Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policejní kynologové měli v Ostravě vážnou nehodu
  • ADRA hledá nové zájemce o dobrovolnictví
  • Chanukový svícen se vrací do Ostravy
  • Ukrajinští studenti na středních školách
  • Konference v NJ řešila venkovský cestovní ruch

Policejní kynologové měli v Ostravě vážnou nehodu

Policejní kynologové měli v Ostravě vážnou dopravní nehodu, při které byl těžce zraněn řidič vozidla, které jim zřejmě nedalo přednost. I tento muž byl policista. Případem se zabývá policejní inspekce. U jednoho z řidičů byl zjištěn alkohol. Bohužel služební pes zahynul.

Ve čtvrtek 5. května se na ulici 1. máje v Ostravě srazila dvě osobní vozidla. Podobných nehod se stává mnoho, ale v tomto případě byli za volanty obou vozů policisté. Kriminalista, který nebyl ve službě a hlídka kynologů, která jela po hlavní ulici a vzadu ve voze měla služebního psa. Kriminalista zůstal ve voze zaklíněn a museli ho vyprostit hasiči.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "56letý muž byl po střetu v bezvědomí a byl zaklíněn v jednom z vozidel. Na úrazovou ambulanci FNO byli po ošetření transportováni také dva muži středního věku s poraněním v oblasti ruky a krční páteře." 

Bohužel služební pes zraněním podlehl. Okolnosti nehody jsou v šetření. Kynolog, který řídil druhé vozidlo, měl podle našich informací v krvi téměř jedno promile alkoholu. Případ si převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů, aby prošetřila, zda došlo ke spáchání trestného činu.

Ivana Nguyenová, mluvčí GIBS: "Mohu potvrdit, že GIBS si od policie ČR včera odpoledne převzala spisový materiál k dopravní nehodě v Ostravě." 

Pokud bude podle názoru advokáta jako viník nehody určen kriminalista s tím, že opilý kynolog nemohl nehodě zabránit, bude menší množství alkoholu v krvi bráno pouze jako přestupek. Pokud by měl policista v krvi přes 1 promile alkoholu, šlo by o trestný čin a i kdyby nehodu nezavinil, zřejmě by to znamenalo jeho konec u policie. V úvahu přichází také trestný čin ublížení na zdraví.

---

ADRA hledá nové zájemce o dobrovolnictví

Adra hledá mezi lidmi nové zájemce o dobrovolnictví. Stále mezi námi žije velký počet lidí, kteří se cítí osamělí a společnost by přivítali. Jako třeba nevidomá paní Górecká z Karviné.

Tohle je nevidomá paní Helena Górecká. Žije v bytě sama se svými dvěma psy a protože ji chyběla spřízněná bytost, se kterou by si mohla občas popovídat nebo jít ven, požádala před rokem a půl humanitární organizaci ADRA o zajištění dobrovolníka.

Helena Górecká, nevidomá uživatelka dobrovolnického programu: " Jsem se cítila hodně opuštěná, osamocená, bydlím doma sama. S dobrovolnicí si můžeme zajít kamkoliv do města, na procházky, do kavárny nebo si doma čteme časopisy."

Nové dobrovolníky ADRA momentálně hledá.

Žaneta Pawliková, koordinátorka dobrovolníků v Karviné: “Dobrovolníci jsou, ale je jich stále málo. Klientů v domácnostech, kteří potřebují pomoc, pozornost, někoho, kdo by si přišel popovídat a potěšil to srdíčko opuštěné, tak těch je málo a potřebujeme další."

Noví zájemci o dobrovolnictví musí projít povinným školením. Nejbližší se koná v úterý 31. května v prostorách Nadace OKD od 16 hodin.

Žaneta Pawliková, koordinátorka dobrovolníků v Karviné: “Podmínkou pro to, aby se člověk mohl stát dobrovolníkem je absolvování tohoto školení, následně mi dobrovolníky ověříme, jejich čistý výpis rejstříku trestů a pak můžeme jít za klienty do domácností."

Účastníci v programu “Dobrovolníci domů” musí být plnoletí.

---

Krátké zprávy 10. 5. 2022, 3

Na podporu provozu sociálních služeb půjde z rozpočtu Moravskoslezského kraje i letos 80 milionů korun. Dotační program, který se zaměřuje i na financování protidrogové politiky, vyhlásil kraj už pojedenácté. Poskytovatelé sociálních služeb si o dotace mohou žádat od poloviny června.

Neziskové organizace a různé spolky se dočkají v Ostravě jihu atraktivního prostředí. Celý objekt bývalé Základní školy V Zálomu, kde sídlí, prochází celkovou rekonstrukcí za zhruba 23 milionů korun.

---

Chanukový svícen se vrací do Ostravy

Do Ostravy se vrací chanukový svícen, který má za sebou unikátní a dlouhou cestu, začínající v plamenech židovské synagogy těsně před 2. sv. válkou. Jeho pouť skončila podle přání potomka Isidora Riesera, který ho z ohně vytáhl, v Ostravském muzeu.

Hlavní Ostravská synagoga stála v dnešní Zeyerově ulici u Masarykova náměstí. Těsně před válkou ji ale nacisté vypálili. Z trosek se podařilo ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Rieserovi zachránit svícen. Rodina pak skončila v koncentračních táborech, ale všechny útrapy války přežila a tak se mohli vrátit domů, kde od přátel dostali zpět svícen. 

Radan Salomonovič, autor publikací o historii židů na Ostravsku: "Ta rodina odjela po válce do Izraele, který v té době vznikl a usadili se tam. Když rodiče umřeli, bratr dal svícen Emilii, která se mezitím odstěhovala do USA." 

Rieserova dcera Emilie odvezla svícen do Spojených států, kde v roce 2020 zemřela a v závěti uvedla přání, aby se svícen vrátil domů do Ostravy, což se nyní podařilo.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: „Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků."

Pokud vás zajímavý osud chanukového svícnu zaujal, můžete si ho už od úterý 10. května prohlédnout v Ostravském muzeu. 

---

Ukrajinští studenti na středních školách

Zatímco menší ukrajinské děti se do základních škol už dávno začlenily, teenageři v lavicích jsou spíše výjimkou. Brání tomu odlišný způsob vzdělávání a také jiné podmínky přijetí na konkrétní obor. Ole a Dimovi se přesto podařilo v Čechách navázat na započaté vzdělávání v rodné zemi. Přijala je opavská hotelovka.

Ole je osmnáct let. V rodném Užhorodu se začala učit kadeřnicí. Poté, co její rodina před víc jak měsícem kvůli ruské invazi emigrovala, navázala na ukrajinské studium v Česku. Přijala ji opavská hotelová škola. Zatímco dříve se učila stříhat jen muže, teď jí přibyla i náročnější výuka dámských střihů a účesů.

Libuše Šachteliová, mistrová, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Olga nastoupila teprve teď, takže jí musím přizpůsobit učební plán. S jejími spolužačkami už jsme probraly spoustu věcí.“

Se spolužačkami z prvního ročníku se učí v rámci praxe natáčet vlasy, stříhat i barvit. S dorozumíváním problém nemá.

Olga Havrilina, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Pocházím ze Zakarpatí. Používáme dialekt, ve kterém se objevují slovenská a česká slova. A proto mnohá česká slova už znám.“

A když přece jen nějaký problém v komunikaci nastane, není nic jednoduššího, než si otevřít v mobilu překladač. A s jeho pomocí najít potřebný výraz.

Denisa Janíková, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Já mluvím česky, ona ukrajinsky. Rozumíme si.“

Na praxi v cukrářské dílně je nyní Dmitrij. I když se na Ukrajině učil na kuchaře, přestup ke sladkému pečení mu nedělal problém. Svou češtinu zdokonaluje v jazykovém kurzu a také díky svým spolužákům.

Dmitrij Antonov, student, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Jazyk se učím ve škole a pak hlavně mluvím s kamarády. Říkají, že mi to jde velmi dobře.“

Příchod nového spolužáka rozvířil poklidné vody v holčičí cukrářské třídě.

Natálie Vránová, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Je to určitě zpestření. Ve třídě je větší sranda. Všichni ho přijali dobře.“

Většinu slovní zásoby, kterou Dmitrij na praxi potřebuje, zná díky slovanskému základu češtiny a ukrajinštiny. Mnohé výrazy jsou si velmi podobné.

Martin Ruský, ředitel, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Studenti, které jsme přijali v tomto školním roce, jsou tady, aby se aklimatizovali. A pokračovali v tom, co se učili na Ukrajině. My teď zjišťujeme, na jaké jsou úrovni v praktických dovednostech.“

Kromě praxe chodí ukrajinští studenti také, samozřejmě, do výuky. Tam je ovšem potřeba dokonalejší znalosti češtiny. To aby mohli své studium ukončit výučním listem.

Martin Ruský, ředitel, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Není to jednoduché, protože jednotná závěrečná zkouška má určitá pravidla. A je  pravdu důležité, aby český jazyk ovládali  aspoň na základní úrovni.“

Ministerstvo školství ale prozatím středním školám neposkytlo žádné konkrétní pokyny, podle kterých by mělo vzdělávání cizinců probíhat. Ředitelé škol předpokládají, že by k tomu mohlo dojít během prázdnin.

---

Krátké zprávy, 10. 5. 2022, 4

Policisté během dopravně bezpečnostní akce v minulém týdnu zkontrolovali 3 386 vozidel. Zjistili celkem 519 dopravních přestupků, přičemž 480 řidičů zaplatilo pokutu. Celkově tak 500 nasazených policistů vybralo za dopravní přestupky přes 200 tisíc korun. 39 přestupků nahlásili správním orgánům.

---

Konference v NJ řešila venkovský cestovní ruch

Nový Jičín hostil konferenci Místní akční skupiny Lašsko. Zástupci obcí a měst si na dvoudenní akci vyměnili zkušenosti z oblasti rozvoje venkovského cestovního ruchu.

Kamenné divadlo na Skalkách je v Novém Jičíně turistickou lokalitou, kterou se podařilo citlivě rekonstruovat i díky dotaci z Místní akční skupiny Lašsko. Teď si ji prohlédli účastníci dvoudenní konference pořádané touto akční skupinou právě v Novém Jičíně. Hlavním tématem byl „Venkovský cestovní ruch – šance místních komunit”.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Mně se právě velmi líbila ta analýza, kterou představil Štramberk, kde analyzovali odkud pochází turisté, za jakým účelem tam jezdí, v jakém jsou složení, jestli s dětmi nebo bez dětí, a také bylo zajímavé, že se doptávali i místních obyvatel, jestli jim turismus vadí nebo nevadí a na základě toho vydávali městu nějaké doporučení. To je možná věc, kterou bychom mohli udělat.”

Dalibor Kvita, předseda MAS Lašsko, Štramberk: “Když vlastně s tématem cestovního ruchu máme nějakým způsobem relevantně pracovat, tak potřebujeme mít co nejlepší analytická data, nejen povrchně sebrané ze statistického úřadu.”

Zástupkyni z Trojanovic zase zaujala chytrá řešení v krajině.

Ivana Vrtalová (NAŠE BESKYDY - SNK), místostarostka Trojanovic: “Ze semináře se mi moc líbilo, že tam, kde potřebují, aby se vyšlapala cestička a aby nezarůstala, tak tam realizují kešky. Takže tam lidi přirozeně navedou a oni udělají tu práci, které je k tomu nenásilně vede.”

Účastníci konference byli i zástupci z dalších akčních skupin z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, Zkušenosti tak na konferenci sdílelo asi 50 obcí a měst.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. května 2022, 17:00

Policejní kynologové měli v Ostravě vážnou nehodu

Policejní kynologové měli v Ostravě vážnou dopravní nehodu, při které byl těžce zraněn řidič vozidla, které jim zřejmě nedalo přednost. I tento muž byl policista. Případem se zabývá policejní inspekce. U jednoho z řidičů byl zjištěn alkohol. Bohužel služební pes zahynul.

Ve čtvrtek 5. května se na ulici 1. máje v Ostravě srazila dvě osobní vozidla. Podobných nehod se stává mnoho, ale v tomto případě byli za volanty obou vozů policisté. Kriminalista, který nebyl ve službě a hlídka kynologů, která jela po hlavní ulici a vzadu ve voze měla služebního psa. Kriminalista zůstal ve voze zaklíněn a museli ho vyprostit hasiči.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "56letý muž byl po střetu v bezvědomí a byl zaklíněn v jednom z vozidel. Na úrazovou ambulanci FNO byli po ošetření transportováni také dva muži středního věku s poraněním v oblasti ruky a krční páteře." 

Bohužel služební pes zraněním podlehl. Okolnosti nehody jsou v šetření. Kynolog, který řídil druhé vozidlo, měl podle našich informací v krvi téměř jedno promile alkoholu. Případ si převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů, aby prošetřila, zda došlo ke spáchání trestného činu.

Ivana Nguyenová, mluvčí GIBS: "Mohu potvrdit, že GIBS si od policie ČR včera odpoledne převzala spisový materiál k dopravní nehodě v Ostravě." 

Pokud bude podle názoru advokáta jako viník nehody určen kriminalista s tím, že opilý kynolog nemohl nehodě zabránit, bude menší množství alkoholu v krvi bráno pouze jako přestupek. Pokud by měl policista v krvi přes 1 promile alkoholu, šlo by o trestný čin a i kdyby nehodu nezavinil, zřejmě by to znamenalo jeho konec u policie. V úvahu přichází také trestný čin ublížení na zdraví.

---

ADRA hledá nové zájemce o dobrovolnictví

Adra hledá mezi lidmi nové zájemce o dobrovolnictví. Stále mezi námi žije velký počet lidí, kteří se cítí osamělí a společnost by přivítali. Jako třeba nevidomá paní Górecká z Karviné.

Tohle je nevidomá paní Helena Górecká. Žije v bytě sama se svými dvěma psy a protože ji chyběla spřízněná bytost, se kterou by si mohla občas popovídat nebo jít ven, požádala před rokem a půl humanitární organizaci ADRA o zajištění dobrovolníka.

Helena Górecká, nevidomá uživatelka dobrovolnického programu: " Jsem se cítila hodně opuštěná, osamocená, bydlím doma sama. S dobrovolnicí si můžeme zajít kamkoliv do města, na procházky, do kavárny nebo si doma čteme časopisy."

Nové dobrovolníky ADRA momentálně hledá.

Žaneta Pawliková, koordinátorka dobrovolníků v Karviné: “Dobrovolníci jsou, ale je jich stále málo. Klientů v domácnostech, kteří potřebují pomoc, pozornost, někoho, kdo by si přišel popovídat a potěšil to srdíčko opuštěné, tak těch je málo a potřebujeme další."

Noví zájemci o dobrovolnictví musí projít povinným školením. Nejbližší se koná v úterý 31. května v prostorách Nadace OKD od 16 hodin.

Žaneta Pawliková, koordinátorka dobrovolníků v Karviné: “Podmínkou pro to, aby se člověk mohl stát dobrovolníkem je absolvování tohoto školení, následně mi dobrovolníky ověříme, jejich čistý výpis rejstříku trestů a pak můžeme jít za klienty do domácností."

Účastníci v programu “Dobrovolníci domů” musí být plnoletí.

---

Krátké zprávy 10. 5. 2022, 3

Na podporu provozu sociálních služeb půjde z rozpočtu Moravskoslezského kraje i letos 80 milionů korun. Dotační program, který se zaměřuje i na financování protidrogové politiky, vyhlásil kraj už pojedenácté. Poskytovatelé sociálních služeb si o dotace mohou žádat od poloviny června.

Neziskové organizace a různé spolky se dočkají v Ostravě jihu atraktivního prostředí. Celý objekt bývalé Základní školy V Zálomu, kde sídlí, prochází celkovou rekonstrukcí za zhruba 23 milionů korun.

---

Chanukový svícen se vrací do Ostravy

Do Ostravy se vrací chanukový svícen, který má za sebou unikátní a dlouhou cestu, začínající v plamenech židovské synagogy těsně před 2. sv. válkou. Jeho pouť skončila podle přání potomka Isidora Riesera, který ho z ohně vytáhl, v Ostravském muzeu.

Hlavní Ostravská synagoga stála v dnešní Zeyerově ulici u Masarykova náměstí. Těsně před válkou ji ale nacisté vypálili. Z trosek se podařilo ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Rieserovi zachránit svícen. Rodina pak skončila v koncentračních táborech, ale všechny útrapy války přežila a tak se mohli vrátit domů, kde od přátel dostali zpět svícen. 

Radan Salomonovič, autor publikací o historii židů na Ostravsku: "Ta rodina odjela po válce do Izraele, který v té době vznikl a usadili se tam. Když rodiče umřeli, bratr dal svícen Emilii, která se mezitím odstěhovala do USA." 

Rieserova dcera Emilie odvezla svícen do Spojených států, kde v roce 2020 zemřela a v závěti uvedla přání, aby se svícen vrátil domů do Ostravy, což se nyní podařilo.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: „Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků."

Pokud vás zajímavý osud chanukového svícnu zaujal, můžete si ho už od úterý 10. května prohlédnout v Ostravském muzeu. 

---

Ukrajinští studenti na středních školách

Zatímco menší ukrajinské děti se do základních škol už dávno začlenily, teenageři v lavicích jsou spíše výjimkou. Brání tomu odlišný způsob vzdělávání a také jiné podmínky přijetí na konkrétní obor. Ole a Dimovi se přesto podařilo v Čechách navázat na započaté vzdělávání v rodné zemi. Přijala je opavská hotelovka.

Ole je osmnáct let. V rodném Užhorodu se začala učit kadeřnicí. Poté, co její rodina před víc jak měsícem kvůli ruské invazi emigrovala, navázala na ukrajinské studium v Česku. Přijala ji opavská hotelová škola. Zatímco dříve se učila stříhat jen muže, teď jí přibyla i náročnější výuka dámských střihů a účesů.

Libuše Šachteliová, mistrová, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Olga nastoupila teprve teď, takže jí musím přizpůsobit učební plán. S jejími spolužačkami už jsme probraly spoustu věcí.“

Se spolužačkami z prvního ročníku se učí v rámci praxe natáčet vlasy, stříhat i barvit. S dorozumíváním problém nemá.

Olga Havrilina, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Pocházím ze Zakarpatí. Používáme dialekt, ve kterém se objevují slovenská a česká slova. A proto mnohá česká slova už znám.“

A když přece jen nějaký problém v komunikaci nastane, není nic jednoduššího, než si otevřít v mobilu překladač. A s jeho pomocí najít potřebný výraz.

Denisa Janíková, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Já mluvím česky, ona ukrajinsky. Rozumíme si.“

Na praxi v cukrářské dílně je nyní Dmitrij. I když se na Ukrajině učil na kuchaře, přestup ke sladkému pečení mu nedělal problém. Svou češtinu zdokonaluje v jazykovém kurzu a také díky svým spolužákům.

Dmitrij Antonov, student, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Jazyk se učím ve škole a pak hlavně mluvím s kamarády. Říkají, že mi to jde velmi dobře.“

Příchod nového spolužáka rozvířil poklidné vody v holčičí cukrářské třídě.

Natálie Vránová, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Je to určitě zpestření. Ve třídě je větší sranda. Všichni ho přijali dobře.“

Většinu slovní zásoby, kterou Dmitrij na praxi potřebuje, zná díky slovanskému základu češtiny a ukrajinštiny. Mnohé výrazy jsou si velmi podobné.

Martin Ruský, ředitel, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Studenti, které jsme přijali v tomto školním roce, jsou tady, aby se aklimatizovali. A pokračovali v tom, co se učili na Ukrajině. My teď zjišťujeme, na jaké jsou úrovni v praktických dovednostech.“

Kromě praxe chodí ukrajinští studenti také, samozřejmě, do výuky. Tam je ovšem potřeba dokonalejší znalosti češtiny. To aby mohli své studium ukončit výučním listem.

Martin Ruský, ředitel, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Není to jednoduché, protože jednotná závěrečná zkouška má určitá pravidla. A je  pravdu důležité, aby český jazyk ovládali  aspoň na základní úrovni.“

Ministerstvo školství ale prozatím středním školám neposkytlo žádné konkrétní pokyny, podle kterých by mělo vzdělávání cizinců probíhat. Ředitelé škol předpokládají, že by k tomu mohlo dojít během prázdnin.

---

Krátké zprávy, 10. 5. 2022, 4

Policisté během dopravně bezpečnostní akce v minulém týdnu zkontrolovali 3 386 vozidel. Zjistili celkem 519 dopravních přestupků, přičemž 480 řidičů zaplatilo pokutu. Celkově tak 500 nasazených policistů vybralo za dopravní přestupky přes 200 tisíc korun. 39 přestupků nahlásili správním orgánům.

---

Konference v NJ řešila venkovský cestovní ruch

Nový Jičín hostil konferenci Místní akční skupiny Lašsko. Zástupci obcí a měst si na dvoudenní akci vyměnili zkušenosti z oblasti rozvoje venkovského cestovního ruchu.

Kamenné divadlo na Skalkách je v Novém Jičíně turistickou lokalitou, kterou se podařilo citlivě rekonstruovat i díky dotaci z Místní akční skupiny Lašsko. Teď si ji prohlédli účastníci dvoudenní konference pořádané touto akční skupinou právě v Novém Jičíně. Hlavním tématem byl „Venkovský cestovní ruch – šance místních komunit”.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Mně se právě velmi líbila ta analýza, kterou představil Štramberk, kde analyzovali odkud pochází turisté, za jakým účelem tam jezdí, v jakém jsou složení, jestli s dětmi nebo bez dětí, a také bylo zajímavé, že se doptávali i místních obyvatel, jestli jim turismus vadí nebo nevadí a na základě toho vydávali městu nějaké doporučení. To je možná věc, kterou bychom mohli udělat.”

Dalibor Kvita, předseda MAS Lašsko, Štramberk: “Když vlastně s tématem cestovního ruchu máme nějakým způsobem relevantně pracovat, tak potřebujeme mít co nejlepší analytická data, nejen povrchně sebrané ze statistického úřadu.”

Zástupkyni z Trojanovic zase zaujala chytrá řešení v krajině.

Ivana Vrtalová (NAŠE BESKYDY - SNK), místostarostka Trojanovic: “Ze semináře se mi moc líbilo, že tam, kde potřebují, aby se vyšlapala cestička a aby nezarůstala, tak tam realizují kešky. Takže tam lidi přirozeně navedou a oni udělají tu práci, které je k tomu nenásilně vede.”

Účastníci konference byli i zástupci z dalších akčních skupin z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, Zkušenosti tak na konferenci sdílelo asi 50 obcí a měst.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-05-2022-17-00