Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé z Dolní Lutyně a Věřňovic se v referendu vyslovili proti stavbě gigafactory
  • Urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava slaví 20 let
  • Trh sportu ve F-M přilákal davy návštěvníků
  • Městské sady se rozrostly o nové stromy
  • Cirkusový festival Cirkulum byl letos plný novinek

Lidé z Dolní Lutyně a Věřňovic se v referendu vyslovili proti stavbě gigafactory

Očekávaný výsledek nastal u místního referenda, které se společně s evropskými volbami konalo v Dolní Lutyni, jejíž součástí jsou Věřňovice, kde se má stavět obří továrna se zatím oficiálně nezveřejněným výrobním záměrem. Neoficiálně má jít o výrobu baterií. Proti je 88 procent místních obyvatel, kteří k referendu přišli.

Zatímco stát i kraj se shodují na ekonomické i společenské potřebě investici realizovat, místní jsou opačného názoru, když tvrdí, že jim rozlehlá továrna bude mimo jiné hyzdit obec, rozdělí ji na dvě poloviny, zničí úrodná pole a ohrozí chráněnou ptačí oblast.  

Už v pátek se potvrzovalo, že volební účast bude vysoká. Někteří voliči přišli volit jen do referenda, evropské volby vynechali. 

Miroslava Chlebounová, Krajský úřad MSK: "K sobotní 13. hodině odhadujeme volební účast v Moravskoslezském kraji okolo 33 procent. Při průběžných kontrolách v celém kraji nebyly zjištěny žádné problémy, které by mohly narušit jejich regulérnost. Po dobu obou dnů měly volby hladký průběh."

V referendu voliči odpovídali na otázku: “Souhlasíte s tím, aby obec Dolní Lutyně podala námitky, popř. připomínky proti návrhu aktualizace Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu areálu Strategického podnikatelského parku na území Dolní Lutyně, a aby rovněž uplatňovala námitky proti povolení stavby areálu Strategického podnikatelského parku?”

Výsledek referenda pro obec znamená, že musí respektovat vůli občanů a spolek Zachovejme Poolší bude kontrolovat, zda tak skutečně činí.  

Martin Bohoněk, spolek Zachovejme Poolší: Hlasování v referendu dopadlo nadmíru uspokojivě pro nás občany, kteří jsou proti výstavbě. Ten mandát, který obec získala, je silný a musí se proti výstavbě námitkami a připomínkami bránit. 88 procent voličů, kteří k volbám přišli, se vyslovilo proti stavbě.  Od počátku jsme v kontaktu s obcí, účastníme se jednání a ta práce pro nás výsledkem referenda začíná, protože obec se musí bránit a my jí v tom budeme dále pomáhat společně s naší advokátní kanceláří."

---

Urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava slaví 20 let

Už přes 20 let funguje v Městské nemocnici Ostrava urgentní příjem. Na oddělení ošetří ročně asi 51 tisíc pacientů a čísla každoročně rostou. V současnosti se vedení nemocnice zabývá zvýšením bezpečnosti pro pracovníky příjmu, například rozšiřováním kamerového systému.

Více než milión přijatých pacientů. Tolik odhadují pracovníci urgentního příjmu v ostravské Městské nemocnici za celou dobu jeho působení. Letos totiž slaví 20 let.

Martin Šustek, primář, Centrální příjem s Emergency, MNO: „Za ty dvě desetiletí se toho změnilo určitě hodně. Zlepšily se jakési diagnostické i léčebné postupy, přibylo nových přístrojů a samozřejmě se zvýšil i počet pacientů, kteří k nám přicházejí. Ten se zvyšuje každoročně.“

Oddělení ošetří až 51 tisíc lidí ročně. Právě zvýšená koncentrace pacientů spojená s agresivitou je v současnosti jedním z hlavních problémů na centrálním příjmu. Nemocnice podobné události na urgentním příjmu reviduje každý měsíc a v průběhu let přijmuli řadu opatření.

Kateřina Kyselá, náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu, MNO: „Už v loňském roce jsme posílili ostrahu, která zařizuje fyzickou bezpečnost na pracovišti. Jsou tam v podstatě dneska už celodenně, celou směnu. Instalovali jsme v průběhu roku i kamerový systém a počítáme ještě s jeho rozvojem.“

První zastávkou pacientů urgentního příjmu je toto informační okénko, zde dostanou další instrukce. Pokud je ale pacient dopraven sanitkou, lékaři se mu věnují přednostně. Spádová oblast Ostravské městské nemocnice zahrnuje 125 tisíc lidí.

---

Trh sportu ve F-M přilákal davy návštěvníků

Většina sportovních klubů na jednom místě. Unikátní akci s názvem Trh sportu uspořádalo město Frýdek-Místek , kde se představilo na 33 sportovních spolků. Cílem bylo představit sporty ve městě a poradit s případným výběrem sportu pro děti. Na místě bylo možné si sporty i vyzkoušet.

Hala Polárka plná téměř všech různých typů sportů, do kterých se mohou zapojit děti ve Frýdku-Místku. To byl cíl města, které přišlo s nápadem uspořádat poprvé v historii Trh sportu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek hledá způsoby, jak podpořit zejména sportující děti a mládež. A vedle toho, že se snažíme každoročně navyšovat prostředky na podporu sportu, budujeme sportovní infrastrukturu. Tak jsme přišli s nabídkou pro kluby uspořádat poprvé v historii města trh sportu, kde by na jednom místě byly všechny velké sportovní kluby. Nebo všechny podstatné kluby, které jsou ve městě, a které město podporuje. A ta myšlenka se setkala s obrovskou reakcí. A je tady všechno podstatné, co se ve městě děje, tak dneska v Polárce na jednom místě. A my si od toho slibujeme, že děti, které tady přijdou, které všechny dostaly informace, tak objeví třeba ten svůj sport, někde se začnou hýbat a pak už to navazuje jedno na druhé. Důležité je, aby děti a jejich rodiče věděli, co všechno se v tom městě děje, a kde všude jejich děti mohou být aktivní."

Anketa: 1.) "Přivedla mě tady moje dcera, protože je strašně aktivní a chtěla by nějak vyvíjet svoji aktivitu, takže jsme se rozhodli, že se přijedeme podívat, aby si mohla vybrat něco, co by ji zaujalo. A co by mohla dělat." – A je něco konkrétního, co by ji blíže zajímalo? – "Gymnastika."

Anketa: 2.) "Hraju basket za Pointers a chtěl jsem tady jít si zkusit nové sporty." – A zajímá tě ještě nějaký konkrétní, zaujalo tě tady něco dneska? – "Teď jsme přišli, ale líbí se mi hokej a florbal."

Anketa: 3.) "Hledáme nějakou zábavu pro naše dcery." – A konkrétně něco zajímavého? – "Asi spíš nějaké tancování hledáme."

Na akci se představilo 33 sportovních oddílů a kroužků, které především malým návštěvníkům předvedly, co nabízejí. Nechyběly praktické ukázky a děti si mohly většinu sportů také vyzkoušet.

Michal Adam, AIKIDO AIKIKAI Frýdek-Místek: "AIKIDO AIKIKAI Frýdek-Místek má příští rok 15 let. Jsme vedeni pod Hombu Dojo v Tokiu. Cvičíme tradiční aikido a tady budeme předvádět to, co se u nás mohou děti naučit. A sídlíme na ulici Palackého ve Frýdku-Místku, samozřejmě u stánku se lidé dozví bližší informace."

David Palkovský, Pickleball Club Frýdek-Místek: "Prezentuji tady sport jménem Pickleball, který je poslední dva nebo tři roky nejrychleji se rozrůstající sport na světě. V Americe ho hraje asi 50 milionů lidí, což je pro srovnání dvakrát tolik, co tenis nebo golf. U nás v Česku a Evropě se teprve ten sport rozšiřuje a relativně na nějaký začátek je to sport, který nepotřebuje nějakou velkou investici, protože se hraje na rozměrech badmintonového kurtu. A stačí mít jenom speciální síť, která je plus mínus tenisová, dvě pálky, míček a můžete hrát."

Adam Kratochvíl, Škola Taekwon-Do ITF Frýdek-Místek: "My jsme Škola Taekwon-Do ITF Frýdek-Místek, Působíme v Místku už 25 let. Učíme děti umění sebeobrany, pohybovému rozvoji a nejenom to, i celkově rozvoj dětí, jak po té tělesné, tak i po té duševní stránce."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Pointers Family, rodina klubu Pointers zastřešuje především basketbal, jako takový, co se týče sportovních disciplín, potom kopanou ve Fotbalpointu. Ale my se nesoustředíme na to, ať děti směřujeme jenom k těmto vybraným sportům, ty jsou spíš nástrojem. To už se také ví. Od předškolního věku se snažíme iniciovat děti a jejich vztah ke sportu jako takovému. Provozujeme s nimi v našem areálu, i na mateřských školách, v podstatě dovednosti míčových sportů, drobné atletické, gymnastické. Tak, ať si později najdou cestu a rozumí tomu, co to je sportovní prostředí. Chápou, co je to disciplína v prostoru, ve kterém trénují a připravují se s ostatními dětmi. Pochopí autoritu trenéra jako takového. A mimo jiné jakýmsi způsobem vzděláváme u těch prvních krůčků i rodiče."

Pavel Palát, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že ta akce proběhne, protože důležité pro nás je, jako pro hokejisty, abychom se srovnali se sportem v celém městě. Protože, já už jsem to kdysi říkal, Na hokej se díváme, jak na nějaký protekční projekt, ale my chceme všem dětem a rodičům ukázat, že jsme tady pro všechny, nejsme nároční. A chceme to tady prezentovat. Máme tady výsledky naší práce, kartičky kluků, kteří prošli týmem. A snažíme se tady pro všechny děti ve městě udělat zábavu. Aby to pochopily, že ten hokej je zábava pro všechny."

Na akci dorazilo přes 660 dětí, které často doprovázeli rodiče nebo prarodiče.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Mimo to, že tady sportovní kluby nabízejí své aktivity, tak si myslím, že ta nejpozitivnější zpráva, která tady dneska zazní z mých úst je ta, že potvrdím, že v příštím roce v novém dotačním programu na podporu mládežnického sportu bude minimálně o 7 milionů korun více. A ty se rozdělí mezi mládežnické kluby, na jejich činnost."

Kromě toho pracuje město na budování sportovní infrastruktury, kdy aktuálně řeší stavbu dvou nových tělocvičen.

---

Městské sady se rozrostly o nové stromy

Opava nechala vysadit nové stromy v Městských sadech. Nahradily stromy napadené jmelím, které byly pokáceny v minulých letech. Poškozeny byly natolik, že ohrožovaly bezpečnost kolemjdoucích.

V Městských sadech roste více než 8 desítek nových stromů. Mezi nimi například lípy nebo javory. Vysazeny byly v rámci revitalizace tohoto oblíbeného a hojně navštěvovaného parku. Do konce roku jich přibude ještě jednou tolik.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V průběhu minulých let došlo k pořezu stromů v rámci akce bílého jmelí, kdy ty stromy byly poškozeny a hrozilo jejich zřícení, případně pád. My jsme si nechali udělat studii na kompletní revitalizaci Městských sadů a teď už proběhla první etapa sázení, kdy jsme vysadili zhruba polovinu ze 170 stromů a na podzim vysadíme druhou polovinu.”

anketa: návštěvníci Městských sadů: “Je to super, že to tady zase roste, je tady čerstvější vzduch.”

Stromy jsou úžasné, vypadají skvěle, fantasticky. "

Celkově by se mělo ve městě v letošním roce vysadit 800 stromů.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to taková společná akce na to naše výročí, kdy jsme si dali cíl právě těch 800 stromů a do toho zapojujeme také veřejnost. Mají možnost si je zasadit buď na svých pozemcích nebo na pozemcích, které jim určí město.”

Zatímco na svých pozemcích si lidé mohou vysadit jakýkoliv strom k 800. výročí Opavy, na pozemcích města o druhu stromu rozhodují dendrologové.

---

Krátké zprávy 10. 6. 2024 16.00 - 1

ODP BUDE ČASTĚJI UKLÍZET VOZOVÝ PARK

Ostravský dopravní podnik bude častěji uklízet svůj vozový park. Reaguje tak na požadavek cestujících. Nově proto bude kompletní úklid probíhat každých 10 dnů. Myčky v areálech podniku umyjí za měsíc okolo 500 autobusů a 300 tramvají.

MS KRAJ PODPORUJE STÁŽE VE FIRMÁCH

Moravskoslezský kraj opět finančně podpořil stáže ve firmách. Středoškoláci a studenti vysokých škol mají možnost sbírat zkušenosti i kontakty ve fungujících provozech. Kraj tím tak zvyšuje kompetence studentů a posiluje propojení s trhem práce. Na tento projekt jdou letos z krajského rozpočtu 3 miliony korun.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Cirkusový festival Cirkulum byl letos plný novinek

Ostrava letos opět přivítala cirkusová uskupení a pouliční divadla z celého světa. Mezinárodní festival Cirkulum nabídl pět dní plných akrobacie, divadla a hudby. Letos navíc návštěvníky čekalo hned několik premiér.

Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum funguje v Ostravě už osmým rokem a letos se na něm představili umělci z deseti zemí světa. Cirkusová šapitó zaplnila nejen samotný Slezskoostravský hrad, ale i podhradí.

Václav Pokorný, principál festivalu: „Vyrostla nám tady krásná cirkusová vesnička, které říkáme Cirkulum vesnice. Pomaličku z toho děláme maloměsto, protože letos poprvé máme tři cirkusová šapitó. Jedno přijelo z Francie, druhé z Itálie a třetí je finské Race Horse Company.“

Celý festival zahájilo ve středu svým vystoupením Cirko Zoé, které se v Ostravě ukázalo poprvé. Premiérou byl i ambiciózní projekt Létající Citadela, kde poprvé v České republice akrobaté létali na horkovzdušném balónu. Návštěvníci si ale užívali i další bohatý program.

anketa, návštěvníci festivalu: „Bylo to super, přišli jsme tu s dětmi. Dcera tady v neděli vystupuje, tak jsme jí přišli ukázat to prostředí, kde bude vystupovat a podobně.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Mám děti, takže jsem jim chtěla ukázat, jak vypadá cirkus.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Labuť se mi nejvíc líbila, protože jsme se s ní vyfotili.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Mně se líbilo to divadlo.“

Cirkusová, divadelní a hudební vystoupení mohli návštěvníci sledovat na šesti scénách až do pozdního nedělního odpoledne.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. června 2024, 16:00

Lidé z Dolní Lutyně a Věřňovic se v referendu vyslovili proti stavbě gigafactory

Očekávaný výsledek nastal u místního referenda, které se společně s evropskými volbami konalo v Dolní Lutyni, jejíž součástí jsou Věřňovice, kde se má stavět obří továrna se zatím oficiálně nezveřejněným výrobním záměrem. Neoficiálně má jít o výrobu baterií. Proti je 88 procent místních obyvatel, kteří k referendu přišli.

Zatímco stát i kraj se shodují na ekonomické i společenské potřebě investici realizovat, místní jsou opačného názoru, když tvrdí, že jim rozlehlá továrna bude mimo jiné hyzdit obec, rozdělí ji na dvě poloviny, zničí úrodná pole a ohrozí chráněnou ptačí oblast.  

Už v pátek se potvrzovalo, že volební účast bude vysoká. Někteří voliči přišli volit jen do referenda, evropské volby vynechali. 

Miroslava Chlebounová, Krajský úřad MSK: "K sobotní 13. hodině odhadujeme volební účast v Moravskoslezském kraji okolo 33 procent. Při průběžných kontrolách v celém kraji nebyly zjištěny žádné problémy, které by mohly narušit jejich regulérnost. Po dobu obou dnů měly volby hladký průběh."

V referendu voliči odpovídali na otázku: “Souhlasíte s tím, aby obec Dolní Lutyně podala námitky, popř. připomínky proti návrhu aktualizace Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu areálu Strategického podnikatelského parku na území Dolní Lutyně, a aby rovněž uplatňovala námitky proti povolení stavby areálu Strategického podnikatelského parku?”

Výsledek referenda pro obec znamená, že musí respektovat vůli občanů a spolek Zachovejme Poolší bude kontrolovat, zda tak skutečně činí.  

Martin Bohoněk, spolek Zachovejme Poolší: Hlasování v referendu dopadlo nadmíru uspokojivě pro nás občany, kteří jsou proti výstavbě. Ten mandát, který obec získala, je silný a musí se proti výstavbě námitkami a připomínkami bránit. 88 procent voličů, kteří k volbám přišli, se vyslovilo proti stavbě.  Od počátku jsme v kontaktu s obcí, účastníme se jednání a ta práce pro nás výsledkem referenda začíná, protože obec se musí bránit a my jí v tom budeme dále pomáhat společně s naší advokátní kanceláří."

---

Urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava slaví 20 let

Už přes 20 let funguje v Městské nemocnici Ostrava urgentní příjem. Na oddělení ošetří ročně asi 51 tisíc pacientů a čísla každoročně rostou. V současnosti se vedení nemocnice zabývá zvýšením bezpečnosti pro pracovníky příjmu, například rozšiřováním kamerového systému.

Více než milión přijatých pacientů. Tolik odhadují pracovníci urgentního příjmu v ostravské Městské nemocnici za celou dobu jeho působení. Letos totiž slaví 20 let.

Martin Šustek, primář, Centrální příjem s Emergency, MNO: „Za ty dvě desetiletí se toho změnilo určitě hodně. Zlepšily se jakési diagnostické i léčebné postupy, přibylo nových přístrojů a samozřejmě se zvýšil i počet pacientů, kteří k nám přicházejí. Ten se zvyšuje každoročně.“

Oddělení ošetří až 51 tisíc lidí ročně. Právě zvýšená koncentrace pacientů spojená s agresivitou je v současnosti jedním z hlavních problémů na centrálním příjmu. Nemocnice podobné události na urgentním příjmu reviduje každý měsíc a v průběhu let přijmuli řadu opatření.

Kateřina Kyselá, náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu, MNO: „Už v loňském roce jsme posílili ostrahu, která zařizuje fyzickou bezpečnost na pracovišti. Jsou tam v podstatě dneska už celodenně, celou směnu. Instalovali jsme v průběhu roku i kamerový systém a počítáme ještě s jeho rozvojem.“

První zastávkou pacientů urgentního příjmu je toto informační okénko, zde dostanou další instrukce. Pokud je ale pacient dopraven sanitkou, lékaři se mu věnují přednostně. Spádová oblast Ostravské městské nemocnice zahrnuje 125 tisíc lidí.

---

Trh sportu ve F-M přilákal davy návštěvníků

Většina sportovních klubů na jednom místě. Unikátní akci s názvem Trh sportu uspořádalo město Frýdek-Místek , kde se představilo na 33 sportovních spolků. Cílem bylo představit sporty ve městě a poradit s případným výběrem sportu pro děti. Na místě bylo možné si sporty i vyzkoušet.

Hala Polárka plná téměř všech různých typů sportů, do kterých se mohou zapojit děti ve Frýdku-Místku. To byl cíl města, které přišlo s nápadem uspořádat poprvé v historii Trh sportu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek hledá způsoby, jak podpořit zejména sportující děti a mládež. A vedle toho, že se snažíme každoročně navyšovat prostředky na podporu sportu, budujeme sportovní infrastrukturu. Tak jsme přišli s nabídkou pro kluby uspořádat poprvé v historii města trh sportu, kde by na jednom místě byly všechny velké sportovní kluby. Nebo všechny podstatné kluby, které jsou ve městě, a které město podporuje. A ta myšlenka se setkala s obrovskou reakcí. A je tady všechno podstatné, co se ve městě děje, tak dneska v Polárce na jednom místě. A my si od toho slibujeme, že děti, které tady přijdou, které všechny dostaly informace, tak objeví třeba ten svůj sport, někde se začnou hýbat a pak už to navazuje jedno na druhé. Důležité je, aby děti a jejich rodiče věděli, co všechno se v tom městě děje, a kde všude jejich děti mohou být aktivní."

Anketa: 1.) "Přivedla mě tady moje dcera, protože je strašně aktivní a chtěla by nějak vyvíjet svoji aktivitu, takže jsme se rozhodli, že se přijedeme podívat, aby si mohla vybrat něco, co by ji zaujalo. A co by mohla dělat." – A je něco konkrétního, co by ji blíže zajímalo? – "Gymnastika."

Anketa: 2.) "Hraju basket za Pointers a chtěl jsem tady jít si zkusit nové sporty." – A zajímá tě ještě nějaký konkrétní, zaujalo tě tady něco dneska? – "Teď jsme přišli, ale líbí se mi hokej a florbal."

Anketa: 3.) "Hledáme nějakou zábavu pro naše dcery." – A konkrétně něco zajímavého? – "Asi spíš nějaké tancování hledáme."

Na akci se představilo 33 sportovních oddílů a kroužků, které především malým návštěvníkům předvedly, co nabízejí. Nechyběly praktické ukázky a děti si mohly většinu sportů také vyzkoušet.

Michal Adam, AIKIDO AIKIKAI Frýdek-Místek: "AIKIDO AIKIKAI Frýdek-Místek má příští rok 15 let. Jsme vedeni pod Hombu Dojo v Tokiu. Cvičíme tradiční aikido a tady budeme předvádět to, co se u nás mohou děti naučit. A sídlíme na ulici Palackého ve Frýdku-Místku, samozřejmě u stánku se lidé dozví bližší informace."

David Palkovský, Pickleball Club Frýdek-Místek: "Prezentuji tady sport jménem Pickleball, který je poslední dva nebo tři roky nejrychleji se rozrůstající sport na světě. V Americe ho hraje asi 50 milionů lidí, což je pro srovnání dvakrát tolik, co tenis nebo golf. U nás v Česku a Evropě se teprve ten sport rozšiřuje a relativně na nějaký začátek je to sport, který nepotřebuje nějakou velkou investici, protože se hraje na rozměrech badmintonového kurtu. A stačí mít jenom speciální síť, která je plus mínus tenisová, dvě pálky, míček a můžete hrát."

Adam Kratochvíl, Škola Taekwon-Do ITF Frýdek-Místek: "My jsme Škola Taekwon-Do ITF Frýdek-Místek, Působíme v Místku už 25 let. Učíme děti umění sebeobrany, pohybovému rozvoji a nejenom to, i celkově rozvoj dětí, jak po té tělesné, tak i po té duševní stránce."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Pointers Family, rodina klubu Pointers zastřešuje především basketbal, jako takový, co se týče sportovních disciplín, potom kopanou ve Fotbalpointu. Ale my se nesoustředíme na to, ať děti směřujeme jenom k těmto vybraným sportům, ty jsou spíš nástrojem. To už se také ví. Od předškolního věku se snažíme iniciovat děti a jejich vztah ke sportu jako takovému. Provozujeme s nimi v našem areálu, i na mateřských školách, v podstatě dovednosti míčových sportů, drobné atletické, gymnastické. Tak, ať si později najdou cestu a rozumí tomu, co to je sportovní prostředí. Chápou, co je to disciplína v prostoru, ve kterém trénují a připravují se s ostatními dětmi. Pochopí autoritu trenéra jako takového. A mimo jiné jakýmsi způsobem vzděláváme u těch prvních krůčků i rodiče."

Pavel Palát, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že ta akce proběhne, protože důležité pro nás je, jako pro hokejisty, abychom se srovnali se sportem v celém městě. Protože, já už jsem to kdysi říkal, Na hokej se díváme, jak na nějaký protekční projekt, ale my chceme všem dětem a rodičům ukázat, že jsme tady pro všechny, nejsme nároční. A chceme to tady prezentovat. Máme tady výsledky naší práce, kartičky kluků, kteří prošli týmem. A snažíme se tady pro všechny děti ve městě udělat zábavu. Aby to pochopily, že ten hokej je zábava pro všechny."

Na akci dorazilo přes 660 dětí, které často doprovázeli rodiče nebo prarodiče.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Mimo to, že tady sportovní kluby nabízejí své aktivity, tak si myslím, že ta nejpozitivnější zpráva, která tady dneska zazní z mých úst je ta, že potvrdím, že v příštím roce v novém dotačním programu na podporu mládežnického sportu bude minimálně o 7 milionů korun více. A ty se rozdělí mezi mládežnické kluby, na jejich činnost."

Kromě toho pracuje město na budování sportovní infrastruktury, kdy aktuálně řeší stavbu dvou nových tělocvičen.

---

Městské sady se rozrostly o nové stromy

Opava nechala vysadit nové stromy v Městských sadech. Nahradily stromy napadené jmelím, které byly pokáceny v minulých letech. Poškozeny byly natolik, že ohrožovaly bezpečnost kolemjdoucích.

V Městských sadech roste více než 8 desítek nových stromů. Mezi nimi například lípy nebo javory. Vysazeny byly v rámci revitalizace tohoto oblíbeného a hojně navštěvovaného parku. Do konce roku jich přibude ještě jednou tolik.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V průběhu minulých let došlo k pořezu stromů v rámci akce bílého jmelí, kdy ty stromy byly poškozeny a hrozilo jejich zřícení, případně pád. My jsme si nechali udělat studii na kompletní revitalizaci Městských sadů a teď už proběhla první etapa sázení, kdy jsme vysadili zhruba polovinu ze 170 stromů a na podzim vysadíme druhou polovinu.”

anketa: návštěvníci Městských sadů: “Je to super, že to tady zase roste, je tady čerstvější vzduch.”

Stromy jsou úžasné, vypadají skvěle, fantasticky. "

Celkově by se mělo ve městě v letošním roce vysadit 800 stromů.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to taková společná akce na to naše výročí, kdy jsme si dali cíl právě těch 800 stromů a do toho zapojujeme také veřejnost. Mají možnost si je zasadit buď na svých pozemcích nebo na pozemcích, které jim určí město.”

Zatímco na svých pozemcích si lidé mohou vysadit jakýkoliv strom k 800. výročí Opavy, na pozemcích města o druhu stromu rozhodují dendrologové.

---

Krátké zprávy 10. 6. 2024 16.00 - 1

ODP BUDE ČASTĚJI UKLÍZET VOZOVÝ PARK

Ostravský dopravní podnik bude častěji uklízet svůj vozový park. Reaguje tak na požadavek cestujících. Nově proto bude kompletní úklid probíhat každých 10 dnů. Myčky v areálech podniku umyjí za měsíc okolo 500 autobusů a 300 tramvají.

MS KRAJ PODPORUJE STÁŽE VE FIRMÁCH

Moravskoslezský kraj opět finančně podpořil stáže ve firmách. Středoškoláci a studenti vysokých škol mají možnost sbírat zkušenosti i kontakty ve fungujících provozech. Kraj tím tak zvyšuje kompetence studentů a posiluje propojení s trhem práce. Na tento projekt jdou letos z krajského rozpočtu 3 miliony korun.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Cirkusový festival Cirkulum byl letos plný novinek

Ostrava letos opět přivítala cirkusová uskupení a pouliční divadla z celého světa. Mezinárodní festival Cirkulum nabídl pět dní plných akrobacie, divadla a hudby. Letos navíc návštěvníky čekalo hned několik premiér.

Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum funguje v Ostravě už osmým rokem a letos se na něm představili umělci z deseti zemí světa. Cirkusová šapitó zaplnila nejen samotný Slezskoostravský hrad, ale i podhradí.

Václav Pokorný, principál festivalu: „Vyrostla nám tady krásná cirkusová vesnička, které říkáme Cirkulum vesnice. Pomaličku z toho děláme maloměsto, protože letos poprvé máme tři cirkusová šapitó. Jedno přijelo z Francie, druhé z Itálie a třetí je finské Race Horse Company.“

Celý festival zahájilo ve středu svým vystoupením Cirko Zoé, které se v Ostravě ukázalo poprvé. Premiérou byl i ambiciózní projekt Létající Citadela, kde poprvé v České republice akrobaté létali na horkovzdušném balónu. Návštěvníci si ale užívali i další bohatý program.

anketa, návštěvníci festivalu: „Bylo to super, přišli jsme tu s dětmi. Dcera tady v neděli vystupuje, tak jsme jí přišli ukázat to prostředí, kde bude vystupovat a podobně.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Mám děti, takže jsem jim chtěla ukázat, jak vypadá cirkus.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Labuť se mi nejvíc líbila, protože jsme se s ní vyfotili.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Mně se líbilo to divadlo.“

Cirkusová, divadelní a hudební vystoupení mohli návštěvníci sledovat na šesti scénách až do pozdního nedělního odpoledne.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-06-2024-16-00