Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Jména 20 tisíc podvedených lidí četl automat 3 týdny
  • Po požáru v Kopřivnici jsou v nemocnici dvě ženy
  • MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi
  • Nový Jičín má oficiálně čestného občana Kryla
  • Přehlídka trofejí hodnotila uplynulý myslivecký rok
  • Reborn panenky uchvátily návštěvníky výstavy

Jména 20 tisíc podvedených lidí četl automat 3 týdny

K soudu v Ostravě se znovu vrátil přes deset let starý případ podvodů s nabízením práce domů. V kauze už padl jednou rozsudek, ale protože bylo podvedených lidí přes 20 tisíc, soudce tehdy jejich jména nečetl. Odvolací soud proto případ vrátil krajskému soudu a ten využil k přečtení jmen automatické zařízení. Stroj rozsudek četl 3 týdny.

Denis Vinček už byl v roce 2016 odsouzen k 6 letům vězení. Šlo o klasický případ multilevelové hry, jak se u nás říká letadla. Muž nabízel práci domů a když se mu někdo na inzerát ozval, chtěl po něm vstupní poplatek. Ta práce pak spočívala v tom, že zájemce rozesílal další dopisy z nabídkou práce domů. Dohromady u asi 20 tisíc lidí poslalo 6 milionů korun. 

Petr Novák, soudce (natočeno v r. 2016): “Tím spáchal zvlášť závažný zločinu podvodu a odsuzuje se na 6 let nepodmíněně.”

Vinček před soudem nevypovídal. Na policii ale uvedl, že se za podvodníka nepovažuje. Zájemci o práci prý měli svobodnou volbu.

Denis Vinček, obžalovaný (natočeno v r. 2016): “Cítím se nevinný.”

Jenže soudce tehdy nepřečetl jména všech poškozených a tak odvolací soud případ vrátil. Nyní to ostravský krajský soud napravil a s pomocí automatu byla přečtena všechna jména. Trvalo to 3 týdny.

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Obžalovaný byl odsouzen za trestný čin podvodu ke 3 letům odnětí svobody. Původně dostal trest ve výši 6 let, nicméně změnila se právní kvalifikace." 

Od minulého rozsudku se měnila hranice pro škodu velkého rozsahu z 5 na 10 milionů korun. Vinček se tentokrát přes hranici nedostal a tak mu byl trest o polovinu snížen. 

---

Po požáru v Kopřivnici jsou v nemocnici dvě ženy

Hasiči brzy ráno zasahovali u požáru v Kopřivnici, kde hořelo v domově pro seniory. Dva jeho obyvatelé se nadýchali kouře a byli převezeni do nemocnice. Více než padesát lidí muselo být evakuováno.

Požár v bytě v pátém patře domova pro seniory na ulici Česká v Kopřivnici na Novojičínsku vypukl kolem půl páté ráno ve středu 13. dubna. Na místě zasahovalo osm jednotek hasičů, profesionálních i dobrovolných.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: “Hasiči dostali požár pod kontrolu za půl hodiny. Zraněny, tedy nadýchány kouřem, byly dvě osoby, hasiči evakuovali dalších 54 osob do bezpečí. Předběžná škoda byla zatím hrubě odhadnuta, zdá se, že bude vyšší než jeden milion korun, příčina vzniku požáru je v šetření.”

V nemocnici skončila obyvatelka bytu, ve kterém hořelo, a také žena, která bydlela naproti. Ostatní obyvatelé domu jsou v pořádku. Ti ze zasaženého patra tráví den tráví mimo domov.

Eva Mündleinová, ředitelka Střediska sociálních služeb Kopřivnice: “Po dohodě s jednotlivými nájemníky jsme se postarali o to, aby buď dnešní den přečkali u své rodiny nebo u přátel. Ten, kdo neměl kam jít, tak jsme ve spolupráci s městem zajistili klub pro seniory, kde mohou strávit ten čas.”

Podle aktualizované informace z kopřivnické radnice budou odhadované škody pravděpodobně o dost větší, a to v řádech několika milionů korun. Tři byty jsou neobyvatelné. Město řeší náhradní bydlení.

---

MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”

Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat."

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost.”

Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv."

---

Nový Jičín má oficiálně čestného občana Kryla

Třemi výstavami si Nový Jičín připomíná Karla Kryla, který se loni stal čestným občanem města. V den vernisáže, a přesně v den jeho narození, písničkářův bratr Jan oficiálně převzal pamětní list potvrzující čestné občanství.

Karel Kryl se v Novém Jičíně nenarodil ani zde nezemřel, přesto je jeho jméno s tímto městem spojováno. Jeho děda zde spoluvlastnil tiskárnu, známý písničkář a básník tu prožil kousek dětství, má zde přátele a žije tu jeho bratr Jan. Právě on převzal pamětní list, který potvrzuje jmenování Karla Kryla čestným občanem Nového Jičína.

Jan Kryl: “Je velká škoda, že ten Karel už tady s námi není. V dnešní době si, myslím, že kdyby tady bratr byl, tak už by tady znovu nebyl. Naprosto nesnášel bezpráví, byl přímo alergický na jakékoliv slovo válka a bojoval svými texty a myšlenkami právě proti násilí, bezpráví, krutosti. ”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsme hrdý na to, že jsem mohl být dneska účasten této akci, a jsem hrdý na to, že po těch chodnících, kde dneska chodíme my a jsme svobodní, chodili Karel Kryl.”

Čestné občanství navrhl udělit Karlu Krylovi zastupitel Nového Jičína Jiří Klein. Schváleno bylo loni v prosinci. V den, kdy se písničkář narodil, 12. dubna, proběhl slavnostní ceremoniál a vernisáž tři výstav, které jeho osobnost připomínají.

---

Přehlídka trofejí hodnotila uplynulý myslivecký rok

Myslivecký rok se nekryje s rokem kalendářním. Začíná a končí vždy v dubnu každého roku. Také myslivci v okrese Bruntál na přehlídce loveckých trofejí v Břidličné bilancovali stav a vývoj myslivosti v uplynulém roce.

Početní stav i odlov zvěře na Bruntálsku rok od roku stoupá. Prokázala to i přehlídka trofejí v společenském domě v Břidličné

Miroslav Kladníček (nez.), starosta Břidličné: „Opravdu se mi to líbí, jsem rád, že město Břidličná mohlo přivítat takovouto akci v rámci bruntálského okresu a věřím, že si naši občané najdou cestu sem.“

Richard Košut, předseda OMS Bruntál: „Na dnešní výstavě jdou vidět trofeje zvěře jelení, srnčí, daňčí a mufloní a významné zbraně prasete divokého."

Zajímavou ozdobou programu přehlídky byla expozice živých zvířat z kroužku místní základní školy i nabídka mysliveckého zboží.

Květa Děrdová, vedoucí chovatelského kroužku ZŠ Břidličná: „Chovatelský kroužek Základní školy Břidličná. Máme tady expozici hlodavců, máme tady expozici terarijních zvířat, jinak se ptejte dětí.“

Anketa, děti: „Tak tady máme mnohonožku, je býložravá, ale nežije u nás, je to tropický druh.“

„To je Užovka červená."

Karla Hynštová, členka Myslivecké rady, OMS Bruntál: „Tak jako každý rok se to povedlo a zase se udělala dobrá věc pro myslivost."

Miroslav Novotný (nez.), starosta Andělské Hory: „Je to nádhera, velké díky za to, co tu udělali.“

Další akcí Okresního mysliveckého spolku v Bruntále bude soutěž Zlatá srnčí trofej 1. až 3. června a myslivecká akce pro školu zdravotně postižených 8. června.

---

Reborn panenky uchvátily návštěvníky výstavy

V karvinském Středisku volného času Juventus proběhla výstava reborn panenek. Reborn panenky vypadají jako skutečná miminka a pochlubit se s nimi přijelo pět českých rebornistek z různých koutů republiky.

Ve Středisku volného času Juventus představily české rebornistky své umělecké ručně vyrobené panenky. Málokdo by našel rozdíl mezi skutečným miminkem a těmito reborn panenkami.

Dagmar Galuszková, výtvarnice, organizátorka výstavy: "Mohou být různě velké, protože jsou to miminka, novorozeňata, máme tam panenku s pupeční šňůrou, máme i batolata, které představují větší děti."

Už 12 let se výrobě reborn panenek věnuje paní Iveta Eckertová z Ostravy.

Iveta Eckertová, výtvarnice: "Když mi přijde stavebnice, začnu malovat, je to malování třeba deset vrstev, pak glazura, aby se barva nešoupala, nakonec se píchají vlasy, řasy, píchají se po jednom vlásku jehličkami."

Dagmar Galuszková, výtvarnice, organizátorka výstavy: "Vlásky jsou mohérové, u velkých batolat se používají i lidské, dětské vlásky, aby byly jemňounké."

Karvinská výstava charitativní, výtěžek z ní byl věnován děvčátkům Kajce a Mimi.
Panenky jsou na výstavách určené k prodeji nebo je rebornistky vyrábí na objednávku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. dubna 2022, 16:00

Jména 20 tisíc podvedených lidí četl automat 3 týdny

K soudu v Ostravě se znovu vrátil přes deset let starý případ podvodů s nabízením práce domů. V kauze už padl jednou rozsudek, ale protože bylo podvedených lidí přes 20 tisíc, soudce tehdy jejich jména nečetl. Odvolací soud proto případ vrátil krajskému soudu a ten využil k přečtení jmen automatické zařízení. Stroj rozsudek četl 3 týdny.

Denis Vinček už byl v roce 2016 odsouzen k 6 letům vězení. Šlo o klasický případ multilevelové hry, jak se u nás říká letadla. Muž nabízel práci domů a když se mu někdo na inzerát ozval, chtěl po něm vstupní poplatek. Ta práce pak spočívala v tom, že zájemce rozesílal další dopisy z nabídkou práce domů. Dohromady u asi 20 tisíc lidí poslalo 6 milionů korun. 

Petr Novák, soudce (natočeno v r. 2016): “Tím spáchal zvlášť závažný zločinu podvodu a odsuzuje se na 6 let nepodmíněně.”

Vinček před soudem nevypovídal. Na policii ale uvedl, že se za podvodníka nepovažuje. Zájemci o práci prý měli svobodnou volbu.

Denis Vinček, obžalovaný (natočeno v r. 2016): “Cítím se nevinný.”

Jenže soudce tehdy nepřečetl jména všech poškozených a tak odvolací soud případ vrátil. Nyní to ostravský krajský soud napravil a s pomocí automatu byla přečtena všechna jména. Trvalo to 3 týdny.

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Obžalovaný byl odsouzen za trestný čin podvodu ke 3 letům odnětí svobody. Původně dostal trest ve výši 6 let, nicméně změnila se právní kvalifikace." 

Od minulého rozsudku se měnila hranice pro škodu velkého rozsahu z 5 na 10 milionů korun. Vinček se tentokrát přes hranici nedostal a tak mu byl trest o polovinu snížen. 

---

Po požáru v Kopřivnici jsou v nemocnici dvě ženy

Hasiči brzy ráno zasahovali u požáru v Kopřivnici, kde hořelo v domově pro seniory. Dva jeho obyvatelé se nadýchali kouře a byli převezeni do nemocnice. Více než padesát lidí muselo být evakuováno.

Požár v bytě v pátém patře domova pro seniory na ulici Česká v Kopřivnici na Novojičínsku vypukl kolem půl páté ráno ve středu 13. dubna. Na místě zasahovalo osm jednotek hasičů, profesionálních i dobrovolných.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: “Hasiči dostali požár pod kontrolu za půl hodiny. Zraněny, tedy nadýchány kouřem, byly dvě osoby, hasiči evakuovali dalších 54 osob do bezpečí. Předběžná škoda byla zatím hrubě odhadnuta, zdá se, že bude vyšší než jeden milion korun, příčina vzniku požáru je v šetření.”

V nemocnici skončila obyvatelka bytu, ve kterém hořelo, a také žena, která bydlela naproti. Ostatní obyvatelé domu jsou v pořádku. Ti ze zasaženého patra tráví den tráví mimo domov.

Eva Mündleinová, ředitelka Střediska sociálních služeb Kopřivnice: “Po dohodě s jednotlivými nájemníky jsme se postarali o to, aby buď dnešní den přečkali u své rodiny nebo u přátel. Ten, kdo neměl kam jít, tak jsme ve spolupráci s městem zajistili klub pro seniory, kde mohou strávit ten čas.”

Podle aktualizované informace z kopřivnické radnice budou odhadované škody pravděpodobně o dost větší, a to v řádech několika milionů korun. Tři byty jsou neobyvatelné. Město řeší náhradní bydlení.

---

MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”

Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat."

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost.”

Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv."

---

Nový Jičín má oficiálně čestného občana Kryla

Třemi výstavami si Nový Jičín připomíná Karla Kryla, který se loni stal čestným občanem města. V den vernisáže, a přesně v den jeho narození, písničkářův bratr Jan oficiálně převzal pamětní list potvrzující čestné občanství.

Karel Kryl se v Novém Jičíně nenarodil ani zde nezemřel, přesto je jeho jméno s tímto městem spojováno. Jeho děda zde spoluvlastnil tiskárnu, známý písničkář a básník tu prožil kousek dětství, má zde přátele a žije tu jeho bratr Jan. Právě on převzal pamětní list, který potvrzuje jmenování Karla Kryla čestným občanem Nového Jičína.

Jan Kryl: “Je velká škoda, že ten Karel už tady s námi není. V dnešní době si, myslím, že kdyby tady bratr byl, tak už by tady znovu nebyl. Naprosto nesnášel bezpráví, byl přímo alergický na jakékoliv slovo válka a bojoval svými texty a myšlenkami právě proti násilí, bezpráví, krutosti. ”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsme hrdý na to, že jsem mohl být dneska účasten této akci, a jsem hrdý na to, že po těch chodnících, kde dneska chodíme my a jsme svobodní, chodili Karel Kryl.”

Čestné občanství navrhl udělit Karlu Krylovi zastupitel Nového Jičína Jiří Klein. Schváleno bylo loni v prosinci. V den, kdy se písničkář narodil, 12. dubna, proběhl slavnostní ceremoniál a vernisáž tři výstav, které jeho osobnost připomínají.

---

Přehlídka trofejí hodnotila uplynulý myslivecký rok

Myslivecký rok se nekryje s rokem kalendářním. Začíná a končí vždy v dubnu každého roku. Také myslivci v okrese Bruntál na přehlídce loveckých trofejí v Břidličné bilancovali stav a vývoj myslivosti v uplynulém roce.

Početní stav i odlov zvěře na Bruntálsku rok od roku stoupá. Prokázala to i přehlídka trofejí v společenském domě v Břidličné

Miroslav Kladníček (nez.), starosta Břidličné: „Opravdu se mi to líbí, jsem rád, že město Břidličná mohlo přivítat takovouto akci v rámci bruntálského okresu a věřím, že si naši občané najdou cestu sem.“

Richard Košut, předseda OMS Bruntál: „Na dnešní výstavě jdou vidět trofeje zvěře jelení, srnčí, daňčí a mufloní a významné zbraně prasete divokého."

Zajímavou ozdobou programu přehlídky byla expozice živých zvířat z kroužku místní základní školy i nabídka mysliveckého zboží.

Květa Děrdová, vedoucí chovatelského kroužku ZŠ Břidličná: „Chovatelský kroužek Základní školy Břidličná. Máme tady expozici hlodavců, máme tady expozici terarijních zvířat, jinak se ptejte dětí.“

Anketa, děti: „Tak tady máme mnohonožku, je býložravá, ale nežije u nás, je to tropický druh.“

„To je Užovka červená."

Karla Hynštová, členka Myslivecké rady, OMS Bruntál: „Tak jako každý rok se to povedlo a zase se udělala dobrá věc pro myslivost."

Miroslav Novotný (nez.), starosta Andělské Hory: „Je to nádhera, velké díky za to, co tu udělali.“

Další akcí Okresního mysliveckého spolku v Bruntále bude soutěž Zlatá srnčí trofej 1. až 3. června a myslivecká akce pro školu zdravotně postižených 8. června.

---

Reborn panenky uchvátily návštěvníky výstavy

V karvinském Středisku volného času Juventus proběhla výstava reborn panenek. Reborn panenky vypadají jako skutečná miminka a pochlubit se s nimi přijelo pět českých rebornistek z různých koutů republiky.

Ve Středisku volného času Juventus představily české rebornistky své umělecké ručně vyrobené panenky. Málokdo by našel rozdíl mezi skutečným miminkem a těmito reborn panenkami.

Dagmar Galuszková, výtvarnice, organizátorka výstavy: "Mohou být různě velké, protože jsou to miminka, novorozeňata, máme tam panenku s pupeční šňůrou, máme i batolata, které představují větší děti."

Už 12 let se výrobě reborn panenek věnuje paní Iveta Eckertová z Ostravy.

Iveta Eckertová, výtvarnice: "Když mi přijde stavebnice, začnu malovat, je to malování třeba deset vrstev, pak glazura, aby se barva nešoupala, nakonec se píchají vlasy, řasy, píchají se po jednom vlásku jehličkami."

Dagmar Galuszková, výtvarnice, organizátorka výstavy: "Vlásky jsou mohérové, u velkých batolat se používají i lidské, dětské vlásky, aby byly jemňounké."

Karvinská výstava charitativní, výtěžek z ní byl věnován děvčátkům Kajce a Mimi.
Panenky jsou na výstavách určené k prodeji nebo je rebornistky vyrábí na objednávku.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-04-2022-16-00