Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • O volbu s kovidem byl minimální zájem
  • Chovatelé nahlásili počty drůbeže a dalšího ptactva
  • Nový Jičín, Kopřivnice a Příbor se dohodli na skibusu
  • Hřiště pro hendikepované děti v Opavě
  • Karvinské děti se učí vzdušnou akrobacii

O volbu s kovidem byl minimální zájem

Ve středu mohli i v našem kraji volit prezidenta lidé, kteří onemocněli covidem. V kraji bylo postaveno celkem šest stanů, kde pracovníci krajského úřadu přijímali obálky přímo z auta. O tuto volbu byl ale minimální zájem.

Ve středu brzy ráno začalo na šesti místech MS kraje budování speciálních volebních stanů drive-in pro lidi s covidem. Postarali se o to hasiči. Stany jsou jejich a střední školy, na jejichž pozemcích stojí, spravuje kraj, takže nebylo třeba řešit žádná povolení a smlouvy. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Nafukovací stany tohoto typu hasiči běžně využívají jako týlové zabezpečení jednotek i složek integrovaného záchranného systému při dlouhotrvajících zásazích či cvičeních, nasazeny mohou být i v případě nutné krátkodobé evakuace."

Hlasování na drive-inech zajišťovali tříčlenné komise krajského úřadu. Voliči nesměli vystoupit z vozu a měli mít roušku. 

členové volební komise: "Zkontrolujeme totožnost voliče, čili si musí na chvíli sundat roušku a vyžadujeme po něm potvrzení, že je v karanténě na základě onemocnění covid 19."

"Když už má svůj hlas uložen v obálce, tak si popojede k urně a do té obálku vhodí. Má odvoleno a může jet." 

Komu je ale opravdu špatně a nebo se neměl jak dostat na drive-in stanoviště může volit doma. 

Mirka Chlebounová, mluvčí KÚ MS kraje: "Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohli přijet ani na drive-in, mohou do čtvrtečních 20 hodin zdarma požádat krajský úřad na lince 800 023 800 o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek."

Hlasy voličů z drive-inu a odevzdané do přenosné volební schránky, bude po uzavření volebních místností sčítat v sobotu 14. ledna sčítací komise krajského úřadu.

---

Chovatelé nahlásili počty drůbeže a dalšího ptactva

Aktuální mimořádné nařízení vyhlášené v regionu kvůli ptačí chřipce museli splnit také v Palkovicích.

Josef Lukeš (Dobrá volba 2016), zastupitel, zaměstnanec obce: “Z pověření veterinární správy a starosty obcházíme domy a sčítáme drůbež, husy, kačeny a další. Máme k tomu i formuláře, ve kterých lidé měli do 10. ledna nahlásit stavy ptactva, které chovají a jak je mají zabezpečené. Neměli by je mít volně venku, ovšem nějaký komfort to zvířectvo mít musí, takže na hodinu je pustit mohou. Ale žrádlo musí být uvnitř, aby se k němu nedostalo volně létající ptactvo.”

Stav svého hospodářství nahlásil také Teodor Mucha, který chová 15 slepic a 100 holubů.

Teodor Mucha, chovatel: “Je to teď všechno zavřené po celou zimu., Ne ale kvůli ptačí chřipky, ale kvůli dravcům.”

Josef Lukeš (Dobrá volba 2016), zastupitel, zaměstnanec obce: “Palkovičtí se tomu postavili jak kteří. Někteří jsou zodpovědní a nahlásili stavy na obecní úřad. My jsme to vyhlašovali obecním rozhlasem a zapisujeme do formulářů zvířata, která nám chovatelé nahlásí. Za celou dobu, co chodíme, jsme se nesetkali s žádným uhynulým kusem. Máme na to i kontejnery a kafilerie by si to pak zlikvidovala.”

---

Záchranáři zasahovali v úterý odpoledne u dvou vážných dopravních nehod. V Návsí srazilo auto dvě seniorky.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Šestasedmdesátiletá žena utrpěla poranění hrudníku, zad, horní a dolní končetiny. Druhá žena, ve věku třiaosmdesáti let, byla po nehodě krátce v bezvědomí. Se záchranáři již komunikovala. Zasahující lékař zjistil otřes mozku, poranění končetin a pánve. Oběma těžce zraněným byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče a posádky je poté transportovaly do třinecké nemocnice."

Prakticky souběžně vyjížděla lékařská rendez-vous a záchranářská posádka k devětačtyřicetileté chodkyni, sražené vozidlem v Novém Jičíně. I ona byla po nezbytném ošetření převezena do nemocnice.

---

Nový Jičín, Kopřivnice a Příbor se dohodli na skibusu

Do běžkařských a lyžařských středisek v Beskydech nemusí Novojičíňáci nutně cestovat autem. Také v letošní sezoně mohou využít přepravu skibusem. Jeho provoz vyjednala zdejší radnice ve spolupráci s Kopřivnicí a Příborem.

První jízdu skibusem mohli zájemci z Nového Jičína absolvovat 7. ledna, do zimních středisek v Beskydech teď bude tato přímá linka jezdit až do 30. dubna.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tak jako máme dohodu na provoz cyklobusu směrem z Nového Jičína do Beskyd, tak jsem se dohodli i na provoz skibusu. Už loni jezdil v nějakém zkušebním režimu, letos to bude téměř celou sezonu. Ta dohoda byla s Příborem a s Kopřivnicí, to znamená, že společně financujeme částečně ty náklady na provoz tohoto spoje.”

Města společně hradí 200 tisíc korun na sezonu, částka je mezi ně rozpočítána podle počtu obyvatel, Nový Jičín platí 86 tisíc.

Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města, MěÚ Kopřivnice: “Vzhledem k tomu, že je o skibus zájem, tak jsme se ve spolupráci s těmito městy rozhodli pokračovat i v roce 2023. Není to jen pro lyžaře, ale je to vlastně jediný přímý spoj z Kopřivnice do Beskyd, takže ho využívají i všichni turisté, kteří se chtějí dostat na Pustevny nebo na Bílou, Takže to vnímáme jako velký přínos této linky.”

Skibus jezdí vždy o sobotách, nedělích a svátcích. Cílové stanice jsou dvě, Bílá a Pustevny.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bude to možná zajímavé i pro lidi, protože tam během ledna a února bude probíhat výstava ledových soch.”

Podrobnosti a jízdní řád skibusu jsou na webu zainteresovaných měst.

---

Hřiště pro hendikepované děti v Opavě

Spolek Opavskem bez bariér shání peníze na stavbu integračního hřiště, kde by si společně mohly hrát děti zdravé i ty s hendikepem. Polovinu finančních prostředků se podařilo získat v participativním rozpočtu. Stále ale ještě chybí 350 000 korun.

Hřiště na Náměstí Slezského odboje v Opavě. Předloni v létě se toto obyčejné hřiště pro děti proměnilo v integrační. A to díky speciálnímu kolotoči a houpačce, které mohou používat také děti na vozíčku.

Tomáš Frank, ZŠ a PŠ Slezského odboje, Opava: „Zejména děti na vozíčku mají problém se dostat k běžným atrakcím na hřišti. Proto vítáme každou možnost pobytu na hřišti, kde jsou certifikované atrakce.“

Projekt integračního hřiště, který připravil spolek Opavskem bez bariér, si pro realizaci vybrali Opavané hlasováním o participativním rozpočtu Nápady pro Opavu v roce 2020. Spolek nyní předložil návrh realizace dalšího hřiště, které by bylo přístupné dětem s omezeným pohybem. Vzniknout by mohlo na ulici Dostojevského, nedaleko tamní základní školy pro tělesně postižené.

Lenka Carbolová, Opavském bez bariér: „To hřiště je specifické tím, že do této sestavu mohou najíždět jak kočárky, tak děti na vozíku. A jsou tady také herní prvky určené pro děti s poruchou autistického spektra nebo nevidomé děti.“

Z loňského participativního rozpočtu, se podařilo na výstavbu získat maximální částku 400 000 korun. Ovšem na realizaci je potřeba částka dvojnásobná.

Pavel Carbol, předseda, Opavském bez bariér: „Projekt integračního hřiště se zadrhl na penězích. Část peněz jsme získali a zbylou část potřebujeme dofinancovat.“

Proto vznikla sbírka na podporu tohoto projektu. Lidé mohou přispívat jednak na účet spolku Opavském bez bariér a jednak také do pokladniček. Ty jsou příležitostně umístěné na různých místech v Opavě a také na kulturních či sportovních akcích. Aktuálně je jedna třeba ve foyer Slezského divadla. Dárci na výstavbu hřiště přidali zhruba 50 000 korun. Ovšem to nestačí. Pomoci by ale mohlo město.

Pavel Meletzký, náměstek primátora Opavy: „Jelikož město vidí tento projekt jako smysluplný, tak rozhodně bude hledat, jak s tou chybějící částkou pomoci.“

Peníze na dofinancování tohoto projektu by se mohly najít v závěrečném zůstatku z loňského rozpočtu.

---

Ve Studénce v letošním roce zdražilo teplo o zhruba 74 procent. Společnost, která provozuje centrální tepelné hospodářství města, zvýšila cenu na zhruba 1 100 korun za gigajoule. V průběhu minulých let si několik domů, zejména v sídlišti, vybudovalo vlastní plynové kotelny a od centrálního zdroje se odstřihlo. I tak je ale na centrální zásobování teplem napojena většina městských budov a řada domácností.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí mají zrestaurované sochy. Jednalo se o projekty s názvem “Po stopách historie 1” a “Po stopách historie 2”, nazvané podle umístění pěti kulturních památek. Opravy se časově protáhly kvůli použití speciálních nástřiků, kterými se sochy ošetřovaly.

---

Karvinské děti se učí vzdušnou akrobacii

Vzdušná akrobacie patří mezi náročné taneční aktivity, přesto si v Karviné našla své příznivce mezi dětmi. Odvážné kousky se učí na akrobatických šálách v zrcadlovém sále Střediska volného času Juventus.

V Karviné začal fungovat kroužek, ve kterém se děti mohou zdokonalovat v disciplínách, které vyžadují odvahu, koncentraci, ale i sílu ke zvládnutí některých náročnějších prvků. Zájem je převážně mezi děvčaty.

Tobiáš Firla, vedoucí kroužku Vzdušná akrobacie: "Je to hodně kondička na tělo a je to úžasné na protáhnutí celého těla. Je to posilování na ruce hodně, člověk když leze, když šplhá, když se potřebuje udržet pouze rukama, aby mohl zase na něco vylézt.”

Podle Tobiáše Firly je nejnáročnější překonat sám sebe a pud sebezáchovy, protože součástí akrobacie jsou i takzvané pády.

Tobiáš Firla, vedoucí kroužku Vzdušná akrobacie: "Nejnáročnější je překonat strach. Někteří lidi tady mají ze začátku strach vylézt úplně nahoru, dělat ty šílené pády, přemety, ale to je tady zkoušíme se toho zbavit aby mohli fungovat."

Většina děvčat našla inspiraci po zhlédnutí různých představení zkušených akrobatů. Paradoxně nejraději zkouší právě pády.

Dominika Sosna, vzdušná akrobatka: "Inspirovalo mě video na Youtube, hodně se mi líbilo, jak tam padali na ty pády, proto jsem tady začala chodit.”

Tereza Tolaszová, vzdušná akrobatka: "Už jak jsem to viděla, tak jsem si říkala, že by to bylo super a začalo se mi to hodně líbit. Nejraději dělám pády, je to zážitek, jak člověk padá."

Veronika Pospíšilová, vzdušná akrobatka: "Mě baví že je to v takové výšce a je to super pozorovat všechno z výšky."

Vzdušná akrobacie je vhodná pro děti od sedmi let, dvě skupiny jsou téměř naplněny, pokud by by se našli další zájemci, je možné otevřít další skupinu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. ledna 2023, 16:00

O volbu s kovidem byl minimální zájem

Ve středu mohli i v našem kraji volit prezidenta lidé, kteří onemocněli covidem. V kraji bylo postaveno celkem šest stanů, kde pracovníci krajského úřadu přijímali obálky přímo z auta. O tuto volbu byl ale minimální zájem.

Ve středu brzy ráno začalo na šesti místech MS kraje budování speciálních volebních stanů drive-in pro lidi s covidem. Postarali se o to hasiči. Stany jsou jejich a střední školy, na jejichž pozemcích stojí, spravuje kraj, takže nebylo třeba řešit žádná povolení a smlouvy. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Nafukovací stany tohoto typu hasiči běžně využívají jako týlové zabezpečení jednotek i složek integrovaného záchranného systému při dlouhotrvajících zásazích či cvičeních, nasazeny mohou být i v případě nutné krátkodobé evakuace."

Hlasování na drive-inech zajišťovali tříčlenné komise krajského úřadu. Voliči nesměli vystoupit z vozu a měli mít roušku. 

členové volební komise: "Zkontrolujeme totožnost voliče, čili si musí na chvíli sundat roušku a vyžadujeme po něm potvrzení, že je v karanténě na základě onemocnění covid 19."

"Když už má svůj hlas uložen v obálce, tak si popojede k urně a do té obálku vhodí. Má odvoleno a může jet." 

Komu je ale opravdu špatně a nebo se neměl jak dostat na drive-in stanoviště může volit doma. 

Mirka Chlebounová, mluvčí KÚ MS kraje: "Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohli přijet ani na drive-in, mohou do čtvrtečních 20 hodin zdarma požádat krajský úřad na lince 800 023 800 o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek."

Hlasy voličů z drive-inu a odevzdané do přenosné volební schránky, bude po uzavření volebních místností sčítat v sobotu 14. ledna sčítací komise krajského úřadu.

---

Chovatelé nahlásili počty drůbeže a dalšího ptactva

Aktuální mimořádné nařízení vyhlášené v regionu kvůli ptačí chřipce museli splnit také v Palkovicích.

Josef Lukeš (Dobrá volba 2016), zastupitel, zaměstnanec obce: “Z pověření veterinární správy a starosty obcházíme domy a sčítáme drůbež, husy, kačeny a další. Máme k tomu i formuláře, ve kterých lidé měli do 10. ledna nahlásit stavy ptactva, které chovají a jak je mají zabezpečené. Neměli by je mít volně venku, ovšem nějaký komfort to zvířectvo mít musí, takže na hodinu je pustit mohou. Ale žrádlo musí být uvnitř, aby se k němu nedostalo volně létající ptactvo.”

Stav svého hospodářství nahlásil také Teodor Mucha, který chová 15 slepic a 100 holubů.

Teodor Mucha, chovatel: “Je to teď všechno zavřené po celou zimu., Ne ale kvůli ptačí chřipky, ale kvůli dravcům.”

Josef Lukeš (Dobrá volba 2016), zastupitel, zaměstnanec obce: “Palkovičtí se tomu postavili jak kteří. Někteří jsou zodpovědní a nahlásili stavy na obecní úřad. My jsme to vyhlašovali obecním rozhlasem a zapisujeme do formulářů zvířata, která nám chovatelé nahlásí. Za celou dobu, co chodíme, jsme se nesetkali s žádným uhynulým kusem. Máme na to i kontejnery a kafilerie by si to pak zlikvidovala.”

---

Záchranáři zasahovali v úterý odpoledne u dvou vážných dopravních nehod. V Návsí srazilo auto dvě seniorky.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Šestasedmdesátiletá žena utrpěla poranění hrudníku, zad, horní a dolní končetiny. Druhá žena, ve věku třiaosmdesáti let, byla po nehodě krátce v bezvědomí. Se záchranáři již komunikovala. Zasahující lékař zjistil otřes mozku, poranění končetin a pánve. Oběma těžce zraněným byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče a posádky je poté transportovaly do třinecké nemocnice."

Prakticky souběžně vyjížděla lékařská rendez-vous a záchranářská posádka k devětačtyřicetileté chodkyni, sražené vozidlem v Novém Jičíně. I ona byla po nezbytném ošetření převezena do nemocnice.

---

Nový Jičín, Kopřivnice a Příbor se dohodli na skibusu

Do běžkařských a lyžařských středisek v Beskydech nemusí Novojičíňáci nutně cestovat autem. Také v letošní sezoně mohou využít přepravu skibusem. Jeho provoz vyjednala zdejší radnice ve spolupráci s Kopřivnicí a Příborem.

První jízdu skibusem mohli zájemci z Nového Jičína absolvovat 7. ledna, do zimních středisek v Beskydech teď bude tato přímá linka jezdit až do 30. dubna.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tak jako máme dohodu na provoz cyklobusu směrem z Nového Jičína do Beskyd, tak jsem se dohodli i na provoz skibusu. Už loni jezdil v nějakém zkušebním režimu, letos to bude téměř celou sezonu. Ta dohoda byla s Příborem a s Kopřivnicí, to znamená, že společně financujeme částečně ty náklady na provoz tohoto spoje.”

Města společně hradí 200 tisíc korun na sezonu, částka je mezi ně rozpočítána podle počtu obyvatel, Nový Jičín platí 86 tisíc.

Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města, MěÚ Kopřivnice: “Vzhledem k tomu, že je o skibus zájem, tak jsme se ve spolupráci s těmito městy rozhodli pokračovat i v roce 2023. Není to jen pro lyžaře, ale je to vlastně jediný přímý spoj z Kopřivnice do Beskyd, takže ho využívají i všichni turisté, kteří se chtějí dostat na Pustevny nebo na Bílou, Takže to vnímáme jako velký přínos této linky.”

Skibus jezdí vždy o sobotách, nedělích a svátcích. Cílové stanice jsou dvě, Bílá a Pustevny.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bude to možná zajímavé i pro lidi, protože tam během ledna a února bude probíhat výstava ledových soch.”

Podrobnosti a jízdní řád skibusu jsou na webu zainteresovaných měst.

---

Hřiště pro hendikepované děti v Opavě

Spolek Opavskem bez bariér shání peníze na stavbu integračního hřiště, kde by si společně mohly hrát děti zdravé i ty s hendikepem. Polovinu finančních prostředků se podařilo získat v participativním rozpočtu. Stále ale ještě chybí 350 000 korun.

Hřiště na Náměstí Slezského odboje v Opavě. Předloni v létě se toto obyčejné hřiště pro děti proměnilo v integrační. A to díky speciálnímu kolotoči a houpačce, které mohou používat také děti na vozíčku.

Tomáš Frank, ZŠ a PŠ Slezského odboje, Opava: „Zejména děti na vozíčku mají problém se dostat k běžným atrakcím na hřišti. Proto vítáme každou možnost pobytu na hřišti, kde jsou certifikované atrakce.“

Projekt integračního hřiště, který připravil spolek Opavskem bez bariér, si pro realizaci vybrali Opavané hlasováním o participativním rozpočtu Nápady pro Opavu v roce 2020. Spolek nyní předložil návrh realizace dalšího hřiště, které by bylo přístupné dětem s omezeným pohybem. Vzniknout by mohlo na ulici Dostojevského, nedaleko tamní základní školy pro tělesně postižené.

Lenka Carbolová, Opavském bez bariér: „To hřiště je specifické tím, že do této sestavu mohou najíždět jak kočárky, tak děti na vozíku. A jsou tady také herní prvky určené pro děti s poruchou autistického spektra nebo nevidomé děti.“

Z loňského participativního rozpočtu, se podařilo na výstavbu získat maximální částku 400 000 korun. Ovšem na realizaci je potřeba částka dvojnásobná.

Pavel Carbol, předseda, Opavském bez bariér: „Projekt integračního hřiště se zadrhl na penězích. Část peněz jsme získali a zbylou část potřebujeme dofinancovat.“

Proto vznikla sbírka na podporu tohoto projektu. Lidé mohou přispívat jednak na účet spolku Opavském bez bariér a jednak také do pokladniček. Ty jsou příležitostně umístěné na různých místech v Opavě a také na kulturních či sportovních akcích. Aktuálně je jedna třeba ve foyer Slezského divadla. Dárci na výstavbu hřiště přidali zhruba 50 000 korun. Ovšem to nestačí. Pomoci by ale mohlo město.

Pavel Meletzký, náměstek primátora Opavy: „Jelikož město vidí tento projekt jako smysluplný, tak rozhodně bude hledat, jak s tou chybějící částkou pomoci.“

Peníze na dofinancování tohoto projektu by se mohly najít v závěrečném zůstatku z loňského rozpočtu.

---

Ve Studénce v letošním roce zdražilo teplo o zhruba 74 procent. Společnost, která provozuje centrální tepelné hospodářství města, zvýšila cenu na zhruba 1 100 korun za gigajoule. V průběhu minulých let si několik domů, zejména v sídlišti, vybudovalo vlastní plynové kotelny a od centrálního zdroje se odstřihlo. I tak je ale na centrální zásobování teplem napojena většina městských budov a řada domácností.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí mají zrestaurované sochy. Jednalo se o projekty s názvem “Po stopách historie 1” a “Po stopách historie 2”, nazvané podle umístění pěti kulturních památek. Opravy se časově protáhly kvůli použití speciálních nástřiků, kterými se sochy ošetřovaly.

---

Karvinské děti se učí vzdušnou akrobacii

Vzdušná akrobacie patří mezi náročné taneční aktivity, přesto si v Karviné našla své příznivce mezi dětmi. Odvážné kousky se učí na akrobatických šálách v zrcadlovém sále Střediska volného času Juventus.

V Karviné začal fungovat kroužek, ve kterém se děti mohou zdokonalovat v disciplínách, které vyžadují odvahu, koncentraci, ale i sílu ke zvládnutí některých náročnějších prvků. Zájem je převážně mezi děvčaty.

Tobiáš Firla, vedoucí kroužku Vzdušná akrobacie: "Je to hodně kondička na tělo a je to úžasné na protáhnutí celého těla. Je to posilování na ruce hodně, člověk když leze, když šplhá, když se potřebuje udržet pouze rukama, aby mohl zase na něco vylézt.”

Podle Tobiáše Firly je nejnáročnější překonat sám sebe a pud sebezáchovy, protože součástí akrobacie jsou i takzvané pády.

Tobiáš Firla, vedoucí kroužku Vzdušná akrobacie: "Nejnáročnější je překonat strach. Někteří lidi tady mají ze začátku strach vylézt úplně nahoru, dělat ty šílené pády, přemety, ale to je tady zkoušíme se toho zbavit aby mohli fungovat."

Většina děvčat našla inspiraci po zhlédnutí různých představení zkušených akrobatů. Paradoxně nejraději zkouší právě pády.

Dominika Sosna, vzdušná akrobatka: "Inspirovalo mě video na Youtube, hodně se mi líbilo, jak tam padali na ty pády, proto jsem tady začala chodit.”

Tereza Tolaszová, vzdušná akrobatka: "Už jak jsem to viděla, tak jsem si říkala, že by to bylo super a začalo se mi to hodně líbit. Nejraději dělám pády, je to zážitek, jak člověk padá."

Veronika Pospíšilová, vzdušná akrobatka: "Mě baví že je to v takové výšce a je to super pozorovat všechno z výšky."

Vzdušná akrobacie je vhodná pro děti od sedmi let, dvě skupiny jsou téměř naplněny, pokud by by se našli další zájemci, je možné otevřít další skupinu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-01-2023-16-00