Likvidace garáží v Přívoze je v plném proudu
Asi největší černá skládka v Ostravě bude už brzy minulostí. V těchto dnech se pustily bagry do likvidace torz garáží v Přívoze, které stály hned vedle Komenského sadů a v průběhu let si z nich lidé udělali smetiště. Z místa už bylo odvezeno přes 100 tun odpadu.
Takhle to ještě nedávno vypadalo na břehu řeky Ostravice v Přívoze. Desítky polorozbořených garáží, často až po strop naplněnými věcmi a všude kolem další hromady odpadu. V průběhu let jej zde museli navozit i nákladní vozy, protože nic podobného nemohli zvládnout pouze bezdomovci, kteří v některých garážích žili. Takto to na stejném místě vypadá nyní.
Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně, Ostravské městské lesy: „Už jsme odvezli téměř 1300 tun odpadu po bývalých garážích. Odpad se sice odvezl, ale zůstalo spoustu základových betonových desek, železobetonu a příjezdové štěrkové cesty. To všechno se teď bourá, likviduje a odváží.“
Tato etapa počítá s odstraněním první části garáží a základové desky. Další část bude následovat po vypořádání majetkových vztahů. Stavební úřad majitelům nařídil, aby sutiny garáží darovali městu, ale proces brzdí jejich hledání.
David Witosz, místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: „Tady byli někteří vlastníci garáží, někdo by je nazval bezdomovci, ale oni přímo v těch garážích bydleli. Je to proces, který trvá doopravdy velmi dlouho.“
Likvidace skládky už si vyžádala 3 a půl milionu korun a probíhající práce vyjdou na dalších nejméně 7 milionů. Po dokončení bude lokalita zahrazena betonovými zábranami a zřejmě tam vznikne park.
---
Prostor před OC Kotva prošel rekonstrukcí
Prostor před OC Kotva v Ostravě-Zábřehu prošel celkovou rekonstrukcí. Je tak mnohem bezpečnější, útulnější a modernější. V budoucnu projde revitalizací také prostor před kostelem Svatého Ducha.
Popraskané asfaltové chodníky, neutěšený stav schodišť a celkově zastaralý vzhled prostoru před Kotvou je minulostí. Jeho revitalizace, která začala letos na jaře a vyžádala si 28 milionů korun je hotová a dělá radost lidem.
Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Líbí se mi to tady, rozhodně je to takové provzdušněné, hezké. Oceňuju tamhle, že se nemusí chodit po těch schodech, s hůlkou sejdu dolů.”
Moc k lepšímu to tady je, vypadá to úplně jinak. Chodníky jsou spravené. Je to pěkné.”
“Ještě čekáme, jestli tady nějaké květiny budou na jaro, ale jinak je to perfektní.”
Jiří Stráník (SPOLU), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V rámci revitalizace byly rekonstruovány pochozí plochy a byla postavena nová cyklostezka, opraveno venkovní schodiště, byl nainstalován nový mobiliář. Jsou tady nové lavičky, koše, stojany na kola a také nový vodní prvek v podobě fontány.”
Asfaltová cyklostezka vede mezi vozovkou a chodníkem podél ulice Výškovická a je od nich oddělena zelení. Vše navazuje na cyklostezku na křižovatce ulic Volgogradská a Výškovická.
Jiří Stráník (SPOLU), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Novinkou je nabíjecí stanice pro 5 elektrokol a k větší bezpečnosti občanů přispívá kamerový systém.”
Přemístěno bylo také umělecké dílo Kotva, a to blíže ke kostelu.
---
Krátké zprávy, 6. prosince, 16 h - 1
Nemocnice uspořádala již šestý ročník benefičního koncertu v evangelickém kostele na podporu hematoonkologie. V předvánočním čase lidem zazpívali převážně začínající umělci. Celkově se nemocnici podařilo získat částku přesahující 70 tisíc korun.
Ostrava hledá výjimečné pedagogy. Termín podání návrhů je do 10. ledna roku 2023. Nominovat lze učitele v kategoriích mimořádná pedagogická osobnost i ocenění za mimořádnou a celoživotní pedagogickou činnost.
---
Studenti SOŠ OOM Karviná si vyzkoušeli fyzické testy PČR
Maturanti karvinské Střední odborné školy ochrany osob a majetku dostali jedinečnou příležitost projít náročnými policejními fyzickými testy. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát, který jim zaručoval jejich platnost při žádosti o práci u policie.
V ulicích Moravskoslezského kraje chybí policisté. Motivovat chce vedení policejního ředitelství mladé lidi nejen vysokými náborovými příspěvky, ale také oslovili letošní maturanty Střední odborné školy ochrany osob a majetku s netradiční akcí nazvanou Policistou na zkoušku.
Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: ”Dostanou možnost si vyzkoušet fyzické testy k PČR a pokud těmito testy projdou, dostanou od nás certifikát, který bude platit rok."
Certifikát jim zaručuje, že pokud se po maturitě rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.
Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: ”Už jim budou zbývat pouze psychotesty a zdravotní testy.”
Fyzické testy se skládají ze čtyř disciplín, které jsou bodované.
anketa: studenti školy: “ Je super si to vyzkoušet a pokud v tom chcete pokračovat, tak aspoň víte, že na to máte.” "Je super, že naše škola má tu možnost si to vyzkoušet, za mě je to fakt super.”
Jarmila Koděrová, koordinátorka náboru v MSK: “Máme v MSK neobsazeno téměř tři sta policejních míst, přičemž jen v Karviné 36 máme neobsazených míst, takže hledáme další policisty."
Z 24 maturantů ve finále certifikát získalo 14 z nich.
---
Horní Suchá dokončila rekonstrukci hasičské zbrojnice
Od loňského května nemohli dobrovolní hasiči v Horní Suché jezdit k zásahům. Jejich zbrojnice procházela rozsáhlou rekonstrukcí, která obec vyšla 18 milionů korun. Práce jsou dokončeny a výjezdová jednotka bude opět aktivní od nového roku.
Budova hasičské zbrojnice v Horní Suché byla postavena v třicátých letech minulého století. V roce 2017 vznikla první studie na její komplexní rekonstrukci. Vše ale nešlo podle plánu.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Po dvou letech strastiplného jednání s projektanty, tak už to u nás bývá, jsme zjistili, že plánovaná nástavba neunese základ, takže se musela komplet předělat střecha. Prakticky s úplně nový projektem jsme šli do stavby, která už potom šla poměrně rychle."
Po celou dobu rekonstrukce museli být hasiči odhlášení z výjezdů.
Rostislav Krhovjak, velitel výjezdové jednotky SDH Horní Suchá: "My hasiči se nestáváme, my se rodíme a samozřejmě nám to chybělo, protože ty houkačky, když jezdí, tak je slyšíte. A ještě zvlášť, když je to tady v Horní Suché. Potkáváme hasiče a oni říkají “no včera jsme byli u vás", takže samozřejmě nám to chybělo.”
Do hasičárny se vrátí konečně už také děti.
Lucie Zsibritová, starostka sboru SDH Horní Suchá: "Co se týká vrchní části, kterou budeme my SDH využívat, tak je úplně nádherná. Krásný sál nám tam udělali. A hlavně máme kde školit naše děti, cvičit s nimi a dávat jim nové zkušenosti, aby se mohly do toho výjezdu dostat.”
Cena rekonstrukce se nakonec vyšplhala na 18 milionů korun.
---
Krátké zprávy, 6. prosince, 16 h - 2
Sdružení pro rozvoj MS kraje vyhodnocoval nejlepší personalisty roku. Organizace jsou činnosti zaměřuje na oblasti ekonomického rozvoje, životního prostředí, rozvoje infrastruktury, vzdělávání a lidských zdrojů.
Radúz Mácha, ředitel Sdružení pro rozvoj MSK: “Jsme rádi, že se Kolegové na akci mohou společně sejít a předat si zkušenosti.”
---
Repliky korunovačních klenotů vystavují v Jablunkově
Prezident Miloš Zeman aktuálně oznámil, že v lednu vystaví korunovační klenoty. Kdo však nechce stát v dlouhých frontách, může se vypravit do Jablunkova, kde jsou od pondělí vystaveny mistrovské repliky korunovačních klenotů a také mnoho dalších exponátů.
Přesto, že se nejedná o pravé korunovační klenoty, i tak jde o unikátní výstavu velmi cenných kusů. Autorem je světově uznávaný šperkař Jiří Urban, který realizoval šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II. Repliky českých korunovačních klenotů jsou nyní vystaveny v historické budově .
Petr Hamrozi, ředitel Muzea bible v Jablunkově: “Jedná se o putovní výstavu, která putuje zhruba 7 let po celé České a Slovenské republice a jsme moc rádi, že se podařilo tuto výstavu dostat právě tady do našeho regionu, do Moravskoslezského kraje a díky tomu přiblížit tyto zajímavosti. Tato výstava je mistrovská a to mistrovské oslovení se používá především proto, že tyto repliky jsou opravdu propracované do maximálních detailů. Ta výroba byla velmi náročná, velmi složitá a díky tomu se lidé mohou podívat na to, jak prakticky vypadají skoro originální klenoty.”
Repliky korunovačních klientů mají hodnotu několika milionů korun a musí tomu odpovídat i zabezpečení. Na skvosty se do Jablunkova přijeli podívat i odborníci.
Olga Szymanská, šperkařka: “Já jsem absolventkou turnovské školy šperkařské a chodila jsem tam právě v době, kdy se tvořila první kopie svatováclavské koruny. Působí to na mě moc pěkně a jsem moc ráda, že tady vidím nejenom tady tu korunu, žezlo a jablko, ale taky je tady kromě toho korunovační meč, korunovační plášť, řetěz a další krásné předměty.”
Výstava potrvá do konce ledna a pro návštěvu je nutná předchozí rezervace.
---