Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MNO staví budovu pro novou hyperbarickou komoru
  • Černá louka se změní na městský park
  • Knihovna F-M získala titul Knihovna roku 2022
  • Studenti zhodnotili tři týdny práce v zahraničí
  • Tomáš Petreček vydává knihu Limitům vstříc

MNO staví budovu pro novou hyperbarickou komoru

Fifejdská nemocnice v Ostravě v posledních letech prochází výraznou modernizací prakticky na všech odděleních a nyní přišla na řadu i hyperbarická komora, kterou využívají pacienti i z ostatních krajů. V těchto dnech začíná výstavba budovy, kde bude mnohatunové zařízení umístěno.

Provoz hyperbarická komory byl v Městské nemocnici Ostrava spuštěn už v roce 1965, jako reakce na důlní neštěstí, při kterém na otravu sirovodíkem zahynulo 9 horníků na Dole Eduard Urx. Slouží tedy pacientům už 57 let a je nejvyšší čas na výměnu. Nejprve bude vybudována nová budova. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zahajujeme výstavbu nového objektu pro hyperbarickou komoru, kdo které se potom to zařízení implementuje a následně dojde k odpojení staré hyperbarické komory." 

Budova bude stát na současném parkovišti mezi pavilony a svým tvarem do písmene L bude obepínat stávající objekt hyperbarické komory. Přes krček a koridor bude napojena  na ostatní pracoviště nemocnice. Hyperbarická komora váží 60 tun a byla vyrobena v Německu.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Kapacita nové komory bude 14+2, takže se zvýší o 30 - 40 procent. Slibujeme si od toho lepší propustnost, nebudou tak dlouhé čekací doby a doufáme, že se částečně zlepší i dostupnost péče."

Léčba v hyperbarické komoře je využívána akutních i chronických indikací. U akutních stavů jde například o potápěče nebo otravy oxidem uhelnatým, u chronických jsou to nejčastěji nehojící se rány na nohou cukrovkářů nebo poruchy sluchu. 

---

Černá louka se změní na městský park

Černou louku v centru Ostravy čeká postupná proměna. Mělo by se z ní stát místo, které láká k odpočinku a pobytu. Tedy městský park po obvodu lemovaný stavbami, které se musí dostavět.

Rostoucí atraktivita centra Ostravy a přetíženost Komenského sadů, zvyšují tlak na vznik nových městských parků. Na jeden z nich by se měla proměnit Černá louka. 

Pavel Řihák, architekt, MAPPA: “Týká se to území od řeky až po historické jádro. Řekněme od vily Terezy a Farské zahrady až po tramvajovou trať. Změnit by se toho mělo hodně. Měly by se scelit všechny zelené plochy do jedné louky, která bude obklopena prstencem staveb ve veřejném prostranství. Ta louka, která nebude obsahovat zpevněné plochy, tak by měla mít asi čtvrtinu celého území.”

V rámci nových staveb, které by měly u Černé louky vzniknout, bude například tady na tomto místě napůl zastřešené tržiště. V okolí Divadla loutek by pak mohl vzniknout bytový dům nebo konferenční sál.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Vlastně vznikne takové zelené propojení v té první fázi až na hrad. Čekají nás tady nové ulice, nové obytné domy, nové velké, významné zelené plochy. Takže opravdu, když jsem viděl ten projekt, tak jsem velmi natěšený.”

Mezi jednotlivými budovami vzniknou nová veřejná prostranství a také nová dětská hřiště.

obyvatel Ostravy: :Myslím, že bylo potřeba to opravit . Myslím, že jsou nějaké plány, viděl jsem i vizualizace, ale je to hudba budoucnosti.”

Doprava z nábřeží řeky Ostravice by se měla odklonit na plánovanou ulici Nová Pivovarská a oblast Černé louky se tak posune směrem k řece. Prioritou je vyřešit parkování, které je teď roztříštěno po celém území Černé louky.

---

Zprávy krátké 14. 10. 2022, 1

Ostravští strážníci rozmluvili už dalšímu člověku pokus o sebevraždu. Tentokrát 37letému muži, který před půlnocí v Ostravě-Zábřehu chtěl skočit z mostu pod projíždějící vlak. Muž strážníkům řekl, že už delší čas má rodinné problémy, které nezvládá. Předali ho zdravotníkům.

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava vyzývá všechny dárce, aby si rezervovali svůj termín k odběru krve. Podle centra je aktuálně velká spotřeba krve. Registrovat se mohou i noví dárci, ti jsou vítáni.

---

Knihovna F-M získala titul Knihovna roku 2022

Frýdek-Místek se pyšní nejlepší knihovnou v republice. Získala totiž ocenění Městská knihovna roku 2022. Soutěž vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Jejím cílem je ocenit nejlepší české knihovny za veškeré kvality, služby i projekty, které poskytují veřejnosti.

Knihovna Frýdek-Místek získala první místo v celostátní soutěži Městská knihovna roku 2022. Ocenění pro nejlepší knihovny se letos udílelo už potřinácté.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Chtěl bych ze srdce poděkovat svazu knihovníků a informačních pracovníků za udělení tohoto ocenění pro frýdecko-místeckou knihovnu. A to v roce, kdy bude knihovna, v minulosti ve slezském samostatném Frýdku, slavit sté výročí svého založení. Máme z toho velikou radost a je to také nemalý závazek do dalších aktivit a rovněž ujištění, že naše činnost má pozitivní odezvu. A to v celostátním měřítku."

Knihovna v soutěži zvítězila jako celek. Hodnotí se totiž celá řada kritérií. Knihovní fond, prostor pro čtenáře, provozní doba, objem výpůjček, počet kulturních a vzdělávacích akcí a mnoho dalšího.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Velké díky náleží všem zaměstnancům naší knihovny, protože bez sehraného týmu bychom tohoto ocenění nedosáhli. Samozřejmě patří poděkování i našemu zřizovateli, vedení města, pro které je knihovna jednou z významných priorit. O čemž svědčí velmi zdařilá rekonstrukce našeho největšího provozu místecké knihovny, k jejímuž slavnostnímu otevření došlo letos na jaře. A v neposlední řadě také patří poděkovat příznivcům a uživatelům naší knihovny."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem moc rád, že frýdecko-místecká knihovna se stala Knihovnou roku 2022 a jsem rád dvojnásobně, protože je to kombinace dvou faktorů. Jedním je profesionální vedení knihovny, které zajišťuje velmi bohatou činnost a myslím si, že jedním z dalších faktorů byla i skutečnost, že knihovna, její místecká pobočka, prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která je myslím velmi zdařilá. A zvyšuje komfort návštěvníků."

Předávání cen proběhlo v Zrcadlové kapli pražského Klementina a delegace z Frýdku-Místku takový úspěch vůbec nečekala.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro všechny ten výsledek byl překvapením. Měli jsme indicie, že bychom mohli obdržet některou z cen, případně uznání, a tak dále. Nicméně nikdo nepočítal s tím, že opravdu Frýdek-Místek bude vítěznou knihovnou. A myslím si, že i pan ředitel se svým týmem, s paní zástupkyní a dalšími lidmi, byl velmi mile překvapen. A myslím si, že je to dobrý signál, dobrá vzpruha k tomu, že taková investice a dobré vedení knihovny má smysl."

Podle pravidel se může frýdecko-místecká knihovna nyní zúčastnit soutěže nejdříve za 5 let.

---

Studenti zhodnotili tři týdny práce v zahraničí

Vycestovat za praxí do Irska, Lotyška nebo na Maltu mohli studenti novojičínské Mendelovy střední školy. Své zkušenosti teď prezentovali před mladšími spolužáky, kteří se na podobné stáže mohou vypravit v letošním školním roce.

Do auly Mendelovy střední školy v Novém Jičíně usedli studenti třetích ročníků, naproti nim stáli o něco málo starší spolužáci, kteří prezentovali své odborné stáže ve Finsku, Estonsku, Španělsku, Irsku, Německu a na Maltě. Na třítýdenní zkušenou vycestovali napříč všemi čtyřmi obory školy.

Petr Zapletal, Mendelova střední škola: “Tenhle mobilitní projekt spočívá v tom, že studenti pracují v zahraniční, vykonávají tam odbornou praxi, takže jsou ve firmách a různých institucích.”

Jedná se o stáže podpořené projektem Erasmusm+, škola je do těchto programů zapojena řadu let.

Marie Lednická, absolventka stáže na Maltě: “Učím se angličtinu, byli jsme na Maltě a jsme zdravotnický obor, takže jsme pracovali jako ošetřovatelé v hospici.”

Matěj Spišák, absolvent stáže na Maltě: “Jsou tam hlavně zvyklí na ošetřovatelky a my jsme tam byli jediní dva ošetřovatelé, takže ta naše mužská přítomnost tam trochu změnila ten jejich stereotyp.”

Erik Výborný, absolvent stáže v Německu: “Pracoval jsem v nadaci, která pomáhala dětem v Africe, konkrétně v Kamerunu.”

Antonín Huška, absolvent stáže v Estonsku: “Já jsem byl v Estonsku, mluvil jsem tam rusky, byl jsem v neziskové organizaci, která pořádala různé projekty jako je například Erasmus plus.”

Podobné zahraniční stáže připravuje škola i letos, studenti na ně vyrazí na jaře.

---

Zprávy krátké 14. 10. 2022, 2

Policisté se obracejí na veřejnost kvůli starší nehodě z konce prázdnin. Na ulici Rudné se 29. srpna srazilo osobní auto se 17letým motorkářem. Ten se během kolize zranil. Místem mohli projíždět auta s palubní kamerou nebo průběh nehody mohl někdo vidět.

Od soboty 15. října bude v Ostravě na několik dní uzavřena část Cingrovy ulice ve směru na Frýdek-Místek. Ostravské komunikace budou opravovat vyjeté koleje a místa, která loni neprošla rekonstrukcí. Na místě bude objížďka, v opačném směru od Frýdku-Místku bude cesta průjezdná.

---

Tomáš Petreček vydává knihu Limitům vstříc

V knize Limitům vstříc popisuje opavský sportovec Tomáš Petreček své výstupy na osmitisícové vrcholy a vášeň pro extrémní závody. V rozhovoru, který s ním vede novinářka Tereza Krumpholzová, nahlédneme také do jeho soukromí. Kniha vznikala rok a nejspíš se dočká také pokračování.

Tomáš Petreček je povoláním hasič. Přestože má nejspíš adrenalinu v práci dost, jsou jeho zálibou extrémní sporty. Je vítězem Světového poháru Adventura Race, kdy během několika dní musel beze spánku urazit stovky kilometrů pěšky, na kole nebo v kajaku. A lákají jej také hory. Zejména ty osmitisícové. Výstup na Gasherbrum I. a jen o pár dní později na Gasherbrum II. byl jeho majstrštykem.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec, horolezec: „Já mám obecně rád jakýkoliv pohyb v přírodě, v horách. Myslím, že tyto aktivity jsou si hodně blízko. Hlavně z toho psychického hlediska, kdy člověk musí překonávat své limity /hlavně/ hlavně v hlavě.“

Co vede Tomáše Petrečka k tomu, aby neustále překonával sám sebe, aby posouval své limity dál a dál, leckdy za cenu totálního vyčerpání, na hranici života a smrti. Jak se takovéto extrémní vypětí dá spojit s normálním životem? Na to se jej v biografickém rozhovoru ptala novinářka Tereza Krumpholzová. Přestože se oba spoluautoři knihy dobře znají, spolupráci jim to ovšem nijak zvlášť neulehčilo.

Tereze Krumpholzová, autorka knihy: „Jednoduché to nebylo, protože i pro mne bylo velmi složité z Tomáše vytáhnout nějaké osobní věci, vzpomínky, pocity.“

Kniha Limitům vstříc vznikla během jednoho roku. Mapuje všechny důležité okamžiky Tomáše Petrečka. Od členství ve skautském oddílu, přes cestu k extrémním závodům až k účasti na expedicích do velehor.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec, horolezec: „My jsme vybírali opravdu ty momenty, které mne hodně ovlivnily a které pro mne hodně znamenají. A myslím, že se tam vešly opravdu všechny.“

Knihu pokřtil symbolicky cepínem primátor Opavy Tomáš Navrátil. A zájemci si ji vzápětí mohli i s podpisem obou autorů odnést domů.

Přestože je kniha na trhu teprve pár dnů, zájem o ni je velký. A tak je dost možné, že se dočkáme i pokračování.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. října 2022, 16:00

MNO staví budovu pro novou hyperbarickou komoru

Fifejdská nemocnice v Ostravě v posledních letech prochází výraznou modernizací prakticky na všech odděleních a nyní přišla na řadu i hyperbarická komora, kterou využívají pacienti i z ostatních krajů. V těchto dnech začíná výstavba budovy, kde bude mnohatunové zařízení umístěno.

Provoz hyperbarická komory byl v Městské nemocnici Ostrava spuštěn už v roce 1965, jako reakce na důlní neštěstí, při kterém na otravu sirovodíkem zahynulo 9 horníků na Dole Eduard Urx. Slouží tedy pacientům už 57 let a je nejvyšší čas na výměnu. Nejprve bude vybudována nová budova. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zahajujeme výstavbu nového objektu pro hyperbarickou komoru, kdo které se potom to zařízení implementuje a následně dojde k odpojení staré hyperbarické komory." 

Budova bude stát na současném parkovišti mezi pavilony a svým tvarem do písmene L bude obepínat stávající objekt hyperbarické komory. Přes krček a koridor bude napojena  na ostatní pracoviště nemocnice. Hyperbarická komora váží 60 tun a byla vyrobena v Německu.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Kapacita nové komory bude 14+2, takže se zvýší o 30 - 40 procent. Slibujeme si od toho lepší propustnost, nebudou tak dlouhé čekací doby a doufáme, že se částečně zlepší i dostupnost péče."

Léčba v hyperbarické komoře je využívána akutních i chronických indikací. U akutních stavů jde například o potápěče nebo otravy oxidem uhelnatým, u chronických jsou to nejčastěji nehojící se rány na nohou cukrovkářů nebo poruchy sluchu. 

---

Černá louka se změní na městský park

Černou louku v centru Ostravy čeká postupná proměna. Mělo by se z ní stát místo, které láká k odpočinku a pobytu. Tedy městský park po obvodu lemovaný stavbami, které se musí dostavět.

Rostoucí atraktivita centra Ostravy a přetíženost Komenského sadů, zvyšují tlak na vznik nových městských parků. Na jeden z nich by se měla proměnit Černá louka. 

Pavel Řihák, architekt, MAPPA: “Týká se to území od řeky až po historické jádro. Řekněme od vily Terezy a Farské zahrady až po tramvajovou trať. Změnit by se toho mělo hodně. Měly by se scelit všechny zelené plochy do jedné louky, která bude obklopena prstencem staveb ve veřejném prostranství. Ta louka, která nebude obsahovat zpevněné plochy, tak by měla mít asi čtvrtinu celého území.”

V rámci nových staveb, které by měly u Černé louky vzniknout, bude například tady na tomto místě napůl zastřešené tržiště. V okolí Divadla loutek by pak mohl vzniknout bytový dům nebo konferenční sál.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Vlastně vznikne takové zelené propojení v té první fázi až na hrad. Čekají nás tady nové ulice, nové obytné domy, nové velké, významné zelené plochy. Takže opravdu, když jsem viděl ten projekt, tak jsem velmi natěšený.”

Mezi jednotlivými budovami vzniknou nová veřejná prostranství a také nová dětská hřiště.

obyvatel Ostravy: :Myslím, že bylo potřeba to opravit . Myslím, že jsou nějaké plány, viděl jsem i vizualizace, ale je to hudba budoucnosti.”

Doprava z nábřeží řeky Ostravice by se měla odklonit na plánovanou ulici Nová Pivovarská a oblast Černé louky se tak posune směrem k řece. Prioritou je vyřešit parkování, které je teď roztříštěno po celém území Černé louky.

---

Zprávy krátké 14. 10. 2022, 1

Ostravští strážníci rozmluvili už dalšímu člověku pokus o sebevraždu. Tentokrát 37letému muži, který před půlnocí v Ostravě-Zábřehu chtěl skočit z mostu pod projíždějící vlak. Muž strážníkům řekl, že už delší čas má rodinné problémy, které nezvládá. Předali ho zdravotníkům.

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava vyzývá všechny dárce, aby si rezervovali svůj termín k odběru krve. Podle centra je aktuálně velká spotřeba krve. Registrovat se mohou i noví dárci, ti jsou vítáni.

---

Knihovna F-M získala titul Knihovna roku 2022

Frýdek-Místek se pyšní nejlepší knihovnou v republice. Získala totiž ocenění Městská knihovna roku 2022. Soutěž vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Jejím cílem je ocenit nejlepší české knihovny za veškeré kvality, služby i projekty, které poskytují veřejnosti.

Knihovna Frýdek-Místek získala první místo v celostátní soutěži Městská knihovna roku 2022. Ocenění pro nejlepší knihovny se letos udílelo už potřinácté.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Chtěl bych ze srdce poděkovat svazu knihovníků a informačních pracovníků za udělení tohoto ocenění pro frýdecko-místeckou knihovnu. A to v roce, kdy bude knihovna, v minulosti ve slezském samostatném Frýdku, slavit sté výročí svého založení. Máme z toho velikou radost a je to také nemalý závazek do dalších aktivit a rovněž ujištění, že naše činnost má pozitivní odezvu. A to v celostátním měřítku."

Knihovna v soutěži zvítězila jako celek. Hodnotí se totiž celá řada kritérií. Knihovní fond, prostor pro čtenáře, provozní doba, objem výpůjček, počet kulturních a vzdělávacích akcí a mnoho dalšího.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Velké díky náleží všem zaměstnancům naší knihovny, protože bez sehraného týmu bychom tohoto ocenění nedosáhli. Samozřejmě patří poděkování i našemu zřizovateli, vedení města, pro které je knihovna jednou z významných priorit. O čemž svědčí velmi zdařilá rekonstrukce našeho největšího provozu místecké knihovny, k jejímuž slavnostnímu otevření došlo letos na jaře. A v neposlední řadě také patří poděkovat příznivcům a uživatelům naší knihovny."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem moc rád, že frýdecko-místecká knihovna se stala Knihovnou roku 2022 a jsem rád dvojnásobně, protože je to kombinace dvou faktorů. Jedním je profesionální vedení knihovny, které zajišťuje velmi bohatou činnost a myslím si, že jedním z dalších faktorů byla i skutečnost, že knihovna, její místecká pobočka, prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která je myslím velmi zdařilá. A zvyšuje komfort návštěvníků."

Předávání cen proběhlo v Zrcadlové kapli pražského Klementina a delegace z Frýdku-Místku takový úspěch vůbec nečekala.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro všechny ten výsledek byl překvapením. Měli jsme indicie, že bychom mohli obdržet některou z cen, případně uznání, a tak dále. Nicméně nikdo nepočítal s tím, že opravdu Frýdek-Místek bude vítěznou knihovnou. A myslím si, že i pan ředitel se svým týmem, s paní zástupkyní a dalšími lidmi, byl velmi mile překvapen. A myslím si, že je to dobrý signál, dobrá vzpruha k tomu, že taková investice a dobré vedení knihovny má smysl."

Podle pravidel se může frýdecko-místecká knihovna nyní zúčastnit soutěže nejdříve za 5 let.

---

Studenti zhodnotili tři týdny práce v zahraničí

Vycestovat za praxí do Irska, Lotyška nebo na Maltu mohli studenti novojičínské Mendelovy střední školy. Své zkušenosti teď prezentovali před mladšími spolužáky, kteří se na podobné stáže mohou vypravit v letošním školním roce.

Do auly Mendelovy střední školy v Novém Jičíně usedli studenti třetích ročníků, naproti nim stáli o něco málo starší spolužáci, kteří prezentovali své odborné stáže ve Finsku, Estonsku, Španělsku, Irsku, Německu a na Maltě. Na třítýdenní zkušenou vycestovali napříč všemi čtyřmi obory školy.

Petr Zapletal, Mendelova střední škola: “Tenhle mobilitní projekt spočívá v tom, že studenti pracují v zahraniční, vykonávají tam odbornou praxi, takže jsou ve firmách a různých institucích.”

Jedná se o stáže podpořené projektem Erasmusm+, škola je do těchto programů zapojena řadu let.

Marie Lednická, absolventka stáže na Maltě: “Učím se angličtinu, byli jsme na Maltě a jsme zdravotnický obor, takže jsme pracovali jako ošetřovatelé v hospici.”

Matěj Spišák, absolvent stáže na Maltě: “Jsou tam hlavně zvyklí na ošetřovatelky a my jsme tam byli jediní dva ošetřovatelé, takže ta naše mužská přítomnost tam trochu změnila ten jejich stereotyp.”

Erik Výborný, absolvent stáže v Německu: “Pracoval jsem v nadaci, která pomáhala dětem v Africe, konkrétně v Kamerunu.”

Antonín Huška, absolvent stáže v Estonsku: “Já jsem byl v Estonsku, mluvil jsem tam rusky, byl jsem v neziskové organizaci, která pořádala různé projekty jako je například Erasmus plus.”

Podobné zahraniční stáže připravuje škola i letos, studenti na ně vyrazí na jaře.

---

Zprávy krátké 14. 10. 2022, 2

Policisté se obracejí na veřejnost kvůli starší nehodě z konce prázdnin. Na ulici Rudné se 29. srpna srazilo osobní auto se 17letým motorkářem. Ten se během kolize zranil. Místem mohli projíždět auta s palubní kamerou nebo průběh nehody mohl někdo vidět.

Od soboty 15. října bude v Ostravě na několik dní uzavřena část Cingrovy ulice ve směru na Frýdek-Místek. Ostravské komunikace budou opravovat vyjeté koleje a místa, která loni neprošla rekonstrukcí. Na místě bude objížďka, v opačném směru od Frýdku-Místku bude cesta průjezdná.

---

Tomáš Petreček vydává knihu Limitům vstříc

V knize Limitům vstříc popisuje opavský sportovec Tomáš Petreček své výstupy na osmitisícové vrcholy a vášeň pro extrémní závody. V rozhovoru, který s ním vede novinářka Tereza Krumpholzová, nahlédneme také do jeho soukromí. Kniha vznikala rok a nejspíš se dočká také pokračování.

Tomáš Petreček je povoláním hasič. Přestože má nejspíš adrenalinu v práci dost, jsou jeho zálibou extrémní sporty. Je vítězem Světového poháru Adventura Race, kdy během několika dní musel beze spánku urazit stovky kilometrů pěšky, na kole nebo v kajaku. A lákají jej také hory. Zejména ty osmitisícové. Výstup na Gasherbrum I. a jen o pár dní později na Gasherbrum II. byl jeho majstrštykem.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec, horolezec: „Já mám obecně rád jakýkoliv pohyb v přírodě, v horách. Myslím, že tyto aktivity jsou si hodně blízko. Hlavně z toho psychického hlediska, kdy člověk musí překonávat své limity /hlavně/ hlavně v hlavě.“

Co vede Tomáše Petrečka k tomu, aby neustále překonával sám sebe, aby posouval své limity dál a dál, leckdy za cenu totálního vyčerpání, na hranici života a smrti. Jak se takovéto extrémní vypětí dá spojit s normálním životem? Na to se jej v biografickém rozhovoru ptala novinářka Tereza Krumpholzová. Přestože se oba spoluautoři knihy dobře znají, spolupráci jim to ovšem nijak zvlášť neulehčilo.

Tereze Krumpholzová, autorka knihy: „Jednoduché to nebylo, protože i pro mne bylo velmi složité z Tomáše vytáhnout nějaké osobní věci, vzpomínky, pocity.“

Kniha Limitům vstříc vznikla během jednoho roku. Mapuje všechny důležité okamžiky Tomáše Petrečka. Od členství ve skautském oddílu, přes cestu k extrémním závodům až k účasti na expedicích do velehor.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec, horolezec: „My jsme vybírali opravdu ty momenty, které mne hodně ovlivnily a které pro mne hodně znamenají. A myslím, že se tam vešly opravdu všechny.“

Knihu pokřtil symbolicky cepínem primátor Opavy Tomáš Navrátil. A zájemci si ji vzápětí mohli i s podpisem obou autorů odnést domů.

Přestože je kniha na trhu teprve pár dnů, zájem o ni je velký. A tak je dost možné, že se dočkáme i pokračování.


---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-10-2022-16-00