Pravidelné zkoušky sirén byly prozatím zrušeny
Možná jste si všimli, že pravidelné zkoušky varovných sirén, které se konaly každý měsíc, byly dočasně zrušeny. Důvodem jsou ukrajinští uprchlíci, pro které by jejich houkání mohlo být traumatizující. Sirény ale samozřejmě fungují a jsou připraveny nás varovat před každým nebezpečím.
Česká republika má propracovaný systém varování před mimořádnými událostmi, které ohrožují životy a zdraví obyvatel. Bohužel ale způsoby varování nejsou všude stejné a každá země si je řeší po svém. I proto byly nyní zrušeny pravidelné zkoušky sirén, které byly prováděny první středu v měsíci. Mohly by děsit Ukrajince.
Miloš Střelka, náměstek pro prevenci HZS MS kraje: "Varovné signály nejsou v Evropě a ve světě jednotné a tak by to mohlo vyvolat u těchto osob nějakou paniku."
Základ celého systému varování obyvatelstva jsou dálkově ovládané sirény, které mohou být použity lokálně, na ohroženém území a nebo i v celé zemi. Provádí se jednotným a jediným varovných signálem "všeobecná výstraha." Jde o kolísavý ton po dobu 140 sekund.
Miloš Střelka, náměstek pro prevenci HZS MS kraje: "Pokud se tento tón ozve, měli bychom vyhledat nejbližší budovu, jít dovnitř, vyjít do vyšších pater, protože nebezpečné látky jsou většinou těžší než vzduch."
Další signály sirén jsou určeny profesionálům. Jde o zmíněnou zkoušku sirén, což je táhlý nepřerušovaný tón a požární poplach, který můžeme slyšet zpravidla na vesnicích a je určen dobrovolný jednotkám. Jde o kolísavý tón, který napodobuje zvuk trubky - hóóóřííí.
---
Na ZŠ Školní v Havířově už chodí přes 40 dětí z Ukrajiny
Základní škola Školní v Havířově dlouhou dobu bojovala s nízkým počtem dětí. Nyní má kapacitu tří stovek žáků skoro plnou a to i díky dětem z Ukrajiny. Se začleňováním ve třídách nemají problém.
Základní škola Školní v Havířově se výzev nebojí. Veškerou volnou kapacitu nabídla dětem z Ukrajiny. Nyní jich tam chodí už 44. Škola, byť má nárok na adaptačního koordinátora, se rozhodla, že začlenění zvládne sama. Prioritou je, aby děti zvládly výuku v češtině.
Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: "Děti pochopily, že to té školy mají chodit a chodí a musím říct, že ta docházka jejich je velice dobrá. Jsou tam děti, které se chtějí učit česky, chtějí se učit obecně, mají zájem o tu výuku. Ale pak se najdou i ty děti, které to berou tak nějak násilím, že tady jsou, moc se jim do té češtiny nechce."
Kolja, žák: "Já jsem se naučil nová slova ve škole: Jak se jmenuješ? Jmenuji se Kolja. Džus, ahoj, třída. Mě se baví učit.”
Míša, žák: "Rozumím česky, je to podobné naší řeči, jsou to podobná slova.”
Na jaké úrovni jsou ty děti?
Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: "Obecně můžeme říct, že jsou na vyšší úrovni, než u dětí našich, alespoň z toho počátku. Myslím si, že to ukrajinské školství nebylo špatné.”
V současné době chodí to havířovských škol 214 ukrajinských dětí.
---
Krátké zprávy, 12. 5. 2022, 1
91letého muže zachránilo tlačítko Senior linky. Upadl v bytě v Ostravě-Porubě a rozbil si hlavu. Krvácel a nemohl se zvednout. Naštěstí měl u sebe tlačítko Senior linky, kterým si přivolal strážníky. Ti po příjezdu přivolali záchranku. Tlačítko, rychlá reakce strážníků a zdravotníků tak zřejmě muži zachránily život.
Záchranná služba už vozí děti jinam. Ty, které přivedou rodiče, nemusí Nemocnice ve Frýdku-Místku přijmout. Dětské oddělení zavřené není, ale omezilo akutní péči a do původního stavu se už zřejmě nevrátí.
---
Letní koupaliště v Karviné se připravuje na otevření
Na letním koupališti v Karviné vládne v těchto dnech čilý ruch, začaly totiž přípravy na následující sezónu. Zaměstnanci koupaliště i brigádníci upravují areál a čistí všechny bazény.
S údržbou letního koupaliště se začalo v polovině dubna. Po zimě areál potřebuje kompletní údržbu, od sekání trávníku přes nejrůznější drobné opravy až po samotné čištění bazénových van. To probíhá právě nyní.
Jaroslav Lausch, strojník: "My, chlapi, jsme tady od toho, jeden u vapky, druhý u hadice, to se musí napřed ta hrubá špína dát pryč, ženské to vyčistí, ono to už někde chytá i rez, druhý den se to musí resistinem vyčistit.”
Hned poté, co se všechny bazény vyčistí, začne se znovu napouštět voda. Bazény se po sezóně nevypouštějí celé, voda se odpouští pouze 30 cm od okraje. Má to svůj specifický důvod.
David Kudláček, vedoucí provozu bazénů: "Voda se nechává v bazénu, protože je to postaveno na štěrkopískovém základě a mohlo by se stát, jak bude jarní tání, tak spodní hladina by mohla vytlačit nerezové vany a mohlo by nám prasknout dno.”
A kdy se tedy návštěvníci mohou těšit na zahájení letošní sezony?
David Kudláček, vedoucí provozu bazénů: "Když bude takové počasí jako máme, tak bychom mohli mít už první týden v červnu všechno hotové."
---
Český den proti rakovině proběhl i v Bruntále
Celonárodní akce Den proti rakovině se koná již více než čtvrt století. Za tu dobu si prodej stylových přívěsků Měsíčku lékařského získal mezi veřejností velkou oblibu. Zapojují se do něj školy i městské organizace.
V Bruntále se do celonárodní sbírky zapojilo i místní infocentrum.
Pavlína Konečná, Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Jedná se o to, že si lidé mohou zakoupit symbolický kvítek Měsíčku lékařského za cenu 20,- Kč. Tyto peníze jdou potom na výzkum boje proti rakovině a dále se podporují onkologicky nemocní lidé.“
Výtěžek sbírky dále slouží i pro nádorovou prevenci a vybavení onkologických pracovišť. V Bruntále se do sbírky zapojili například žáci 1. základní školy nebo základní školy Petrin.
Eliška Procházková, žákyně 1. ZŠ Bruntál: „Už se to vlastně pořádá jedenáctým rokem.“
Tereza Glacová, žákyně 1. ZŠ Bruntál: „Vždycky jdeme do třídy a vybíráme minimálně 20,- Kč. Už máme vyprodané dvě ty plata kytiček.“
Marcela Žáková, ředitelka školy: „Já to vlastně ani neumím spočítat, jak dlouho už tyhle kytičky prodáváme, ale na nástěnce jich mám viset deset z loňských let.“
Tématem letošní sbírky Dne proti rakovině jsou rakovina děložního čípku u žen a rakovina varlat u mužů. Součástí šířených letáků jsou také informace o prevenci a samovyšetření.
Marcela Žáková, ředitelka školy: „Výtěžek posíláme na Ligu proti rakovině tak přesně, jak dostaneme, proti počtu kytiček odesíláme vybrané peníze.“
Přestože sbírka ještě nebyla ukončena, již nyní částka, vybraná mezi žáky i bruntálskými občany překračuje 20 tisíc korun.
---
Krátké zprávy, 12. 5. 2022, 2
Koncem dubna bylo z ostravské Zoologické zahrady převezeno do polské Zoo Chorzów šest hulmanů posvátných . V tamní zoo dosud hulmany nechovali a díky ostravským opicím založí novou chovnou skupinu. Přesun zvířat z Ostravy do Chorzowa proběhl na doporučení koordinátora Evropského chovného programu a kromě toho bylo dalších deset samců převezeno do Zoo Lodž.
---
Anima Band vydává debutovou desku
Hudební uskupení Anima band, vydalo debutové album s názvem Živá duše. V kapele hrají lidé, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním. Společné muzicírování pomáhá překonat těžkosti, které jim do života nemoc vnáší.
Anima Band působí pří neziskové organizaci Anima Viva, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Jeho vznik je nutné hledat před osmi lety, kdy jeden z klientů začal hrát a zpívat a postupně se k němu přidávali další lidé. Pěti člennou skupinu dnes tvoří ti, kteří bojují s psychickými problémy, nebo také ti, kteří jim pomáhají.
Hana Brňáková, ředitelka, Anima Viva: „Můžeme tam najít naše bývalé klienty, peer pracovníky, pracovníky se zdravotním postižením, odborné zaměstnance, kamarády, blízké. Na první pohled není vidět, kdo je nemocný, a kdo se trápí s křehkou duší.“
Zpočátku jejich repertoár tvořily písně jiných interpretů. Teď hrají skladby vlastní, které označují jako „svébytný folk“.
Lukáš Vojvodík, kytara a zpěv, Anima Band: „My jsme chtěli zpívat o našich životech, problémech a strastech. Abychom vyplnili to, co neumí ty ostatní texty říct.“
Vratislava Musilová, kytara, zpěv, jambo, Anima Band: „Texty tvoříme na základě našich zkušeností s nemocí nebo i z běžného života.“
Nyní vydali své debutové CD s názvem Živá duše. Kromě stejnojmenné písně obsahuje také osm dalších. K jedné z nich s názvem Hendikep, byla inspirací také reportáž naší televize o tréninkové kavárně, ve které lídr kapely, Lukáš Vojvodík, pracuje. Jedna věta z jeho rozhovoru „já hendikep napsaný na čele nemám,“ se pak stala základem úspěšné písně.
Vratislava Musilová, kytara, zpěv, jambo, Anima Band: „A mně to nějak oslovilo a já jsem složila ten text. To bylo opravdu spontánní.“
V psaní hudby a textu se členové kapely střídají. Mnohdy tvoří také společně. Hraní v kapele je těší a pomáhá jim normálně žít.
Lukáš Vojvodík, kytara a zpěv, Anima Band: „Ty různorodé povahy lidí tvoří výbornou symbiózu. Nemoc se najednou rozplyne. Není. Mezi těmito lidmi to vypadá, jakoby všechno bylo v pořádku. Ta hudba nás vede k dobrým věcem.“
Na pódiu se při křtu cédéčka a následném koncertu sešel Anima Band s dětským pěveckým sborem Domino.
Koncert byl zároveň připomínkou letošního 20 výročí založení neziskové organizace Anima Viva, která pomáhá začleňovat lidi s psychickými potížemi do společnosti.
---