Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Provoz v NJ zklidňuje devátá kruhová křižovatka
  • Hledaný muž se pod uzávěrem plynu skrýval marně
  • Žáci ZŠ Komenského sadili stromy a keře
  • Opravárna prodlouží život elektrospotřebičům
  • Výlov Petrova rybníka v Krnově

Provoz v NJ zklidňuje devátá kruhová křižovatka

Statistiky hovoří o tom, že okružní křižovatky jsou v dopravě významným bezpečnostním prvkem. V Novém Jičín teď byla uvedena do provozu už devátá na území města. Zklidňuje dopravu v blízkosti centra.

Provoz na novém kruhovém objezdu, v pořadí už devátém na území Nového Jičína, byl zahájen počátkem listopadu. Teď sï společné dílo u Masarykova náměstí přišli prohlédnout i zástupci obou investorů - města a Moravskoslezského kraje, který je majitelem hlavní komunikace.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Byla tam z počátku komplikace v tom, že se musely překládat veškeré sítě od kanalizačních, plynových až po vodovodní řady. Co se týče samotného díla, tak nešlo jenom o dopravu v křižovatce, ale šlo cíleně o veřejný prostor, což se bezesporu podařilo.”

V této části městské památkové rezervace jsou tak nyní nové chodníky, osvětlení a vysazeny stromy. To byla investice 12 milionů korun, kterou hradilo město.

Stavbu samotné kruhové křižovatky platila správa silnic Moravskoslezského kraje.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro dopravu: “Díky dobré spolupráci s městem jsme se rychle domluvili, protože tam chtěli upravit i celé prostranství, takže tam měli větší finanční náklady než Moravskoslezský kraj. Celkem to stálo 20, 3 milionů a 7,3 milionů platil Moravskoslezský kraj.”

Řešení dopravy pomocí kruhových křižovatek je dle statistik jedno z nejbezpečnějších a nejplynulejších. Město už proto plánuje i tu desátou na ulici Bohuslava Martinů a K nemocnici.



---

Hledaný muž se pod uzávěrem plynu skrýval marně

Místnost s uzávěrem plynu v bytovém domě v Ostravě-Porubě se stala útočištěm odsouzeného muže, který se vyhýbal nástupu trestu. Měl ale smůlu, protože si jej na ulici všiml ve svém volnu policista a přivolal kolegy. Ti ho pak donutili ke kapitulaci.

Práce u policie je spíše posláním a rozhodně by neměla končit po směně tím, že si policisté sundají uniformu. A většinu to jistě platí. Potvrzuje to i událost, která se odehrála v Ostravě-Porubě, kde si cvičené oko Zbyňka Sladkého všimlo muže, kterého už viděl na fotografii mezi osobami v pátrání. 

Zbyněk Sladký, Police ČR Ostrava-Poruba: "Byla to hlavně souhra náhody a štěstí. Zrovna jsem vycházel z obchodu a kolem mě projížděl na jízdním kole muž, kterého jsem poznal a věděl jsem o něm, že má nástup do výkonu trestu a odnětí svobod. Tak jsem zavolal hlídky obvodního oddělení a hlídkové služby a hlídal jsem u vchodu, do kterého vešel."

Policisté z hlídkové služby pak celý dům prohledali. Patro po patře prohledávali společné prostory, až narazili na zamčené dveře. Za nimi byla místnost se stoupačkami a uzávěr plynu. Na ně začali bušit a ukázalo se, že podezření bylo správné.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Ukázalo se, že 38letý muž si nepřevzal poštovní zásilku s příkazem k dodání do výkonu trestu odnětí svobody za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, který byl vydán Okresním soudem v Ostravě."

Zbyněk Sladký, Policie ČR Ostrava-Poruba: “Už se mi to podařilo dvakrát, třikrát, že jsem takhle někoho chytil. Já to beru jako poslání a baví mě to.”

Z vazby bude odsouzený putovat rovnou do vězení, kde si odpyká celý trest. Kvůli vyhýbání se nástupu trestu může zřejmě zapomenout, že by se z kriminálu vrátil dříve, než mu bylo uloženo.

---

Krátké zprávy, 10. listopadu 2022, 17 h - 1

Policie hledá svědky nebezpečné jízdy stříbrné Škody Octavia, která jela po čtyřproudé silnici R48 v protisměru od Chotěbuzi směrem na Frýdek-Místek. Pomoci mohou také kamerové záznamy řidičů, kteří mohli jet kolem. Podle policistů v poslední době přibývá řidičů, kteří z nepochopitelných důvodů vjíždí do protisměru.

FNO je teprve druhým zdravotnickým zařízením, ve kterém je umístěná Lavička naděje. Je vyrobena na popud zakladatelky pacientské organizace Jelimán a autorky projektu „Sad nadějí“ Věry Finy, která svými projekty podporuje onkologické pacienty v léčbě i po jejím ukončení.

---

Žáci ZŠ Komenského sadili stromy a keře

Ostrava získala dotaci na výsadbu nových stromů a keřů u základních a mateřských škol. Vybráno bylo šest těchto zařízení, které si na zkrášlení zahrad a okolí budov rozdělí 150 tisíc korun.

U Základní školy Komenského v Ostravě-Porubě vysadili nové stromy a keře. A to díky dotaci ostravského magistrátu. Výsadba volně navazuje na stávající parkovou úpravu před vchodem do školní budovy.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Do tohoto projektu se zapojilo v Ostravě celkem 6 škol, Jsme rádi za podporu Nadace ČEZ, že můžeme vysadit tyto stromy. Beru to jako vzdělávací aktivitu v rámci environmentálního vzdělávání a vůbec vztahu k přírodě.”

Tomáš Bjaček, zástupce ředitelky, ZŠ Komenského: “My jsme se do tohoto projektu zapojili z toho důvodu, že chceme oživit prostředí před školní budovou. Většina žáků, co stromy vysazují, jsou žáci 8. ročníků současných, kteří žijí tady v okolí. Tím si budují pozitivní vztah k tomu místu samotnému i ke škole.” 

Celkem bylo před školou vysazeno šest ovocných stromů a 17 keřů. Mezi nimi čilimník, dřín, hloh a šípková růže.

Anketa: žáci ZŠ Komenského: “Dobrý. Vykopat to bylo jednoduché, zasypat už tolik ne a ten strom nedrží, je nakřivo a jinak dobrý. A co jsi sadil? Sadil jsem švestku.”

"Baví mě to, je to dobré, zatím to není moc těžké.”

Nově vysazené ovocné stromy by měly rodit už příští rok. Natrhat si švestky a hrušky budou moci nejen žáci školy, ale i lidé z okolí.

---

Opravárna prodlouží život elektrospotřebičům

Projekt Opravárna může prodloužit život nefungujícím elektrospotřebičům. V areálu opavské Charity působí jednou za měsíc technik, který zájemcům zdarma diagnostikuje pokažené přístroje. A pokud se to vyplatí, tak je následně opraví. V prosinci se Opravárna otevře v tomto roce naposledy.

Snížit produkci elektroodpadu, prodloužit životnost spotřebičů a nebo také zachovat funkčnost oblíbených zařízení. To vše nabízí Opravárna. Jednou za měsíc, v sobotu, je v areálu opavské Charity v Opavě-Jaktaři zákazníkům k dispozici technik, který přijímá pokažené spotřebiče

Kuchyňské mixéry, vysavače, rádia, televize, fény nebo rychlovarné konvice, které přestaly fungovat tady mohou dostat druhou šanci. Odborník hned na místě věc zdarma prohlédne. Pak navrhne zákazníkovi řešení i cenu. Případně doporučí, kdy je ještě oprava výhodná. Drobné poruchy může odstranit na počkání. Více než polovinu nefunkčních zařízení, které zákazníci přinesli, se opravit podařilo.

Dalibor Žižka, opravář: Často šlo o vadné vypínače. Ty se dají jednoduše vyměnit. Stává se, že je spálený motor. Tak to už opravit nelze.“

Nefunkční věc je pak možné odevzdat k rozebrání na součástky a následné ekologické likvidaci v nedaleké charitní chráněné dílně.

Opravárna je zaměřená na malé spotřebiče. Ovšem po telefonické konzultaci je možné přivézt třeba i ledničku nebo pračku.

Opravárna funguje od loňského listopadu. A zdá se, že si na ni lidé zvykli.

Tomáš Schaffarzcik, zástupce ředitele, Charita Opava: „Zájem je překvapivě velký, V podstatě se každou sobotu objeví asi 30 lidí. Kteří přinesou 2-3 spotřebiče.“

Šikovné ruce technika vrátily do života mnohdy i velmi staré, památeční věci.

zákazník: „Nesu sem na opravu termosku. Je to svatební dar.“

Tuto službu podporuje Moravskoslezský kraj a soukromá firma. V areálu opavské Charity funguje od loňského listopadu. 3. prosince se Opravárna otevře v letošním roce naposledy. Zatím není jisté, zda bude v příštím roce tento projekt pokračovat.


---

Krátké zprávy, 10. listopadu 2022, 17 h - 2

Pohonné hmoty v MS kraji od opět mírně zlevnily. Litr Naturalu 95 se nyní prodává v průměru za 41 korun 77 haléřů. Před týdnem byl o 39 haléřů dražší. Podobně je to i u nafty, která zlevnila o 81 haléřů na litru, který teď koupíte v průměru za 46 korun 19 haléřů. Údaje pravidelně zveřejňuje společnost CCS.

Moravskoslezský kraj pořádá úvodní konferenci k novému regionálnímu projektu s názvem LIFE COALA. Proběhne 1. prosince v malém sále multifunkční haly Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Je zaměřený především na řešení dopadu klimatické změny v regionu.

---

Výlov Petrova rybníka v Krnově

Na hrázi Petrova rybníka v Krnově se sešly desítky rybářů z celého regionu. Letošní podzimní výlov byl již třicátý v historii. Ačkoli výlov vypadá atraktivně, je to pořádná dřina, trvající od rána do večera.

Kapr, amur, tolstolobik, lín i pár dravých ryb. To vše bylo v rybářské síti k vidění.

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství, Povodí Odry, s.p.: „Výlov probíhá způsobem, že lovíme na podložní síť, ryba se na to podložní síť naplaší, poté se zvedne a teď už probíhá vlastní vybírání té sítě, třídění ryb, nakládka, nakládají se a odvážejí se na sádky, které jsou na druhé straně rybníka.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Ty ryby jsou v dobré kvalitě, v dobré kondici, také díky kvalitnímu krmivu. Celkem máme 10 rybníků, ale jenom na jednom, tady na Petrově rybníce máme vlastně tržní rybu.“

Celkový výlovek z rybníka negativně ovlivňují vyšší ceny krmiv a především predátoři, kteří ryby loví.

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství, Povodí Odry, s.p.: „Kormorán, vydra, volavka, tady na tomhle místě konkrétně to jsou kormoráni a vydry, které nám ten výlovek značně snižují a je s tím velice těžké bojovat.“

Výlov si nenechali ujít ani diváci, vesměs milovníci vánočních rybích pochoutek. A občerstvení bylo připraveno také na místě pro rybáře.

Anketa, návštěvníci výlovu: „U nás se dělá kapr tradiční a dělá se taky lín a pstruh.“

„Kapr, řízek, losos.“

„Kapra, amura.“

„Z kapra, řízky.“

František Šulák, zázemí pro rybáře: „Letos jsme nachystali nudličky vepřové na zelenině. Budou ryby pečené, smažené a uzené ještě.“

Cena ryb bude letos jen o pár korun vyšší, než vloni. Ryby z Petrova rybníka jsou k dostání v Žermanicích, Opavě a v krnovských sádkách.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. listopadu 2022, 17:00

Provoz v NJ zklidňuje devátá kruhová křižovatka

Statistiky hovoří o tom, že okružní křižovatky jsou v dopravě významným bezpečnostním prvkem. V Novém Jičín teď byla uvedena do provozu už devátá na území města. Zklidňuje dopravu v blízkosti centra.

Provoz na novém kruhovém objezdu, v pořadí už devátém na území Nového Jičína, byl zahájen počátkem listopadu. Teď sï společné dílo u Masarykova náměstí přišli prohlédnout i zástupci obou investorů - města a Moravskoslezského kraje, který je majitelem hlavní komunikace.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Byla tam z počátku komplikace v tom, že se musely překládat veškeré sítě od kanalizačních, plynových až po vodovodní řady. Co se týče samotného díla, tak nešlo jenom o dopravu v křižovatce, ale šlo cíleně o veřejný prostor, což se bezesporu podařilo.”

V této části městské památkové rezervace jsou tak nyní nové chodníky, osvětlení a vysazeny stromy. To byla investice 12 milionů korun, kterou hradilo město.

Stavbu samotné kruhové křižovatky platila správa silnic Moravskoslezského kraje.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro dopravu: “Díky dobré spolupráci s městem jsme se rychle domluvili, protože tam chtěli upravit i celé prostranství, takže tam měli větší finanční náklady než Moravskoslezský kraj. Celkem to stálo 20, 3 milionů a 7,3 milionů platil Moravskoslezský kraj.”

Řešení dopravy pomocí kruhových křižovatek je dle statistik jedno z nejbezpečnějších a nejplynulejších. Město už proto plánuje i tu desátou na ulici Bohuslava Martinů a K nemocnici.



---

Hledaný muž se pod uzávěrem plynu skrýval marně

Místnost s uzávěrem plynu v bytovém domě v Ostravě-Porubě se stala útočištěm odsouzeného muže, který se vyhýbal nástupu trestu. Měl ale smůlu, protože si jej na ulici všiml ve svém volnu policista a přivolal kolegy. Ti ho pak donutili ke kapitulaci.

Práce u policie je spíše posláním a rozhodně by neměla končit po směně tím, že si policisté sundají uniformu. A většinu to jistě platí. Potvrzuje to i událost, která se odehrála v Ostravě-Porubě, kde si cvičené oko Zbyňka Sladkého všimlo muže, kterého už viděl na fotografii mezi osobami v pátrání. 

Zbyněk Sladký, Police ČR Ostrava-Poruba: "Byla to hlavně souhra náhody a štěstí. Zrovna jsem vycházel z obchodu a kolem mě projížděl na jízdním kole muž, kterého jsem poznal a věděl jsem o něm, že má nástup do výkonu trestu a odnětí svobod. Tak jsem zavolal hlídky obvodního oddělení a hlídkové služby a hlídal jsem u vchodu, do kterého vešel."

Policisté z hlídkové služby pak celý dům prohledali. Patro po patře prohledávali společné prostory, až narazili na zamčené dveře. Za nimi byla místnost se stoupačkami a uzávěr plynu. Na ně začali bušit a ukázalo se, že podezření bylo správné.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Ukázalo se, že 38letý muž si nepřevzal poštovní zásilku s příkazem k dodání do výkonu trestu odnětí svobody za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, který byl vydán Okresním soudem v Ostravě."

Zbyněk Sladký, Policie ČR Ostrava-Poruba: “Už se mi to podařilo dvakrát, třikrát, že jsem takhle někoho chytil. Já to beru jako poslání a baví mě to.”

Z vazby bude odsouzený putovat rovnou do vězení, kde si odpyká celý trest. Kvůli vyhýbání se nástupu trestu může zřejmě zapomenout, že by se z kriminálu vrátil dříve, než mu bylo uloženo.

---

Krátké zprávy, 10. listopadu 2022, 17 h - 1

Policie hledá svědky nebezpečné jízdy stříbrné Škody Octavia, která jela po čtyřproudé silnici R48 v protisměru od Chotěbuzi směrem na Frýdek-Místek. Pomoci mohou také kamerové záznamy řidičů, kteří mohli jet kolem. Podle policistů v poslední době přibývá řidičů, kteří z nepochopitelných důvodů vjíždí do protisměru.

FNO je teprve druhým zdravotnickým zařízením, ve kterém je umístěná Lavička naděje. Je vyrobena na popud zakladatelky pacientské organizace Jelimán a autorky projektu „Sad nadějí“ Věry Finy, která svými projekty podporuje onkologické pacienty v léčbě i po jejím ukončení.

---

Žáci ZŠ Komenského sadili stromy a keře

Ostrava získala dotaci na výsadbu nových stromů a keřů u základních a mateřských škol. Vybráno bylo šest těchto zařízení, které si na zkrášlení zahrad a okolí budov rozdělí 150 tisíc korun.

U Základní školy Komenského v Ostravě-Porubě vysadili nové stromy a keře. A to díky dotaci ostravského magistrátu. Výsadba volně navazuje na stávající parkovou úpravu před vchodem do školní budovy.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Do tohoto projektu se zapojilo v Ostravě celkem 6 škol, Jsme rádi za podporu Nadace ČEZ, že můžeme vysadit tyto stromy. Beru to jako vzdělávací aktivitu v rámci environmentálního vzdělávání a vůbec vztahu k přírodě.”

Tomáš Bjaček, zástupce ředitelky, ZŠ Komenského: “My jsme se do tohoto projektu zapojili z toho důvodu, že chceme oživit prostředí před školní budovou. Většina žáků, co stromy vysazují, jsou žáci 8. ročníků současných, kteří žijí tady v okolí. Tím si budují pozitivní vztah k tomu místu samotnému i ke škole.” 

Celkem bylo před školou vysazeno šest ovocných stromů a 17 keřů. Mezi nimi čilimník, dřín, hloh a šípková růže.

Anketa: žáci ZŠ Komenského: “Dobrý. Vykopat to bylo jednoduché, zasypat už tolik ne a ten strom nedrží, je nakřivo a jinak dobrý. A co jsi sadil? Sadil jsem švestku.”

"Baví mě to, je to dobré, zatím to není moc těžké.”

Nově vysazené ovocné stromy by měly rodit už příští rok. Natrhat si švestky a hrušky budou moci nejen žáci školy, ale i lidé z okolí.

---

Opravárna prodlouží život elektrospotřebičům

Projekt Opravárna může prodloužit život nefungujícím elektrospotřebičům. V areálu opavské Charity působí jednou za měsíc technik, který zájemcům zdarma diagnostikuje pokažené přístroje. A pokud se to vyplatí, tak je následně opraví. V prosinci se Opravárna otevře v tomto roce naposledy.

Snížit produkci elektroodpadu, prodloužit životnost spotřebičů a nebo také zachovat funkčnost oblíbených zařízení. To vše nabízí Opravárna. Jednou za měsíc, v sobotu, je v areálu opavské Charity v Opavě-Jaktaři zákazníkům k dispozici technik, který přijímá pokažené spotřebiče

Kuchyňské mixéry, vysavače, rádia, televize, fény nebo rychlovarné konvice, které přestaly fungovat tady mohou dostat druhou šanci. Odborník hned na místě věc zdarma prohlédne. Pak navrhne zákazníkovi řešení i cenu. Případně doporučí, kdy je ještě oprava výhodná. Drobné poruchy může odstranit na počkání. Více než polovinu nefunkčních zařízení, které zákazníci přinesli, se opravit podařilo.

Dalibor Žižka, opravář: Často šlo o vadné vypínače. Ty se dají jednoduše vyměnit. Stává se, že je spálený motor. Tak to už opravit nelze.“

Nefunkční věc je pak možné odevzdat k rozebrání na součástky a následné ekologické likvidaci v nedaleké charitní chráněné dílně.

Opravárna je zaměřená na malé spotřebiče. Ovšem po telefonické konzultaci je možné přivézt třeba i ledničku nebo pračku.

Opravárna funguje od loňského listopadu. A zdá se, že si na ni lidé zvykli.

Tomáš Schaffarzcik, zástupce ředitele, Charita Opava: „Zájem je překvapivě velký, V podstatě se každou sobotu objeví asi 30 lidí. Kteří přinesou 2-3 spotřebiče.“

Šikovné ruce technika vrátily do života mnohdy i velmi staré, památeční věci.

zákazník: „Nesu sem na opravu termosku. Je to svatební dar.“

Tuto službu podporuje Moravskoslezský kraj a soukromá firma. V areálu opavské Charity funguje od loňského listopadu. 3. prosince se Opravárna otevře v letošním roce naposledy. Zatím není jisté, zda bude v příštím roce tento projekt pokračovat.


---

Krátké zprávy, 10. listopadu 2022, 17 h - 2

Pohonné hmoty v MS kraji od opět mírně zlevnily. Litr Naturalu 95 se nyní prodává v průměru za 41 korun 77 haléřů. Před týdnem byl o 39 haléřů dražší. Podobně je to i u nafty, která zlevnila o 81 haléřů na litru, který teď koupíte v průměru za 46 korun 19 haléřů. Údaje pravidelně zveřejňuje společnost CCS.

Moravskoslezský kraj pořádá úvodní konferenci k novému regionálnímu projektu s názvem LIFE COALA. Proběhne 1. prosince v malém sále multifunkční haly Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Je zaměřený především na řešení dopadu klimatické změny v regionu.

---

Výlov Petrova rybníka v Krnově

Na hrázi Petrova rybníka v Krnově se sešly desítky rybářů z celého regionu. Letošní podzimní výlov byl již třicátý v historii. Ačkoli výlov vypadá atraktivně, je to pořádná dřina, trvající od rána do večera.

Kapr, amur, tolstolobik, lín i pár dravých ryb. To vše bylo v rybářské síti k vidění.

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství, Povodí Odry, s.p.: „Výlov probíhá způsobem, že lovíme na podložní síť, ryba se na to podložní síť naplaší, poté se zvedne a teď už probíhá vlastní vybírání té sítě, třídění ryb, nakládka, nakládají se a odvážejí se na sádky, které jsou na druhé straně rybníka.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Ty ryby jsou v dobré kvalitě, v dobré kondici, také díky kvalitnímu krmivu. Celkem máme 10 rybníků, ale jenom na jednom, tady na Petrově rybníce máme vlastně tržní rybu.“

Celkový výlovek z rybníka negativně ovlivňují vyšší ceny krmiv a především predátoři, kteří ryby loví.

Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství, Povodí Odry, s.p.: „Kormorán, vydra, volavka, tady na tomhle místě konkrétně to jsou kormoráni a vydry, které nám ten výlovek značně snižují a je s tím velice těžké bojovat.“

Výlov si nenechali ujít ani diváci, vesměs milovníci vánočních rybích pochoutek. A občerstvení bylo připraveno také na místě pro rybáře.

Anketa, návštěvníci výlovu: „U nás se dělá kapr tradiční a dělá se taky lín a pstruh.“

„Kapr, řízek, losos.“

„Kapra, amura.“

„Z kapra, řízky.“

František Šulák, zázemí pro rybáře: „Letos jsme nachystali nudličky vepřové na zelenině. Budou ryby pečené, smažené a uzené ještě.“

Cena ryb bude letos jen o pár korun vyšší, než vloni. Ryby z Petrova rybníka jsou k dostání v Žermanicích, Opavě a v krnovských sádkách.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-11-2022-17-00