Dopraváci si posvítili na váhu nákladních vozidel
Každý řidič si občas zanadává na kvalitu vozovek. Po zimě nás trápí výtluky, ale celoročně to jsou vyjeté koleje, které mají často na svědomí přetížené kamiony a nákladní auta. Policisté proto pravidelně provádějí akce, kdy tato vozidla váží.
Moravskoslezský kraj sousedí v Polskem a tak zároveň slouží jako transitní oblast pro kamiony, které převážejí zboží nejen do naší země, ale i do Rakouska, Německa a dalších. Bohužel jsou kamiony často přetížené, což má řadu důsledků a hlavně je to nebezpečné.
Petr Štencl, vedoucí Dopravní policie MS kraje: "Můžeme se setkat s kamiony, které jsou převáženy i o více než 10 tun. To vozidlo se pak chová úplně jinak v zatáčkách, brzdná dráha je delší. V neposlední řadě nám to ničí pozemní komunikace."
Dopravní policie se proto pravidelně na kamiony a nákladní vozy zaměřuje. Samozřejmě nejen na zahraniční, ale na všechny. Mezi hříšníky jsou také často i vozy, které převážejí dřevo z Beskyd.
Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté si na silnici vytipují vozidlo, které následně odkloní a doprovodí na kontrolní stanoviště. Řidiči jsou povinni policisty následovat a na výzvu se podrobit vážení."
Na speciálních vahách se měří každá náprava zvlášť a čísla se nakonec sečtou. Policisté mají k dispozici speciální program, který vše vyhodnotí.
Alan Robenek, dopravní policista: "Ukáže nám to celkovou hmotnost a ten program nám spočítá o kolik je to vozidlo přetížené."
Při kontrole váhy ale policisté kontrolují i další náležitosti, jako jsou doklady, povolení a také tachografy. Dokonce zjišťují i zda nejsou porušené plomby na tachometru.
---
Těžba na Dole ČSM se prodlouží prozatím o půl roku
Na Dole ČSM se konal tiskový brífink, kterého se zúčastnilo vedení společnosti, zástupci odborů a náměstek ministra financí. S jistotou lze říct, že těžba bude pokračovat o dalšího půl roku. Následná analýza má ukázat možnosti těžby až do roku 2025.
Těžba černého uhlí na dvou šachtách Dolu ČSM měla být ukončena na konci tohoto roku. Nyní se vedení společnosti dohodlo s ministerstvem financí, že se těžba prodlouží.
Roman Binder, náměstek ministra financí: "Představenstvo OKD v pátek schválilo pokračování těžby do druhého kvartálu roku 2023 tak, jak se diskutovalo, jestli ten konec bude na konci roku 2022, nebo tam bude nějaké protažení v těch prvních měsících příštího roku. Toto rozhodnutí představenstvo udělalo.”
Ministerstvo nyní požaduje po společnosti, aby zpracovala analýzu možného pokračování těžby až do roku 2025, a to z důvodu energetické bezpečnosti v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.
Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Zpracovat takovou analýzu není jednoduché. Je to současná cena uhlí, která nemusí v cílovém roce být na takové úrovni, jako je dnes. Je to mezinárodní politická situace, která nahrává, nenahrává konkurenčním dodavatelům na území ČR v oblasti koksovatelného a energetického uhlí, jsou to zaměstnanci. Je to celá řada báňsko geologických a především ekonomických vlivů, které musíme v naší studii posoudit.”
Analýzu by společnost chtěla mít zpracovanou do konce června.
---
Zprávy krátké, 12. 4. 2022, 3
Město Opava uvolní pro opavský fotbal 8 milionů korun. Tolik peněz totiž Slezskému FC chybí k tomu, aby dohrál sezonu. Město je majoritním vlastníkem klubu a už před měsícem tam poslalo bezúročnou půjčku 2 miliony korun. Tyto finanční injekce zachránily klub před krachem.
---
Revitalizace rybníku Pašůvka je před dokončením
Český rybářský svaz pro Severní Moravu a Slezsko investoval zhruba šest milionů korun do revitalizace rybníka Pašůvka nedaleko Havířova. Ten bude následně sloužit pro odchov mladých ryb do dalších revírů. Přes zimu budou moci na rybníce děti opět bruslit.
Takto vypadal ještě před pár lety rybník Pašůvka, který se nachází na rozhraní Horní Suché a Havířova. Místní organizace neměla na jeho údržbu a revitalizaci finance. Rybník byl proto převeden pod správu Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko. Vyčištění plochy, zpevnění břehů, byl ale nelehký úkol. Po opětovném napuštění rybníka následně ukáže čas, jakým rybám se bude ve vodní ploše dařit.
Rostislav Trybuček, jednatel, Český rybářský svaz pro Severní Moravu a Slezsko: "Takže buď malá, ranná stádia, třeba do roku, co nebude atraktivní pro pytláctví, protože to neuhlídáte. Když se nám nebude dařit ostroretka, parma, tak zkusíme candáta s nějakou doprovodnou rybou. Obhospodařujeme asi 4 800 hektarů ploch a toků, takže ten zarybňovací plán, který my plníme, je v řádech 32 milionů ročně do našich revírů vysazeno násad a tohle bude jen zlomek."
Svaz chce vyjít vstříc i místním obyvatelům a neplánuje chov ryb přes zimu.
anketa: "Konečně se s tím začalo něco dělat, vypadalo to hrozně. Uvidíme, bude to lepší, jestli tady budou moci i děti bruslit zase, jako to bylo kdysi.”
Revitalizace rybníka Pašůvka by měla být dokončena nejpozději v květnu.
---
V Lumpíkově mají kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny
Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov ve Frýdku-Místku pořádá pravidelné kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny. O výuku je velký zájem a s jejím zajištěním pomohli i dobrovolníci. V centru také ukrajinským maminkám hlídají malé děti a zároveň jim chtějí pomoci si najít práci.
Lékařka, právnička, zdravotní sestra nebo dokonce designérka baletních šatů. To je jen malý výčet mnoha profesí, které zastávali na Ukrajině účastnice kurzu češtiny:
Ludmila, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Ludmila. Jsem z Ukrajiny. Z Charkova. Já jsem byla doktorka na Ukrajině."
Bohdan, účastník kurzu češtiny: "Já jsem Bohdan, já jsem z města Charkov, já jsem byl student medicíny na Ukrajině."
Julia, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Julia, jsem z Kyjeva z Ukrajiny. Já jsem byla turistická průvodkyně."
Výuku češtiny ve Frýdku-Místku pro zájemce zorganizovalo centrum Lumpíkov.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Jde jim to skvěle. Jsou fakt hodně šikovní a jde vidět, že trénují, snaží se a dělají to s velkým zájmem. Řekla bych, že jsou spíš mladší, takto obecně do těch 30 až 40 let. Máme tu i hodně studentů, kteří k nám chodí. Takže nejmladšímu je asi takových 10 a nejstarší babičce je tady, nechce mi to říct, ale třeba 60 až 70 let."
Julia, účastnice kurzu češtiny: "Některá slova jsou stejná jako v ukrajinštině. Češtině rozumíme asi tak ze 30 až 40 procent, ale neumíme mluvit."
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Oni hodně rozumí, ale méně mluví, takže je důležité se naučit teďka ty slovíčka a trošku se rozmluvit. Ale na to, že máme třetí lekci, tak už zvládají v pohodě tu základní komunikaci a rozumí, že mají něco přečíst, něco vysvětlit, něco napsat."
Celá tato iniciativa je možná díky dobrovolníkům z Frýdku-Místku a okolí, kteří nakoupili učebnice a přispěli na školní potřeby.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Kromě češtiny, kde máme 40 lidí, kteří nám teďka dochází na kroužky, tak máme hlídání dětí. Pro ty maminky, které se tady učí. Anebo i pro ostatní. Můžou to využít vždycky od pondělí do čtvrtka od 8:30 do 11:30. Zároveň se jim snažíme najít práci, protože máme kontakty na zaměstnavatele tady v okolí."
Zájem o výuku češtiny je obrovský a centrum chystá otevření i dalších kurzů, které budou probíhat večer.
---
Zprávy krátké, 12. 4. 2022, 4
Park and ride parkoviště v terminálu Hranečník v Ostravě projde úpravou a rozšířením. Tím se navýší parkovací kapacita o 86 míst. Lidé tam mohou odstavit své auto a do centra nebo dalších částí Ostravy se dostat veřejnou dopravou.
Ostrava-Poruba má k dispozici novou krajinářsko-architektonickou studii proměny tamního zámeckého parku. Vytvořil ji vítěz architektonické soutěže - společnost LABAK. Proměna parku proběhne v deseti etapách. Jako první by mělo být řešeno okolí rybníku, historická část parku a zelená plocha v blízkosti fary.
---
Senior expres Jih slaví 5 let
Zvýhodněná služba Senior expres Jih má za sebou 5 let provozu. Taxíky pro seniory poprvé vyjely na jaře roku 2017 a zájem o ně od té doby stále roste. Postupně se tak zvyšoval počet aut, díky čemuž se zlepšila i dostupnost této služby a zkrátila čekací doba.
Obyvatelům Ostravy-Jihu už 5 let zlepšuje komfort cestování po celé Ostravě zvýhodněná služba Senior expres Jih. Od roku 2017, kdy začala fungovat, už taxíky najely zhruba 650 tisíc kilometrů a uskutečnily 62 a půl tisíce jízd.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Začínali jsme se dvěma auty a nyní jich máme už 6. Také jsme snižovali věkovou hranici, a to z 80 na 77 let věku. Aktuálně má vyřízenou průkazku 2439 seniorů. Tuto službu naši senioři mohou využívat na celém území města Ostravy 4x do měsíce.”
Senioři si zvýhodněnou službu nemohou vynachválit. V rámci výročí dostali i dárky jako poděkování, že ji využívají.
Anketa: klienti Senior expresu Jih: “Je to výhodné, on vás tam zaveze, přiveze, počká a jsou milí.”
“Je to vynikající nápad, že se to udělalo pro nás. Opravdu mi to moc pomáhá. Moc.”
“To se podařilo, to opravdu pro ty staré lidi a nemocné lidi je to opravdu moc dobře.”
V obvodu Ostrava-Jih je v současné době více jak 5 tisíc lidí, kteří mají na zvýhodněné taxíky nárok. Aby s nimi mohli jezdit, musí mít tzv. průkazu Senior EXPRES, kterou si mohou bezplatně a na počkání vyřídit přímo na radnici na odboru hospodářské správy. Sebou musí mít občanský průkaz a klasickou průkazkovou fotografii.
---