Nebezpečný kolotoč čeká zátěžová zkouška
Pouťová atrakce, na které se v sobotu 3. září v Havířově zranilo 17 lidí a další vyvázli jako zázrakem bez zranění, bude opětovně sestavena a podrobena zátěžovým testům. Jedině tak je možné ověřit, co bylo příčinou nehody a zda je možné kolotoč dále provozovat.
Bezprostředně po nehodě byl kolotoč opáskován a policisté ho týden hlídali. V pátek 9. září bylo provedeno první zkoumání, při kterém se však kolotoč roztočil bez 12 dvojsedaček. Plošina tak byla zhruba o dvě tuny lehčí a zkouška proběhla jen v omezeném režimu.
Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “V daném případě se nejednalo o vyšetřovací pokus, ale o dílčí zkoumání technického stavu a příčiny nehody kolotoče za účasti znalců. Jde o součást znaleckého zkoumání, které bude dále pokračovat na jiném, bezpečném místě, včetně zátěžových testů.”
Teprve zátěžové testy mohou odhalit příčinu nehody. Tou mohlo být nahodilé selhání techniky nebo třeba softwarová závada. V úvahu ale přichází i závažnější konstrukční chyba, kvůli které by mohly být z provozu vyřazeny další kolotoče stejného typu.
anketa: “Věřím tomu, že na to přijdou, proč se to stalo. Je to neštěstí určitě. Samozřejmě, že to bude asi náročnější vyšetřování, ale věřím, že policie a ti, kteří to mají na starost, to vyšetří dobře.”
Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “Věc je stále v prověřování, nikdo nebyl obviněn. V současnosti nejsou známy další skutečnosti ke zveřejnění.”
Policie: Někdo nahrál jiný program. Zapomeňte...
Zátěžové testy se budou provádět na dostatečně velkém prostranství, jakým je například letiště. Právě v Mošnově znalci testovali i zásahové plošiny od hasičů, když se jim dvě vinou softwaru určeného pro jiný typ stroje převrátily a jeden strojník se zranil.
Kraj v roce 2016 za dotaci pro hasiče pořídil šest plošin AP 40 Bumar, které mají dosah až 44 metrů. Jedna přišla na bezmála 17 milionů korun. Problémy nastaly už při seznamování s novou technikou. Jedna plošina se převrátila v požárním areálu ve Frýdku-Místku, druhá v Havířově. Třetí plošinu proto policisté nechali převézt na letiště do Mošnova, kde ji společně se znalci testovali. Zjistilo se, že plošinu ovládá program určený pro jiný typ.
Zajímavý je výsledek tehdejšího policejního vyšetřování. Vyšetřovatel se smířil s tím, že mu jednatel polské firmy sdělil, že nedokáže přesně určit, který zaměstnanec nainstaloval do počítače plošiny špatný program a tím bylo vyšetřování ukončeno.
Zranění z havířovského kolotoče mohou jen doufat, že takovým způsobem nedopadne i aktuální vyšetřování jejich nehody.
---
Ostrava udělila čestné občanství Ivanu Binarovi
Ostrava vyznamenala dalšího občana nejvyšším oceněním. Čestným občanem města se tak stal spisovatel a překladatel Ivan Binar, který až do své emigrace pracoval v Ostravě jako pedagog a svým působením přispěl k prosazování principů demokracie.
Zastupitelstvo Ostravy ozvláštnilo své poslední jednání ve volebním období významnou událostí. Ocenilo udělením čestného občanství za mimořádný umělecký přínos Ivana Binara. Tento spisovatel, překladatel, redaktor a novinář pracoval v Ostravě jako pedagog.
Ivan Binar patřil ke klíčovým postavám Ostravy šedesátých a sedmdesátých let a zároveň k osobnostem, které svými aktivitami významně přispěly k prosazování principů demokracie v době totalitního režimu.
Ivan Binar, čestný občan Ostravy: "Já jsem nic takového nečekal, protože jsem si snad nic takového ani nezasloužil. Ve snu by mě nenapadlo, že se stanu čestným občanem Ostravy."
Oceněný Ivan Binar je autorem řady povídek, novel a románů, v mnohých z nich osobitým způsobem reflektuje Ostravu, kterou stále považuje za zásadní místo svého života i díla.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem rád, že se v poslední době stále více myslí na lidi, kteří představovali nějaký druh odboje proti totalitě."
Čestné občanství je nejvyšší formou ocenění města, poprvé bylo uděleno v roce 1935 prezidentu Masarykovi. Do současnosti bylo uděleno 71 oceněným, naposledy před pěti lety v roce 2017.
---
Zprávy krátké 14. 9. 2022 16.00 -1
Policisté obvinili z vraždy sedmadvacetiletého muže, který v pondělí v noci opakovaně napadl svou čtyřiadvacetiletou přítelkyni v Krnově. Žena svým vážným zraněním podlehla na místě.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: “Krátce po činu byl zadržen policisty, nedaleko místa události. Obviněný se k trestné činnosti kriminalistům doznal, dnešního dne bude podán podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby. Motivem činu měla být žárlivost."
---
Rekonstrukce hřiště na F. Linharta je hotová
Oprava dětského hřiště poblíž Mateřské školy Sněženka v Místku je hotová. Stihla se před termínem a vyšla na 1,7 milionu korun. Hřiště má nový povrch i několik prvků. Oprava hřiště byla nutná, původní prvky byly ve špatném stavu. Primátor zároveň nechal zkontrolovat stav všech hřišť ve městě.
Dětského hřiště mezi ulicemi Františka Linharta a Josefa Lady ve Frýdku-Místku už prošlo rekonstrukcí. Byla naplánována z bezpečnostních důvodů, protože některé původní dřevěné prvky nebyly staticky v pořádku.
Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Staré hřiště už bylo v dezolátním stavu. Smrkové prvky byly prolezlé hnilobou. A vzniklo tady několik nových hracích prvků z akátu, který by měl být mnohem odolnější než ten smrk."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to skutečně totální obměna, protože jsou tady čtyři zcela nové prvky a jeden prvek, který tady byl a je zrekonstruovaný. Je nově repasovaný, natřený. Podklad, který tady byl, tak byl totálně vybagrován. Je tady nově použitá štěpka, jsme sami zvědaví na to, jak to bude vypadat. Jestli s tím bude spokojenost za prvé těch uživatelů a za druhé, jaká bude životnost, takže to bude pro nás také novum."
Anketa: "Já si myslím, že je to spíš pro ty větší děti, ale je to pěkné, nové."
Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nová je tady ta houpačka s hnízdem. Je tady velký hrad s klouzačkou. A speciálně bych chtěl poukázat na nový speciální atypický kolotoč, který je úplně první svého druhu ve Frýdku-Místku."
Jde o šikmý kolotoč na stání. Velký rotující prstenec se sedmi oddělenými částmi má za cíl hlavně trénink rovnováhy.
Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl upozornit, je to až pro děti od šesti let. Ta manipulace s tím je náročnější a menší děti to asi úplně neroztočí. Ale o to více to bude ty větší bavit."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Hřiště bylo realizováno nákladem 1,7 milionu korun včetně DPH. Technické služby odvedly dobrou práci. My bychom chtěli v příštím roce, pokud tomu budou okolnosti příznivé, takovou revizi všech hřišť, ve smyslu počtu a dostupnosti, v sídlištích. A doplnit hřiště, zejména Rivieru, kde jsou plochy, které jsou víceméně bezprizorní už několik desítek let. A tam bychom taky chtěli udělat dostupné hřiště, byť malé nebo menší. Také budeme věnovat pozornost volnočasovému areálu, kde by také měly být prvky pro menší a větší děti."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek věnuje velkou pozornost dětským hřištím. Já jsem rád, že budeme otevírat i nové hřiště tady na ulici Linharta. A zároveň bych chtěl uklidnit všechny maminky a rodiče. Nařídil jsem jako primátor mimořádnou kontrolu všech dětských hřišť, protože se stala drobná nehoda na sídlišti Slezská."
Utrhla se totiž houpací síť s malým chlapcem, který se po pádu zranil. K uvolnění závěsu došlo i přesto, že při každotýdenní prohlídce bylo vše v pořádku. Závadu neodhalila ani poslední revize.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "I s ohledem na události, které se staly v Havířově s kolotočem, tak technické služby provedou nad rámec pravidelných kontrol a revizí, jak vizuální, tak další kontrolu všech hřišť. Aby se zabránilo jakékoliv další nepředvídané události nebo případně nějakému zranění dítěte na hřišti."
Následné šetření odhalilo, že k utržení sítě mělo dojít kvůli přetížení. Pravděpodobně se na ní houpalo více starších dětí nebo mládež. Město proto apeluje na dospělé i dospívající, aby atrakce přenechali výhradně dětem, pro jejichž váhové kategorie jsou určeny.
---
Zprávy krátké 14. 9. 2022 16.00 - 2
Slezská Ostrava získala ocenění v soutěži Komunální projekt roku v kategorii Veřejná zeleň, a to s projektem „Regenerace Parku Hladnovská“. Do letošního ročníku se přihlásilo 88 projektů měst a obcí z celého Česka. Park před domem s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici v Muglinově vznikl v loňském roce na ploše zhruba tři tisíce metrů čtverečních.
Basketbalisté Nového Jičína se před startem další sezony dočkali nové palubovky. Díky akustickým obkladům se změnil také interiér sportovní haly, která byla postavena před půl stoletím.
---
Podchod Horymírova prochází estetizací
Podchody ve špatném technickém stavu v Ostravě-Jihu postupně procházejí kompletními rekonstrukcemi. Aktuálně jde o podchody u zastávek Dřevoprodej a Tylova. Ostatní se zkrášlují, aby se v nich lidé nebáli. Jedním z nich je podchod Horymírova.
Podchod Horymírova, který spojuje starý Zábřeh s Pískovými doly, prochází estetizací. Tmavé a sprejery počmárané místo zkrášlují street art umělci.
Zdeněk Hübner (Hnutí Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Rozhodli jsme se v letošním roce, že i díky nabídce, kterou jsme dostali od místních řemeslníků, bychom mohli vymalovat tento podchod street art kresbami. Doufám, že se hlavně bude občanům líbit.”
Výmalba celého podchodu patří Pískovým dolům. Zatímco jedna strana představuje současnost, na druhé straně lidé mohou obdivovat historii této městské části.
Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Tady je třeba splav Odry, je tady Cloverleaf, je tady stará tramvajová trať, která vedla přes Pískové doly, která už nevede a naproti už je moderní autobusová zastávka s autobusem.”
Oto Vehovský, street art umělec: “Nějaké náměty jsem dostal od města, co by tady mohlo být, nebo mělo. To tady je třeba bývalá cihelna.”
Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Vždycky to tady bylo hrozné, že se tady člověk bál projít. Teďka je to na úrovni nějakého Salvadora Dalího.”
“Já tady bydlím už 35 roků, takže mě to i jako oslovilo ty některé malby a je to úžasné.”
Už se připravuje také rekonstrukce podchodů u zastávek Dolní a Hulvácká.
---
Otevření rekonstruované kuželny v Horním Benešově
Kuželkářský sport má v Horním Benešově téměř 70 letou tradici. Po skromných začátcích byla v roce 1958 postavena dvoudráhová, před 17 lety čtyřdráhová kuželna. Ta však nyní přestala technicky vyhovovat. Město proto investovalo.
Hornímu Benešovu hrozilo, že stávající kuželna již nebude pro provoz vyhovovat a rozhodl se tedy pro rekonstrukci.
Miroslav Petřek, kuželkář a pamětník: „Po 17 letech prostě už ten materiál byl tak opotřebovaný, že došlo k rekonstrukci kompletně celého hracího automatu.
Pavel Kónig (nez.), starosta Horního Benešova: „Akce stála město 3,5 milionů korun a byla kompletně hrazena z rozpočtu města.“
Nově byly proto postaveny všechny dráhy, nová technologie, stavěče i vzduchotechnika.
Miroslav Petřek ml., předseda klubu: „Je tady nejmodernější technologie, která se používá i na mistrovstvích světa, v pohárech, prostě je tady momentálně to nejlepší, co v kuželkách je. Padavost dráhy je úplně super, dráhy odpovídají všem předpisům, jsou rovné, takže můžeme říct, že kuželna je prostě na špičkové úrovni."
Kuželna slouží i široké veřejnosti a sportu se věnují i noví mladí kuželkáři.
Jiří Jančálek, prezident České kuželkářské asociace: „Jako pražák tady v |Horním Benešově jsem už minimálně počtvrté, byl jsem tady někdy už před 20 lety a sleduji, jak to tady funguje. Vím, že tady jsou lidi, kteří pracují s mládeží a určitě taková moderní kuželna se dětem bude líbit."
Kuželna má pro sportovce i kompletní zázemí. Již v tomto týdnu zde bude zahájena letošní sezóna prvním zápasem druhé ligy.
---