Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vítězem soutěže Obec roku se v MSK staly Palkovice
  • V Karviné mohou ženy porodit na speciálním gauči
  • Ostravští školáci hledali pramen vody
  • V novojičínském Straníku přibudou čističky odpadních vod
  • Badatelský den na Karvinském moři

Vítězem soutěže Obec roku se v MSK staly Palkovice

V celostátním finále soutěže Obec roku budou Moravskoslezský kraj reprezentovat Palkovice. Právě tato obec na Frýdecko-Místecku zaujala hodnotící komisi nejvíce.

Palkovice si krajské prvenství v soutěži Obec roku vybojovaly v silné konkurenci. Zatímco loni jich v krajském kole soutěžilo jen 6, letos jich bylo 18.

Andrea Lorková (STAN), předsedkyně komise, starostka Závady: “Jedenáctičlenná komise objíždí jednotlivé obce a hodnotíme, dá se říct, v takovém časovém intervalu dvou hodin zjišťujeme, jak ta obec funguje, jaké tam jsou spolky nebo spolkový život a další aspekty, které máme předepsané, co se týče zeleně, stavby architektonické, kulturní památky a další věci. Takže věříme, že ocenění Zlatou stuhu získá ta nejlepší obec.”

V Palkovicích se na příjezd komise dobře připravili. Komisařům představili své spolky a vše, co v posledních letech vybodovali.

David Kula (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), místostarosta Palkovic: “Palkovice se účastnily po 10 letech, kdy jsme skončili třetí. Úplně jsem nevěřili, že máme velkou šanci uspět, ale nakonec jsem do toho dali maximum. Zapojily se spolky, zapojila seš kola a všichni pracovníci obce. Přišli i občané, takže je to takové velké kolektivní dílo, za které patří dík všem.  Za posledních 10 let jsme v obci vybudovali nebo opravili řadu budov. A toto bylo vyvrcholením našeho snažení, kdy  se nám podařilo loni otevřít nový obecní úřad, který se stal symbolem naší účasti v soutěži."

Palkovičtí už teď připravují program pro celostátní finále. Komise je tentokrát bude posuzovat celé 4 hodiny.

---

V Karviné mohou ženy porodit na speciálním gauči

Karvinská porodnice se může pochlubit novinkou, kterou nabízí ženám k porodu. Jde o gauč, který se dá různě napolohovat. Rodícím ženám pomáhá více se uvolnit a zaujmout při porodu přirozenou polohu.

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Karviná-Ráj neustále vylepšuje komfort a zázemí pro rodičky a jejich partnery. Nově nabízí porodnický gauč.

Jana Pikońová, primářka Gyn.-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Tento gauč podporuje maminky v tom, aby mohly v průběhu porodu zaujímat vertikální polohu a to je přínosné proto, aby ten spontánní porod běžel co nejpřirozeněji a mohla si zvolit pozici, která ji je příjemná."

Gauč je vhodný pro všechny doby porodní,zejména pro vertikální. Využívat ho po porodu může i otec. Personál oddělení prošel i školením k využití gauče.

Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka Nadačního fondu Propolis 33: "My víme, z vědeckých výzkumů, ta čísla jsou jasná, že je velmi vhodné, aby neležela na zádech celou dobu, aby ty polohy střídala. A gauč poskytne jí, případně partnerovi, dule nebo porodní asistence větší míru komfortu.”

Kristýna Lešková, lékařka: "Na tom gauči tím, že se cítí bezpečně, nejsou vyvýšené, tak opravdu si ty polohy mohou zkoušet a velice flexibilně.” 

Porodnický gauč pochází z Anglie, do ČR se dostal loni na podzim a od té doby ho využívá 40 procent porodnic.

---

Krátké zprávy 7. 6. 2024 16.00 - 1

DISTRIBUTOŘI PERVITINU NA TŘINECKU

Třinečtí kriminalisté zadrželi dvojici osob podezřelou z distribuce pervitinu. Během domovních prohlídek našli u 31letého muže a 27leté ženy drogy i nástroje k jejich distribuci. Muž údajně drogy prodával hlavně známým, zatímco žena měla prodejem pervitinu vydělat téměř 200 tisíc korun. Oběma hrozí až deset let vězení, soudce rozhodl o jejich vazbě.

KVĚTINOVÉ LOUKY V OSTRAVĚ-PORUBĚ

Květinové louky najdou lidé v Porubě už od roku 2021. Lidé si je rychle oblíbili a v letošním roce jich v obvodu najdeme už čtrnáct. V letošním roce bylo oseto více než čtyři tisíce metrů čtverečních ploch a použito bylo padesát kilogramu osiva.

---

Ostravští školáci hledali pramen vody

Voda je život, ale dnes už na to často zapomínáme. Proto je velmi důležité vštěpovat dětem informace o významu vody už od školních let. Ostravské vodárny a kanalizace proto každoročně pro školáky připravují ekologickou soutěž, která vrcholí na Slezskoostravském hradě.

Slezskoostravský hrad zaplavili školáci z celé Ostravy, aby se zúčastnili finále 22. ročníku ekologické soutěže Hledej pramen vody. 

Radka Vanková, mluvčí OVAK: "Snažíme se u dětí probudit lásku k vodě. Nejen tu nucenou, ale takovou tu uvědomělou, že bez vody není života. Také jsme chtěli zvednout děti od onlajnů a chatů od mobilů a poslali jsme je hledat pramen vody." 

Finále se zúčastnily žáci 4. a 5. tříd. Bylo pro ně připraveno zábavné dopoledne plné her a soutěží s tématikou ekologie a vody. Nechyběly vědecké pokusy, preventivní stan strážníků, ukázka techniky policie i hasičů. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Někdo někdy řekl, že nejlepší je se učit hrou a tohle je perfektní příležitost, jak se naučit všechno o vodě zábavnou a motivační formou. Několik týmů navíc vyhrálo a věřím, že si odnášejí nejen ceny, ale i vědomosti."

Vítězným týmem letošního ročníku soutěže se stali Mořeplavci ze ZŠ Ukrajinská v Porubě.

anketa: Mořeplavci: "Soutěž byla vážně super, děkuji moc OVAKu. Moc jsme si to užil."

"S naší paní učitelkou byla strašná legrace." 

Na druhém místě se umístili Klegovodníci ze ZŠ Hrabůvka a třetí příčku obsadili Námořníci ze ZŠ Ostrčilova. 

---

V novojičínském Straníku přibudou čističky odpadních vod

Dva objekty v novojičínské místní části Straník, které jsou ve vlastnictví města, letos získají domovní čističky odpadních vod. Ty nahradí dosavadní septiky. Jednou z těchto budov je i ta, ve které mají zázemí hasiči a senioři.

U této budovy v novojičínském Straníku, která je majetkem města, už proběhla instalace domovní čističky odpadních vod, která nahradí dosavadní septik, v měsíci květnu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak tím zlepšujeme provozně ekonomické náklady tohoto objektu a jednak přispíváme k vyšší ekologizaci provozu tohoto zařízení.”

Petr Bartůšek, správce budovy: “Ten dům je v podstatě takové srdce Straníka, toho kulturního i společenského dění. Hlavní složky nebo spolky, které tady mají své zázemí a konají zde akce, tak jsou v prvé řadě klub seniorů, který tady sídlí, máme tady spolky myslivců, spolky dobrovolných hasičů, jsou tady spolky včelařů. Máme tady Soptíkovu hernu pro matky s dětmi, takže ta budova, si zaslouží.”

Stejně tak tu získá letos na podzim domovní čističku odpadních areál fotbalového hřiště.

Aktuálně město řeší také obecně záležitosti týkající se vodohospodářské infrastruktury v této části, nejpalčivějším problémem je právě absence centrální kanalizace.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V minulých letech již byly zpracované určitě studie, které identifikovaly, že na vybudování centrální kanalizace stálo zhruba 160 milionů korun.”

Ve Straníku se přitom nachází 160 nemovitostí a žije zde zhruba 500 obyvatel.

---

Krátké zprávy 7. 6. 2024 16.00 - 2

OCENĚNÍ KNIHOVNICKÁ K2 PUTUJE DO HUKVALD

Soutěž Knihovnická K2 už desátým rokem oceňuje v sudém roce nejlepší knihovníky, v lichém roce nejlepší knihovny Moravskoslezského kraje. V letošním roce si hlavní cenu převzala paní Markéta Kološová z Obecní knihovny při Základní škole a Mateřské škole Leoše Janáčka Hukvaldy.

---

Badatelský den na Karvinském moři

Studenti a studentky Zdravotnického lycea Střední zdravotnické školy zažili nevšední výuku u Karvinského moře. Pedagogové pro ně připravili tři stanoviště s praktickými úkoly - ověřovali fyzikální zákonitosti, analyzovali vodu nebo zkoumali druhy živočichů.

Karvinské moře se stalo dokonalým místem pro výuku studentů Zdravotnického lycea karvinské Střední zdravotnické školy. Pedagogové pro ně připravili Badatelský den.

Karolína Poledníková, učitelka SZŠ Karviná, spoluorganizátorka akce: "Připravili jsme pro ně aktivity ze zoologie, botaniky, chemie a fyziky, které by je měly vtáhnout do toho předmětu, udělat to zajímavější, atraktivnější pro ně. Vybrali jsme lokalitu Karvinského moře, protože je bohatá jak na floru, tak na faunu, takže studenti určují jak rostliny tak živočichy."

Tady na tomto stanovišti například ověřovali Archimedův zákon, povrchové napětí bublin z bublifuku nebo měření rychlosti toku řeky.

Wiesław Farana, třídní učitel studentů oboru Zdravotnické lyceum: "Ještě jsme měřili pomocí hustoměru sladkou a slanou vodu, měli jsme tam zelenou vodu a červenou a měli zjistit, která je sladká, která slaná aniž by si lízli."

Tady se zase studenti věnovali analýze vody z hlediska výskytu dusičnanů a fosforečnanů

Laura Kamenská, studentka SZŠ Karviná: "Zjistili jsme, že tady moc dusičnanu není, což je dobře, protože když je moc, tak u malých dětí se to může proměnit v dusitany a může to způsobit smrt nebo další onemocnění.

Hana Haroková, učitelka SZŠ Karviná: "Na tomto stanovišti mají studenti za úkol najít druhy hmyzu,měkkýšů, které jsou spojené s touto lokalitou, které jsou typické pro tuto lokalitu.”

Se získanými informacemi a poznatky budou studenti Zdravotnického lycea dále pracovat ve škole.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. června 2024, 16:00

Vítězem soutěže Obec roku se v MSK staly Palkovice

V celostátním finále soutěže Obec roku budou Moravskoslezský kraj reprezentovat Palkovice. Právě tato obec na Frýdecko-Místecku zaujala hodnotící komisi nejvíce.

Palkovice si krajské prvenství v soutěži Obec roku vybojovaly v silné konkurenci. Zatímco loni jich v krajském kole soutěžilo jen 6, letos jich bylo 18.

Andrea Lorková (STAN), předsedkyně komise, starostka Závady: “Jedenáctičlenná komise objíždí jednotlivé obce a hodnotíme, dá se říct, v takovém časovém intervalu dvou hodin zjišťujeme, jak ta obec funguje, jaké tam jsou spolky nebo spolkový život a další aspekty, které máme předepsané, co se týče zeleně, stavby architektonické, kulturní památky a další věci. Takže věříme, že ocenění Zlatou stuhu získá ta nejlepší obec.”

V Palkovicích se na příjezd komise dobře připravili. Komisařům představili své spolky a vše, co v posledních letech vybodovali.

David Kula (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), místostarosta Palkovic: “Palkovice se účastnily po 10 letech, kdy jsme skončili třetí. Úplně jsem nevěřili, že máme velkou šanci uspět, ale nakonec jsem do toho dali maximum. Zapojily se spolky, zapojila seš kola a všichni pracovníci obce. Přišli i občané, takže je to takové velké kolektivní dílo, za které patří dík všem.  Za posledních 10 let jsme v obci vybudovali nebo opravili řadu budov. A toto bylo vyvrcholením našeho snažení, kdy  se nám podařilo loni otevřít nový obecní úřad, který se stal symbolem naší účasti v soutěži."

Palkovičtí už teď připravují program pro celostátní finále. Komise je tentokrát bude posuzovat celé 4 hodiny.

---

V Karviné mohou ženy porodit na speciálním gauči

Karvinská porodnice se může pochlubit novinkou, kterou nabízí ženám k porodu. Jde o gauč, který se dá různě napolohovat. Rodícím ženám pomáhá více se uvolnit a zaujmout při porodu přirozenou polohu.

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Karviná-Ráj neustále vylepšuje komfort a zázemí pro rodičky a jejich partnery. Nově nabízí porodnický gauč.

Jana Pikońová, primářka Gyn.-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Tento gauč podporuje maminky v tom, aby mohly v průběhu porodu zaujímat vertikální polohu a to je přínosné proto, aby ten spontánní porod běžel co nejpřirozeněji a mohla si zvolit pozici, která ji je příjemná."

Gauč je vhodný pro všechny doby porodní,zejména pro vertikální. Využívat ho po porodu může i otec. Personál oddělení prošel i školením k využití gauče.

Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka Nadačního fondu Propolis 33: "My víme, z vědeckých výzkumů, ta čísla jsou jasná, že je velmi vhodné, aby neležela na zádech celou dobu, aby ty polohy střídala. A gauč poskytne jí, případně partnerovi, dule nebo porodní asistence větší míru komfortu.”

Kristýna Lešková, lékařka: "Na tom gauči tím, že se cítí bezpečně, nejsou vyvýšené, tak opravdu si ty polohy mohou zkoušet a velice flexibilně.” 

Porodnický gauč pochází z Anglie, do ČR se dostal loni na podzim a od té doby ho využívá 40 procent porodnic.

---

Krátké zprávy 7. 6. 2024 16.00 - 1

DISTRIBUTOŘI PERVITINU NA TŘINECKU

Třinečtí kriminalisté zadrželi dvojici osob podezřelou z distribuce pervitinu. Během domovních prohlídek našli u 31letého muže a 27leté ženy drogy i nástroje k jejich distribuci. Muž údajně drogy prodával hlavně známým, zatímco žena měla prodejem pervitinu vydělat téměř 200 tisíc korun. Oběma hrozí až deset let vězení, soudce rozhodl o jejich vazbě.

KVĚTINOVÉ LOUKY V OSTRAVĚ-PORUBĚ

Květinové louky najdou lidé v Porubě už od roku 2021. Lidé si je rychle oblíbili a v letošním roce jich v obvodu najdeme už čtrnáct. V letošním roce bylo oseto více než čtyři tisíce metrů čtverečních ploch a použito bylo padesát kilogramu osiva.

---

Ostravští školáci hledali pramen vody

Voda je život, ale dnes už na to často zapomínáme. Proto je velmi důležité vštěpovat dětem informace o významu vody už od školních let. Ostravské vodárny a kanalizace proto každoročně pro školáky připravují ekologickou soutěž, která vrcholí na Slezskoostravském hradě.

Slezskoostravský hrad zaplavili školáci z celé Ostravy, aby se zúčastnili finále 22. ročníku ekologické soutěže Hledej pramen vody. 

Radka Vanková, mluvčí OVAK: "Snažíme se u dětí probudit lásku k vodě. Nejen tu nucenou, ale takovou tu uvědomělou, že bez vody není života. Také jsme chtěli zvednout děti od onlajnů a chatů od mobilů a poslali jsme je hledat pramen vody." 

Finále se zúčastnily žáci 4. a 5. tříd. Bylo pro ně připraveno zábavné dopoledne plné her a soutěží s tématikou ekologie a vody. Nechyběly vědecké pokusy, preventivní stan strážníků, ukázka techniky policie i hasičů. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Někdo někdy řekl, že nejlepší je se učit hrou a tohle je perfektní příležitost, jak se naučit všechno o vodě zábavnou a motivační formou. Několik týmů navíc vyhrálo a věřím, že si odnášejí nejen ceny, ale i vědomosti."

Vítězným týmem letošního ročníku soutěže se stali Mořeplavci ze ZŠ Ukrajinská v Porubě.

anketa: Mořeplavci: "Soutěž byla vážně super, děkuji moc OVAKu. Moc jsme si to užil."

"S naší paní učitelkou byla strašná legrace." 

Na druhém místě se umístili Klegovodníci ze ZŠ Hrabůvka a třetí příčku obsadili Námořníci ze ZŠ Ostrčilova. 

---

V novojičínském Straníku přibudou čističky odpadních vod

Dva objekty v novojičínské místní části Straník, které jsou ve vlastnictví města, letos získají domovní čističky odpadních vod. Ty nahradí dosavadní septiky. Jednou z těchto budov je i ta, ve které mají zázemí hasiči a senioři.

U této budovy v novojičínském Straníku, která je majetkem města, už proběhla instalace domovní čističky odpadních vod, která nahradí dosavadní septik, v měsíci květnu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak tím zlepšujeme provozně ekonomické náklady tohoto objektu a jednak přispíváme k vyšší ekologizaci provozu tohoto zařízení.”

Petr Bartůšek, správce budovy: “Ten dům je v podstatě takové srdce Straníka, toho kulturního i společenského dění. Hlavní složky nebo spolky, které tady mají své zázemí a konají zde akce, tak jsou v prvé řadě klub seniorů, který tady sídlí, máme tady spolky myslivců, spolky dobrovolných hasičů, jsou tady spolky včelařů. Máme tady Soptíkovu hernu pro matky s dětmi, takže ta budova, si zaslouží.”

Stejně tak tu získá letos na podzim domovní čističku odpadních areál fotbalového hřiště.

Aktuálně město řeší také obecně záležitosti týkající se vodohospodářské infrastruktury v této části, nejpalčivějším problémem je právě absence centrální kanalizace.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V minulých letech již byly zpracované určitě studie, které identifikovaly, že na vybudování centrální kanalizace stálo zhruba 160 milionů korun.”

Ve Straníku se přitom nachází 160 nemovitostí a žije zde zhruba 500 obyvatel.

---

Krátké zprávy 7. 6. 2024 16.00 - 2

OCENĚNÍ KNIHOVNICKÁ K2 PUTUJE DO HUKVALD

Soutěž Knihovnická K2 už desátým rokem oceňuje v sudém roce nejlepší knihovníky, v lichém roce nejlepší knihovny Moravskoslezského kraje. V letošním roce si hlavní cenu převzala paní Markéta Kološová z Obecní knihovny při Základní škole a Mateřské škole Leoše Janáčka Hukvaldy.

---

Badatelský den na Karvinském moři

Studenti a studentky Zdravotnického lycea Střední zdravotnické školy zažili nevšední výuku u Karvinského moře. Pedagogové pro ně připravili tři stanoviště s praktickými úkoly - ověřovali fyzikální zákonitosti, analyzovali vodu nebo zkoumali druhy živočichů.

Karvinské moře se stalo dokonalým místem pro výuku studentů Zdravotnického lycea karvinské Střední zdravotnické školy. Pedagogové pro ně připravili Badatelský den.

Karolína Poledníková, učitelka SZŠ Karviná, spoluorganizátorka akce: "Připravili jsme pro ně aktivity ze zoologie, botaniky, chemie a fyziky, které by je měly vtáhnout do toho předmětu, udělat to zajímavější, atraktivnější pro ně. Vybrali jsme lokalitu Karvinského moře, protože je bohatá jak na floru, tak na faunu, takže studenti určují jak rostliny tak živočichy."

Tady na tomto stanovišti například ověřovali Archimedův zákon, povrchové napětí bublin z bublifuku nebo měření rychlosti toku řeky.

Wiesław Farana, třídní učitel studentů oboru Zdravotnické lyceum: "Ještě jsme měřili pomocí hustoměru sladkou a slanou vodu, měli jsme tam zelenou vodu a červenou a měli zjistit, která je sladká, která slaná aniž by si lízli."

Tady se zase studenti věnovali analýze vody z hlediska výskytu dusičnanů a fosforečnanů

Laura Kamenská, studentka SZŠ Karviná: "Zjistili jsme, že tady moc dusičnanu není, což je dobře, protože když je moc, tak u malých dětí se to může proměnit v dusitany a může to způsobit smrt nebo další onemocnění.

Hana Haroková, učitelka SZŠ Karviná: "Na tomto stanovišti mají studenti za úkol najít druhy hmyzu,měkkýšů, které jsou spojené s touto lokalitou, které jsou typické pro tuto lokalitu.”

Se získanými informacemi a poznatky budou studenti Zdravotnického lycea dále pracovat ve škole.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-06-2024-16-00