Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Moderní osvětlení uspoří až 50 procent nákladů
  • Skenování obchodního domu Breda
  • Havířovští strážníci vybavili ukrajinským dětem hernu
  • Lávka přes Jičínku už nevyhovuje, nová bude i pro kola
  • Čtení Bible v průběhu 24 hodin
  • Masarykovo náměstí žije velikonočním jarmarkem

Moderní osvětlení uspoří až 50 procent nákladů

Ostrava a její organizace se po skokovém nárůstu ceny energií snaží najít úspory. Velmi dobře si vedou Ostravské komunikace, které vyměňují staré veřejné osvětlení za moderní ledkové svítidla. Úspora dosahuje až 50 procent nákladů.

Jak jistě víte, v posledních měsících nebývale vzrostla cena elektřiny. U měst a jejich společností jde nárůst do stovek milionů korun, které musí najít nad rámec rozpočtů. Kromě toho je ale nezbytné, aby jednotlivé organizace našly úspory. V Ostravě jsou největším odběratelem elektřiny Ostravské komunikace, které mají na starosti osvětlení ulic. Ty se ve velkém zbavují sodíkových lamp a vyměňují je za ledky.

Miroslav Svozil náměstek primátora Ostravy: "Ceny energií jdou nahoru a ta výměna je strašně důležitá. Spotřeba se hodně promítne i do rozpočtu města." 

Spotřeba na jedno moderní světelné místo klesla o třetinu. Kromě toho jsou zapojovány i chytré rozvaděče, což snižuje paušální platby za odběr elektřiny a zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení.

Petra Zatloukalová, Ostravské komunikace: "Ta svítidla mají různou optiku, takže můžete svítit před sebe, doprava, doleva, můžete je různě nastavit. Ty sodíky svítily i do toho horního poloprostoru a dělaly to světelné znečištění, světelný smog."

V Ostravě je v tuto chvíli v provozu asi 41 tisíc světelných míst. To je o zhruba 7,5 tisíce více než v roce 2001. Spotřeba elektřiny za stejné období přitom díky ledkám klesla. V letošním roce musí Ostravské komunikace za elektřinu zaplatit o 81 milionů korun více, než byl předpoklad. V březnu Ostrava vybrala nového dodavatele elektřiny. 

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Vybrali jsme stabilního dodavatele, což v dnešní době, geopolitické situaci a situaci na energetickém trhu, jsme dopadli dobře. ČEZ skýtá nejvyšší stabilitu v rámci energetického trhu."

Navýšení ceny elektřiny chce vedení města pokrýt z rozpočtové rezervy a z přebytku hospodaření za loňský rok.

---

Skenování obchodního domu Breda

Studenti Střední průmyslové školy stavební zaznamenávají 3D skenerem obchodní dům Breda, který je významným dílem architekta Leopolda Bauera z 20. let minulého století. Chystá se totiž jeho oprava, a tak tento záznam poslouží jako podklad pro památkáře i stavebníky.

Obchodní dům Breda & Weinstein byl postavený v roce 1928 a v té tobě byl luxusním chrámem nákupů. Od roku 2013 je ale kvůli špatnému technickému stavu zavřený. Teď se ovšem blýská na lepší časy: budovu koupilo město a chystá se rekonstrukce. Ještě předtím ji ale podrobně zachytí 3D skener.

Matěj Balcárek, student, SPŠS Opava: „Je to jednoduché. Jen stačí zmáčknout tlačítko a dát ten stroj správně.“

Přístroj upevněný na stativu rychle vysílá laserové paprsky, rotuje vodorovně i svisle. Prostor rozčlení na miliony bodů a zaznamená je.

Tomáš Patočka, učitel geodézie, SPŠS Opava: „Na základě fyzikálních vlastností, fyziky, on dokáže spočítat vzdálenosti a úhly. A na podle těchto hodnot vypočítá jednotlivé body toho skenu.“

Výsledný 3D model interiéru i exteriéru obchodního domu bude sloužit jednak památkářům, kteří budou na rekonstrukci spolupracovat. Jako aplikace pak bude součástí kampaně, která bude mít za úkol najít pro prostory Bredy využití.

Skenování Bredy se plánuje také po dokončení rekonstrukce. Vznikne tak zajímavé srovnání, jak se obchodní centrum proměnilo.


---

Havířovští strážníci vybavili ukrajinským dětem hernu

V městské ubytovně v Havířově žijí ukrajinské rodiny s desítkami dětí. Jeden z bytů je vyčleněn jako herna, kde si ale ratolesti neměly skoro s čím hrát. Městská policie proto uspořádala sbírku a místnost krásně vybavila.

Známe pořekadlo Kdo si hraje, nezlobí, platí za každé situace. Zvlášť, když děti bydlí v malých pokojích, jako tyto v ubytovně ve Střední ulici v Havířově-Šumbarku. Městská realitní agentura proto uvítala iniciativu strážníků, kteří se rozhodli, že ukrajinským dětem vybaví hernu.

Monika Krpelíková, MP Havířov: “První co bylo, když jsem tady viděla tu hernu nehernu, tak jsem rozhodla, že to bude první věc, do které budeme nechci říct investovat, ale chtěli bychom jim to tady zpříjemnit, aby si měly kde hrát a s čím, protože to tady bylo úplně holé. Z těch peněz, které se vybraly, tak se udělal takový základní nákup. Nějaký nábytek, stan na hraní, aby děti měly své soukromí s tím, že děvčata udělala doma pořádek a přinesla hračky.”

Děti byly z herny ihned nadšené.

anketa: “Já tady budu chodit každý den.”

anketa: “Ráda kreslím, líbí se mi tady ten koberec, prostě všechno.”

paní Olga: "Myslím, že to je super, protože naše děti chodily tady do toho bytu, ale neměly nic. Děkujeme policii, protože tady máme mnoho hraček. Mohou si malovat.”

Strážníci chtějí dětem pomáhat i nadále a připravují pro ně na příští sobotu dětský den přímo v areálu městské policie.

---

Lávka přes Jičínku už nevyhovuje, nová bude i pro kola

Přes říčku Jičínku v Novém Jičíně povede nová lávka. Ocelová konstrukce té současné je v havarijním stavu. Nové přemostění bude kromě pěších sloužit i cyklistům.

Současná lávka přes tok Jičínky u ulice Novosady v Novém Jičíně byla postavena v roce 1984. Revizní prohlídka v prosinci 2019 odhalila, že ocelová konstrukce mostku je v havarijním stavu. Lávka musí být odstraněna a nahrazena novou. Město pro její stavbu vyhlásilo ideovou soutěž.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla oslovena tři architektonická studia, která odevzdala svou studii podle stanovených kritérií potom odborná komise vybrala nejvíce vyhovující návrh.”

Martin Materna, městský architekt: “U vítěze, vybrali jsme architekta Blanka, a ten jeho návrh přesvědčil jak konstrukční propracovaností, tak celkovou jednoduchou estetikou té lávky. Konstrukce je velmi subtilní, ocelová, vetknutá. Vizuálně se vlastně jedná jen o trám vložený přes řeku, který krásně doplňuje koryto řeky Jičínky.”

Nová lávka bude široká tři metry a regulérně tak bude sloužit i pro cyklisty. Umístěna bude o metr výše než ta stávající, aby splňovala požadavky Povodí Odry.

Martin Materna, městský architekt: “Důležité je, že součástí té lávky bude i řešení toho předpolí. Bude se tam řešit úprava dopravy, zklidnění v místě napojení na lávku, protože tam dochází ke křížení pěších, cyklistů a vozidel. Takže i to je úkolem vybraného projektanta, aby toto doladil, dořešil.”

Samotnou výstavbu lávky a revitalizaci jejího okolí lze očekávat nejdříve v příštím roce, možná až v roce 2024.

---

Čtení Bible v průběhu 24 hodin

V Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě lidé 24 hodin četli z Bible. Projekt připomněl význam této nejčtenější knihy světa a také základní mravní principy, které po staletí formují člověka.

Čtení Bible v průběhu 24 hodin mělo v Opavě premiéru. Do Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie přišli nejen čtenáři, ale také posluchači, kteří si chtěli připomenout Nový zákon a příběh o životě Ježíše Krista. Za mikrofonem před oltářem se střídali čtenáři. 

Lukáš Graca, organizátor akce: „Hlavně v noci byl trochu problém, ale nakonec se všechno pokrylo. Bylo potřeba 175 lidí, nakonec máme kolem 150. Někteří si, v noci, vzali více čtení.“

Čtenářskou štafetu zahájil biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze: „Myslím, že v každý okamžik, je někde na světě člověk, který se s Biblí modlí. Který biblický text nějakým způsobem používá.“

Čtenáři se za mikrofonem střídali po sedmi minutách.

účastnice akce: „Budu číst dneska v noci od půl čtvrté. Teď jsem přišla jen poslouchat.“

V Opavě se do čtení Bible v průběhu dne zapojili věřící i nevěřící. A mnozí další si přišli jen tak posedět a poslechnout si dva tisíce let starý text, který poukazuje na hodnoty, z nichž vyrůstá evropská kultura.


---

Masarykovo náměstí žije velikonočním jarmarkem

Masarykovo náměstí v centru Ostravy po roční covidové pauze opět ožilo velikonočním jarmarkem. K mání je tady nejen spousta velikonočních dekorací, ale také různých dobrot a atmosféru dokresluje i bohatý kulturní program.

Na Masarykově náměstí v Ostravě si přijdou na své všichni milovníci jara. Na tradičním Velikonočním jarmarku jsou k vidění mimo jiné ukázky tradičních řemesel. Pletou se pomlázky, malují kraslice a předvádějí se kováři, řezbáři, nebo košíkáři.

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to křesťanský svátek, nicméně si myslím, že nejsme zas až tak křesťansky založeni a Velikonoce vnímáme jako příchod jara. Je to možnost vracet se zase k tradicím.”

Anketa: regionální řemeslníci a obchodníci: “Co všechno vyrábíme? Co si kdo vzpomene. Železo je materiál, který vám umožní všechno. Teď například tvořím pro jednu paní zhášedlo na svíci.”

“Jsme zaměřeni hlavně na výrobu mýdel, vlasových šamponů na vlasy jak v tuhém, tak tekutém stavu, máme i dámské holící pěny a mícháme i epsomské soli. Manželka ručně vybrušuje velikonoční kraslice z husích vajec z našeho chovu.”

Velkou atrakcí jsou zejména pro děti živá zvířátka.

Anketa: návštěvníci velikonočního jarmarku: “Malému se tady líbí hlavně kolotoč a ta zvířátka. Je to tu moc hezké, takže se nám to tady moc líbí.”

“Vypadá to tu hezky. Aspoň něco konečně. Něco, co nás povzbudí. Velikonoce jsou krásné, to jsou krásné svátky.”

Na Velikonočním jarmarku na Masarykově náměstí se můžete bavit až do pátečních večerních hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. dubna 2022, 16:00

Moderní osvětlení uspoří až 50 procent nákladů

Ostrava a její organizace se po skokovém nárůstu ceny energií snaží najít úspory. Velmi dobře si vedou Ostravské komunikace, které vyměňují staré veřejné osvětlení za moderní ledkové svítidla. Úspora dosahuje až 50 procent nákladů.

Jak jistě víte, v posledních měsících nebývale vzrostla cena elektřiny. U měst a jejich společností jde nárůst do stovek milionů korun, které musí najít nad rámec rozpočtů. Kromě toho je ale nezbytné, aby jednotlivé organizace našly úspory. V Ostravě jsou největším odběratelem elektřiny Ostravské komunikace, které mají na starosti osvětlení ulic. Ty se ve velkém zbavují sodíkových lamp a vyměňují je za ledky.

Miroslav Svozil náměstek primátora Ostravy: "Ceny energií jdou nahoru a ta výměna je strašně důležitá. Spotřeba se hodně promítne i do rozpočtu města." 

Spotřeba na jedno moderní světelné místo klesla o třetinu. Kromě toho jsou zapojovány i chytré rozvaděče, což snižuje paušální platby za odběr elektřiny a zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení.

Petra Zatloukalová, Ostravské komunikace: "Ta svítidla mají různou optiku, takže můžete svítit před sebe, doprava, doleva, můžete je různě nastavit. Ty sodíky svítily i do toho horního poloprostoru a dělaly to světelné znečištění, světelný smog."

V Ostravě je v tuto chvíli v provozu asi 41 tisíc světelných míst. To je o zhruba 7,5 tisíce více než v roce 2001. Spotřeba elektřiny za stejné období přitom díky ledkám klesla. V letošním roce musí Ostravské komunikace za elektřinu zaplatit o 81 milionů korun více, než byl předpoklad. V březnu Ostrava vybrala nového dodavatele elektřiny. 

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Vybrali jsme stabilního dodavatele, což v dnešní době, geopolitické situaci a situaci na energetickém trhu, jsme dopadli dobře. ČEZ skýtá nejvyšší stabilitu v rámci energetického trhu."

Navýšení ceny elektřiny chce vedení města pokrýt z rozpočtové rezervy a z přebytku hospodaření za loňský rok.

---

Skenování obchodního domu Breda

Studenti Střední průmyslové školy stavební zaznamenávají 3D skenerem obchodní dům Breda, který je významným dílem architekta Leopolda Bauera z 20. let minulého století. Chystá se totiž jeho oprava, a tak tento záznam poslouží jako podklad pro památkáře i stavebníky.

Obchodní dům Breda & Weinstein byl postavený v roce 1928 a v té tobě byl luxusním chrámem nákupů. Od roku 2013 je ale kvůli špatnému technickému stavu zavřený. Teď se ovšem blýská na lepší časy: budovu koupilo město a chystá se rekonstrukce. Ještě předtím ji ale podrobně zachytí 3D skener.

Matěj Balcárek, student, SPŠS Opava: „Je to jednoduché. Jen stačí zmáčknout tlačítko a dát ten stroj správně.“

Přístroj upevněný na stativu rychle vysílá laserové paprsky, rotuje vodorovně i svisle. Prostor rozčlení na miliony bodů a zaznamená je.

Tomáš Patočka, učitel geodézie, SPŠS Opava: „Na základě fyzikálních vlastností, fyziky, on dokáže spočítat vzdálenosti a úhly. A na podle těchto hodnot vypočítá jednotlivé body toho skenu.“

Výsledný 3D model interiéru i exteriéru obchodního domu bude sloužit jednak památkářům, kteří budou na rekonstrukci spolupracovat. Jako aplikace pak bude součástí kampaně, která bude mít za úkol najít pro prostory Bredy využití.

Skenování Bredy se plánuje také po dokončení rekonstrukce. Vznikne tak zajímavé srovnání, jak se obchodní centrum proměnilo.


---

Havířovští strážníci vybavili ukrajinským dětem hernu

V městské ubytovně v Havířově žijí ukrajinské rodiny s desítkami dětí. Jeden z bytů je vyčleněn jako herna, kde si ale ratolesti neměly skoro s čím hrát. Městská policie proto uspořádala sbírku a místnost krásně vybavila.

Známe pořekadlo Kdo si hraje, nezlobí, platí za každé situace. Zvlášť, když děti bydlí v malých pokojích, jako tyto v ubytovně ve Střední ulici v Havířově-Šumbarku. Městská realitní agentura proto uvítala iniciativu strážníků, kteří se rozhodli, že ukrajinským dětem vybaví hernu.

Monika Krpelíková, MP Havířov: “První co bylo, když jsem tady viděla tu hernu nehernu, tak jsem rozhodla, že to bude první věc, do které budeme nechci říct investovat, ale chtěli bychom jim to tady zpříjemnit, aby si měly kde hrát a s čím, protože to tady bylo úplně holé. Z těch peněz, které se vybraly, tak se udělal takový základní nákup. Nějaký nábytek, stan na hraní, aby děti měly své soukromí s tím, že děvčata udělala doma pořádek a přinesla hračky.”

Děti byly z herny ihned nadšené.

anketa: “Já tady budu chodit každý den.”

anketa: “Ráda kreslím, líbí se mi tady ten koberec, prostě všechno.”

paní Olga: "Myslím, že to je super, protože naše děti chodily tady do toho bytu, ale neměly nic. Děkujeme policii, protože tady máme mnoho hraček. Mohou si malovat.”

Strážníci chtějí dětem pomáhat i nadále a připravují pro ně na příští sobotu dětský den přímo v areálu městské policie.

---

Lávka přes Jičínku už nevyhovuje, nová bude i pro kola

Přes říčku Jičínku v Novém Jičíně povede nová lávka. Ocelová konstrukce té současné je v havarijním stavu. Nové přemostění bude kromě pěších sloužit i cyklistům.

Současná lávka přes tok Jičínky u ulice Novosady v Novém Jičíně byla postavena v roce 1984. Revizní prohlídka v prosinci 2019 odhalila, že ocelová konstrukce mostku je v havarijním stavu. Lávka musí být odstraněna a nahrazena novou. Město pro její stavbu vyhlásilo ideovou soutěž.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla oslovena tři architektonická studia, která odevzdala svou studii podle stanovených kritérií potom odborná komise vybrala nejvíce vyhovující návrh.”

Martin Materna, městský architekt: “U vítěze, vybrali jsme architekta Blanka, a ten jeho návrh přesvědčil jak konstrukční propracovaností, tak celkovou jednoduchou estetikou té lávky. Konstrukce je velmi subtilní, ocelová, vetknutá. Vizuálně se vlastně jedná jen o trám vložený přes řeku, který krásně doplňuje koryto řeky Jičínky.”

Nová lávka bude široká tři metry a regulérně tak bude sloužit i pro cyklisty. Umístěna bude o metr výše než ta stávající, aby splňovala požadavky Povodí Odry.

Martin Materna, městský architekt: “Důležité je, že součástí té lávky bude i řešení toho předpolí. Bude se tam řešit úprava dopravy, zklidnění v místě napojení na lávku, protože tam dochází ke křížení pěších, cyklistů a vozidel. Takže i to je úkolem vybraného projektanta, aby toto doladil, dořešil.”

Samotnou výstavbu lávky a revitalizaci jejího okolí lze očekávat nejdříve v příštím roce, možná až v roce 2024.

---

Čtení Bible v průběhu 24 hodin

V Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě lidé 24 hodin četli z Bible. Projekt připomněl význam této nejčtenější knihy světa a také základní mravní principy, které po staletí formují člověka.

Čtení Bible v průběhu 24 hodin mělo v Opavě premiéru. Do Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie přišli nejen čtenáři, ale také posluchači, kteří si chtěli připomenout Nový zákon a příběh o životě Ježíše Krista. Za mikrofonem před oltářem se střídali čtenáři. 

Lukáš Graca, organizátor akce: „Hlavně v noci byl trochu problém, ale nakonec se všechno pokrylo. Bylo potřeba 175 lidí, nakonec máme kolem 150. Někteří si, v noci, vzali více čtení.“

Čtenářskou štafetu zahájil biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze: „Myslím, že v každý okamžik, je někde na světě člověk, který se s Biblí modlí. Který biblický text nějakým způsobem používá.“

Čtenáři se za mikrofonem střídali po sedmi minutách.

účastnice akce: „Budu číst dneska v noci od půl čtvrté. Teď jsem přišla jen poslouchat.“

V Opavě se do čtení Bible v průběhu dne zapojili věřící i nevěřící. A mnozí další si přišli jen tak posedět a poslechnout si dva tisíce let starý text, který poukazuje na hodnoty, z nichž vyrůstá evropská kultura.


---

Masarykovo náměstí žije velikonočním jarmarkem

Masarykovo náměstí v centru Ostravy po roční covidové pauze opět ožilo velikonočním jarmarkem. K mání je tady nejen spousta velikonočních dekorací, ale také různých dobrot a atmosféru dokresluje i bohatý kulturní program.

Na Masarykově náměstí v Ostravě si přijdou na své všichni milovníci jara. Na tradičním Velikonočním jarmarku jsou k vidění mimo jiné ukázky tradičních řemesel. Pletou se pomlázky, malují kraslice a předvádějí se kováři, řezbáři, nebo košíkáři.

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to křesťanský svátek, nicméně si myslím, že nejsme zas až tak křesťansky založeni a Velikonoce vnímáme jako příchod jara. Je to možnost vracet se zase k tradicím.”

Anketa: regionální řemeslníci a obchodníci: “Co všechno vyrábíme? Co si kdo vzpomene. Železo je materiál, který vám umožní všechno. Teď například tvořím pro jednu paní zhášedlo na svíci.”

“Jsme zaměřeni hlavně na výrobu mýdel, vlasových šamponů na vlasy jak v tuhém, tak tekutém stavu, máme i dámské holící pěny a mícháme i epsomské soli. Manželka ručně vybrušuje velikonoční kraslice z husích vajec z našeho chovu.”

Velkou atrakcí jsou zejména pro děti živá zvířátka.

Anketa: návštěvníci velikonočního jarmarku: “Malému se tady líbí hlavně kolotoč a ta zvířátka. Je to tu moc hezké, takže se nám to tady moc líbí.”

“Vypadá to tu hezky. Aspoň něco konečně. Něco, co nás povzbudí. Velikonoce jsou krásné, to jsou krásné svátky.”

Na Velikonočním jarmarku na Masarykově náměstí se můžete bavit až do pátečních večerních hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-04-2022-16-00