Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lávka spojí Dolní Vítkovice a cyklostezku podél řeky
  • Sbírka Vánoční strom letos vybírá peníze pro Hospic
  • Nový Jičín dokončil dům se startovacími byty
  • Restaurátoři odkryli středověkou výmalbu
  • Na havířovském bazénu se poprvé představily akvabely

Lávka spojí Dolní Vítkovice a cyklostezku podél řeky

Jak už z našeho zpravodajství jistě víte renomovaný architekt Josef Pleskot nakreslil pro město lávku, která spojí Dolní Vítkovice a cyklostezku podél Ostravice. Lávka už je hotova a v těchto dnech probíhá její montáž přímo na místě.

Na jaře 2021 představil architekt Josef Pleskot lávku, kterou vytvořil pro Ostravu. Záměrem bylo spojit Dolní Vítkovice a centrum města pro chodce a cyklisty. Mosty a lávky jsou prý architektovým životním tématem, protože popojují často odlehlá místa a dávají jim nový život.

Josef Pleskot, architekt, autor lávky (natočeno 15.4. 2021): "Ta lávka je opravdu zážitková věc. Mění se v horizontě, ať už se po ní jde pěšky nebo jede na kole v každém místě se člověk tak trošku ocitá v jiné poloze vůči okolí."

Projekt prošel z počítačů, přes ocelárny a strojírenské dílny až do fáze montáže, která probíhá přímo na místě. Zapotřebí je mimořádně výkonný jeřáb, protože konstrukce měří po smontování 160 metrů. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Následuje montáž lan pro zavěšení lávky, spolu s pracemi, které jsou nutné pro dynamickou zátěžovou zkoušku. Ta je plánována na 20. prosince. Po jejím vyhodnocení dojde k dopnutí závěsných lan, nastavení tlumičů a osazení mostních závěr na krajních opěrách."

Po dokončení montáže je nutné aplikovat pochozí vrstvu a  osadit výplně zábradlí. K tomu je ale zapotřebí sucho a minimálně 10 stupňů Celsia. Propojení na cyklostezku vedoucí po pravém břehu Ostravice do Vítkovic přes Dolní oblast, nabídne rychlé a bezpečné spojení. Úsek je dlouhý 550 metrů a vyjde na asi sto milionů korun.

---

Sbírka Vánoční strom letos vybírá peníze pro Hospic

Frýdek-Místek letos opět pořádá tradiční sbírku Vánoční strom. U stromu na náměstí je kasička, kam mohou lidé přispět libovolný obnos. Vybrané peníze využije městský hospic pro pořízení speciálních kyslíkových koncentrátorů, které pomohou klientům s dýcháním a alespoň trochu uleví od potíží.

Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, dobré nálady a také obdarovávání. Na to myslí i ve Frýdku-Místku a tradičně připravují sbírku, do které zapojují veřejnost.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vánoční strom a adventní trhy nejsou jenom o koncertech, o předvánočním nakupování, ale jako vždy pod vánočním stromem je kasička. A v ní probíhá sbírka každý rok na jiný účel. Letos se vedení města rozhodlo, že tato sbírka přispěje na činnost Hospice, který je výjimkou i v rámci celé České republiky, protože jeho zřizovatelem je město."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme byli vybráni jako příjemci sbírky vánočního stromu. A výtěžek použijeme na koupi kyslíkového koncentrátoru, který se používá pro pacienty, kteří mají problém s onemocněním plic. Nejčastěji je to karcinom plic, chronická obstrukční plicní nemoc v terminálním stadiu. A každé další onemocnění, které nějakým dalším způsobem ovlivňuje funkci plic."

Jde o přístroj, který koncentruje vzdušný kyslík. Základní veze přístroje stojí kolem 30 tisíc korun. Podle výtěžku jich tak hospic může pořídit i několik.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem přesvědčen o tom, že letošní účel sbírky je vybrán velmi správně. A věřím, že každá koruna přispěje opravdu na dobrou věc."

Loni se ve sbírce vybralo přes 57 tisíc korun pro Český červený kříž, který pořídil automatický externí defibrilátor a sadu tréninkových figurín pro výuku první pomoci.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Automatický externí defibrilátor je užitečný pomocník při resuscitaci. Vzhledem k tomu, že je dostupný na čím dál tím více místech, jako v nákupních centrech, na úřadech nebo u Policie České republiky, je důležité při výuce první pomoci s nimi všechny seznámit."

O výuku první pomoci je velký zájem a zdravotníkům při ní pomáhají moderní technologie.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Perfektně vidíme, díky tomu, že ty figuríny jsou chytré a obsahují spoustu elektroniky, tak dokážeme najednou sledovat vícero lidí a kvalitu resuscitace, kterou zrovna provádějí. Se všemi aspekty, včetně umělého dýchání a hloubku stlačování, frekvence a podobně."

Letošní sbírka Vánoční strom potrvá do konce roku. Lidé mohou vhodit peníze přímo do pokladničky u vánočního stromu nebo poslat peníze přímo na účet. A to i přes QR kód.

---

Krátké zprávy, 15. prosince, 17 h - 1

Zaměstnancům Vítkovice Steel porostou příští rok mzdy až o 12 %. Na znění kolektivní smlouvy na dalších 5 let se dohodlo vedení a odbory. Průměrná mzda v podniku je bez managementu 43.347 Kč.

Pohonné hmoty v MS kraji zlevňují, a to už sedmý týden po sobě. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 36 korun 57 haléřů, před týdnem byl o 1,80 Kč dražší. A zlevnění se týká také nafty, a to o 1,76 Kč na litru k aktuální ceně v průměru 37,95 Kč. Ceny sleduje společnosti CCS.

---

Nový Jičín dokončil dům se startovacími byty

Nový Jičín po mnoha letech nabídl zájemcům nové byty. Skončila tu rekonstrukce domu K Archivu se startovacím bydlením pro mladé lidi. Nájemce už určilo nabídkové řízení, stěhovat se začnou v lednu.

Šestnáct měsíců trvající rekonstrukce domu K Archivu skončila. V Novém Jičíně tak z bývalé ubytovny pro zdravotnický personál vzniklo nových 39 startovacích malometrážních bytů. Město dům získalo bezúplatně od Moravskoslezského kraje v roce 2016.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Celkové náklady stavby činí ve výsledku 62,5 milionů korun bez daně. Náklady byly financovány z investičního účelového úvěru, který město přijalo v roce 2020.”

O bydlení v tomto domě se v nabídkovém řízení mohli ucházet lidé ve věku do 35 let, maximální doba nájmu je čtyři roky. Celkem se sešlo 66 obálek, obyvatele bytů pak určilo losování.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Strukturu lidí tvoří lidé většinou z Nového Jičína nebo lidé, kteří v Novém Jičíně trvale pracují. Tito nájemníci museli prokázat svůj příjem.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle podmínek, které byly schváleny Moravskoslezským krajem, jako dárcem tohoto objektu, je to startovací nájemné ve výši osmdesáti procent tržního nájemného, což činí 115 korun za metr čtvereční a měsíc. Takže u toho bytu 47 metrů čtverečních to nájemné činí zhruba pět a půl tisíce korun bez energií.”

Výhledově by město mohlo přestavět na byty i nevyužitý dům v centru, ve kterém kdysi sídlil bývalý bytový podnik, a od roku 2012 je prázdný.

---

Restaurátoři odkryli středověkou výmalbu

Opavská konkatedrála Nanebevzetí panny Marie prochází celkovou rekonstrukcí. Před dvěma lety byla opravena fasáda, nyní jsou na řadě vnitřní prostory. Restaurátoři tady odkryli původní barokní a středověkou výmalbu. Rekonstrukce chrámu je nejrozsáhlejší za poslední dvě století.

Konkatedrála Nanebevzetí panny Marie, současný druhý sídelní kostel biskupa Ostravsko-opavské diecéze, byla postavena ve 14. století. Gotický chrám dvakrát vyhořel, v 17. a 18. století. A tak výzdoba vnitřních prostor odpovídá baroknímu stylu.

Restaurátoři se na jaře pustili do obnovy šesti bočních oltářů z 18. století, které jsou dílem sochaře Jana Schuberta.

Kromě restaurovaných oltářů získala nový vzhled i kazatelna a mramorová křtitelnice s plastikou s názvem Křest Páně. Obnovený byl také epitaf knížete Karla z Lichtenštejna, který je umístěný na stěně v presbytáři. Restaurátoři jej vyčistili a opravili zničené části.

Na některých místech před bočními oltáři ještě chybí dlažba. Původně tady byly od poč. 20. stol položeny dřevěné stupínky. Ty teď byly odstraněny.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Pod lavicemi, které byly u zdiva, začala bujet dřevomorka. Proto abychom se dřevomorky zbavili, musel být vybrán část násypu, který pod nimi byl. A také se tam dá nová dlažba.“

Kompletní obnovou prochází kaple Panny Marie Lurdské u bočního vstupu. Pod současnou bílou výmalbou objevili restaurátoři tu původní.

Jakub Menzel, restaurátor: „ Při odkryvu jsme zjistili jsme, že pochází z roku 1888. Ukázalo se, že je provedena technikou olejomalby.“

Klenbu tohoto prostoru teď zdobí modrá obloha s hvězdami. Sondy ale odhalily, že se pod ní nachází ještě další, mnohem starší výmalba. Zřejmě z 15. století.

Jakub Menzel, restaurátor: „Ale k jejímu odkryvu nedojde, protože tím by nám současná výmalba zanikla.“

Restaurátorské práce v interiéru konkatedrály navazují na její rekonstrukci, která byla dokončena před dvěma lety. Po zimní přestávce budou pokračovat do jara.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Vždy se dělala jen rekonstrukce exteriéru nebo jen střecha nebo jiné úravy. Řekněme, že od barokní doby co probíhá je nejkomplexnější oprava za posledních 250 let.“

V budoucnu přijde na řadu ještě restaurování hlavního oltáře. Investorem všech oprav, jejichž výše se blíž 100 milionům korun, je ostravsko-opavské biskupství.


---

Na havířovském bazénu se poprvé představily akvabely

V České republice je 21 registrovaných klubů synchronizovaného plavání. Nově mezi ně patří i akvabely z Havířova, které se poprvé ukázaly veřejnosti. Akci podpořila exhibicí i olympionička Alžběta Dufková.

Havířovský klub synchronizovaného plavání ještě neoslavil ani rok od svého založení. Jelikož jsou ale děti velmi šikovné a už se toho hodně naučily, klub se rozhodl uspořádat na krytém bazénu velké vánoční vystoupení.

Renáta Kardohelyi, vedoucí Synchro clubu Havířov: "Naše děti nám předvedou takové pásmo, které jsem nazvala, Jak se rodí akvabela. Je to pro rodiče, aby viděli, jak ta akvabela pomaličku vzniká. Máme tady dokonce už první svoje duo a máme tady malou sestavičku čtyř děvčat. Završí naše vystoupení naše česká olympionička Alžběta Dufková."

Alžběta Dufková se nominovala hned na tři olympiády a je ráda, že mohla přijet mladé akvabely podpořit.

Alžběta Dufková, akvabela: “Mě určitě tady to přijde moc fajn, protože diváci se přijdou podívat a pro tu propagaci sportu je to určitě bezvadné a jsem ráda."

anketa: “Od malička mne baví plavání, voda, to je moje. Já jsem vždy chtěla dělat akvabely, koukala jsem se na to v televizi. No, tak se mi to splnilo.”

anketa: "Baví mne na tom ta akrobacie pod vodou a přihlásila jsem se, protože to bylo pro mne něco nového a já už jsem od mala měla ráda potápění a cvičení ve vodě.”

Synchro club Havířov bude nadále pilně trénovat a už se těší, až pro veřejnost připraví další přehlídku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. prosince 2022, 17:00

Lávka spojí Dolní Vítkovice a cyklostezku podél řeky

Jak už z našeho zpravodajství jistě víte renomovaný architekt Josef Pleskot nakreslil pro město lávku, která spojí Dolní Vítkovice a cyklostezku podél Ostravice. Lávka už je hotova a v těchto dnech probíhá její montáž přímo na místě.

Na jaře 2021 představil architekt Josef Pleskot lávku, kterou vytvořil pro Ostravu. Záměrem bylo spojit Dolní Vítkovice a centrum města pro chodce a cyklisty. Mosty a lávky jsou prý architektovým životním tématem, protože popojují často odlehlá místa a dávají jim nový život.

Josef Pleskot, architekt, autor lávky (natočeno 15.4. 2021): "Ta lávka je opravdu zážitková věc. Mění se v horizontě, ať už se po ní jde pěšky nebo jede na kole v každém místě se člověk tak trošku ocitá v jiné poloze vůči okolí."

Projekt prošel z počítačů, přes ocelárny a strojírenské dílny až do fáze montáže, která probíhá přímo na místě. Zapotřebí je mimořádně výkonný jeřáb, protože konstrukce měří po smontování 160 metrů. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Následuje montáž lan pro zavěšení lávky, spolu s pracemi, které jsou nutné pro dynamickou zátěžovou zkoušku. Ta je plánována na 20. prosince. Po jejím vyhodnocení dojde k dopnutí závěsných lan, nastavení tlumičů a osazení mostních závěr na krajních opěrách."

Po dokončení montáže je nutné aplikovat pochozí vrstvu a  osadit výplně zábradlí. K tomu je ale zapotřebí sucho a minimálně 10 stupňů Celsia. Propojení na cyklostezku vedoucí po pravém břehu Ostravice do Vítkovic přes Dolní oblast, nabídne rychlé a bezpečné spojení. Úsek je dlouhý 550 metrů a vyjde na asi sto milionů korun.

---

Sbírka Vánoční strom letos vybírá peníze pro Hospic

Frýdek-Místek letos opět pořádá tradiční sbírku Vánoční strom. U stromu na náměstí je kasička, kam mohou lidé přispět libovolný obnos. Vybrané peníze využije městský hospic pro pořízení speciálních kyslíkových koncentrátorů, které pomohou klientům s dýcháním a alespoň trochu uleví od potíží.

Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, dobré nálady a také obdarovávání. Na to myslí i ve Frýdku-Místku a tradičně připravují sbírku, do které zapojují veřejnost.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vánoční strom a adventní trhy nejsou jenom o koncertech, o předvánočním nakupování, ale jako vždy pod vánočním stromem je kasička. A v ní probíhá sbírka každý rok na jiný účel. Letos se vedení města rozhodlo, že tato sbírka přispěje na činnost Hospice, který je výjimkou i v rámci celé České republiky, protože jeho zřizovatelem je město."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme byli vybráni jako příjemci sbírky vánočního stromu. A výtěžek použijeme na koupi kyslíkového koncentrátoru, který se používá pro pacienty, kteří mají problém s onemocněním plic. Nejčastěji je to karcinom plic, chronická obstrukční plicní nemoc v terminálním stadiu. A každé další onemocnění, které nějakým dalším způsobem ovlivňuje funkci plic."

Jde o přístroj, který koncentruje vzdušný kyslík. Základní veze přístroje stojí kolem 30 tisíc korun. Podle výtěžku jich tak hospic může pořídit i několik.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem přesvědčen o tom, že letošní účel sbírky je vybrán velmi správně. A věřím, že každá koruna přispěje opravdu na dobrou věc."

Loni se ve sbírce vybralo přes 57 tisíc korun pro Český červený kříž, který pořídil automatický externí defibrilátor a sadu tréninkových figurín pro výuku první pomoci.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Automatický externí defibrilátor je užitečný pomocník při resuscitaci. Vzhledem k tomu, že je dostupný na čím dál tím více místech, jako v nákupních centrech, na úřadech nebo u Policie České republiky, je důležité při výuce první pomoci s nimi všechny seznámit."

O výuku první pomoci je velký zájem a zdravotníkům při ní pomáhají moderní technologie.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Perfektně vidíme, díky tomu, že ty figuríny jsou chytré a obsahují spoustu elektroniky, tak dokážeme najednou sledovat vícero lidí a kvalitu resuscitace, kterou zrovna provádějí. Se všemi aspekty, včetně umělého dýchání a hloubku stlačování, frekvence a podobně."

Letošní sbírka Vánoční strom potrvá do konce roku. Lidé mohou vhodit peníze přímo do pokladničky u vánočního stromu nebo poslat peníze přímo na účet. A to i přes QR kód.

---

Krátké zprávy, 15. prosince, 17 h - 1

Zaměstnancům Vítkovice Steel porostou příští rok mzdy až o 12 %. Na znění kolektivní smlouvy na dalších 5 let se dohodlo vedení a odbory. Průměrná mzda v podniku je bez managementu 43.347 Kč.

Pohonné hmoty v MS kraji zlevňují, a to už sedmý týden po sobě. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 36 korun 57 haléřů, před týdnem byl o 1,80 Kč dražší. A zlevnění se týká také nafty, a to o 1,76 Kč na litru k aktuální ceně v průměru 37,95 Kč. Ceny sleduje společnosti CCS.

---

Nový Jičín dokončil dům se startovacími byty

Nový Jičín po mnoha letech nabídl zájemcům nové byty. Skončila tu rekonstrukce domu K Archivu se startovacím bydlením pro mladé lidi. Nájemce už určilo nabídkové řízení, stěhovat se začnou v lednu.

Šestnáct měsíců trvající rekonstrukce domu K Archivu skončila. V Novém Jičíně tak z bývalé ubytovny pro zdravotnický personál vzniklo nových 39 startovacích malometrážních bytů. Město dům získalo bezúplatně od Moravskoslezského kraje v roce 2016.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Celkové náklady stavby činí ve výsledku 62,5 milionů korun bez daně. Náklady byly financovány z investičního účelového úvěru, který město přijalo v roce 2020.”

O bydlení v tomto domě se v nabídkovém řízení mohli ucházet lidé ve věku do 35 let, maximální doba nájmu je čtyři roky. Celkem se sešlo 66 obálek, obyvatele bytů pak určilo losování.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Strukturu lidí tvoří lidé většinou z Nového Jičína nebo lidé, kteří v Novém Jičíně trvale pracují. Tito nájemníci museli prokázat svůj příjem.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle podmínek, které byly schváleny Moravskoslezským krajem, jako dárcem tohoto objektu, je to startovací nájemné ve výši osmdesáti procent tržního nájemného, což činí 115 korun za metr čtvereční a měsíc. Takže u toho bytu 47 metrů čtverečních to nájemné činí zhruba pět a půl tisíce korun bez energií.”

Výhledově by město mohlo přestavět na byty i nevyužitý dům v centru, ve kterém kdysi sídlil bývalý bytový podnik, a od roku 2012 je prázdný.

---

Restaurátoři odkryli středověkou výmalbu

Opavská konkatedrála Nanebevzetí panny Marie prochází celkovou rekonstrukcí. Před dvěma lety byla opravena fasáda, nyní jsou na řadě vnitřní prostory. Restaurátoři tady odkryli původní barokní a středověkou výmalbu. Rekonstrukce chrámu je nejrozsáhlejší za poslední dvě století.

Konkatedrála Nanebevzetí panny Marie, současný druhý sídelní kostel biskupa Ostravsko-opavské diecéze, byla postavena ve 14. století. Gotický chrám dvakrát vyhořel, v 17. a 18. století. A tak výzdoba vnitřních prostor odpovídá baroknímu stylu.

Restaurátoři se na jaře pustili do obnovy šesti bočních oltářů z 18. století, které jsou dílem sochaře Jana Schuberta.

Kromě restaurovaných oltářů získala nový vzhled i kazatelna a mramorová křtitelnice s plastikou s názvem Křest Páně. Obnovený byl také epitaf knížete Karla z Lichtenštejna, který je umístěný na stěně v presbytáři. Restaurátoři jej vyčistili a opravili zničené části.

Na některých místech před bočními oltáři ještě chybí dlažba. Původně tady byly od poč. 20. stol položeny dřevěné stupínky. Ty teď byly odstraněny.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Pod lavicemi, které byly u zdiva, začala bujet dřevomorka. Proto abychom se dřevomorky zbavili, musel být vybrán část násypu, který pod nimi byl. A také se tam dá nová dlažba.“

Kompletní obnovou prochází kaple Panny Marie Lurdské u bočního vstupu. Pod současnou bílou výmalbou objevili restaurátoři tu původní.

Jakub Menzel, restaurátor: „ Při odkryvu jsme zjistili jsme, že pochází z roku 1888. Ukázalo se, že je provedena technikou olejomalby.“

Klenbu tohoto prostoru teď zdobí modrá obloha s hvězdami. Sondy ale odhalily, že se pod ní nachází ještě další, mnohem starší výmalba. Zřejmě z 15. století.

Jakub Menzel, restaurátor: „Ale k jejímu odkryvu nedojde, protože tím by nám současná výmalba zanikla.“

Restaurátorské práce v interiéru konkatedrály navazují na její rekonstrukci, která byla dokončena před dvěma lety. Po zimní přestávce budou pokračovat do jara.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Vždy se dělala jen rekonstrukce exteriéru nebo jen střecha nebo jiné úravy. Řekněme, že od barokní doby co probíhá je nejkomplexnější oprava za posledních 250 let.“

V budoucnu přijde na řadu ještě restaurování hlavního oltáře. Investorem všech oprav, jejichž výše se blíž 100 milionům korun, je ostravsko-opavské biskupství.


---

Na havířovském bazénu se poprvé představily akvabely

V České republice je 21 registrovaných klubů synchronizovaného plavání. Nově mezi ně patří i akvabely z Havířova, které se poprvé ukázaly veřejnosti. Akci podpořila exhibicí i olympionička Alžběta Dufková.

Havířovský klub synchronizovaného plavání ještě neoslavil ani rok od svého založení. Jelikož jsou ale děti velmi šikovné a už se toho hodně naučily, klub se rozhodl uspořádat na krytém bazénu velké vánoční vystoupení.

Renáta Kardohelyi, vedoucí Synchro clubu Havířov: "Naše děti nám předvedou takové pásmo, které jsem nazvala, Jak se rodí akvabela. Je to pro rodiče, aby viděli, jak ta akvabela pomaličku vzniká. Máme tady dokonce už první svoje duo a máme tady malou sestavičku čtyř děvčat. Završí naše vystoupení naše česká olympionička Alžběta Dufková."

Alžběta Dufková se nominovala hned na tři olympiády a je ráda, že mohla přijet mladé akvabely podpořit.

Alžběta Dufková, akvabela: “Mě určitě tady to přijde moc fajn, protože diváci se přijdou podívat a pro tu propagaci sportu je to určitě bezvadné a jsem ráda."

anketa: “Od malička mne baví plavání, voda, to je moje. Já jsem vždy chtěla dělat akvabely, koukala jsem se na to v televizi. No, tak se mi to splnilo.”

anketa: "Baví mne na tom ta akrobacie pod vodou a přihlásila jsem se, protože to bylo pro mne něco nového a já už jsem od mala měla ráda potápění a cvičení ve vodě.”

Synchro club Havířov bude nadále pilně trénovat a už se těší, až pro veřejnost připraví další přehlídku.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-12-2022-17-00