla 99."

Jenže už lidem nikdo neřekl, že zubařka přibírá pouze prvních 100 lidí a tak, kdo přišel až kolem 8, kdy se ordinace otevřela, měl smůlu. Po hodině byla kartotéka naplněna a to mnoho lidí naštvalo.

anketa, zájemci o zubařku: "To je katastrofa, kdyby alespoň vylezli a řekli posledních 10." 

"Ji to nezajímá, že tady člověk přijde s 86letou sousedkou." 

Zubařka se zájemce o své služby snažila uklidnit marně. Po dvou hodinách ve frontě neměli příliš pochopení.

Zuzana Platzková, zubařka: "Všichni chtějí vzít, ale neuvědomují si, že můžeme vzít jen to, co zvládneme, aby měli normální objednávací doby. Já mám malé děti a snažím se dělat co můžu, dělám na částečný úvazek."

Pacienty neodradil ani ceník, který byl vyvěšen na cedulí před ordinací. Dnes je už běžné, že většinu výkonů pacienti hradí. Zubařka ale slíbila, že až se ordinace zaběhne a bude prostor, přibere další pacienty. 

---

Rekonstrukce ZŠ a MŠ Suché Lazce

Děti ze sucholazecké základní a mateřské školy mají třídy netradičně v kulturním domě v hasičárně nebo v hospodě. To proto, že budova školy, kde obě organizace sídlí, se opravuje.

Havarijní stav střechy a také nedostatek prostoru byly důvodem k rekonstrukci budovy školy a školky v Suchých Lazcích. A tak namísto dětí jsou tady zedníci, kteří se pustili do výměny rozvodů elektřiny, vody a kanalizace.

Kvůli opravám se musela celá škola vystěhovat a 85 děti se rozdělilo do provizorních tříd mimo budovu. Mateřská škola našla útočiště v sousedním kulturním domě. Prvňáčci usedli do lavic přestěhovaných do hasičárny. Mají tady tabuli a také spoustu obrázků.

Lenka Apetická, učitelka, ZŠ Suché Lazce: „Učíme se v hasičárně. Ukazuje nám to tady ten náš znak. Tady dříve hasiči mívali kroužek.“

Hodiny si občas zpestřují pobytem venku nebo nahlédnutím do garáže s hasičskou stříkačkou.

Protože volných prostor, ve kterých by mohla výuka probíhat, je v obci nedostatek, další dvě třídy malotřídní školy se přesunuly do sálu, který patří k místní hospodě.

Martina Škrobánková, ředitelka, ZŠ a MŠ Suché Lazce: „Tady mám provizorní katedru, tady máme magnetickou tabuli, na kterou píšeme. Lavice jsme nepřeváželi. Děti sedí u klasických stolů, které tady byly.“

Většina vybavení školy je uložena ve skladu. Do provizorních tříd se na tři měsíce stěhovalo jen to nejnutnější.

Přestože prostředí, ve kterém se žáci učí školu příliš nepřipomíná, učitelé se drží osnov, a tak se v hodinách zkouší a píší se písemky, jako obvykle.

V netradičních třídách to budou muset školáci ještě nějaký ten týden vydržet. A to až do doby, než rekonstrukce školní budovy za 15 mil. korun skončí.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy a starosta Suchých Lazců „Sucholazecká škola má dlouhodobě problém s místem. My jsme strašně rádi, že projektant vymyslel projekt, který má přístavbu v projektu a tak bude mít škola novou družinu.“

Ta vznikne v nové přístavbě v půdních prostorách. Zatímco rekonstrukce přízemí budovy, kde sídlí mateřská škola, bude hotová už na konci října, opravy v dalších částech budovy skončí v listopadu.


---

Krátké zprávy 5. 10. 2022 16.00 - 1

Ornitologové odhadují, že v ČR po nárazu do skla zahyne přibližně 1 milion ptáků ročně. Česká společnost ornitologická chce na tento problém upozornit, a proto každoročně vyhlašuje Týden skleněného zabijáka, probíhá právě v těchto dnech.

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Týká se to také naší zoologické zahrady. My buď nalepujeme kolečka na skla, to jsou menší plochy a u větších ploch to řešíme provazy, ty musí návštěvníci rozhrnout, aby se ke sklu dostali."

---

Záchranáři cvičně zasahovali v NJ nemocnici

Nemocnice v Novém Jičíně se stala prostorem taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému. Simulovaná situace představovala požár v oddělení radioterapie, odkud bylo potřeba evakuovat pacienty.

Nájezd vozidel záchranářů, hasičů, policistů a zdravotníků záchranné služby, k budově radioterapie v areálu novojičínské nemocnice byl naštěstí jen v rámci společného cvičení. Jeho náplní byla likvidace požáru a evakuace pacientů.

Libuše Genzerová, vrchní sestra odd. radioterapie, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Simulovali jsme lokalizovaný požár v druhém podlaží v kuchyňce personálu, kde došlo zahoření na elektrickém vařiči.”

Pacienty, které bylo třeba zachránit, v tomto případě sehráli pracovníci nemocnice. Ti skuteční mohli v čekárně ambulance celou situaci jen pozorovat.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “V rámci toho zásahu byla před příjezdem jednotek evakuována jedna osoba a potom po dojezdu jednotek jsme provedli záchranu šesti osob a povedlo se uhašení požáru.”

Libuše Genzerová, vrchní sestra odd. radioterapie, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Naštěstí jsem tuto situaci nemuseli nikdy řešit, doufám, že nikdy nebudeme muset. Zhruba tu projde 200 až 250 lidí denně.”

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Tato možnost, procvičit si taktiku zásahu ve zdravotnickém zařízení, je pro nás určitě přínosem.”

Letos na jaře už nemocnice podobnou cvičnou situaci zažila i na plicním oddělení. Skutečné neštěstí spojené s požárem zde nikdo nepamatuje.

---

Další dva bytové domy se dočkají zateplení

V Ostravě-Jihu procházejí revitalizací další dva bytové domy. Tentokrát v ulici Františka Formana na Dubině. Radnice na rekonstrukci svého bytového fondu vynakládá desítky milionů korun ročně.

Nájemníci dalších dvou bytových domů na ulici Františka Formana na Dubině ušetří za teplo. Právě procházejí rekonstrukcí, v rámci které se počítá s jejich zateplením.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Domy budou mít novou střechu, která bude zateplena a zateplením projde i fasáda. Dojde také k výměně oken. Opravami projdou také společné prostory a sklepy. Pokud nám počasí bude přát, tak stavba bude dokončena do konce tohoto roku a vyjde zhruba na 24 milionů korun.”

Bytové domy na ulici Františka Formana jsou jedny z posledních, které ještě neprošly kompletní revitalizací.

obyvatelka Ostravy-Jihu: “Jsem spokojená. Je tady sice binec a bude asi ještě větší, ale budeme mít okna, zateplen. Když nebyla okna, tak jsme měli sníh až v předsíni, protože nebyly dveře utěsněné."

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod Ostrava-Jih má ve správě celkem 312 bytových domů, přičemž u všech se postupně objevují potřeby oprav. Za poslední 3 roky se podařila taková komplexní oprava uskutečnit v celkem 6 bytových domech.”

Náklady na jejich rekonstrukce, které hradil obvod, si vyžádaly bezmála 95 milionů korun.

---

Krátké zprávy 5. 10. 2022 16.00 - 2

Zákaz návštěv ve Slezské nemocnici v Opavě. Od 6. do 25. října dočasně platí na všechna oddělení, kromě gynekologicko- porodnického oddělení, dětského oddělení a oddělení dětské chirurgie. Důvodem zákazu návštěv je zhoršená epidemiologická situace.

V Opavě - Kateřinkách se podařil mimořádný nález. Při kontrole řepy objevil nálezce šperk, pocházející podle předběžných odhadů z doby bronzové. Jednalo se o zlatý diadém, tedy ozdobu ženské hlavy. Muzeum v Bruntále ho představilo na akci v salla tereně bruntálského zámku.

---

V Beskydech vypustili do přírody další odchované tetřevy

Šest kohoutů a osm slepic tetřeva hlušce se letos podařilo odchovat v beskydské Řepčonce v obci Krásná pod Lysou horou. Lesy ČR se snaží zvyšovat populaci tetřevů už 7. rokem. Do volné přírody jich za tu dobu vypustili 73, včetně letošních 14.

Tetřev hlušec je velmi vzácný. V Česku žije jen na Šumavě a díky odchovně Lesů ČR se pomalu zabydluje i v masivu Travný v Beskydech.

Tomáš Peka, lesní správce, Lesy ČR, Frýdek-Místek: “Jedna věc je, že se snažíme co nejlépe provozovat tady tu odchovnu, co nejpřirozeněji, aby byli v pohodě, aby dostávali to, co mají dostávat a v přírodě okamžitě přešli na přirozenou potravu. To jsou stromky, pupeny, borůvky a všechno, co v přírodě najdou.”

Tetřev je extrémně plachý. Po domluvě s klubem českých turistů i turisty proto byly zrušeny turistické značky, které vedly na vrchol Travného. Tlumí se i populace predátorů, zejména lišek, kun a divokých prasat.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřevů, Lesy ČR: “V současné době naše hejno čítá 9 slepic a 5 kohoutů a celý rok se točí kolem odchovu mláďat. Začíná zhruba v únoru, kdy začínají tokat tetřeví samci. Po necelém měsíci se líhnou kuřata a pobývají spolu se slepicí v našem chovném zařízení ještě dva měsíce a poté jsou všichni převezeni do aklimatizačních voliér a po dalším zhruba měsíci jsou vypuštěni do volné přírody.”

Zázemí pro tetřevy se bude dále rozšiřovat. Do jara tady vyroste 5 nových voliér.

Cílem je odchovat více mláďat. V přírodě totiž přežívají jen jednotky kusů.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-10-2022-16-00