Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • USAR tým z našeho kraje vyrazil na pomoc Turecku
  • Kontroly migrantů na hranici nyní probíhají namátkově
  • Lidé bez domova nemusí v zimě mrznout venku
  • Ostravští strážníci se zaměřují na kyberkriminalitu
  • Házenkářská hala patřila jeden den mažoretkám

USAR tým z našeho kraje vyrazil na pomoc Turecku

V pondělí v podvečer vyrazil z mošnovského letiště speciální tým záchranářů z MS kraje, který bude pomáhat v Turecku, které postihlo zemětřesení. Jedná se o část USAR týmu, který doplní hasiči z Prahy. Jde o specialisty, kteří jsou vycvičeni na záchranu osob ze sutin zřícených domů.

Po zhruba 15 letech přípravy vyrazil vůbec poprvé z České republiky celý speciální tým záchranářů, převážně hasičů, na pomoc do Turecka. Menší segmenty USAR týmu už pomáhaly například po výbuchu v Bejrútu, ale celý těžký tým pomáhá poprvé. Jde o 69 lidí cvičených na záchranu osob ze sutin. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Ten tým se skládá z jakési manažerské části a 2/3 jsou opravdu záchranáři, kteří mají speciální výcvik, jak pro vyhledávání osob ve zřícených budovách, tak pro jejich stabilizaci a vyprošťování zavalených osob." 

Důležitou součástí odřadu jsou kynologové a jejich speciálně vycvičení psi, kteří umějí v sutinách najít živé osoby. 

kynolog USAR týmu: "Tohle je německý knírač, fenka, je to služební pes hasičského záchranného sboru a je atestovaný na hledání osob v sutinách. Obdobně je na tom všech 7 psů, kteří jednou s ní. Jsou stejně připravení."

USAR tým je v místě určení schopen fungovat zcela nezávisle. Veze si materiál na záchranu, ale i vlastní stany, jídlo a všechno, co potřebuje na asi 10 dní. Na letiště se přišli rozloučit ředitel hasičů i hejtman kraje. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Bude to mise, kde bude hodně nebezpečí, tak já bych všem chtěl popřát šťastný návrat." 

Po přistání v Turecku, byl tým přesunut vojenskými letouny Casa do asi dvousettisícového města Adiyman, kde bude působit. Další informace z místa vám zprostředkujeme co nejdříve. 

---

Kontroly migrantů na hranici nyní probíhají namátkově

Počet migrantů, kteří v minulých měsících ve velkém počtu nelegálně překonávali slovensko-českou hranici, se v průběhu zimy výrazně snížil. Úměrně tomu byly omezeny kontroly hranice, kde už neslouží vojáci a celníci.

Kontroly na hranicích probíhají i nadále, ale policisté si vozidla k prohlídce vybírají jen namátkově. Většinou jde o dodávky, kde by se migranti mohli schovávat v nákladovém prostoru.

Provoz na hranicích je i přes namátkové kontroly plynulý.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR MSK: “V našem kraji jsme přijali vlastní bezpečnostní opatření, které spočívá ve zvýšeném výkonu služby poblíž hraničních přechodů a poblíž zelené hranice se Slovenskem. Kontrolujeme pobyty cizinců a jejich doklady.”

Omezení přítomnosti vojáků a celníků poznali i pohraničních obcích.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Policií ČR jsme byli informováni, že se situace na hranicích zklidnila, co se týká běženecké krize, a to i v důsledku počasí. Takže budou jen namátkové kontroly, jak jsme byli zvyklí.”

Aktivní zůstávají i nadále společné hlídky českých a slovenských policistů na Slovensku, konkrétně na nádraží v Čadci, kde policisté kontrolují vytipované mezinárodní vlaky, zda se v nich nenacházejí nelegální migranti.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR MSK: “Společný výkon služby českých a slovenských policistů je nadále realizován v rámci kontrol zelené hranice.”

Zatím není jasné, zda se kontroly časem zruší úplně, nebo jestli nebudou muset být opět posíleny, až na jaře zase začnou přicházet noví migranti.

---

Další lidé naletěli podvodníkům, falešným bankéřům. Naskočili na fintu, že někdo zneužil jejich účet a oni jim teď pomohou. 20letý mladík si proto půjčil v bance přes půl milionu a začal peníze vkládat do bitcoinmatu. Na základě zaslaných několika QR kódu poškozený postupně do bitcoinmatu vložil 315.000 korun, pak ale znejistěl a vše nahlásil na policii. Další případ je příběh 28letého muže, který podvodníkům sdělil údaje ke své kartě. Přišel tak o 200 tisíc. Policie před kyberůtoky varuje. Počet na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

A teď výzva ze záchranné stanice v Bartošovicích. Množí se případy, kdy lidé vozí k ochráncům malé zajíčky. Lidé je sbírají zbytečně a naopak jim tím ublíží. Malí zajíčci sedí přikrčeni někde na zemi a čekají až k nim přiběhne matka a nakrmí je. Po nakrmení matka zase odbíhá a zajíček zůstává sám. Nejlépe je, malých zajíčků si nevšímat a nedotýkat se ho.

---

Lidé bez domova nemusí v zimě mrznout venku

Frýdek-Místek ve spolupráci s dalšími organizacemi během zimy tradičně podává pomocnou ruku lidem bez domova. Mají možnost využít služeb azylových domů, kde jim mohou poskytnout především nocleh a také teplé oblečení. Během prvních dvou měsíců už této pomoc využilo několik desítek lidí.

Ve Frýdku-Místku žije několik desítek lidí doslova na ulici. Přečkat zimní období tak pro ně není jednoduché. Pomocnou ruku jim nabízí hned několik organizací.

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Poskytujeme v rámci toho našeho zařízení tři služby. Azylový dům, který má na 24 hodin denně, možnost pobytu. Pak je tam noclehárna, ta je přes noc, od 19:00 do 7:00 hodin ráno. A pak nízkoprahové denní centrum, kde mohou být přes den."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Také azylový dům Sára má tuto možnost, je to hlavně určené pro lidi, kteří nemají nárok na žádné dávky a příspěvky. Azylový Bethel je pro muže a azylový dům Sára je pro matky s dětmi nebo pro ženy."

Sára je otevřena až do 31. března od 21:00 večer do 6:45 hodin ráno bez ohledu na venkovní teplotu. O pomoc je velký zájem.

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "V tuto chvíli je velký zájem, máme v podstatě plno. Teď i v rámci noclehárny některé jednotlivce musíme odmítat. Nicméně máme opatření, že umožňujeme přes noc na takzvané teplé židli, že mohou přespat, když už je plná noclehárna anebo když už je velký mráz, od mínus pěti, tak mohou přečkat na té teplé židli, že nikdo nemusí zůstat venku."

Bethel má kapacitu denního centra a azylového domu 36 lidí. Teplou židli využilo v prvních dvou zimních měsících 27 lidí.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Pokud potřebují lidé bez domova ošacení, tak se mohou obrátit na Adru nebo Český červený kříž, kteří mají sociální šatníky, kde jim lidé poskytnou ošacení na zimu."

 Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Poskytujeme potravinovou pomoc, tu dostávají jednou týdně, ve středu. Mohou si přijít, pro zájemce, i pro klienty zvenku, kteří jsou na ulici vyloženě."

O možnostech pomoci informují lidi bez domova terénní pracovníci.

---

Ostravští strážníci se zaměřují na kyberkriminalitu

Jednou z priorit ostravské městské policie je prevence. Velkým problémem dnešní doby je kyberkriminalita a nejlepším nástrojem v boji proti ní je dobrá informovanost. Strážníci proto začínají už se školáky ale nezapomínají ani na seniory.

Druhé únorové úterý připadá na Den bezpečného internetu, což je globální kampaň, protože kyberkriminalita trápí celý svět. V našem regionu jsme v loňském roce zaznamenali téměř stoprocentní nárůst počtu těchto trestných činů. Strážníci se v Ostravě v rámci prevence této oblasti věnují. Program nese název #onlineMPO a cílí na děti. 

Adam Klimeš, strážník MP Ostrava: "Každá třída má své téma a odpovídá to dětem, jak jsou vyspělé, jaké používají aplikace. V nižších třídách děti s těmi aplikacemi seznamujeme a nastavujeme si nějaká pravidla. Čím jsou starší, tím jdeme do závažnějších témat." 

Školy si tento program pochvalují. Když o určité problematice hovoří policista v uniformě, má to na děti daleko silnější účinek.

Martin Václavek, ředitel ZŠ Krásné Pole: "Je tam větší respekt, než když to říkají učitelé. Je dobře, že děti dostanou ty informace i od jinud, než jen ve škole od učitelů." 

anketa: žáci ZŠ Krásné Pole děti: "Já používám je whatsupp a youtube, protože mi v tomhle věku přijde zbytečné mít více sociálních sítí." 

"Nějaká nebezpečná videa tam mohu být, ale já na ně nekoukám a prostě to scrolluju." 

Projekt není jen teoretický, ale obsahuje i tzv. peer prvky. Na závěr projektového dne žáci a studenti vypracují v malých skupinkách edukativní materiál. Ten pak prezentují svým spolužákům. 

---

Házenkářská hala patřila jeden den mažoretkám

Mažoretky z karvinského klubu MiKaDo zorganizovaly velkou soutěž všech formací a skupin nazvanou Mikado Open. Příležitost vyzkoušet si před sezónou nové choreografie uvítaly desítky klubů a oddílů nejen z Moravskoslezského kraje, ale i ze vzdálenějších měst.

Házenkářská hala v Karviné patřila v sobotu malým i velkým mažoretkám z různých měst a obcí. Jedna polovina haly byla určena přípravě, individuálnímu rozcvičování, a zkouškám sestav. Druhá polovina byla soutěžní a před zraky zkušené poroty se tady střídaly skupiny podle kategorií.

Kateřina Doležalová, předsedkyně spolku Mažoretky MiKaDo Karviná: "Naše soutěž je pro většinu týmů úplně první vlaštovkou, takže ty choreografie, které od září trénují si tady vyzkouší poprvé, ta nervozita je tady znát, ale na druhou stranu nás to posune ke kvalifikačním kolům."

Zkušenost z této soutěže se jim hodí k vylepšování případných nedostatků do dalších, prestižních soutěží. Jen karvinský tým z MiKaDa představil 58 nových choreografií. Představila se nejmenší čtyřletá děvčátka až po zkušené seniorky.

Anna Nagia Abdulbari, mažoretka MiKaDa: "My jsme oblečeni jako čertíci a už se hodně těšíme."

Aneta Cihelníková, mažoretka MiKaDa: "My máme podiovku na Úžasňákovi a máme kostým Úžasňákovi. Ta choreografie těžká není a holky ji umí hezky."


Kateřina Matýsková, AMA Opava: "Bylo to dobrý, ale mohly jsme to zajet i líp, ale nebylo to nejhorší. Ta soutěž, máme to tu rádi, takže dobrý."

Lenka Jeleňová, mažoretka MiKaDa: "Naše choreografie představovala Atlantidu, cože je podmořské město. Někdy to je náročné, záleží kdy a co a jak. Já si myslím, že můžeme být velmi spokojené."

Dominika Návratová, MK Ballerisimo Hlučín: "My jsme z Hlučína a jmenujeme se MK Ballerisimo Hlučín. Předvedly jsme novou sestavu kadetek a povedlo se nám to hodně a máme hodně velkou radost."

I když šlo o nepostupovou soutěž, byla připravena spousta odměn a více jak šest set medailí. Jen v Karviné jich zůstalo 32, 12 zlatých, 14 stříbrných a 6 bronzových.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. února 2023, 17:00

USAR tým z našeho kraje vyrazil na pomoc Turecku

V pondělí v podvečer vyrazil z mošnovského letiště speciální tým záchranářů z MS kraje, který bude pomáhat v Turecku, které postihlo zemětřesení. Jedná se o část USAR týmu, který doplní hasiči z Prahy. Jde o specialisty, kteří jsou vycvičeni na záchranu osob ze sutin zřícených domů.

Po zhruba 15 letech přípravy vyrazil vůbec poprvé z České republiky celý speciální tým záchranářů, převážně hasičů, na pomoc do Turecka. Menší segmenty USAR týmu už pomáhaly například po výbuchu v Bejrútu, ale celý těžký tým pomáhá poprvé. Jde o 69 lidí cvičených na záchranu osob ze sutin. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Ten tým se skládá z jakési manažerské části a 2/3 jsou opravdu záchranáři, kteří mají speciální výcvik, jak pro vyhledávání osob ve zřícených budovách, tak pro jejich stabilizaci a vyprošťování zavalených osob." 

Důležitou součástí odřadu jsou kynologové a jejich speciálně vycvičení psi, kteří umějí v sutinách najít živé osoby. 

kynolog USAR týmu: "Tohle je německý knírač, fenka, je to služební pes hasičského záchranného sboru a je atestovaný na hledání osob v sutinách. Obdobně je na tom všech 7 psů, kteří jednou s ní. Jsou stejně připravení."

USAR tým je v místě určení schopen fungovat zcela nezávisle. Veze si materiál na záchranu, ale i vlastní stany, jídlo a všechno, co potřebuje na asi 10 dní. Na letiště se přišli rozloučit ředitel hasičů i hejtman kraje. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Bude to mise, kde bude hodně nebezpečí, tak já bych všem chtěl popřát šťastný návrat." 

Po přistání v Turecku, byl tým přesunut vojenskými letouny Casa do asi dvousettisícového města Adiyman, kde bude působit. Další informace z místa vám zprostředkujeme co nejdříve. 

---

Kontroly migrantů na hranici nyní probíhají namátkově

Počet migrantů, kteří v minulých měsících ve velkém počtu nelegálně překonávali slovensko-českou hranici, se v průběhu zimy výrazně snížil. Úměrně tomu byly omezeny kontroly hranice, kde už neslouží vojáci a celníci.

Kontroly na hranicích probíhají i nadále, ale policisté si vozidla k prohlídce vybírají jen namátkově. Většinou jde o dodávky, kde by se migranti mohli schovávat v nákladovém prostoru.

Provoz na hranicích je i přes namátkové kontroly plynulý.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR MSK: “V našem kraji jsme přijali vlastní bezpečnostní opatření, které spočívá ve zvýšeném výkonu služby poblíž hraničních přechodů a poblíž zelené hranice se Slovenskem. Kontrolujeme pobyty cizinců a jejich doklady.”

Omezení přítomnosti vojáků a celníků poznali i pohraničních obcích.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Policií ČR jsme byli informováni, že se situace na hranicích zklidnila, co se týká běženecké krize, a to i v důsledku počasí. Takže budou jen namátkové kontroly, jak jsme byli zvyklí.”

Aktivní zůstávají i nadále společné hlídky českých a slovenských policistů na Slovensku, konkrétně na nádraží v Čadci, kde policisté kontrolují vytipované mezinárodní vlaky, zda se v nich nenacházejí nelegální migranti.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR MSK: “Společný výkon služby českých a slovenských policistů je nadále realizován v rámci kontrol zelené hranice.”

Zatím není jasné, zda se kontroly časem zruší úplně, nebo jestli nebudou muset být opět posíleny, až na jaře zase začnou přicházet noví migranti.

---

Další lidé naletěli podvodníkům, falešným bankéřům. Naskočili na fintu, že někdo zneužil jejich účet a oni jim teď pomohou. 20letý mladík si proto půjčil v bance přes půl milionu a začal peníze vkládat do bitcoinmatu. Na základě zaslaných několika QR kódu poškozený postupně do bitcoinmatu vložil 315.000 korun, pak ale znejistěl a vše nahlásil na policii. Další případ je příběh 28letého muže, který podvodníkům sdělil údaje ke své kartě. Přišel tak o 200 tisíc. Policie před kyberůtoky varuje. Počet na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

A teď výzva ze záchranné stanice v Bartošovicích. Množí se případy, kdy lidé vozí k ochráncům malé zajíčky. Lidé je sbírají zbytečně a naopak jim tím ublíží. Malí zajíčci sedí přikrčeni někde na zemi a čekají až k nim přiběhne matka a nakrmí je. Po nakrmení matka zase odbíhá a zajíček zůstává sám. Nejlépe je, malých zajíčků si nevšímat a nedotýkat se ho.

---

Lidé bez domova nemusí v zimě mrznout venku

Frýdek-Místek ve spolupráci s dalšími organizacemi během zimy tradičně podává pomocnou ruku lidem bez domova. Mají možnost využít služeb azylových domů, kde jim mohou poskytnout především nocleh a také teplé oblečení. Během prvních dvou měsíců už této pomoc využilo několik desítek lidí.

Ve Frýdku-Místku žije několik desítek lidí doslova na ulici. Přečkat zimní období tak pro ně není jednoduché. Pomocnou ruku jim nabízí hned několik organizací.

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Poskytujeme v rámci toho našeho zařízení tři služby. Azylový dům, který má na 24 hodin denně, možnost pobytu. Pak je tam noclehárna, ta je přes noc, od 19:00 do 7:00 hodin ráno. A pak nízkoprahové denní centrum, kde mohou být přes den."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Také azylový dům Sára má tuto možnost, je to hlavně určené pro lidi, kteří nemají nárok na žádné dávky a příspěvky. Azylový Bethel je pro muže a azylový dům Sára je pro matky s dětmi nebo pro ženy."

Sára je otevřena až do 31. března od 21:00 večer do 6:45 hodin ráno bez ohledu na venkovní teplotu. O pomoc je velký zájem.

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "V tuto chvíli je velký zájem, máme v podstatě plno. Teď i v rámci noclehárny některé jednotlivce musíme odmítat. Nicméně máme opatření, že umožňujeme přes noc na takzvané teplé židli, že mohou přespat, když už je plná noclehárna anebo když už je velký mráz, od mínus pěti, tak mohou přečkat na té teplé židli, že nikdo nemusí zůstat venku."

Bethel má kapacitu denního centra a azylového domu 36 lidí. Teplou židli využilo v prvních dvou zimních měsících 27 lidí.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Pokud potřebují lidé bez domova ošacení, tak se mohou obrátit na Adru nebo Český červený kříž, kteří mají sociální šatníky, kde jim lidé poskytnou ošacení na zimu."

 Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Poskytujeme potravinovou pomoc, tu dostávají jednou týdně, ve středu. Mohou si přijít, pro zájemce, i pro klienty zvenku, kteří jsou na ulici vyloženě."

O možnostech pomoci informují lidi bez domova terénní pracovníci.

---

Ostravští strážníci se zaměřují na kyberkriminalitu

Jednou z priorit ostravské městské policie je prevence. Velkým problémem dnešní doby je kyberkriminalita a nejlepším nástrojem v boji proti ní je dobrá informovanost. Strážníci proto začínají už se školáky ale nezapomínají ani na seniory.

Druhé únorové úterý připadá na Den bezpečného internetu, což je globální kampaň, protože kyberkriminalita trápí celý svět. V našem regionu jsme v loňském roce zaznamenali téměř stoprocentní nárůst počtu těchto trestných činů. Strážníci se v Ostravě v rámci prevence této oblasti věnují. Program nese název #onlineMPO a cílí na děti. 

Adam Klimeš, strážník MP Ostrava: "Každá třída má své téma a odpovídá to dětem, jak jsou vyspělé, jaké používají aplikace. V nižších třídách děti s těmi aplikacemi seznamujeme a nastavujeme si nějaká pravidla. Čím jsou starší, tím jdeme do závažnějších témat." 

Školy si tento program pochvalují. Když o určité problematice hovoří policista v uniformě, má to na děti daleko silnější účinek.

Martin Václavek, ředitel ZŠ Krásné Pole: "Je tam větší respekt, než když to říkají učitelé. Je dobře, že děti dostanou ty informace i od jinud, než jen ve škole od učitelů." 

anketa: žáci ZŠ Krásné Pole děti: "Já používám je whatsupp a youtube, protože mi v tomhle věku přijde zbytečné mít více sociálních sítí." 

"Nějaká nebezpečná videa tam mohu být, ale já na ně nekoukám a prostě to scrolluju." 

Projekt není jen teoretický, ale obsahuje i tzv. peer prvky. Na závěr projektového dne žáci a studenti vypracují v malých skupinkách edukativní materiál. Ten pak prezentují svým spolužákům. 

---

Házenkářská hala patřila jeden den mažoretkám

Mažoretky z karvinského klubu MiKaDo zorganizovaly velkou soutěž všech formací a skupin nazvanou Mikado Open. Příležitost vyzkoušet si před sezónou nové choreografie uvítaly desítky klubů a oddílů nejen z Moravskoslezského kraje, ale i ze vzdálenějších měst.

Házenkářská hala v Karviné patřila v sobotu malým i velkým mažoretkám z různých měst a obcí. Jedna polovina haly byla určena přípravě, individuálnímu rozcvičování, a zkouškám sestav. Druhá polovina byla soutěžní a před zraky zkušené poroty se tady střídaly skupiny podle kategorií.

Kateřina Doležalová, předsedkyně spolku Mažoretky MiKaDo Karviná: "Naše soutěž je pro většinu týmů úplně první vlaštovkou, takže ty choreografie, které od září trénují si tady vyzkouší poprvé, ta nervozita je tady znát, ale na druhou stranu nás to posune ke kvalifikačním kolům."

Zkušenost z této soutěže se jim hodí k vylepšování případných nedostatků do dalších, prestižních soutěží. Jen karvinský tým z MiKaDa představil 58 nových choreografií. Představila se nejmenší čtyřletá děvčátka až po zkušené seniorky.

Anna Nagia Abdulbari, mažoretka MiKaDa: "My jsme oblečeni jako čertíci a už se hodně těšíme."

Aneta Cihelníková, mažoretka MiKaDa: "My máme podiovku na Úžasňákovi a máme kostým Úžasňákovi. Ta choreografie těžká není a holky ji umí hezky."


Kateřina Matýsková, AMA Opava: "Bylo to dobrý, ale mohly jsme to zajet i líp, ale nebylo to nejhorší. Ta soutěž, máme to tu rádi, takže dobrý."

Lenka Jeleňová, mažoretka MiKaDa: "Naše choreografie představovala Atlantidu, cože je podmořské město. Někdy to je náročné, záleží kdy a co a jak. Já si myslím, že můžeme být velmi spokojené."

Dominika Návratová, MK Ballerisimo Hlučín: "My jsme z Hlučína a jmenujeme se MK Ballerisimo Hlučín. Předvedly jsme novou sestavu kadetek a povedlo se nám to hodně a máme hodně velkou radost."

I když šlo o nepostupovou soutěž, byla připravena spousta odměn a více jak šest set medailí. Jen v Karviné jich zůstalo 32, 12 zlatých, 14 stříbrných a 6 bronzových.


---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-02-2023-17-00