Zájem o voličské průkazy je velký
Do středy 11. ledna si mohou lidé, kteří se nebudou účastnit nadcházejících prezidentských voleb v místě svého bydliště, vyzvednout voličský průkaz. Ten je opravňuje navštívit jakoukoliv volební komisi či volit v zahraničí. V Opavě je o volební průkazy velký zájem. A tak úředníci budou občanům k dispozici také v sobotu.
První zájemci si pro voličský průkaz přišli na opavský magistrát 29. prosince. Během několika dnů zde zaznamenali stovky žádostí. V polovině případů jde o písemnou formu, na základě které se doklad odesílá poštou. Kdo si přijde osobně, může si voličský průkaz odnést hned s sebou.
David, žadatel o voličský průkaz: „Mám trvalý pobyt v Opavě, ale pracuji nyní v Praze. Nicméně teď, mi to časově nevychází, abych na obě kola dojel domů, tak si vyřizuji voličský průkaz, abych v prezidentských volbách volit mohl.“
Voličský průkaz opravňuje volit v kterékoliv volební místnosti v republice, ale také v zahraničí. Zájemci si jej mohou vyřídit pro I. i II. kolo voleb. Prezidentské volby patří mezi ty, o které je velký zájem, a proto je také zájem o průkazy větší.
Petr Sordyl, vedoucí odboru vnitřních věcí, Magistrát Opava: „Zájem o ně je velký v tuto chvíli máme přes 500 podaných žádostí.“
Úředníci na opavském magistrátě předpokládají, že nápor žadatelů bude ještě sílit. Proto přijdou do práce i tuto sobotu.
Roman Konečný, mluvčí, Magistrát Opava: „Rozhodli jsme se vyjít vstříc občanům, kteří nemají šanci se přes týden dostavit na úřad nebo nemají Portál občana s přístupem před datovou schránku, který vyřízení voličského průkazu rovněž umožňuje,“
Úřední hodiny pracovní části týdne tak budou v Opavě mimořádně prodlouženy o sobotní dopoledne. Osobně si pro voličský průkaz mohou zájemci přijít až do středy 11. ledna.
---
Zloděj z Mariánských Hor byl vypátrán díky kamerám
Kamerový systém v Ostravě je cenným pomocníkem při pátrání po pachatelích trestných činů. V Mariánských Horách díky záznamu z kamer odhalili strážníci zloděje, který ukradl muži peněženku přímo na ulici.
Bohužel jsou mezi námi lidé, kteří jsou schopni využít jakoukoliv příležitost ke krádeži. Na záběru z bezpečnostní kamery v Mariánských Horách vidíte staršího muže, který se přes výlohu dívá do obchodu a chystá se jít nakupovat. Už drží v ruce peněženku, čehož si všimne procházející zloděj. Nezaváhá ani vteřinu, peněženku mu vezme z ruky a utíká pryč.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak poškozený muž ve věku 62 let uvedl, v brzkých ranních hodinách stál u prodejního okénka potravin, kde si chtěl zakoupit pití. V ruce držel peněženku, jenže v nestřežený okamžik k němu přistoupil zezadu neznámý muž a peněženku mu vytrhl."
Zloděj se z lupu dlouho neradoval. Zkušení operátoři, kteří dohlížejí na kamerový systém ho totiž poznali, když šel po ulici 28. října a okamžitě na místo vyslali hlídku.
Michaela Cieslarová, mluvčí MP Ostrava: "O dva dny později krátce po desáté hodině dopoledne strážník obsluhující kamerový systém zpozoroval na ulici 28. října v Ostravě-Moravské Ostravě podezřelého muže. Na místo byla proto vyslána nejblíže situovaná hlídka. Té se díky detailnímu popisu podařilo pachatele v krátké chvíli zadržet na zastávce MHD. Vzhledem k tomu, že muž nepředložil doklad totožnosti, byla na místo přivolána hlídka Policie České republiky."
V současné době dohlíží na bezpečnost v Ostravě více než 900 kamer. 330 jich sleduje dopravu a necelých asi 600 sleduje nejrůznější riziková místa ve městě. Také probíhá testování inteligentního systému, který dokáže automaticky detekovat problematické jednání a upozorní operátora.
---
Školáci se v Impact hubu seznámili s podnikáním
MS kraj prochází transformací, ke které patří odklon od uhlí a těžkého průmyslu. K tomu patří i rozvoj podnikání. Školáci proto mají možnost v rámci projektu OKAP II získávat s podnikavostí první zkušenosti.
Workshop k rozvoji kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě se konal v centru Ostravy.
Jarka Kořená, ředitelka Impact Hub Ostrava: „Šli jsme do toho, protože podnikavost je důležitá a je dobré ji rozvíjet nejen u dospělých, ale právě už začít u základních a středních škol. Po skončení workshopů bych byla spokojená, kdyby si ti studenti řekli, že to podnikání nejsou jen papíry, ale je to něco, co by chtěli dělat.“
Workshopy se konaly ve spolupráci s MS krajem v rámci projektu Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání II.
Andrea Nytrová, hlavní odborný garant projektu OKAP: „Projekt OKAP chce mimo jiné podporovat podnikavost, protože MS kraje je dlouhodobě regionem, kde jsou lidé spíše zaměstnáni, než aby podnikali. A ta nová nastupující generace má šanci změnit celé toto postavení. A Impact Hub je v tomto takovou vlajkovou lodí.“
Tento projekt je primárně určen pro žáky středních škol v našem regionu a jejich pedagogy.
Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ I. Sekaniny Ostrava – Poruba: „Já jsem přišla s dětmi ze ZŠ Sekaniny, je to osm deváťáků, kteří mají příležitost zjistit, jak to je s podnikáním, jak to začíná. Od září budou chodit na střední školu a teď si ji vybírají. Proto je důležité, aby měli představu, co to je podnikání.“
Projekt podporující podnikavost bude pokračovat po celý rok 2023.
---
Krátké zprávy 17.00 - 1
Do dvou let by v MS kraji mělo začít jezdit patnáct vlaků výhradně na elektřinu, a to i na neelektrifikovaných tratích. České dráhy již vypsaly zadávací řízení na dodání a servis bateriových vlaků. Kraj chce tímto krokem zároveň zintenzivnit ekologizaci dopravy. Předpokládaná investice čítá 3,4 miliardy korun a severní Morava a Slezsko budou prvním regionem s tímto typem vlaků v republice.
Nošovická automobilka Hyundai vyrobila loni dohromady 322 500 aut, což je meziročně o 47 500 vozů více. Větší množství aut sjelo z výrobní linky v Nošovicích naposledy v roce 2018. Navzdory přetrvávajícím obtížím v dodavatelských řetězcích a dalším negativním vnějším vlivům tak automobilka překonala stanovený plán výroby o 1 000 vozů.
---
Lidé mohou přispívat do Tříkrálové sbírky
Do ulic Ostravy vyrazili malí koledníci v doprovodu dospělých a také tři králové. Chodí dům od domu, lidem přináší požehnání a žádají o finanční příspěvek do tradiční Tříkrálové sbírky.
Na radnici Moravské Ostravy a Přívozu zavítali tři králové. Kašpar, Melichar a Baltazar. A to v rámci Tříkrálové sbírky, která letos slaví už 23 let. Na každých dveřích zanechali nápis K+M+B 2023 neboli Christus mansionem benedicat – Kristus ať požehná tomuto příbytku.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: “Tady v Ostravě vchází do ulic zhruba 420 kolednických skupinek a samozřejmě žádají dárce o podporu sociálních projektů, které provozuje jednak charita Ostrava, ale rovněž Charita svatého Alexandra. V letošním roce lze poskytnout finanční příspěvky jednak do těchto pokladniček a to je ten základ Tříkrálové sbírky, ale lze rovněž podpořit Tříkrálovou sbírku prostřednictvím QR kódu.”
Přispívat můžete i do stacionárních pokladniček, které jsou rozmístěny na veřejně přístupných místech.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: “V letošním roce bychom byli moc rádi, kdybychom z těch finančních prostředků mohli podpořit například sociální šatník, vybavení startovacích bytů.”
Petr Matěj, vedoucí Azylového domu pro matky s dětmi: “Jedním ze záměrů Tříkrálové sbírky je i rekonstrukce zahrady v azylovém domě pro matky s dětmi, který se nachází na ulici Jedličkova v Ostravě-Zábřehu.”
Že jsou lidé opravdu štědří dokazuje minulý ročník sbírky, kdy se jen na Ostravsku podařilo vybrat 2,8 milionů korun.
---
Snídaňový klub při ZŠ Školní 2 je stále oblíbenější
Lékaři i výživoví poradci doporučují každému zahájit svůj den vydatnou a zdravou snídaní. Ne všichni školáci mají z časových nebo sociálních důvodů tuto možnost doma. Na druhé ZŠ v Bruntále se rozhodli s touto situací pomoci.
Škole se v letošním roce podařilo získat grant více než 7 milionů korun z Národního programu obnovy.
Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Školní: „V rámci tohoto projektu jsme mohli zřídit tyto snídaňové kluby a pomoci rodinám, které jsou v nesnázích, ale zároveň jsme také posílili personálně naši školu o školní psycholožku například, v září to bude koordinátor inkluze, nebo je to školní asistent pro děti se sociálním znevýhodněním.“
Dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek připravují zaměstnanci školy dětem různé snídaně.
Pavla Schneiderová, učitelka: „My se snažíme, aby děti měly hezký start dne, protože samozřejmě dobré jídlo, snězené v pohodě, k tomu patří. Na každou snídani přijde asi 55 dětí, ale navíc ještě další děti v případě zájmu mají možnost si tu snídani dokoupit. Vzhledem k tomu, že některé děti doma z různých důvodů nestíhají snídat nebo nesnídají, tak nám to přijde jako dobrý nápad a dobrá možnost.“
Skupiny snídajících dětí se každý měsíc obměňují.
Barbora Holbová, sekretářka školy: „Dneska děti dostanou toasty se šunkou, se sýrem a jablíčko a ovocný čaj. Snažíme se, aby děti měly pestré snídaně, mívají jogurt, vánočku, ovocné pyré, loupáčky.“
Anketa, žáci školy: „Nám to moc chutná a jsem rád, že to tady dělají.“
„Já doma vůbec nesnídám, ale tady snídám.“
„Nejvíc mi chutná vánočka s nutelou.“
„Nejradši mám toasty.“
„Mě nejvíc chutnají loupáky a toasty.“
Škola také v rámci projektu zavádí inovativní metody výuky, vzdělávání učitelů i cílené výlety žáků.
---