Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Mikroplasty potvrzeny v placentě i plodové vodě
  • Muž okradl seniorku, našli ho díky kamerám
  • V ostravské ZOO poměřují školáci své znalosti
  • Živá knihovna přiblížila deváťákům třicítku profesí
  • Výlov ryb na Petrově rybníku v Krnově

Mikroplasty potvrzeny v placentě i plodové vodě

V lidské plodové vodě i placentě se vyskytují mikroplasty. S tímto průlomovým zjištěním přišel jako první na světě tým vědců a lékařů z Ostravy. Nyní budou společně zkoumat, zda mají vliv na těhotenství a zdraví plodu.

Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava a vědci z Vysoké školy báňské zveřejnili výsledky studie, která má, mimo jiné, upozorňovat na problém znečišťování životního prostředí plastovými látkami. Průzkum prováděli u těhotných žen. 

Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava: "Nám se podařilo jako prvnímu vědeckému týmu na světě potvrdit přítomnost mikroplastů v plodové vodě, což je zjištění zajisté neveselé."

Jan Halfar, akademický pracovník Katedry environmentálního inženýrství VŠB-TUO: "My jsme zpracovávali dvacet vzorků plodových vod a placent od deseti rodiček, to znamená deset vzorků plodových vod, deset vzorků placent s tím, že u jedné pacientky se neprokázala přítomnost ani mikroplastů ani aditiv používaných pro výrobu plastů, a u ostatních pacientek bohužel ano. Buďto v placentě, nebo v plodové vodě, nebo v obou." 

Cílem výzkumu nebylo odrazovat od těhotenství, ale poukázat na nutnost snižovat znečištění životního prostředí plastovými látkami. Nové informace budou k dispozici také firmám, které se věnují výrobě a zpracování plastů. 

Jana Kukutschová, prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum: "V případě těchto materiálů je již mnoho známo – kde se vyskytují v prostředí, odkud pocházejí – ale za ty zdravotní dopady budou dosti pravděpodobně odpovědny právě ty menší částice, řádově desítek, maximálně stovek, nanometrů, které právě jsou schopny pronikat do různých cílových míst, nebo cílových orgánů."

Právě zdravotním dopadům by se měl věnovat další výzkum ostravského vědeckého týmu. Jeho cílem bude vyhodnotit, jestli, a jak, mohou mikroplasty komplikovat těhotenství nebo poškodit plod. 

---

Muž okradl seniorku, našli ho díky kamerám

Pomohl seniorce v nesnázích a mezitím ji okradl. Zloděje se podařilo vypátrat díky kvalitnímu městskému kamerovému systému. Frýdek-Místek ho chce ještě vylepšovat, aby přispíval k větší bezpečnosti ve městě.

Další těžko uvěřitelný případ hyenismu se odehrál v podchodu u bývalé Maryčky ve Frýdku-Místku. Na schodech tam upadla 77letá seniorka, které ale velmi ochotně pomohl vypočítavý zloděj.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Vše začalo tím, že seniorka měla spadnout na schodech, když scházela do podchodu. Následně jí přispěchal na pomoc muž, který ji zvedl, opřel ji, vzal ji kabelku a odprovodil ji. V nestřeženém okamžiku měl využít chvilky nepozornosti a z kabelky měl odcizit peněženku, ve které byly doklady, finanční hotovost, ale také platební karta."

V podchodu je nový kvalitní kamerový systém, který spravují strážníci městské policie. Událost i pachatele velmi dobře zaznamenal.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zdánlivě muž, který chtěl pomoci ženě, která upadla, tak se měl projevit jako džentlmen. Nicméně, pak se zjistilo, že dotyčnou okradl. A díky tomuto kamerovému systému se to podařilo velice rychle objasnit."

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Policisté z obvodního oddělení Frýdek-Místek následně vyhodnotili kamerové systémy, kdy se jim opravdu během krátké doby podařilo ztotožnit možného pachatele. Tím byl padesátiletý muž."

Spolu s ním byla na místě ještě stejně stará žena. Kradené peníze okamžitě utratili za jídlo a alkohol.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Ve zkráceném přípravném řízení bylo muži sděleno podezření ze spáchání přečinu krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku."

Zloději nyní hrozí až dva roky vězení. Ženě naopak až čtyři, protože má na krku podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek pracuje na tom, aby zdokonalilo svůj kamerový systém. Není to nějaký represivní nástroj. V mnoha případech se nám prokázalo, že to je velmi užitečná věc. Já bych byl rád, abychom měli pokryté vstupy do škol, abychom měli pokryta místa, která jsou problematická. Kde třeba občané mají pocit, že by se tam mohlo stát něco, co se tam dít nemá."

Kamery byly v minulosti ve městě velmi prospěné i u odhalení dalších trestných činů a vandalů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "A další případy jsou třeba zničené piano v podchodu, odhalení zlodějů katalyzátorů a tak dále. Těch případů je celá řada. Ukazuje se, že velká část, zejména té drobné kriminality, je právě díky kamerovému systému velice rychle odhalena a ten systém přispívá k tomu, aby město bylo bezpečné, abychom se tady cítili bezpečně. Takže to jsou ukázky toho, že pokud funguje kamerový systém, je opravdu přínosem."

Město má aktuálně k dispozici více než stovku kamer, které dohlížení na bezpečnost.

---

Na sobotu 11. listopadu je naplánovaná celorepubliková Sbírka potravin, kterou pořádají krajské potravinové banky spolu s Českou federací potravinových bank. Moravskoslezský kraj a jeho příspěvkové organizace se do sbírky zapojily s předstihem. Dohromady nasbírali skoro 19 tun jídla pro potřebné.

Přibližně týden potrvá oprava kruhového objezdu v Ostravě, a to od pondělí 13. listopadu. Vyměňovat se budou poškozené asfaltové vrstvy mimoúrovňového křížení silnic I/56 a II/647 (ulice Mariánskohorská). Po dobu oprav provoz zůstane na původní komunikaci, motoristé projedou po neopravované části silnice.

---

V ostravské ZOO poměřují školáci své znalosti

V ostravské ZOO v tomto týdnu znovu odstartovala populární Soutěž mladých zoologů. Své síly poměřuje přes 2 tisíce žáků z celého Moravskoslezského kraje. Asi nejblíže to měla družstva ze Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě.

Už neuvěřitelných 50 let ZOO Ostrava připravuje každým rokem pro školáky vědomostní Soutěž mladých zoologů.  Letos se do ní přihlásilo přes 2000 žáků ze 117 škol z celého Moravskoslezského kraje. Téma letošního ročníku jsou "Evropské  šelmy."

Dana Škorňáková, lektorka ZOO Ostrava: "Soutěž je určena pro druhý stupeň ZŠ a nižší ročníky gymnázií. Máme to rozděleno na dvě kategorie tak, aby ty mladší děti měly o něco jednodušší test, ale téma mají obě kategorie stejné."

Každé družstvo má 5 dětí a školy je vybírají samy podle znalostí. Škola může vyslat i více týmů. Ze Základní školy Bohumínské ve Slezské Ostravě přijely 4 týmy, z každé kategorie dva. 

anketa: žáci ZŠ Bohumínská: "Moc rád, chodím tady do ZOO, tak jsem se chtěl tady zase podívat."

"Nám paní učitelka dala test a podle vědomostí se zjistilo, kdo tady půjde." 

"Nemusel jsem být ve škole a to je to hlavní, ale příroda mě baví." 

Na děti dohlíží také dobrovolníci z Kruhu přátel ZOO, který už také existuje více než 50 let. 

Jiří Walczysko, člen Kruhu přátel ZOO: "Kruh přátel ZOO je skupinka lidí, kteří chodí pomáhat do ZOO, zajímají nás zvířata a jak bychom té ZOO mohli pomoct." 

Nejlepších deset týmů z prvního kola postupuje do finále. O výsledcích vás budeme informovat. 

---

Živá knihovna přiblížila deváťákům třicítku profesí

Živá knihovna povolání se ve Studénce opět otevřela žákům devátých ročníků. V Dělnickém domě představila více než třicet odborníků z různých profesí. Školákům vysvětlovali, co jejich povolání v praxi obnáší.

Kdo by měl lépe vysvětlit, co daná profese obnáší, jaké jsou její výhody i úskalí, než lidé, kteří ji sami vykonávají. To je i podstata Živé knihovny povolání ve Studénce. Základní škola Františka kardinála Tomáška teď v Dělnickém domě pořádala její další ročník.

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Ten nápad vznikl asi v roce 2015, kdy jsme si řekli, že chceme pomoci zorientovat naše deváťáky v portfoliu povolání, a přišlo nám to jako fajn nápad.”

Na jednom místě se tady letos před školáky prezentovalo už 32 profesí.

Bronislav Tomášek, projektant: “Většinou se ptají na školy, na kterou školu se dát, aby se to dalo dělat jako profese.”

Kateřina Macháčková, ošetřovatelka zvířat: “Momentálně padla zajímavá otázka, jak je například nebezpečná práce s hady, zdali tomu ošetřovateli hrozí nějaké nebezpečí.”

Petr Pešat, advokát: “Třeba první skupina se ptala hodně, ptala se kolik mám případů, z jaké oblasti.”

žáci devátých tříd:

“Chtěl bych pokračovat cestou gymplu a na právníka, hodně mě to zaujalo.”

“Chtěla bych studovat zdravotnické lyceum nejspíše a potom dále na dentální hygienistku.”

“Asi mě nejvíce zaujal psycholog, asi by mě to bavilo.”

Živou knihovnu během jednoho dopoledne navštívilo na 230 dětí z osmi základních škol ze Studénce, a také z Bílovce, Bartošovic, Jistebníku a Kopřivnice.

---

Ústavní soud odmítl stížnost Martina Balhara a označili ji za zjevně neopodstatněnou. Balhar usiluje o obnovu řízení v kauze vraždy poštovní úřednice ve Skřipově na Opavsku. Odpykává si 19 let vězení, vinu ale popírá. Rozsudek stojí na nepřímých důkazech.

---

Výlov ryb na Petrově rybníku v Krnově

Blížící se zimu a vánoční svátky každoročně předznamenávají výlovy rybníků. Na Petrově rybníku v Krnově právě začaly. Úroda se zdá být ještě o trochu lepší, než vloni, kdy se tady vylovilo celkem 38 tun ryb.

Dobrou zprávou pro všechny je také očekávaná cena ryb.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.,p.:„Co se týče cen ryb, tak se stále držíme na úrovni loňského roku. To znamená, nepředpokládáme zdražování. Státní podnik Povodí Odry obhospodařuje 10 rybníků o výměře 50 ha, kde se pěstují ryby hlavně pro zarybnění vodních nádrží.“

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry, s.p.: „Dá se říct, že oproti loňsku budeme minimálně na stejných číslech, řekl bych, že o něco lépe.“

Výlov ryb je fyzicky náročný a rybáři s i proto vaří polévku, guláš a pečené ryby.

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry, s.p.: „Ryba vlastně putuje z loviště ráno do sítě a ze sítě se vydává na tzv, brak, což je taková třídička ruční, kde ti jednotliví pracovníci vybírají různé druhy, různé velikosti.“

Milan, rybář: „Do dvou a půl kila to je jednička, tolstolobik, candát, plotice tady jsou nějaké, lín, amut, štika.“

Na ryby a jejich přípravu se těšily zejména přihlížející děti.

Anketa, návštěvníci výlovu: „Na vánoce jíme lososa a pstruha, na másle, s vínem.“

„Mám rád ryby a mamka dělá na řízek.“

„My to tak střídáme. Jeden rok to mám v řízku a jeden to nemáme v řízku.“

„My to máme tak, že si toho kapra děláme na pánvi a někdy ho dáme tak do řízků.“

„Normální kapry a všechny ryby mám rád.“

Už teď je možné si ryby koupit v Krnově, Opavě,na Žermanicích nebo Kružbeku. Za všech možných úprav zvítězila ta nejznámější.

„Na řízek!“

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. listopadu 2023, 16:00

Mikroplasty potvrzeny v placentě i plodové vodě

V lidské plodové vodě i placentě se vyskytují mikroplasty. S tímto průlomovým zjištěním přišel jako první na světě tým vědců a lékařů z Ostravy. Nyní budou společně zkoumat, zda mají vliv na těhotenství a zdraví plodu.

Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava a vědci z Vysoké školy báňské zveřejnili výsledky studie, která má, mimo jiné, upozorňovat na problém znečišťování životního prostředí plastovými látkami. Průzkum prováděli u těhotných žen. 

Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava: "Nám se podařilo jako prvnímu vědeckému týmu na světě potvrdit přítomnost mikroplastů v plodové vodě, což je zjištění zajisté neveselé."

Jan Halfar, akademický pracovník Katedry environmentálního inženýrství VŠB-TUO: "My jsme zpracovávali dvacet vzorků plodových vod a placent od deseti rodiček, to znamená deset vzorků plodových vod, deset vzorků placent s tím, že u jedné pacientky se neprokázala přítomnost ani mikroplastů ani aditiv používaných pro výrobu plastů, a u ostatních pacientek bohužel ano. Buďto v placentě, nebo v plodové vodě, nebo v obou." 

Cílem výzkumu nebylo odrazovat od těhotenství, ale poukázat na nutnost snižovat znečištění životního prostředí plastovými látkami. Nové informace budou k dispozici také firmám, které se věnují výrobě a zpracování plastů. 

Jana Kukutschová, prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum: "V případě těchto materiálů je již mnoho známo – kde se vyskytují v prostředí, odkud pocházejí – ale za ty zdravotní dopady budou dosti pravděpodobně odpovědny právě ty menší částice, řádově desítek, maximálně stovek, nanometrů, které právě jsou schopny pronikat do různých cílových míst, nebo cílových orgánů."

Právě zdravotním dopadům by se měl věnovat další výzkum ostravského vědeckého týmu. Jeho cílem bude vyhodnotit, jestli, a jak, mohou mikroplasty komplikovat těhotenství nebo poškodit plod. 

---

Muž okradl seniorku, našli ho díky kamerám

Pomohl seniorce v nesnázích a mezitím ji okradl. Zloděje se podařilo vypátrat díky kvalitnímu městskému kamerovému systému. Frýdek-Místek ho chce ještě vylepšovat, aby přispíval k větší bezpečnosti ve městě.

Další těžko uvěřitelný případ hyenismu se odehrál v podchodu u bývalé Maryčky ve Frýdku-Místku. Na schodech tam upadla 77letá seniorka, které ale velmi ochotně pomohl vypočítavý zloděj.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Vše začalo tím, že seniorka měla spadnout na schodech, když scházela do podchodu. Následně jí přispěchal na pomoc muž, který ji zvedl, opřel ji, vzal ji kabelku a odprovodil ji. V nestřeženém okamžiku měl využít chvilky nepozornosti a z kabelky měl odcizit peněženku, ve které byly doklady, finanční hotovost, ale také platební karta."

V podchodu je nový kvalitní kamerový systém, který spravují strážníci městské policie. Událost i pachatele velmi dobře zaznamenal.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zdánlivě muž, který chtěl pomoci ženě, která upadla, tak se měl projevit jako džentlmen. Nicméně, pak se zjistilo, že dotyčnou okradl. A díky tomuto kamerovému systému se to podařilo velice rychle objasnit."

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Policisté z obvodního oddělení Frýdek-Místek následně vyhodnotili kamerové systémy, kdy se jim opravdu během krátké doby podařilo ztotožnit možného pachatele. Tím byl padesátiletý muž."

Spolu s ním byla na místě ještě stejně stará žena. Kradené peníze okamžitě utratili za jídlo a alkohol.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Ve zkráceném přípravném řízení bylo muži sděleno podezření ze spáchání přečinu krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku."

Zloději nyní hrozí až dva roky vězení. Ženě naopak až čtyři, protože má na krku podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek pracuje na tom, aby zdokonalilo svůj kamerový systém. Není to nějaký represivní nástroj. V mnoha případech se nám prokázalo, že to je velmi užitečná věc. Já bych byl rád, abychom měli pokryté vstupy do škol, abychom měli pokryta místa, která jsou problematická. Kde třeba občané mají pocit, že by se tam mohlo stát něco, co se tam dít nemá."

Kamery byly v minulosti ve městě velmi prospěné i u odhalení dalších trestných činů a vandalů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "A další případy jsou třeba zničené piano v podchodu, odhalení zlodějů katalyzátorů a tak dále. Těch případů je celá řada. Ukazuje se, že velká část, zejména té drobné kriminality, je právě díky kamerovému systému velice rychle odhalena a ten systém přispívá k tomu, aby město bylo bezpečné, abychom se tady cítili bezpečně. Takže to jsou ukázky toho, že pokud funguje kamerový systém, je opravdu přínosem."

Město má aktuálně k dispozici více než stovku kamer, které dohlížení na bezpečnost.

---

Na sobotu 11. listopadu je naplánovaná celorepubliková Sbírka potravin, kterou pořádají krajské potravinové banky spolu s Českou federací potravinových bank. Moravskoslezský kraj a jeho příspěvkové organizace se do sbírky zapojily s předstihem. Dohromady nasbírali skoro 19 tun jídla pro potřebné.

Přibližně týden potrvá oprava kruhového objezdu v Ostravě, a to od pondělí 13. listopadu. Vyměňovat se budou poškozené asfaltové vrstvy mimoúrovňového křížení silnic I/56 a II/647 (ulice Mariánskohorská). Po dobu oprav provoz zůstane na původní komunikaci, motoristé projedou po neopravované části silnice.

---

V ostravské ZOO poměřují školáci své znalosti

V ostravské ZOO v tomto týdnu znovu odstartovala populární Soutěž mladých zoologů. Své síly poměřuje přes 2 tisíce žáků z celého Moravskoslezského kraje. Asi nejblíže to měla družstva ze Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě.

Už neuvěřitelných 50 let ZOO Ostrava připravuje každým rokem pro školáky vědomostní Soutěž mladých zoologů.  Letos se do ní přihlásilo přes 2000 žáků ze 117 škol z celého Moravskoslezského kraje. Téma letošního ročníku jsou "Evropské  šelmy."

Dana Škorňáková, lektorka ZOO Ostrava: "Soutěž je určena pro druhý stupeň ZŠ a nižší ročníky gymnázií. Máme to rozděleno na dvě kategorie tak, aby ty mladší děti měly o něco jednodušší test, ale téma mají obě kategorie stejné."

Každé družstvo má 5 dětí a školy je vybírají samy podle znalostí. Škola může vyslat i více týmů. Ze Základní školy Bohumínské ve Slezské Ostravě přijely 4 týmy, z každé kategorie dva. 

anketa: žáci ZŠ Bohumínská: "Moc rád, chodím tady do ZOO, tak jsem se chtěl tady zase podívat."

"Nám paní učitelka dala test a podle vědomostí se zjistilo, kdo tady půjde." 

"Nemusel jsem být ve škole a to je to hlavní, ale příroda mě baví." 

Na děti dohlíží také dobrovolníci z Kruhu přátel ZOO, který už také existuje více než 50 let. 

Jiří Walczysko, člen Kruhu přátel ZOO: "Kruh přátel ZOO je skupinka lidí, kteří chodí pomáhat do ZOO, zajímají nás zvířata a jak bychom té ZOO mohli pomoct." 

Nejlepších deset týmů z prvního kola postupuje do finále. O výsledcích vás budeme informovat. 

---

Živá knihovna přiblížila deváťákům třicítku profesí

Živá knihovna povolání se ve Studénce opět otevřela žákům devátých ročníků. V Dělnickém domě představila více než třicet odborníků z různých profesí. Školákům vysvětlovali, co jejich povolání v praxi obnáší.

Kdo by měl lépe vysvětlit, co daná profese obnáší, jaké jsou její výhody i úskalí, než lidé, kteří ji sami vykonávají. To je i podstata Živé knihovny povolání ve Studénce. Základní škola Františka kardinála Tomáška teď v Dělnickém domě pořádala její další ročník.

Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Ten nápad vznikl asi v roce 2015, kdy jsme si řekli, že chceme pomoci zorientovat naše deváťáky v portfoliu povolání, a přišlo nám to jako fajn nápad.”

Na jednom místě se tady letos před školáky prezentovalo už 32 profesí.

Bronislav Tomášek, projektant: “Většinou se ptají na školy, na kterou školu se dát, aby se to dalo dělat jako profese.”

Kateřina Macháčková, ošetřovatelka zvířat: “Momentálně padla zajímavá otázka, jak je například nebezpečná práce s hady, zdali tomu ošetřovateli hrozí nějaké nebezpečí.”

Petr Pešat, advokát: “Třeba první skupina se ptala hodně, ptala se kolik mám případů, z jaké oblasti.”

žáci devátých tříd:

“Chtěl bych pokračovat cestou gymplu a na právníka, hodně mě to zaujalo.”

“Chtěla bych studovat zdravotnické lyceum nejspíše a potom dále na dentální hygienistku.”

“Asi mě nejvíce zaujal psycholog, asi by mě to bavilo.”

Živou knihovnu během jednoho dopoledne navštívilo na 230 dětí z osmi základních škol ze Studénce, a také z Bílovce, Bartošovic, Jistebníku a Kopřivnice.

---

Ústavní soud odmítl stížnost Martina Balhara a označili ji za zjevně neopodstatněnou. Balhar usiluje o obnovu řízení v kauze vraždy poštovní úřednice ve Skřipově na Opavsku. Odpykává si 19 let vězení, vinu ale popírá. Rozsudek stojí na nepřímých důkazech.

---

Výlov ryb na Petrově rybníku v Krnově

Blížící se zimu a vánoční svátky každoročně předznamenávají výlovy rybníků. Na Petrově rybníku v Krnově právě začaly. Úroda se zdá být ještě o trochu lepší, než vloni, kdy se tady vylovilo celkem 38 tun ryb.

Dobrou zprávou pro všechny je také očekávaná cena ryb.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.,p.:„Co se týče cen ryb, tak se stále držíme na úrovni loňského roku. To znamená, nepředpokládáme zdražování. Státní podnik Povodí Odry obhospodařuje 10 rybníků o výměře 50 ha, kde se pěstují ryby hlavně pro zarybnění vodních nádrží.“

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry, s.p.: „Dá se říct, že oproti loňsku budeme minimálně na stejných číslech, řekl bych, že o něco lépe.“

Výlov ryb je fyzicky náročný a rybáři s i proto vaří polévku, guláš a pečené ryby.

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry, s.p.: „Ryba vlastně putuje z loviště ráno do sítě a ze sítě se vydává na tzv, brak, což je taková třídička ruční, kde ti jednotliví pracovníci vybírají různé druhy, různé velikosti.“

Milan, rybář: „Do dvou a půl kila to je jednička, tolstolobik, candát, plotice tady jsou nějaké, lín, amut, štika.“

Na ryby a jejich přípravu se těšily zejména přihlížející děti.

Anketa, návštěvníci výlovu: „Na vánoce jíme lososa a pstruha, na másle, s vínem.“

„Mám rád ryby a mamka dělá na řízek.“

„My to tak střídáme. Jeden rok to mám v řízku a jeden to nemáme v řízku.“

„My to máme tak, že si toho kapra děláme na pánvi a někdy ho dáme tak do řízků.“

„Normální kapry a všechny ryby mám rád.“

Už teď je možné si ryby koupit v Krnově, Opavě,na Žermanicích nebo Kružbeku. Za všech možných úprav zvítězila ta nejznámější.

„Na řízek!“

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-11-2023-16-00