OZO trápí úmyslné požáry kontejnerů v Ostravě
Odpadní společnost OZO Ostrava trápí časté požáry plastových kontejnerů. Škoda jde do statisíců korun a navíc se stává, že oheň poškodí i vozy, které stojí na přilehlém parkovišti. Likvidace těchto požárů je navíc pro hasiče nebezpečná.
Tyto záběry natočili sami hasiči na konci loňského roku. Obyvatelé sídliště je zavolali k hořícímu kontejneru a i když byli na místě velmi rychle, z plastové nádoby na odpad toho moc nezbylo. Tento stál naštěstí osamoceně, ale kontejnery často stojí na parkovištích mezi auty, což může být ještě nebezpečnější.
Lukáš Popp, vedoucí stanice Poruba, HZS MS kraje: "Na hasiče tam mohou čekat různá úskalí a nebezpečí. Lidé dnes do popelnic odhazují všechno, co mají doma. Mohu tam být i tlakové lahve nebo hořlavé kapaliny a apod., což může hasičům zásah velmi zkomplikovat."
Podobných požárů likvidují hasiči jen v Ostravě několik do měsíce. Přitom jeden kontejner stojí kolem 5 tisíc a nádoba na sklo dokonce třikrát tolik. Společnost OZO má další náklady s odvozem a likvidací zničeného kontejneru.
Martin Boháč, vedoucí provozovny Komunální odpady: "Za rok 2022 jsme řešili zhruba 70 - 80 pojistných událostí. Nejvíce je toho po silvestrovských oslavách. V lednu po Silvestru je asi 30 procent případů z celého roku."
Díky kamerovému systému v Ostravě se daří odhalovat i žháře, kteří mají požáry na svědomí. Veškerou škodu musí zaplatit a čeká je i pokuta. Pokud škoda přesáhne 10 tisíc korun, dopouští se trestného činu a mohou skončit u soudu.
---
Průjezd městem je po otevření obchvatu klidnější
Po otevření obchvatu Frýdku-Místku se velmi ulevilo průtahu městem. Hlavní třída už není plná kamionů a netvoří se dlouhé kolony na křižovatkách. Město bude nyní pracovat na projektu dalšího zklidnění průjezdu a případně omezení vjezdu tranzitní dopravy.
Těsně před Vánocemi se částečně otevřela druhá etapa obchvatu Frýdku-Místku. Město už se dá ze všech hlavních tahů jednoduše objet a na průtahu je to poznat na první pohled.
Anketa: 1.) "Já bydlím tady a předtím to byla hrůza. 500, 600 polských kamionů se dřevem a k tomu normální doprava a teď je to prima." 2.) "Možná jako trošku jo, ale podle mě, než si lidi zvyknou na ten obchvat, tak to bude trvat chvíli." 3.) "My jsme tady z Žirafy, takže tady to bylo úplně zarvané vždycky. Hlavně, jak byla špička, takže tady je určitě volněji, ale já to nesleduju."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že nejenom vedení města, ale všichni občané si všimli na Hlavní ulici, která nastala po otevření obchvatu v celé délce. A i když doposud nejede ve všech čtyřech pruzích, tak je velmi citelná pozitivní změna."
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: " Stavba by posléze měla být dále realizována, jak v průběhu zimního období, tak těch jarních měsíců. A zprovozněna by měla být nejpozději 26. června roku 2023. Uděláme proto všechno, aby samozřejmě stavba byla zprovozněna co nejdříve, protože chápeme, že i ten poloviční profil může přinést dílčí problémy v zimním období, ale věřím, že ty komplikace by neměly být nějakého velkého rázu. Ty intenzity, které jsou zde plánovány, tak si nemyslíme, že by ten poloviční profil měl způsobovat jakékoliv komplikace a kolony. Naopak si myslím, že se velmi odlehčí Frýdku-Místku a jsem strašně rád, že se nám aspoň ten poloviční profil povedl zprovoznit ještě v roce 2022."
Velkým pozitivem pro město je, že po otevření obchvatu vymizela z průtahu hlavně tranzitní kamionová doprava.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Čekáme, co se stane po spuštění všech provozů a spedic během ledna. Nicméně už teď je jasné, že se městu uleví. A že ta Hlavní třída, která byla průtahem, kterým projíždělo 40 tisíc aut blízko náměstí, těsně vedle haly Polárka, tak bude opět městkou komunikací."
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Se budeme snažit o to, aby co nejméně těžkých nákladních vozidel vjíždělo nám tady do města. Pokud se nám to podaří, tak se sníží emise a zároveň hluk z průtahu."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My uděláme vše proto, abychom ji nadále zklidnili, zamezili vjezdu toho tranzitu, napojili některé slepé ulice, přidali úrovňové přechody se signalizací a udělali další úpravy, které zpříjemní tuto část města občanům."
Město se teprve chystá na oficiální sčítání dopravy a další možnosti úprav nejen Hlavní třídy, ale i hledání nových parkovacích míst, bude projednávat také s odborníky z Českého vysokého učení technického.
---
Krátké zprávy, 9. ledna, 16 h - 1
Nezaměstnanost v MS kraji v prosinci vzrostla o 2 desetiny % na 5,1 %. Práci nemělo 41.902 lidí, je to o 1718 více než v listopadu. Oproti prosinci 2021 bylo nezaměstnaných v kraji o 250 méně. Data zveřejnil Úřad práce ČR.
Městský ateliér prostorového plánování a architektury Ostrava na veřejném setkání v závěru roku představil, jak by v krajské metropoli měla vypadat cyklo doprava. Na řadě ulic se plánují nové cyklostezky a chystá se zklidnění motorové dopravy. Ostrava aktuálně prověřuje zřízení 5 396 m nové cyklistické infrastruktury, část se již projektuje.
---
Mírná zima - namísto úklidu sněhu údržba zeleně
Letošní zima prozatím příliš mnoho starostí pracovníkům opavských technických služeb nenadělala. Namísto odklízení sněhu se teď věnují ořezu stromů a keřů, čištění příkop nebo drobným opravám. A také úklidu suchých vánočních stromků.
Stejně, jako v předchozích letech je prozatím průběh zimy velmi mírný. S výjimkou prosincového sněžení totiž spíš připomíná brzké jaro. A tak se pracovníci technických služeb namísto uklízení sněhu věnují činnostem, na které by zůstal prostor obvykle až později.
Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: „V současné době nám klimatické podmínky umožňují věnovat se činnostem, kterým se třeba v letní sezoně či při spadu sněhu věnovat nemůžeme. Takže děláme ořezy vzrostlé zeleně, uklízíme silniční příkopy, čistíme vpustě, opravujeme dopravní zábradlí, dopravní značky.“
Teploty nad nulou v těchto dnech jen potvrzují, že to tak nějaký čas ještě zůstane.
A tak zahradníci využívají odobí vegetačního klidu dřevin a věnují se jejich údržbě. Nejčastěji ořezávají keře, upravují živé ploty či okrasné dřeviny. V tomto období přichází na řadu i plánované kácení stromů.
V ulicích Opavy je v tuto dobu často k vidění také multikára, která sváží vánoční stromky. Mnohé domácnosti se této tradiční dekorace už zbavily.
Jakub Fichna, mistr provozovny zahradnictví, Technické služby Opava: „Vánoční stromy mohou lidé odkládat na kontejnerová stání, která jsou k tomu určená. Nebo je mohou nechávat na volném prostranství nechat u kontejnerů.“
První odzdobené stromky se objevily hned po svátcích. A tak se u kontejnerů začaly vršit hromady jedliček a smrčků hned se začátkem nového roku.
Alexandr Lhotský, Technické služby Opava: „Na korbu se vejde asi do dvaceti stromků, podle velikosti. Jednu fůru nasbíráme tak za tři čtvrtě hodiny. Během dvou hodin už jedeme potřetí.“
Suché vánoční stromky rozdrtí štěpkovač. A vzniklou dřevní hmotu potom pracovníci technických služeb použijí při údržbě veřejné zeleně.
Technické služby plánují svážení odložených vánočních stromků, až do začátku února. Hlavní nápor očekávají v těchto dnech. Podle křesťanských tradic totiž končí 6. ledna vánoční období. A to je také čas pro odstrojení vánočního stromečku a uschování dekorací zase na příští Vánoce.
---
Krále dobrovolníky hledala Charita Studénka ve školách
První dva lednové týdny patří Tříkrálové sbírce. Také ve Studénce vyrazili koledníci do ulici, velká část z nich vůbec poprvé. Charita tady nové krále dobrovolníky získala náborem ve školách.
Hlavním koledovacím termínem ve Studénce byla sobota 7. ledna. V sídle Charity se připravovalo vyrazit do ulic hned několik skupinek Tříkrálových koledníků , z nichž většina se králem dobrovolníkem stala vůbec poprvé.
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Podařilo se nám sehnat děti ze škol, kde jsme rozdávali letáčky, děti se na základě toho přihlásily, rodiče nám je tady přivezli. Rozdělili jsme je do skupin a už tedy chodí a koledují.”
koledníci ve Studénce:
“Koleduju poprvé, nabídli nám to ve škol.”
“Poprvé a těším se na to hodně.”
“Já už se na to těším dva měsíce.”
“Já jsem se prostě přihlásil, že chci koledovat.”
obyvatelka Studénky: “Vždycky jim tam něco dám.”
Kde budou peníze pomáhat je předem dané - tradičně posílí půjčovnu kompenzačních pomůcek, kde je potřeba doplnit invalidní vozíky, chodítka a polohovací postele.
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Potom podporujeme děti ve volnočasových aktivitách. Největší část sbírky by směřovala k výstavbě nové budovy, kterou máme v záměru postavit.”
Výtěžek sbírky bude znám nejpozději do 14 dnů po jejím skončení.
---
Krátké zprávy, 9. ledna, 16 h - 2
Na vánočních stromcích si pochutnávají zvířata v zoo. Jídelníčky zpestřily například jelenům, oslům, domácím kozám, ale i také žirafám a antilopám. Jedná se o stromky, které dostala zoo přímo od prodejců. Stromečky z domácností pracovníci zoo určitě nepřijímají. Nechtějí totiž riskovat zranění zvířat zapomenutými ozdobami nebo háčky.
Tyto stany s vytápěním, lavicemi, rozvodem elektřiny i osvětlením budou připraveny pro prezidentské volby. Volit v nich budou lidé v karanténě nebo izolaci. K dispozici budou díky hasičům, kteří je budou stavět, na na šesti místech v MS kraje.
---
Otužilci absolvovali tradiční Tříkrálový ponor
Několik desítek otužilců absolvovalo 5. ročník tradičního Tříkrálového ponoru. Akce se konala na Žermanické přehradě za nezvykle teplého počasí, voda však neměla ani 3 stupně.
Otužilci se k Žermanické přehradě sjeli z celého regionu. Někdo v ledové vodě vydržel několik sekund, jiní si s chutí zaplavali.
Jan Mikula, Zimní koupelníci Horní Bludovice: “Sice svítí slunce, ale voda má 2,9 stupně Celsia, což si myslím, že je na koupání příjemná teplota. A všichni, kteří tady jsou, tak to určitě potvrdí. Máme zaregistrováno dopředu 63 koupelníků s tím, že samozřejmě ještě probíhá registrace těch, kteří přijdou přímo na místo. Je tady k dispozici občerstvení, které spolufinancuje obec Horní Bludovice. Bude se vyhlašovat soutěž o nejhezčí královskou korunu, nejmladší a nejstarší účastník.”
Do vody vstoupili zkušení otužilci i úplní nováčci.
Alma Mikulová, otužilkyně: “Já se otužuju už 14 dnů. Dneska jsem šla s kamarádkou do vody a bylo to super a nebylo to až tak studené. Postupně chci, aby se to zlepšovalo.”
Eva Janíková, otužilkyně: “K otužování jsem se dostala si před třemi roky. Bylo to v době covidové. A zkusila jsem to, abych utužila své zdraví. Chtěla jsem prostě zkusit něco nového a zdálo se mi to fajn, takže jsem objevila skupinu blízko svého bydliště vedenou panem Petrem Smejkalem, který mi řekl: Nemusíš se nějak připravovat, je to jenom o hlavě. Prostě tam vlezeš a je to. A tak se stalo.”
Otužilci: “Děláme to pro zdraví a pro potěšení a dobrou partu. Dneska to bylo příjemné. Voda necelé 3 stupně, sluníčko, paráda, potěšení.”
---