Kamioňáci ignorují zákaz, u přehrady Šance hlídkuje policie
Dopravní značky jako by pro některé řidiče neexistovaly. Na silnici poblíž beskydské přehrady Šance musí opět hlídkovat policisté. Ti brání kamionům v jízdě do horského úseku, který se nesmí ošetřovat solí.
Situace se opakuje každý rok. Řidiči kamionů míjejí několik značek, které jim signalizují zákaz vjezdu do úseku, který se kvůli zdroji pitné vody nesolí, oni to však nerespektují.
Silnice přes Staré Hamry je přitom velmi frekventovaná a celý úsek se jen obtížně objíždí. Jakákoli mimořádná událost nebo dopravní nehoda komplikuje život nejen řidičů, ale také místním obyvatelům.
Eva Tořová (ČSSD a nezávislí kandidáti), starostka Starých Hamrů: “Zimní období je pro obyvatel Starých Hamer a Bílé vždy komplikované. Obzvlášť, když tady vjedou kamiony, které mnohdy tu silnici zablokují, protože nemohou vyjet a pak se lidé nemohou dostat do práce, do škol a opačně. A je špatný pocit, když vy jste jako rodič nahoře, čekáte dole a víte, že někde dole máte děti, které se nemohou těmi autobusy dostat domů.”
Situaci se snaží řešit policie, která hlídkuje v posledním místě, kde se mohou kamiony otočit.
Kateřina Kubzová, mluvčí Policie ČR MSK: “V úseku, kde v současné době platí zákaz vjezdu nákladním vozidlům s hmotností nad 12 tun, policisté nepřetržitě hlídkují a kontrolují dodržování tohoto zákazu. Řidičům za jeho porušení hrozí až dvoutisícová pokuta."
Policejní hlídky budou kamiony kontrolovat po celou dobu, kdy bude silnice pokryta sněhem. Jen tak se ji podaří udržet průjezdnou.
---
Ostrava ocenila Dobrovolníky roku 2022
Ostrava už pravidelně před Vánoci myslí na lidi, kteří nezištně pomáhají ostatním a tak jim alespoň děkuje vyhlášením v rámci ankety Dobrovolník roku. Za letošní rok bylo oceněno 11 dobrovolníků.
Slavnostní akt u příležitosti ankety Dobrovolník roku 2022 se letos uskutečnil opět přímo na Magistrátu města Ostravy. Ocenění si převzalo celkem 11 vybraných. Dobrovolníci si tak poděkování mohli vyslechnout přímo od Zbyňka Pražáka náměstka ostravského primátora.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Mé upřímné poděkování náleží všem dobrovolníkům, kteří své schopnosti a svůj čas věnují pomoci druhým. V jejich řadách vídám dobrovolníky, kteří prakticky celý svůj život zasvětili pomoci potřebným. Letos mě potěšila doslova vlna solidarity lidí, která se zvedla ihned v prvních hodinách po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ať už se jednalo o zajišťování humanitární pomoci, směřující přímo do postižených oblastí, či angažování se v pomoci přijíždějícím uprchlíkům, která v různé podobě pokračuje dodnes."
Mezi letošními oceněnými je například Pavel Szturc, který pomáhá v hospici již 11 let. Svůj čas dělí mezi individuální návštěvy pacientů u lůžka a pořádání aktivit pro klienty Hospice sv. Lukáše.
Pavel Szturc, Dobrovolník roku 2022: "Pro mně je dobrovolnictví jakousi kompenzací k práci, k mému podnikání."
Dobrovolnicí roku je též Zdeňka Hyvnarová, zakladatelka dobrovolnické organizace OVAHELP Centrum pomoci onkologickým pacientům. Organizaci vede, pořádá různé aktivity, pomáhá klientům a klientkám v akutní fázi nemoci, dobrovolnicí je pět let.
Zdeňka Hyvnarová, Dobrovolnice roku 2022: "Já jsem onkologicky onemocněla sama a když jsem byla nemocná, zjistila jsem především, že mi chybí informace."
Ocenění Dobrovolník roku Ostrava udílí u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků, který je od roku 1985 připomínán 5. prosince. Město v letošním roce podpořilo v dotační oblasti sociální péče a zdravotnictví aktivitu dobrovolnictví částkou asi milion 700 tisíc korun.
Titul Dobrovolník roku 2022 přináleží těmto oceněným:
Kateřině Skopalové, Charita Ostrava – dobrovolnické centrum
Pavlu Szturcovi, Charita Ostrava – dobrovolnické hospicové centrum
Tereze Hovadíkové, Centrum pro rodinu a sociální péči
Dagmar Urbancové, HOST Home – Start Česká republika
Kristýně Tichánkové, Nadační fond Pavla Novotného
Jiřině Raszka Marušákové, Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava
Patriku Děckému, Slezská diakonie Vojtěchu Hanákovi, S.T.O.P.
Stanislavě Kucharské, Fakultní nemocnice Ostrava
Zdeňku Neustupovi, oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava
Zdeňce Hyvnarové, OVAHELP Centrum pomoci onkologickým pacientům
---
Krátké zprávy, 14. prosince, 17 h - 1
O 16 % víc zaplatí příští rok za teplo lidé ve Frýdku-Místku. V Ostravě a Karviné stoupnou ceny ještě více. Vedení F-M podepsalo memorandum s firmou Veolia. Na místní teplárnu chtějí postupně napojit víc domácností i městských budov.
Za posledních 24 hodin najely vozy ředitelství silnic a dálnic v MS kraji 98 tisíc km. Na dálnicích a silnicích I. tříd při tom spotřebovali bezmála 6 tisíc tun soli.
---
O bezpečnost se ve FNO stará integrovaný dispečink
O fungování Fakultní nemocnici Ostrava se nově stará moderní integrovaný dispečink, který sdružuje technické, zdravotnické i bezpečnostní složky. Díky tomu tak daleko rychleji a efektivněji může nemocnice řešit případné krizové situace, jako byl například útok střelce v roce 2019.
Nemocnice obecně patří mezi tzv. měkké cíle, tedy místa, kde je velká koncentrace osob a téměř se nedají zabezpečit proti násilnému útoku. Fakultní nemocnice Ostrava se bohužel v roce 2019 stala cílem takového útoku a stálo to život 7 osob. Nyní nemocnice přichází s opatřením, které by v případě ohrožení mohlo alespoň částečně pomoci. Fungovat začal integrovaný dispečink.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Samozřejmě, že ta situace, která nastala, to umocnila. Uvažovali jsme o tom ale už od léta 2019, protože to je strašně důležitá věc pro nemocnici, mít takový centrální mozek."
Dispečink by se dal přirovnat k Centru tísňového volání, kde jsou také sdruženy všechny záchranné složky. V nemocnici se tedy z jednoho místa dohlíží na všechno důležité pro fungování zařízení.
Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: "Jde vlastně o tři pracoviště - je to pracoviště bezpečnosti, pracoviště technického charakteru a zdravotní pracoviště. Tyto tři pracoviště jsou primárním prvkem pro celkový chod naší nemocnice."
Na samotnou bezpečnost v areálu nemocnice dohlíží zhruba 600 kamer a polovina z nich bude v nejbližší době vylepšena tak, aby samy dokázaly najít a upozornit na podezřelé jednání či třeba požár.
dispečer
Přestavba pracoviště, které bylo původně jen technickým dispečinkem, vyšla na 21 milionů korun.
---
Nový singl Pouta k dokumentu O zaniklé Karvinné 2
Karvinské hudební uskupení NAZDAR! vyslalo do světa nový singl a videoklip s názvem Pouta. Tato píseň se stala ústřední melodií připravovaného druhého dílu dokumentu O zaniklé Karvinné.
Hudební uskupení Nazdar a členové filmařské skupiny Art Klapka představili svůj nový počin. V nových prostorách Městského informačního centra ve Fryštátě pokřtili nový hudební klip Pouta k připravovanému druhému dílu dokumentu O zapomenuté Karvinné. Ve videoklipu účinkovali i místní děti.
Jan Varga, zpěvák, textař: “Já jsem nadšený z dětí, jak se s nimi spolupracovalo, byly zapojené a bavilo je to. A co se týče muzikantů,zpěvačka Tereza, to byla radost. "
Tereza Macošková, zpěvačka: "Já jsem byla z té možnosti úplně nadšená Jsem ráda a vděčná za tu příležitost. Je to můj první počin, tak snad se bude líbit."
Píseň Pouta podle režisérky celý dokument oživí a dodá mu potřebné emoce.
Monika Vodáková, režisérka: "Ke každému filmu patří hudba, která vyvolává emoce, která dokumentu, kde je hodně povídání dodá oživení."
Videoklip si už žije svým životem na internetu, na to, jak souzní s dokumentem O zaniklé Karvinné 2 si budou muset diváci počkat do ledna.
---
Krátké zprávy, 14. prosince, 17 h - 2
Pracovníci ostrahy v jednom hypermarketu v Ostravě zadrželi zloděje másel. Muž jim byl podezřelý hned při příchodu, a proto ho sledovali. Zloděj nejdříve karton másel schoval mezi toaletní papír. Potom lup naložil do tašky a vydal se k pokladnám, kde ho už čekala ostraha. Po krátkém přetahování o tašku se 32letý muž vzdal. Přivolaní strážníci ho zadrželi a následně předali policistům. Muž už byl za podobný přečin v minulosti odsouzen. Teď mu hrozí až tři roky za mřížemi.
---
Největší bruntálské varhany opět znějí
V Bruntále po dlouhé době opět zazněly největší bruntálské varhany. Jsou dvoumanuálové, mají 30 rejstříků a 1860 píšťal. Restaurovány byly všechny díly, pouze několik rozpadlých dřevěných píšťal bylo vyměněno.
V roce 2020 byly varhany rozebrány a odvezeny do hodonínské dílny varhanáře Petra Stehlíka. Jejich opětovná montáž byla opravdovým oříškem.
Karel Peschke, pastorační asistent: „Nejtěžší bylo umístit píšťaly zpět do prostoru, dost malého prostoru. Při usazování těch varhan musel varhanář začít odzadu, od těch největších píšťal a postupně jednu řadu za druhou ladit.“
Nové sestavení varhan trvalo celé tři měsíce.
Jiří Krátký, organolog: „Co je zajímavé, tahle varhany jsou umístěny ve varhanní skříni, která pochází z roku 1780, přičemž v tom roce 1780 tady do tohoto bruntálského farního kostela postavil obrovské dvoumanuálové varhany andělskohorský varhanář Josef Sebastian Staudinger.“
Právě nyní, na třetí adventní neděli, varhany poprvé doprovodily adventní mši.
Jiří Krátký, organolog: „Hrají proti tomu, jak hrály pře opravou před dvěma lety, skutečně lépe, hrají všechny tóny, hrají všechny rejstříky.“
František Kristýnek, houslista, Bruntál: „Skvělé. Skvělý zvuk, krásně naladěné.“
Lidé mohli nové varhany poprvé slyšet společně s opavským církevním žesťovým kvintetem. Varhany již nyní budou hrát při každé bohoslužbě. V příštím roce se lidé mohou těšit i na speciální varhanní koncerty.
---