Kontroly migrantů na hranici nyní probíhají namátkově
Počet migrantů, kteří v minulých měsících ve velkém počtu nelegálně překonávali slovensko-českou hranici, se v průběhu zimy výrazně snížil. Úměrně tomu byly omezeny kontroly hranice, kde už neslouží vojáci a celníci.
Kontroly na hranicích probíhají i nadále, ale policisté si vozidla k prohlídce vybírají jen namátkově. Většinou jde o dodávky, kde by se migranti mohli schovávat v nákladovém prostoru.
Provoz na hranicích je i přes namátkové kontroly plynulý.
Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR MSK: “V našem kraji jsme přijali vlastní bezpečnostní opatření, které spočívá ve zvýšeném výkonu služby poblíž hraničních přechodů a poblíž zelené hranice se Slovenskem. Kontrolujeme pobyty cizinců a jejich doklady.”
Omezení přítomnosti vojáků a celníků poznali i pohraničních obcích.
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Policií ČR jsme byli informováni, že se situace na hranicích zklidnila, co se týká běženecké krize, a to i v důsledku počasí. Takže budou jen namátkové kontroly, jak jsme byli zvyklí.”
Aktivní zůstávají i nadále společné hlídky českých a slovenských policistů na Slovensku, konkrétně na nádraží v Čadci, kde policisté kontrolují vytipované mezinárodní vlaky, zda se v nich nenacházejí nelegální migranti.
Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR MSK: “Společný výkon služby českých a slovenských policistů je nadále realizován v rámci kontrol zelené hranice.”
Zatím není jasné, zda se kontroly časem zruší úplně, nebo jestli nebudou muset být opět posíleny, až na jaře zase začnou přicházet noví migranti.
---
Ostravští strážníci se zaměřují na kyberkriminalitu
Jednou z priorit ostravské městské policie je prevence. Velkým problémem dnešní doby je kyberkriminalita a nejlepším nástrojem v boji proti ní je dobrá informovanost. Strážníci proto začínají už se školáky ale nezapomínají ani na seniory.
Druhé únorové úterý připadá na Den bezpečného internetu, což je globální kampaň, protože kyberkriminalita trápí celý svět. V našem regionu jsme v loňském roce zaznamenali téměř stoprocentní nárůst počtu těchto trestných činů. Strážníci se v Ostravě v rámci prevence této oblasti věnují. Program nese název #onlineMPO a cílí na děti.
Adam Klimeš, strážník MP Ostrava: "Každá třída má své téma a odpovídá to dětem, jak jsou vyspělé, jaké používají aplikace. V nižších třídách děti s těmi aplikacemi seznamujeme a nastavujeme si nějaká pravidla. Čím jsou starší, tím jdeme do závažnějších témat."
Školy si tento program pochvalují. Když o určité problematice hovoří policista v uniformě, má to na děti daleko silnější účinek.
Martin Václavek, ředitel ZŠ Krásné Pole: "Je tam větší respekt, než když to říkají učitelé. Je dobře, že děti dostanou ty informace i od jinud, než jen ve škole od učitelů."
anketa: žáci ZŠ Krásné Pole děti: "Já používám je whatsupp a youtube, protože mi v tomhle věku přijde zbytečné mít více sociálních sítí."
"Nějaká nebezpečná videa tam mohu být, ale já na ně nekoukám a prostě to scrolluju."
Projekt není jen teoretický, ale obsahuje i tzv. peer prvky. Na závěr projektového dne žáci a studenti vypracují v malých skupinkách edukativní materiál. Ten pak prezentují svým spolužákům.
---
Krátké zprávy, 7. února, 16 h - 1
Dětští traumatologové z FN Ostrava začali jako první v ČR používat při operacích dlouhých kostí vstřebatelné fixační hřeby. Nahrazují jimi dosud užívané pomůcky z titanu. Hřeby jsou vyrobeny na bázi kyseliny mléčné a glykolové a z těla jsou pak postupně vydechovány a vylučovány.
Počet lidí s akutními respiračními infekcemi se v Moravskoslezském kraji minulý týden mírně zvýšil. Na 100 000 obyvatel připadá 1587 nemocných, což je o 6% více než v předchozím týdnu. Nejvíce nemocných přibylo na Novojičínsku a FM.
---
Lidé bez domova nemusí v zimě mrznout venku
Frýdek-Místek ve spolupráci s dalšími organizacemi během zimy tradičně podává pomocnou ruku lidem bez domova. Mají možnost využít služeb azylových domů, kde jim mohou poskytnout především nocleh a také teplé oblečení. Během prvních dvou měsíců už této pomoc využilo několik desítek lidí.
Ve Frýdku-Místku žije několik desítek lidí doslova na ulici. Přečkat zimní období tak pro ně není jednoduché. Pomocnou ruku jim nabízí hned několik organizací.
Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Poskytujeme v rámci toho našeho zařízení tři služby. Azylový dům, který má na 24 hodin denně, možnost pobytu. Pak je tam noclehárna, ta je přes noc, od 19:00 do 7:00 hodin ráno. A pak nízkoprahové denní centrum, kde mohou být přes den."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Také azylový dům Sára má tuto možnost, je to hlavně určené pro lidi, kteří nemají nárok na žádné dávky a příspěvky. Azylový Bethel je pro muže a azylový dům Sára je pro matky s dětmi nebo pro ženy."
Sára je otevřena až do 31. března od 21:00 večer do 6:45 hodin ráno bez ohledu na venkovní teplotu. O pomoc je velký zájem.
Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "V tuto chvíli je velký zájem, máme v podstatě plno. Teď i v rámci noclehárny některé jednotlivce musíme odmítat. Nicméně máme opatření, že umožňujeme přes noc na takzvané teplé židli, že mohou přespat, když už je plná noclehárna anebo když už je velký mráz, od mínus pěti, tak mohou přečkat na té teplé židli, že nikdo nemusí zůstat venku."
Bethel má kapacitu denního centra a azylového domu 36 lidí. Teplou židli využilo v prvních dvou zimních měsících 27 lidí.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Pokud potřebují lidé bez domova ošacení, tak se mohou obrátit na Adru nebo Český červený kříž, kteří mají sociální šatníky, kde jim lidé poskytnou ošacení na zimu."
Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Poskytujeme potravinovou pomoc, tu dostávají jednou týdně, ve středu. Mohou si přijít, pro zájemce, i pro klienty zvenku, kteří jsou na ulici vyloženě."
O možnostech pomoci informují lidi bez domova terénní pracovníci.
---
Házenkářská hala patřila jeden den mažoretkám
Mažoretky z karvinského klubu MiKaDo zorganizovaly velkou soutěž všech formací a skupin nazvanou Mikado Open. Příležitost vyzkoušet si před sezónou nové choreografie uvítaly desítky klubů a oddílů nejen z Moravskoslezského kraje, ale i ze vzdálenějších měst.
Házenkářská hala v Karviné patřila v sobotu malým i velkým mažoretkám z různých měst a obcí. Jedna polovina haly byla určena přípravě, individuálnímu rozcvičování, a zkouškám sestav. Druhá polovina byla soutěžní a před zraky zkušené poroty se tady střídaly skupiny podle kategorií.
Kateřina Doležalová, předsedkyně spolku Mažoretky MiKaDo Karviná: "Naše soutěž je pro většinu týmů úplně první vlaštovkou, takže ty choreografie, které od září trénují si tady vyzkouší poprvé, ta nervozita je tady znát, ale na druhou stranu nás to posune ke kvalifikačním kolům."
Zkušenost z této soutěže se jim hodí k vylepšování případných nedostatků do dalších, prestižních soutěží. Jen karvinský tým z MiKaDa představil 58 nových choreografií. Představila se nejmenší čtyřletá děvčátka až po zkušené seniorky.
Anna Nagia Abdulbari, mažoretka MiKaDa: "My jsme oblečeni jako čertíci a už se hodně těšíme."
Aneta Cihelníková, mažoretka MiKaDa: "My máme podiovku na Úžasňákovi a máme kostým Úžasňákovi. Ta choreografie těžká není a holky ji umí hezky."
Kateřina Matýsková, AMA Opava: "Bylo to dobrý, ale mohly jsme to zajet i líp, ale nebylo to nejhorší. Ta soutěž, máme to tu rádi, takže dobrý."
Lenka Jeleňová, mažoretka MiKaDa: "Naše choreografie představovala Atlantidu, cože je podmořské město. Někdy to je náročné, záleží kdy a co a jak. Já si myslím, že můžeme být velmi spokojené."
Dominika Návratová, MK Ballerisimo Hlučín: "My jsme z Hlučína a jmenujeme se MK Ballerisimo Hlučín. Předvedly jsme novou sestavu kadetek a povedlo se nám to hodně a máme hodně velkou radost."
I když šlo o nepostupovou soutěž, byla připravena spousta odměn a více jak šest set medailí. Jen v Karviné jich zůstalo 32, 12 zlatých, 14 stříbrných a 6 bronzových.
---
Krátké zprávy, 7. února, 16 h - 2
U příležitosti Světového dne vody zpřístupní vodohospodáři přehrady Slezská Harta, Kružberk a Šance. 25. března bude možné navštívit také dispečink a laboratoře státního podniku Povodí Odry v Ostravě na ulici Varenská. Zavřené kvůli probíhajícím pracím zůstanou přehrady Žermanice a Morávka z důvodů.
Moravskoslezský kraj se už pošesté v řadě připojí k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet. 10. března bude tibetská vlajka vlát před budovou krajského úřadu v Ostravě na 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.
---
Školáci se učili, co je welcome drink a proč jsou plesy
Co je to welcome drink, základy etikety nebo k čemu jsou plesy - i toto může být obsahem výuky na základní škole. V Čeladné si uvedená témata zvolili jako obsah projektového vyučování s názvem Večírkový den.
I takto může vypadat dopoledne na Základní škole v Čeladné. Nejedná se ovšem o volnou hodinu, nýbrž o výuku, respektive o projektové vyučování.
Jana Satinská, ředitelka ZŠ Čeladná: “Dnes se v projektovém vyučování s názvem Večírkový den seznamují blíže s tím, proč je třeba odpočívat, jak se dá odpočívat, co jsou večírky, plesy, rauty, taky se seznamují se základy etikety, učí se o konverzaci ve společnosti, také se dozvěděli co je welcome drink.”
Někteří žáci přizpůsobili Večírkovému dni i dress code, což mohlo vyniknout na tanečním parketu.
Antonín Langr, Sportovní taneční klub Antonio: “Stihli jsme toho hodně, učili jsme se i modernější tance i street dance, hip hop, potom jsme měli soutěžení hry a myslím si, že si to děti užily.”
žáci ZŠ Čeladná:
“Děkuji za to, že jste mi řekli, že jsem se krásně oblékl. A docela mě to bavilo, ale hlavní prioritou pro mě bylo to šampáňo, které jsem nakonec nevyhrál.”
“Nejlepší byla si ta soutěž a bylo to strašně fajn, moc mě to bavilo.”
Projektové dny na této škole nejsou nic ojedinělého, pravidelně se tu věnují i jiným tématům, třeba ekologii.
---