Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • USAR tým zahájil práce ještě v úterý v noci
  • F-M dál jedná o možnostech vzniku zubní pohotovosti
  • Cesty jsou plné děr, obchvat Jablunkova už se opravuje
  • Bývalý důl Gabriela bude centrem nového POHO Parku
  • Novojičínské děti tančily ve Škatulení s profesionály

USAR tým zahájil práce ještě v úterý v noci

Hasiči z našeho kraje už jsou v Turecku v centru dění. Nasazení jsou u dvou zřícených bytových domů, kde se předpokládá asi 50 zavalených lidí. Do akce byli nasazeni také psi.

USAR tým z našeho kraje vyrazil v pondělí na pomoc Turecku. V úterý dorazil do místa určení, což je asi dvousettisícové město Adyiaman a už v 10 hodin večer zahájili hasiči záchranné práce. Klíčoví pro vyhledávání zavalených osob jsou psi, kteří mají speciální výcvik.

Tým nyní pracuje na severovýchodě města u dvou zřícených sedmipodlažních budov, v jejichž troskách by se údajně mohlo nacházet až 100 zavalených osob. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu, HZS MS kraje: "Nefunguje elektřina, neteče voda, je tam obrovské množství lidí, kteří hledají příbuzné ve zřícených budovách a nebo čekají, že je někdo najde. Spousta lidí je z těch zřícených budov a nemají kam jít." 

USAR tým většinou pracuje po směnách, ale protože jde o záchranu lidských životů a každou minutou se snižují šance zavalených na přežití, do pomoci byli nasazeny veškeré síly a prostředky, kterými čeští záchranáři disponují. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu, HZS MS kraje: "Čas hraje proti nám a proto jsme nasadili celou tu záchranářskou sílu najednou. Běžně se chlapi střídají, aby si mohli odpočinout, ale teď v prvopočátku jedeme naplno, abychom stihli objevit přeživší a vyprostit je." 

Ve městě Adyiaman je zříceno téměř 30 procent budov a velká část z nich jsou paneláky. Jde asi o 350 domů a asi 1200 dalších objektů bylo silně poškozeno a mohu kdykoliv spadnout. 

---

F-M dál jedná o možnostech vzniku zubní pohotovosti

Frýdek-Místek dál jedná o možnostech vzniku zubní pohotovosti. Pokud se nedohodne s nemocnicí a krajem, uvažuje o dalších variantách, jak například přilákat do města nové zubaře. Variantou může být i finanční motivace, kterou už město loni připravilo právě na chod možné pohotovosti v nemocnici.

Nedostatek zubařů je stále velký problém, se kterým bojuje řada měst. Ve Frýdku-Místku už dlouhodobě hledají způsob, jak obnovit zubní pohotovost.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro nás je prioritní obnova zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku. A může to být buďto ve frýdecké nemocnici nebo to může být jiným způsobem v jiných prostorách. Nicméně pro město je to zásadní. My jsme rádi, že jsme s oblastní stomatologickou komorou v kontaktu a došli jsme k nějaké shodě na podmínkách, za kterých zubaři chtějí tu zubní pohotovost obnovit."

Město vyčlenilo na poskytování této služby milion korun, které ale nemocnice odmítla. Peníze totiž měly jít na výrazné navýšení platů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Město se domluvilo se zubaři a se zástupci stomatologické komory tady ve Frýdku-Místku na tom, že bude platit částku výrazně vyšší a doplácet ji. To znamená částku 2 000 korun na hodinu za práci lékaře. Zubní LPS můžeme provozovat, můžeme ji provozovat za standardních podmínek daných krajem. To jsou podmínky hlavně finanční. 800 korun za hodinu lékaře a 300 korun za hodinu práce sestry."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: " Je to velmi krátkozraké z pohledu kraje, aby ve Frýdku-Místku stomatologové měli nadstandardní platy, oproti zbytku Moravskoslezského kraje. V lepším případě tam ti stomatologové možná budou chtít jezdit z okolí, tím pádem nám krachne pohotovostní stomatologická služba v okolních obcích a městech. A druhá věc, samozřejmě, když to tedy půjde ve Frýdku-Místku, sice jenom na rok, ale budou to chtít jenom ostatní v tom Moravskoslezském kraji. To znamená, toto není opravdu koncepční řešení."

Kraj je ale ochotný jednat o mírném navýšení odměn za pohotovostní služby.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Proběhla schůzka s koordinátorem stomatologické péče v Moravskoslezském kraji, kde jsme se bavili o tom navýšení. Ta další schůzka proběhne teďka v následujících čtrnácti dnech, kdy my mu sdělíme, co a jak. No a čekáme na to, až nás eventuelně osloví, protože ze strany Moravskoslezského kraje šel asi před měsícem a půl znovu oslovení na stomatology, aby dostáli své zákonné povinnosti a ujali té stomatologické pohotovostní služby ve Frýdku-Místku."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jelikož chceme přilákat i další zubaře, tak jsme otevření jakýmkoliv jednáním pro zubaře, kteří by chtěli rozšířit svoji činnost, otevřít nové ordinace, protože to jsou spojité nádoby. A pokud budeme jednat o nových zubních ordinacích a případně by nedopadla zubní pohotovost v nemocnici, tak můžeme jako město uvažovat o tom, že bychom se případně i pustili do té obnovy jako město samostatně."

Jednou z možností by například mohla být finanční pobídka soukromému zubaři, s podmínkou zajištění udržitelnosti služby po nějaké časové období.

---

a speciální tisícikorunu ve středu čekaly tisíce lidí napříč Českem. Také v Ostravě stály stovky lidí před budovou České národní banky, která do oběhu uvedla speciální tisícikorunovou bankovku s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny. Bankovka bude platná i v běžném obchodním styku. Kolem 10 hodin se na řadu dostali teprve ti, kteří stáli ve frontě od půl šesté.

---

Cesty jsou plné děr, obchvat Jablunkova už se opravuje

Nezvykle uprostřed zimy se silničáři pustili do plošné opravy silnice ke slovenské hranici u Jablunkova. V asfaltovém povrchu se totiž vytvořilo tolik výtluků, že stav silnice byl vyhodnocen jako havarijní.

Opravy silnic v průběhu zimy jsou problematické. Výrobny asfaltu jsou uzavřené a výtluky se opravují takzvanou studenou směsí. Ta však nevydrží příliš dlouho. U Jablunkova však byla silnice děravá natolik, že se silničářům podařilo zajistit klasický asfalt a v těch dnech se chystají na opravu poměrně dlouhého úseku.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Od pátku 3. února začne rozsáhlá oprava výtluků na silnici I/11 u Mostů u Jablunkova. Zhruba do konce týdne dojde k velkoplošné výměně asfaltu pravého jízdního pruhu směrem na Slovensko. Provoz během opravy povedeme v obousměrném režimu pruhů 1+1 s omezenou rychlostí na 50 km/h.”

Opravy obchvatu Jablunkova se vždy projeví přímo ve městě, kde se okamžitě navýší provoz.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V důsledku oprav na obchvatu dochází v centru města k zácpám, protože když jedou lidé ve špičce do práce, mají problém přecházet přes silnici, dochází k tomu, že nelze vyjet z bočních cest a není to vůbec příjemná situace. Věřím, že obchvat opraví co nejdříve a my tady budeme mít klid.”

Výtlukům musí řidiči věnovat zvýšenou pozornost. Pokud si poškodí auto v díře, která je označena značkou, náhradu získají jen stěží.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: “Samozřejmě, že řidič je povinen se věnovat řízení, sledovat situaci. Pokud je díra ve vozovce označena značkou, tak bohužel, řidič nemá žádnou šanci dostat náhradu. je to nepříjemné, když se například řidič před vámi prudce vyhne díře. Je třeba se skutečně plně věnovat řízení a předvídat. V takovém období, jako je nyní, těch děr přibývá tím, jak se střídá mrazivé počasí s deštivým.”

Zatímco frekventovaný obchvat Jablunkova by mohl být částečně opraven už do konce týdne, na mnoho dalších výtluků dojde řada asi až na jaře.




---

Bývalý důl Gabriela bude centrem nového POHO Parku

V pohornické krajině na Karvinsku vznikne do roku 2027 POHO Park. Bývalý důl Gabriela, který dosud chátrá, bude kompletně zrekonstruován a nabídne lidem zábavu, vzdělání i nové příležitosti. Architektonická studie je již hotová.

Bývalý důl Gabriela v současnosti. Prázdné chátrající a nevyužívané budovy a osiřelá krajina kolem čekají na své znovuzrození. To by mělo přijít už do čtyř let. Počítá s tím velký nadčasový projekt Poho Park, který je součástí programu POHO 2030.

Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana kraje pro průmysl energetiku a chytrý region MSK:” Tady je to atypický projekt, jako jediný z těch 13 strategických projektů, které budou placeny z fondu Spravedlivá transformace se dívá do minulosti. Eden, Cepis, Černá kostka, všechno jde do budoucnosti, ale tady je to pohled do minulosti."

Na společné vizi, nápadech a budoucí podobě spolupracovalo několik společností a organizací včetně architektů. Využity budou do budoucna i obě těžní věže.

Vojtěch Lekeš, architekt Next studio: “Uvnitř v první věži máme dětské pohybové centrum, přibude tam 3,5 metrová skluzavka, takže to by mohlo být hezké a v druhé věži EXPO prostory na drobné výstavy."

Postavena bude i nová přístavba, která bude sloužit jako turistické informační centrum.

Financování projektu bude zajištěno z Fondu spravedlivé transformace.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a turistický ruch MSK: “Jak víte, uhelné regiony mají možnost čerpat. V tuto chvíli je předpoklad, že se budeme bavit o 500 milionech korun."

Stavební práce by měly začít v roce 2025, POHO Park spustí provoz během roku 2027.

---

Sad Milady Horákové v Ostravě čekají velké změny. Město vypsalo architektonicko-krajinářskou soutěž na jeho budoucí vzhled. Aktuálně už je vybrán její vítěz. Tento významný park se stane důstojným partnerem připravovaného koncertního sálu.

---

Novojičínské děti tančily ve Škatulení s profesionály

Základní umělecká škola Nový Jičín zprostředkovala svým dětem interaktivní představení, ve kterém spolupracovaly s profesionálními tanečníky. Hlavní rekvizitou pohybového projektu byly papírové krabice.

Choreografka Mirka Eliášová je velkou osobností dětské taneční výchovy, působí jako pedagog na katedře tance Akademie múzických umění. Teď, na pozvání novojičínské Základní umělecké školy, přivezla svůj projekt Škatulení do Beskydského divadla.

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Je to představení interaktivní, ve kterém spolupracují děti společně s profesionálními tanečníky, a jsou do toho představení v podstatě vtaženy s spoluvytvářejí to představení.”

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “To nás na tom právě baví, že je to v podstatě pokaždé jiné představení. Vzniklo to proto, že jsme kdysi dělali workshop s dětmi s krabicemi a zjistili jsme, že je to úžasný materiál. Je to úplně obyčejná krabice, do které děti mohou vkládat svoji fantazii a rozvíjí je to pohybově i mentálně.”

Díky projekci se tanečníci ocitli chvílemi i v lese, na nádraží nebo doma v pokojíčku.

Ema Malířová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Líbilo se mi to moc, hlavně ty krabice, to bylo super. Možná bych je chtěla i domů.”

Hana Tovaryšová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Byl to hrozně moc dobrý nápad s těmi krabicemi, a že jsme tam netančili jen my, ale i ostatní.”

Děti nakonec z krabic zkoušely postavit i nejvyšší věž. Celkem bylo na pódiu těchto papírových rekvizit 61.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. února 2023, 16:00

USAR tým zahájil práce ještě v úterý v noci

Hasiči z našeho kraje už jsou v Turecku v centru dění. Nasazení jsou u dvou zřícených bytových domů, kde se předpokládá asi 50 zavalených lidí. Do akce byli nasazeni také psi.

USAR tým z našeho kraje vyrazil v pondělí na pomoc Turecku. V úterý dorazil do místa určení, což je asi dvousettisícové město Adyiaman a už v 10 hodin večer zahájili hasiči záchranné práce. Klíčoví pro vyhledávání zavalených osob jsou psi, kteří mají speciální výcvik.

Tým nyní pracuje na severovýchodě města u dvou zřícených sedmipodlažních budov, v jejichž troskách by se údajně mohlo nacházet až 100 zavalených osob. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu, HZS MS kraje: "Nefunguje elektřina, neteče voda, je tam obrovské množství lidí, kteří hledají příbuzné ve zřícených budovách a nebo čekají, že je někdo najde. Spousta lidí je z těch zřícených budov a nemají kam jít." 

USAR tým většinou pracuje po směnách, ale protože jde o záchranu lidských životů a každou minutou se snižují šance zavalených na přežití, do pomoci byli nasazeny veškeré síly a prostředky, kterými čeští záchranáři disponují. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu, HZS MS kraje: "Čas hraje proti nám a proto jsme nasadili celou tu záchranářskou sílu najednou. Běžně se chlapi střídají, aby si mohli odpočinout, ale teď v prvopočátku jedeme naplno, abychom stihli objevit přeživší a vyprostit je." 

Ve městě Adyiaman je zříceno téměř 30 procent budov a velká část z nich jsou paneláky. Jde asi o 350 domů a asi 1200 dalších objektů bylo silně poškozeno a mohu kdykoliv spadnout. 

---

F-M dál jedná o možnostech vzniku zubní pohotovosti

Frýdek-Místek dál jedná o možnostech vzniku zubní pohotovosti. Pokud se nedohodne s nemocnicí a krajem, uvažuje o dalších variantách, jak například přilákat do města nové zubaře. Variantou může být i finanční motivace, kterou už město loni připravilo právě na chod možné pohotovosti v nemocnici.

Nedostatek zubařů je stále velký problém, se kterým bojuje řada měst. Ve Frýdku-Místku už dlouhodobě hledají způsob, jak obnovit zubní pohotovost.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro nás je prioritní obnova zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku. A může to být buďto ve frýdecké nemocnici nebo to může být jiným způsobem v jiných prostorách. Nicméně pro město je to zásadní. My jsme rádi, že jsme s oblastní stomatologickou komorou v kontaktu a došli jsme k nějaké shodě na podmínkách, za kterých zubaři chtějí tu zubní pohotovost obnovit."

Město vyčlenilo na poskytování této služby milion korun, které ale nemocnice odmítla. Peníze totiž měly jít na výrazné navýšení platů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Město se domluvilo se zubaři a se zástupci stomatologické komory tady ve Frýdku-Místku na tom, že bude platit částku výrazně vyšší a doplácet ji. To znamená částku 2 000 korun na hodinu za práci lékaře. Zubní LPS můžeme provozovat, můžeme ji provozovat za standardních podmínek daných krajem. To jsou podmínky hlavně finanční. 800 korun za hodinu lékaře a 300 korun za hodinu práce sestry."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: " Je to velmi krátkozraké z pohledu kraje, aby ve Frýdku-Místku stomatologové měli nadstandardní platy, oproti zbytku Moravskoslezského kraje. V lepším případě tam ti stomatologové možná budou chtít jezdit z okolí, tím pádem nám krachne pohotovostní stomatologická služba v okolních obcích a městech. A druhá věc, samozřejmě, když to tedy půjde ve Frýdku-Místku, sice jenom na rok, ale budou to chtít jenom ostatní v tom Moravskoslezském kraji. To znamená, toto není opravdu koncepční řešení."

Kraj je ale ochotný jednat o mírném navýšení odměn za pohotovostní služby.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Proběhla schůzka s koordinátorem stomatologické péče v Moravskoslezském kraji, kde jsme se bavili o tom navýšení. Ta další schůzka proběhne teďka v následujících čtrnácti dnech, kdy my mu sdělíme, co a jak. No a čekáme na to, až nás eventuelně osloví, protože ze strany Moravskoslezského kraje šel asi před měsícem a půl znovu oslovení na stomatology, aby dostáli své zákonné povinnosti a ujali té stomatologické pohotovostní služby ve Frýdku-Místku."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jelikož chceme přilákat i další zubaře, tak jsme otevření jakýmkoliv jednáním pro zubaře, kteří by chtěli rozšířit svoji činnost, otevřít nové ordinace, protože to jsou spojité nádoby. A pokud budeme jednat o nových zubních ordinacích a případně by nedopadla zubní pohotovost v nemocnici, tak můžeme jako město uvažovat o tom, že bychom se případně i pustili do té obnovy jako město samostatně."

Jednou z možností by například mohla být finanční pobídka soukromému zubaři, s podmínkou zajištění udržitelnosti služby po nějaké časové období.

---

a speciální tisícikorunu ve středu čekaly tisíce lidí napříč Českem. Také v Ostravě stály stovky lidí před budovou České národní banky, která do oběhu uvedla speciální tisícikorunovou bankovku s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny. Bankovka bude platná i v běžném obchodním styku. Kolem 10 hodin se na řadu dostali teprve ti, kteří stáli ve frontě od půl šesté.

---

Cesty jsou plné děr, obchvat Jablunkova už se opravuje

Nezvykle uprostřed zimy se silničáři pustili do plošné opravy silnice ke slovenské hranici u Jablunkova. V asfaltovém povrchu se totiž vytvořilo tolik výtluků, že stav silnice byl vyhodnocen jako havarijní.

Opravy silnic v průběhu zimy jsou problematické. Výrobny asfaltu jsou uzavřené a výtluky se opravují takzvanou studenou směsí. Ta však nevydrží příliš dlouho. U Jablunkova však byla silnice děravá natolik, že se silničářům podařilo zajistit klasický asfalt a v těch dnech se chystají na opravu poměrně dlouhého úseku.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Od pátku 3. února začne rozsáhlá oprava výtluků na silnici I/11 u Mostů u Jablunkova. Zhruba do konce týdne dojde k velkoplošné výměně asfaltu pravého jízdního pruhu směrem na Slovensko. Provoz během opravy povedeme v obousměrném režimu pruhů 1+1 s omezenou rychlostí na 50 km/h.”

Opravy obchvatu Jablunkova se vždy projeví přímo ve městě, kde se okamžitě navýší provoz.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V důsledku oprav na obchvatu dochází v centru města k zácpám, protože když jedou lidé ve špičce do práce, mají problém přecházet přes silnici, dochází k tomu, že nelze vyjet z bočních cest a není to vůbec příjemná situace. Věřím, že obchvat opraví co nejdříve a my tady budeme mít klid.”

Výtlukům musí řidiči věnovat zvýšenou pozornost. Pokud si poškodí auto v díře, která je označena značkou, náhradu získají jen stěží.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: “Samozřejmě, že řidič je povinen se věnovat řízení, sledovat situaci. Pokud je díra ve vozovce označena značkou, tak bohužel, řidič nemá žádnou šanci dostat náhradu. je to nepříjemné, když se například řidič před vámi prudce vyhne díře. Je třeba se skutečně plně věnovat řízení a předvídat. V takovém období, jako je nyní, těch děr přibývá tím, jak se střídá mrazivé počasí s deštivým.”

Zatímco frekventovaný obchvat Jablunkova by mohl být částečně opraven už do konce týdne, na mnoho dalších výtluků dojde řada asi až na jaře.




---

Bývalý důl Gabriela bude centrem nového POHO Parku

V pohornické krajině na Karvinsku vznikne do roku 2027 POHO Park. Bývalý důl Gabriela, který dosud chátrá, bude kompletně zrekonstruován a nabídne lidem zábavu, vzdělání i nové příležitosti. Architektonická studie je již hotová.

Bývalý důl Gabriela v současnosti. Prázdné chátrající a nevyužívané budovy a osiřelá krajina kolem čekají na své znovuzrození. To by mělo přijít už do čtyř let. Počítá s tím velký nadčasový projekt Poho Park, který je součástí programu POHO 2030.

Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana kraje pro průmysl energetiku a chytrý region MSK:” Tady je to atypický projekt, jako jediný z těch 13 strategických projektů, které budou placeny z fondu Spravedlivá transformace se dívá do minulosti. Eden, Cepis, Černá kostka, všechno jde do budoucnosti, ale tady je to pohled do minulosti."

Na společné vizi, nápadech a budoucí podobě spolupracovalo několik společností a organizací včetně architektů. Využity budou do budoucna i obě těžní věže.

Vojtěch Lekeš, architekt Next studio: “Uvnitř v první věži máme dětské pohybové centrum, přibude tam 3,5 metrová skluzavka, takže to by mohlo být hezké a v druhé věži EXPO prostory na drobné výstavy."

Postavena bude i nová přístavba, která bude sloužit jako turistické informační centrum.

Financování projektu bude zajištěno z Fondu spravedlivé transformace.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a turistický ruch MSK: “Jak víte, uhelné regiony mají možnost čerpat. V tuto chvíli je předpoklad, že se budeme bavit o 500 milionech korun."

Stavební práce by měly začít v roce 2025, POHO Park spustí provoz během roku 2027.

---

Sad Milady Horákové v Ostravě čekají velké změny. Město vypsalo architektonicko-krajinářskou soutěž na jeho budoucí vzhled. Aktuálně už je vybrán její vítěz. Tento významný park se stane důstojným partnerem připravovaného koncertního sálu.

---

Novojičínské děti tančily ve Škatulení s profesionály

Základní umělecká škola Nový Jičín zprostředkovala svým dětem interaktivní představení, ve kterém spolupracovaly s profesionálními tanečníky. Hlavní rekvizitou pohybového projektu byly papírové krabice.

Choreografka Mirka Eliášová je velkou osobností dětské taneční výchovy, působí jako pedagog na katedře tance Akademie múzických umění. Teď, na pozvání novojičínské Základní umělecké školy, přivezla svůj projekt Škatulení do Beskydského divadla.

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Je to představení interaktivní, ve kterém spolupracují děti společně s profesionálními tanečníky, a jsou do toho představení v podstatě vtaženy s spoluvytvářejí to představení.”

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “To nás na tom právě baví, že je to v podstatě pokaždé jiné představení. Vzniklo to proto, že jsme kdysi dělali workshop s dětmi s krabicemi a zjistili jsme, že je to úžasný materiál. Je to úplně obyčejná krabice, do které děti mohou vkládat svoji fantazii a rozvíjí je to pohybově i mentálně.”

Díky projekci se tanečníci ocitli chvílemi i v lese, na nádraží nebo doma v pokojíčku.

Ema Malířová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Líbilo se mi to moc, hlavně ty krabice, to bylo super. Možná bych je chtěla i domů.”

Hana Tovaryšová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Byl to hrozně moc dobrý nápad s těmi krabicemi, a že jsme tam netančili jen my, ale i ostatní.”

Děti nakonec z krabic zkoušely postavit i nejvyšší věž. Celkem bylo na pódiu těchto papírových rekvizit 61.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-02-2023-16-00