Atletická Zlatá tretra se uskuteční o měsíc později
Jedna z největších každoročních sportovních událostí v Ostravě - atletický mítink Zlatá tretra se uskuteční o měsíc později. Pořadatelé si od toho slibují teplejší počasí i lepší formu závodníků.
Atletický mítink Zlatá tretra se v posledních letech potýká s úbytkem diváků na Městském stadionu Ostrava. Jedním z řešení pro příští rok je posun termínu o měsíc na 27. června, těsně před začátek prázdnin, kdy by měly být lepší klimatické podmínky. To uvítají i sportovci a navíc by měli mít i lepší formu.
Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry: "Přesně to si od toho slibujeme, že atleti budou mít lepší formu. Budou mít už jen měsíc na plnění limitů a získávání bodů na mistrovství světa do kvalifikačního žebříčku. Co se týká diváků, je to vždy loterie. Zkušenosti s takto pozdním termínem příliš nemáme. Už ale bude končit škola, takže si od toho slibujeme, že mládež bude mít více času a budou moci přijít celé rodiny."
Dvaašedesátý ročník mítinku se uskuteční jen dva dny po mistrovství Evropy v polském Chorzówě, který je asi 90 kilometrů od Ostravy. Spoustě atletů to zjednoduší přesun na Zlatou tretru a hned potom mohou pokračovat na Diamantovou ligu.
Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: "Pro atletiku toho děláme tolik, že ta Tretra je jakýsi vrchol, který by měl být tím zhodnocením veškerých snah města. Ostrava je atletickou jedničkou v rámci celé země."
Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Popřál bych Zlaté tretře ať má v novém termínu lepší počasí a větší přízeň diváků, protože si to zaslouží."
Pořadatelé slibují hvězdné obsazení oštěpu. Návštěvníci se mohou těšit na medailistu z olympijských her, mistrovství světa a mistrovství Evropy Jakuba Vadlejcha i finalistku mistrovství světa a Evropy Nikolu Ogrodníkovou. Na tribunu bude stát lístek tisíc korun, na ochozy 50 korun.
---
Velkou skládku v Karviné-Dolech se podařilo uklidit
Lokalita v části Karviné-Doly, kde se nacházela gigantická černá skládka je uklizena. Postarali se o to dobrovolníci neziskové organizace Adesse ecology. Úklid si rozložili do několika etap.
Takto zaneřáděná byla část lokality v Karviné-Dolech, bývalá sběrna u Jindřišky, kam si lidé lhostejní k životnímu prostředí zvykli odvážet kde co. Nejčastěji pneumatiky nebo lednice. Partě lidí z Karviné, kterou dali dohromady zakladatelé neziskové organizace Adesse ecology, to nedalo spát a rozhodli se skládku před rokem a půl postupně uklízet až do podoby, jak vypadá dnes.
Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: "Máme odvezeny téměř všechen objemný odpad, celkově 24 tun. Na začátku jsme odváželi skelety z ledniček, byly tady dřevěné palety, největší objem byly plastové nárazníky, bužírky a obaly z kabelů."
Spolek oslovil i několik ekologických organizací, firem, vlastníků pozemků, nadací i město. Několik z oslovených subjektů pak dobrovolníkům podalo pomocnou ruku.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Veškeré aktivity ekologických organizací nebo spolků ať už Adesse ecology nebo Trash Hero, vítáme, protože tyto spolky se snaží zachránit životní prostředí. Dodáváme jim pracovní rukavice, pytle na sběr, pomáháme jim vytipovávat místa ve městě a vítáme tuto aktivitu. Veškeré tyto aktivity vedou k úsporám v rozpočtu města.”
Na místě zůstal nebezpečný odpad eternit a těžká suť. Tyto odpady budou muset být extra zklikvidovány.
---
Krátké zprávy, 5. prosince, 17 h - 1
Rozpočet Moravskoslezského kraje je navržen v celkové výši 14,892 miliardy korun. Návrh rozpočtu na příští rok je od 30. listopadu zveřejněn na úřední desce Krajského úřadu. Lidé se k němu mohou vyjádřit písemně do 14. prosince nebo ústně přímo na zastupitelstvu kraje, které se bude konat 15. prosince.
---
Policisté si u přejezdů posvítili na řidiče i chodce
V minulých dnech jste mohli u železničních přejezdů po celém MS kraji narazit na policejní hlídky. Strážci zákona totiž provádějí speciální dopravní akci zaměřenou na dodržování pravidel silničního provozu v jejich okolí. Nehody na přejezdech mohou totiž mít fatální následky.
Železniční přejezd ve Studénce je nejznámějším místem, kde řidiči často ignorují výstražné semafory a vjíždějí na kolejiště. Ti šťastnější ještě stihnou ujet, ale někteří už skončili uvěznění mezi závorami a v roce 2015 zemřeli při srážce vlaku a nákladního vozu 3 lidé. Policisté se na přejezdy zaměřují a v těchto dnech provedli po celém kraji akci.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Akce je rozdělena na více dnů, aby řidiči nevěděli kde, který den jsme. Každý územní odbor si dělá svou akci s vytipovaným železničním přejezdem, popřípadě, kde je nejvíce trápí přecházení chodců mimo vyhrazená místa."
V Děhylově na Opavsku byla nejčastějším prohřeškem rychlá jízda. Řidiči by před každým přejezdem, i chráněným závorami, měli zpomalit. Závory mohou být zkažené.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Přes železniční přejezd, kde blikají bílé semafory, se přejíždí 50, pokud není osazen světelnou signalizací tak 30 km v hodině."
Dopravní předpisy se ale týkají i chodců. Vlaky každoročně usmrtí přes 200 osob a téměř vždy srážku sami zaviní. Předpisy jsou přitom jednoduché.
Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Nechoďte po vlakových kolejích mezi stanicemi, nevstupujte do tunelů nebo na mosty, které jsou určeny pro vlaky, přecházejte koleje jen tam, kde je to povoleno a respektujte výstražné signalizační zařízení na přejezdech."
Stejně jako řidičům, hrozí také chodcům pokuty. Mohou dosáhnout až dvou tisíce korun, ale chodci by si měli uvědomit, že téměř každá srážka z vlakem je smrtelně nebezpečná.
---
SAREZA zvýší vstupné ve svých areálech
Za vstup na kryté bazény a sportovní zařízení společnosti SAREZA si od ledna připlatíme. Může za to zdražování cen energií. Nepomohla ani zavedená úsporná opatření.
Společnost SAREZA přijala několik úsporných opatření. Mimo jiné vyměnila halogeny za LED osvětlení ve svých areálech a omezila provoz v Ozdravném centru Ještěrka. Přesto se od ledna kvůli vysokým cenám energií nevyhne zdražování.
Lenka Papajová, mluvčí Sarezy: “Nebude to plošně, budeme zdražovat dle areálů a služeb. Průměrně to bude zhruba 18 %.”
Anketa: návštěvníci bazénu: “Asi to zvládnu. Jakože pořád mě ta aktivita dost baví na to, abych to zaplatil.”
“Voda je pro mě všechno. Jiný sport nedělám. Vodu miluju prostě.”
Teplota vody ve vodních areálech zůstane stejná jako doposud. 26 a půl až 27 stupňů.
Lenka Papajová, mluvčí Sarezy: “V případě, že bysme snížili teplotu vody, tak by se to našim návštěvníkům určitě nelíbilo a možná bysme si spíš ublížili než pomohli.”
I když se návštěvnost krytých bazénů zvyšuje, zdaleka nedosahují čísel, která byla před covidem v roce 2019.
Návštěvníci krytých bazénů se většinou chovají zodpovědně. Najdou se ale i takoví, co skáčou do vody z míst, ze kterých je to zakázáno, nebo se ve vodě perou.
Igor, mistr plavčík, SAREZA: “Návštěvní řád a doporučení plavčíků nedodržují zejména návštěvníci, kteří náš krytý bazén navštěvují nepravidelně.”
Nejvíce práce tak mají plavčíci zejména v letních měsících.
---
Krátké zprávy, 5. prosince, 17 h - 2
V pondělí odstartovala rekonstrukce Domova Duha v Novém Jičíně. Přestavba za 211 milionů korun umožní modernizaci a navýšení kapacity. V domově pečují o seniory se sníženou soběstačností.
Majitelé obchodů a restaurací mohou ve FM opět žádat o dotace na nové označení provozoven. Cílem programu je omezit velký reklamní smog a postupně zvelebit veřejný prostor. na nové kultivované označení mohou žadatelé získat maximálně 30 tisíc korun.
---
Otužilci zdolali Mikulášskou přeplavbu Žermanické přehrady
Ani velmi hustá mlha neodradila otužilce od účasti ve 3. ročníku Mikulášské přeplavby Žermanické přehrady. Čtyři desítky plavců zdolaly délku přehrady štafetovým způsobem.
Voda měla v neděli 6 stupňů Celsia a celou přehradu halila mlha, ve které se plavcům jen obtížně držel přímý směr.
Petr Smékal, organizátor akce: “Cílem je přeplavat přehradu podél od hráze vlastně až ke kostelíku v Domaslavicích. Letos máme přihlášených asi 41 lidí. Úseky jsou od 50 do 500 metrů. Věříme, že se nám to podobně jako loni a předloni podaří splnit.”
Patrně nejhůř se plavalo třem otužilcům, kteří museli přehradu zdolat napříč. Protože neviděli na druhý břeh, úsek se jim protáhl o několik desítek metrů.
Lumír Hlaváč, otužilec: “Otužování se věnuji déle než 10 let. Tady na této akci jsem od začátku, teď je to 3. ročník, takže potřetí poplaveme. Letos je to poprvé takové nepříjemné v tom, že máme mlhu a vůbec nevíme, kam poplaveme. Takže to bude sranda, protože nevidíme na druhou stranu, tak uvidíme, kde skončíme. Jsme jediní, kteří to plavou na druhou stranu, vzdálenost je 500 metrů, takže to je celkem náročné v té studené vodě, tak snad to zvládnem. Voda má zhruba nějakých 6 stupňů, bude to zajímavé.”
Zdeněk Weiss, otužilec: “Plavalo se nejhůř, co jsem kdy zažil. Trasa byla původně 500 metrů jenom ale zdálo se mi, že to bylo 1500. Strašně dlouhé to bylo, nebylo vidět, borci mi nějak uplavali, bylo to těžké.”
Otužování a zimnímu plavání se v posledních letech věnuje stále více lidí.
Petr Smékal, organizátor akce: “Lidí přibývá, přicházejí k nám lidé i z okolních vesnic, nejen z Bludovic, ale i Havířova, Soběšovic, Domaslavic a různě. Ještě nás čeká Tříkrálový ponor, což je takové setkání otužilců a zimních plavců. Bude se to konat na lučinské straně přehrady.”
---