Širokou Nivu rozdělila Opava a zničila mosty a lávky
Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.
Široká Niva je jednou z obcí, kterou rozvodněná řeka Opava rozdělila na dvě části a zničila několik mostů a lávek.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Tady jsme dopadli. Zůstal nám jeden funkční most, teď se snažíme vlastními silami, ať může aspoň pro pěší se tady udělat nějaká lávka, která byla zrekonstruovaná, ale spadla, takže vidíte tady jeřáby se snaží to tady nějak napravit. Auta přes ten most se nedostanou a co se týká přejezdů ze Široké Nivy na Skrbovice, tak tam jsme o most přišli a tam by bylo vhodné aspoň lávku pro pěší, ať nějakým způsobem se dostanou děti na zastávku autobusu.“
Široká Niva potřebuje alespoň základní pomoc při spojování lidí na březích řeky.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No určitě by se nám hodila lávka pro pěší, aspoň pro pěší, přes ta Skrbovice ať se lidi dostanou aspoň na zastávku MHD, protože vlaková doprava tady dlouho funkční nebude.“
Ideální pro obec by byl rychlý pontonový nebo montovaný most. Ta se teď snaží zprovoznit alespoň přívod elektřiny.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Co se týká přívodu elektřiny, tak zatím je to ve fázi, že se staví sloupy, takže se obávám, že ještě nějaký čas to bude trvat. Postupně, co se jim podařilo zprovoznit, tak ty nějaké nemovitosti se pokouší dopojovat, ale je to individuálně, samozřejmě musí se to zkontrolovat, než se to napojí, takže bojují ČEZ, všichni bojujeme, ale je to ještě běh na dlouhou trať.“
I přes několik domů, určených k demolici nebo odnesených vodou, zatím nikdo o nabídce státu k řešení pozemků nic neví.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No jestli někdo dostane od státu nabídku nějakého pozemku za to, že přišel o rodinný dům, tak takovou informaci ještě nemám a vůbec s tím nepočítám. Protože to, co se nepostaráme sami vlastními silami a pomocí dobrovolníků, tak to nemáme. Ten dům přímo, co spadl, tak je za mnou tady jak je ta lípa, tak tam stál velký rodinný dům a ta hromada sutin, co je tady vedle, tak to je vlastně on.“
---
V havířovské nemocnici se konal charitativní swap
Nemocnice v Havířově získala v září cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. A to i za projekty, které mají charitativní podtext. Nyní se v nemocnici uskutečnil první výměnný obchod oblečení na podporu kavárny na hematoonkologickém oddělení.
Nemocnice je místo, kde se lidé především léčí. Nyní se ale zaměstnanci i veřejnost zapojili do charitativního swapu.
Silvie Skotnicová, marketingový a PR manažer Nemocnice Havířov: "Vestibul se dneska proměnil v takové netradiční tržiště a lidé tady swapují, vyměňují si oblečení. Havířovská nemocnice se dlouhodobě snaží fungovat na principu společenské odpovědnosti a udržitelnost je jedním z principů. Takže jsme se rozhodli, že se budeme chovat udržitelně k oblečení a proto jsme uvítali nabídku pořádat swap.”
Vybrané peníze z výměnného obchodu poputují na hematoonkologii.
Pavel Novotný, předseda nadačního fondu: "Když přinese někdo alespoň minimálně jednu věc, tak vstupné je 100 korun a může se odnést patnáct věcí. Celý tento výtěžek je věnovaný na provoz Kavárny života Jany Feberové, kterou jsme tady v nemocnici před třemi týdny otevřeli."
anketa: "Dozvěděla jsem se to od kolegyně, která mě také poprosila, abych jí tady vybrala pár věcí, protože se sama nemůže zúčastnit. Tato akce se mi líbí a já sama bych se jí zúčastnila i příště.”
Věci, které si lidé během swapování neodnesli, putovaly do charitativních obchůdků ADRY.
---
Krátké zprávy 7. 10. 2024 16.00 - 1
POVODNĚ ZPŮSOBILY LESŮM ČŘ ŠKODU 3,2, MLD KČ
Státní podnik Lesy ČR hlásí škody po povodních, vyšplhaly se do výše 3,2 miliardy korun. Záplavy poničily vodní toky, cesty a poškodily i lesní porosty, nejvíce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Obnova poničené lesní infrastruktury zabere nejméně 2 roky.
MIMOŘÁDNÁ FINANČNÍ POMOC PO POVODNÍCH
Od středy 9. října mohou obce požádat o mimořádnou pomoc ve výši 40 000 korun na každou vyplavenou domácnost. Peníze rozdělí Ministerstvo životního prostředí a jsou určeny na pokrytí nejnutnějších výdajů a oprav. Finanční prostředky budou uvolněny zálohově do 15 dnů od schválení dotace.
---
V Petřkovicích byla po rekonstrukci otevřena školka
Petřkovice mají jednu z nejmodernějších školek v Ostravě. Po kompletní rekonstrukci se totiž nejen navýšila její kapacita, ale školka byla také vybavena moderní technikou pro předškolní výchovu a vzdělávání. Úprav se dočkalo i okolí a školní zahrada.
Dva roky trvala rozsáhlá rekonstrukce mateřské školy v Ostravě-Petřkovicích, která byla původně postavena v roce 1981 a na stavbě se v rámci tzv. akce "Z" podílelo mnoho místních občanů. Po více než 40 letech už byla v budova i vybavení ve špatném technickém stavu a navíc nevyhovovala ani kapacitně.
Miroslava Hrubá, ředitelka MŠ Ostrava-Petřkovice: "Pořád jsme řešili provozní a technické závady, ať už to byla voda, elektřina, problémy v kuchyni, odpady byly špatné."
Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy-Petřkovic: "Díky tomu rozšíření jsme mohli uspokojit všechny rodiče, protože, když se vrátím o dva, tři roky, tak jsme museli odmítat 20 procent dětí."
O navýšení kapacity se postarala přístavba, kde je nová třída, jejíž součástí je také terasa, kterou lze také využívat k výuce a hrám.
anketa, děti: "Líbí se mi ten klavír."
"Líbí se mi ta školka."
"Televize."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava získala skvělou, moderní školku, která nabízí vše, co si lze v dnešní době představit. Od skvělé zahrady, po výborné zázemí, kuchyni, jídelnu, ale i samotné herní prostory a ty třídy pro děti."
Rekonstrukce vyšla na téměř 100 milionů korun a 90 procent nákladů hradil magistrát. Zajímavé také je, že veškeré práce probíhaly za plného provozu školky.
---
Studenti SŠPU oživili vstupní prostor soc. rehabilitace Animy
Centrum sociální rehabilitace Anima Opava v Kylešovicích zkvalitňuje své služby. Lidem s mentálním postižením poskytuje mimo jiné rehabilitace metodou snoezelen, kterou před pár lety zavedla jako první v Opavě díky spolupráci se Slezskou univerzitou.
Centrum soc. rehabilitace neziskové organizace Anima Viva zkrášlují studenti Střední školy průmyslové a umělecké Opava. Jejich úkolem bylo zvelebit vstupní chodbu tak, aby se v ní klienti s mentálním postižením cítili dobře a zároveň si v ní mohli trénovat i paměť.
Lenka Szwedová, výchovná poradkyně, odborné předměty UO, SŠPU Opava: Bylo to těžké ze začátku, protože je to první realizace, takže opravdu museli pracovat tady s tím, jak to tady funguje v organizaci, jací klienti tady chodí, jak funguje celkově ten prostor světelně.”
Na projektu zhruba dva měsíce pracovalo 11 studentů, kteří vytvořili několik návrhů. Konečný design vznikl spojením tří z nich.
Beáta Boháčová, studentka grafického designu, SŠPU Opava: “Já jsem tady v tomto projektu dělala zvířátka, návrhy na zvířátka. Hrozně nám to dalo i zkušenosti určitě, takže bych řekla, že úplně super.”
Kristýna Valouchová, studentka grafického designu, SŠPU Opava: “Říkali jsme si, pojďme vymyslet nějaký jednotný koncept, který do toho zkusíme použít, což byl vlastně tady ten strom. Tam lidi budou moci připínat různé vzkazy. Pak se vlastně spojilo více nápadů a vznikl z toho takový jeden velký krásný lesík.”
Hana Brňáková, ředitelka, ANIMA VIVA: “Máme domluvené s kolegyněmi ze soc. rehabilitace, že tam v průbě celého roku budeme mít drobné změny, na které třeba můžou ti klienti reagovat.”
Sociální rehabilitace Centrum Anima Opava poskytuje služby nejen ambulantně, ale i terénně, a to v rámci Opavy a vybraných okolních obcí.
---
Krátké zprávy 7. 10. 2024 16.00 - 2
NEHODA TŘÍ AUT NA TŘINECKU
Nehoda tří aut u obce Hrádek na Třinecku. Časně ráno se tam srazilo několik vozidel, což způsobilo velké dopravní komplikace. Řidič osobního vozu zřejmě nedal při přejíždění přednost tahači s cisternou, narazil do něj a vjel do protisměru, kde se střetl s nákladním vozem. Osobní auto po nehodě začalo hořet.
PADĚLATELÉ CIGARET JSOU VE VAZBĚ
Krajští kriminalisté odhalili skupinu pěti mužů z Frýdecko-Místecka, kteří se podíleli na nelegální distribuci více než 5 milionů padělaných cigaret bez tabákových nálepek. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno přes 150 000 cigaret, statisíce korun a investiční slitky, škoda na dani dosahuje 20 milionů korun. Tři z obviněných mužů čelí trestu 2–8 let, dva až 10 let, přičemž většina je vyšetřována ve vazbě.
---
Karviná má svého mistra ve skoku o tyči
Teď vás seznámíme s talentovaným sportovcem Lukášem Uchytilem. Žije v Karviné a je čerstvým mistrem České republiky ve skoku o tyči. A nejen to. Před pár dny zvítězil i na závodech v Chorvatsku.
Tohle je žák 9. třídy Základní školy Borovského Lukáš Uchytil. Teprve před rokem se rozhodl věnovat skoku o tyči a už sbírá první velké úspěchy.
Lukáš Uchytil, úspěšný sportovec: “MČR se konalo v Třinci a skočil jsme tam 438 na první pokus, byl to osobák o 18 cm jsem si posunul o osobní rekord.”
Hned po tomto úspěchu se pak dostal na mezistátní závody do Chorvatska, i tady byl úspěšný. Ve své kategorii starší žactvo zvítězil v konkurenci sportovců z Česka, Slovenska, Slovinska, Maďarska a Chorvatska.
Lukáš Uchytil, úspěšný sportovec: “ Tam jsme se umístil na 1. místě s výkonem 440 cm, což je o 2 cm posunutí mého osobního rekordu. Měl jsem radost, že z těch 5 zemí to je fajn výkon, tam zvítězit.”
Tento sport sledoval už jako malý v televizi a lákalo ho to zkusit. Rodiče mu pak v Ostravě domluvili tréninky.
Lukáš Uchytil, úspěšný sportovec: “Tréninky máme někdy běžecké a někdy skokanské. Na těch běžeckých běhám sprinty, to je nejdůležitější pro skok o tyči, tam se potřebuje vyvinout co největší rychlost s co nejméně kroků a ve skokanských, někdy jdu z 8 kroků, někdy ze 14 kroků, z nich vyvinu větší rychlost."
Rezervu při skoku ještě Lukáš má, chce dál posouvat svůj osobní rekord.
Lukáš Uchytil, úspěšný sportovec: “Rád bych se přiblížil a ideálně přeskočil národní rekord, což je v hale 465 cm a venku 470 cm."
---