Tripartita projednávala situaci v Liberty a dalších ocelárnách
Hejtman MS kraje Jan Krkoška svolal mimořádné jednání tripartity. Důvodem je nejistá situace kolem odstávky vysoké pece v Liberty i problémy s energiemi v dalších podnicích. Podle odborářů je průmysl na pokraji katastrofy.
Huť Liberty Ostrava odstavila před třemi týdny jedinou vysokou pec, která byla ještě v provozu. Od té doby žije 6 tisíc zaměstnanců v nejistotě. Nikdo netuší co bude a proto svolal hejtman jednání tripartity, kde byli zástupci huti a dalších velkých podniků pozváni.
Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "V současné době nemáme v plánu žádné propouštění a snažíme se o udržení zaměstnanosti. V tuto chvíli vyrábíme několik produktů, jsou to svodidla, závitové tyče a různé typy trubek."
Petr Slanina, předseda odborů OS Kovo Liberty ČR: "Celý průmysl na Ostravsku je na pokraji katastrofy a je otázkou, jakým způsobem se do toho vloží stát. Pro nás je důležité, že se ctí kolektivní smlouva, takže zaměstnanci tím nejsou nijak dotčeni."
Výroba je ale omezena v drátovně a na válcovacích tratích. Platnost kolektivní smlouvy trvá do konce roku a vedení podniku se údajně bude snažit podepsat ještě letos novou.
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Dal jsem za úkol, aby nám vedení společnosti předložilo do týdne nějaký svůj harmonogram postupu, jak se bude strategie firmy vyvíjet. Druhá věc, která mě zajímala, je to, zda zaměstnanci v Liberty budou mít mzdy. Byl jsem ujištěn, že mzdy budou."
Krajská tripartita se sejde znovu do 14 dnů. Hejtman chce požádat dopisem vládu, aby na toto jednání nějaký její zástupce dorazil.
---
Den válečných veteránů nabývá na významu
11.11. zaplaví každý rok ulice vlčí máky připnuté na klopách kabátů a bund. Jde o datum konce první světové války a my ho dnes slavíme jako Den válečných veteránů. V Ostravě se vzpomínkový akt uskutečnil u nového památníku v Parku Čs. letců.
102 letý Jan Ihnátik z Havířova byl nejstarším vojákem, který se v Parku Čs. letců v Ostravě zúčastnil setkání ke Dni válečných veteránů. Jeho válečnické začátky nebyly jednoduché. Kvůli dohodě Sovětského svazu a Německa ho Rusi nejprve zavřeli na 3 roky do gulagu, když chtěl do Rudé armády. Vojákem se stal až v roce 1943. Bojoval o Kyjev i na Dukle.
Jan Ihnátik, válečný veterán, účastník 2. sv války: "Sloužil jsem vlasti přes 50 roků."
11. listopad se v posledních letech stává jedním z nejvýznamnějších svátků. Druhoválečných veteránů už je v celé zemi jen osm desítek. Novodobých účastníků zahraničních misí je ale přes 16 tisíc a každý rok jich přibývá.
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Pro mně je t velmi důležitý svátek, protože si musíme připomínat jednak oběti válek a vzdát jim čest, ale co je nejdůležitější, připomínat to hlavně našim dětem, protože to je naše budoucnost."
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Připomínáme si osudy všech těch válečných veteránů nejen z 1. světové války, ale ze všech konfliktů, které probíhaly a probíhají po celé planetě."
Součástí slavnostního setkání bylo také předávání vyznamenání a ocenění. Důležitá zpráva přišla z Ministerstva obrany, které od ledna zásadně vylepší péči o válečné veterány.
---
Krátké zprávy 13. 11. 2023 17.00 - 1
Další „černá“ skládka zmizela z Ostravy. Více jak 300 ks pneumatik, nábytek, části vozidel, ale i stavební odpad, to vše odstranila městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Černá skládka obsahovala 49 tun odpadů a její odstranění stálo městskou kasu bez mála 400 tisíc korun. Prostor je teď monitorován.
---
Vánoční strom Havířovu letos ze své zahrady darovala rodina ze Šumbarku
Havířov už má postavený svůj letošní vánoční strom. Tentokrát bude náměstí Republiky zdobit vzrostlá jedle, kterou městu opět darovala rodina.
Několik desítek let rostla až do výšky zhruba 18 metrů v zahradě rodinného domu na Šumbarku tato jedle. Každou vichřicí už ale hrozilo, že by se strom mohl vyvrátit. Proto se rodina rozhodla s jedlí rozloučit a nabídnout ji městu jako vánoční strom.
Pokácení a zkrácení stromu na potřebnou výšku měli na starosti opět pracovníci Zámeckého dvora, kteří museli dávat pozor, aby nedošlo k polámání větví, či narušení sítí. Pak už následoval převoz jedle na náměstí Republiky.
Helena Nytrová, dárkyně vánočního stromu: “My jsme se rozhodli, protože už loni darovala strom švagrová mojí maminky a proto jsme si říkali, že ten strom už je tak obrovský, taky bychom ho mohli darovat.” Řekněte nám něco o tom stromu. Jak dlouho vám tady rostl v zahradě? “Myslím si, že tak dlouho, jako je postavený Havířov. Protože já pamatuju, že jedlička už byla a vždycky rodiče říkali: A neroste a neroste… Byla pořád malá. A pak najednou nabrala na grády.” Nebude vám jedlička v zahradě chybět? “Už jsem se s tím smířila, vnuk ten je na tom úplně špatně. Ale půjdeme se podívat v Havířově na náměstí."
Adam Harčár, vnuk dárkyně vánočního stromu: “Cítím, že budu extrémně rád, že bude v Havířově na náměstí, ale kdyby to tady spadlo, to by byla velká škoda, třeba tady na dům, kdyby to spadlo. Takže já si myslím, že by mi to bylo trošku mě líto, ale zatím dobrý.
Stavění vánočního stromu tradičně zaujalo kolemjdoucí a zejména pak děti.
Anketa: “Každý rok se jdu kouknout na stavění vánočního stromku a moc se mi líbí tento stromek.”
Anketa: “Přišla jsem se podívat kvůli kamarádce. Je takový bohatší proti minulému roku.
Anketa: “Je super, je takový krásný, velký a až bude ozdobený, tak bude ještě lepší, to bude krása.”
Anketa: “Vypadá to krásně, když se na to podíváme. Musí si s tím dát práci ještě, ale vypadá to pěkně. ještě se to ozdobí a snad to bude hezké.”
Během následujícího týdne se Technické služby postarají o nazdobení stromu vánočními ozdobami.
Boris Břenek, odbor komunálních služeb: “V letošním roce jsme vánoční strom sháněli vlastně už od prázdnin, kdy jsme formou různých inzerátů, ať to bylo na stránkách města nebo na facebookových stránkách, sháněli dárce stromu a povedlo se nám ho nakonec sehnat až na konci října, kdy nám ho nabídla rodina z Havířova-Šumbarku. A tímto bychom jí mockrát rádi poděkovali. V letošním roce sice kácení nebylo úplně jednoduché s ohledem na přístup k tomu stromu, ale firma to zvládla. Strom se usazuje v zemním tubusu a následně kotví lany k zátěži.”
K slavnostnímu rozsvícení pak za bohatého kulturního programu dojde 25. listopadu. Program
---
Ostravská kardiochirurgie slaví 30 let provozu
Před třiceti lety se stala Ostrava teprve čtvrtým městem v Česku s vlastní kardiochirurgií. Za svou existenci prošlo kardiochirurgické centrum dlouhou cestou k současnému špičkovému pracovišti.
Ostravským kardiochirurgům už rukama prošlo zhruba 18 tisíc pacientů. Život chirurgové prodloužili i Heleně Stavařové, která tak letos mohla oslavit devadesáté narozeniny.
Helena Stavařová, pacientka: V říjnu 1999 jsem byla operovaná a operoval mě pan primář Brát. Roku 1999, tak už to máte, počítejte si, kolik roků já už žiju pod tím bypassem. Výborný pan primář. To je málo řečí, málo chvály, jeho činy to dokazují.
Dnešní primář kardiochirurgického centra Radim Brát byl jedním z těch, kteří stáli u zrodu ostravské kardiochirurgie.
Radim Brát, primář Kardiochirurgického centra FN Ostrava: Konkrétně to bylo tak, že někdy v roce 1991 se začalo uvažovat o tom, že by mohla v Ostravě kardiochirurgie vzniknout, no a v říjnu 1993 jsme začali operovat.
Od roku 1993 si ostravské pracoviště i medicínské odvětví samotné prošlo dynamickým vývojem.
Radim Brát, primář Kardiochirurgického centra FN Ostrava: Změnily se prostorové možnosti, změnilo se technické vybavení, samozřejmě oboje dvoje k lepšímu, dramaticky se změnilo spektrum pacientů. Jsou výrazně starší, než byli před těmi 30 lety, a jednak jsou výrazně nemocnější, to znamená mají mnohem víc přidružených chorob.
S novými technologiemi ale chirurgové zvládají i operace, jakých by před třiceti lety nebyli schopní. Budoucnost oboru pak vidí lékaři v robotické chirurgii, která bude přesnější a zajistí hladší průběh operací.
---
Krátké zprávy 13. 11. 2023 17.00 - 2
Na 100 tisíc korun zatím policisté vyčíslili škody, které v neděli způsobili fotbaloví fanoušci na městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Největší škody napáchali fanoušci Sparty na toaletách, kde zřejmě odpálili zábavní pyrotechniku, a poškodili i vodovodní kohoutky.
Chytrý videoanalytický software byl úspěšně nasazen ve Fakultní nemocnici Ostrava. S využitím pokročilých technologií umělé inteligence byl tento systém navržen tak, aby uměl identifikovat potenciálně rizikové situace a zlepšit reakční časy v případě krizových událostí.
---
BK Opava úspěšně zvládla i druhé derby s Ostravou
Opavští basketbalisté vyhráli i druhé derby letošní sezóny. Ve 12. kole Kooperativa NBL v sobotu porazili ostravskou Novou Huť 80:75. V prvním poločase to přitom na výhru vůbec nevypadalo.
Opavští basketbalisté si připsali další vítězství, a to už třetí v řadě. Na domácí palubovce v sobotu přivítali Ostravu, která jim dala zabrat. Dramatické derby úřadující mistr nakonec zvládl a vyhrál 80:75.
Šimon Puršl, hráč BK Opava: “Nedařilo se nám úplně, představovali jsme si trochu jinak ten zápas, ale důležité je, že jsme nakonec vyšli s výhrou a víme co zlepšovat pro další utkání.”
Radek Farský, hráč BK Opava: “Nebyli jsme schopni se prosadit vůbec v útoku a i obrana jeden na jednoho nám vázla, ale myslím si, že ve druhém poločase jsme se zvedli. Šířa hrál velmi agresivně do koše, Lery se trefil a myslím, že to byl ten rozdíl v tom druhém poločase.”
Ostravě se v letošní sezóně zatím vůbec nedaří a v tabulce je na posledním místě.
Matej Majerčák, hráč NH Ostrava: “Další těsná prohra pro nás v této sezóně. Myslím, že to je už 5., 6. zápas, který skončil pod 5, 6 bodů, což nás určitě velmi mrzí, ale myslím si, že můžeme být na sebe hrdí. Hráli jsme s Opavou vyrovnaný zápas. Přece jen je to družstvo, které hraje Champions league určitě mají svou kvalitu.”
V dalším kole Národní basketbalové ligy se Opava v neděli utká venku s Ústí nad Labem a Ostrava na Tatranu tuto sobotu přivítá Děčín.
---