V Sudicích byly zahájeny oslavy 79. výročí osvobození
Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.
Je tomu 79 let, co byla zahájena třetí a finální fáze ostravsko-opavské operace. Psalo se 15. dubna, kdy u Sudic na Opavsku jednotky čtvrtého ukrajinského frontu pronikly na území českého Slezska.
Ondřej Kolář, historik, kurátor Památníku druhé světové války v Hrabyni: “Do bojů se zapojila i první československá samostatná tanková brigáda ze Sovětského svazu, která právě zde u Sudic poprvé překročila předválečnou hranici českých zemí."
Boje pak trvaly do posledního dubna, kdy se českoslovenští tankisté podíleli i na osvobození Ostravy a dále pak v květnu na postupu směrem na severní Moravu.
Josef Bělica, hejtman MS kraje: "Byla to jedna z největších operací, která probíhala na území bývalého Československa, padlo při ní 24 tisíc vojáků a 89 tisíc jich bylo zraněných."
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství, Armáda ČR: "Jsem moc rád, že tolik lidí přišlo a myslím si, že je důležité v této dnešní době, složité době, připomínat si právě tyto lidi, kteří za nás bojovali."
Památník osvobození patří všem hrdinům, kteří nasadili vlastní životy za svobodu v těžkém vojenském střetu, jakým Ostravsko-opavská operace bezesporu byla.
---
Nový stroj na Jihu pomáhá opravovat výtluky
I v Ostravě Jihu se opravují výtluky na cestách po zimě. Vedení obvodu letos koupilo pro technické služby i nový stroj, díky kterému jsou opravy mnohonásobně rychlejší.
Ulice Jana Maluchy a Jaromíra Matušky v Dubině a ulice Tylova v Zábřehu. To jsou prioritní naplánované akce oprav výtluků, které po zimě zůstaly na komunikacích v obvodu Ostrava-Jih.
Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb Ostrava -Jih: „Na tyto výtluky a takové plánované opravy máme vysoutěženou firmu. Začalo se až poměrně pozdě, protože si daly na čas i obalovny směsí, které je třeba na toto použít a poslední týden teda začínáme pořádně s těmito opravami.“
Vedení obvodu letos zakoupilo i nový stroj, který pracovníkům technických služeb s opravou pomáhá.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Výhoda je ta, že oprava těch výtluků je mnohonásobně rychlejší než klasická metoda. Je to metoda, kdy je kamenivo unášeno spolu s emulzí a dopadá do té díry. Díry se zacelí a je možné po té opravě hned jezdit.“
Samotná oprava jednotlivých děr zabere díky novému přístroji jen několik desítek sekund.
anketa, kolemjdoucí: „Nikdy jsem takový stroj neviděl, vypadá to, že to funguje rychle, jako určitě by bylo lepší udělat novou cestu, ale chápu, že na to vždycky nejsou finance.“
Samotná nadstavba bez multikáry stála obvod milión korun.
---
Zprávy krátké, 16. 4. 2024 17.00 - 1
VĚŘITELÉ LIBERTY SCHVÁLILI RESTRUKTURALIZACI
Věřitelé společnosti LIBERTY Ostrava schválili restrukturalizační plán s více než 90% podporou. V tiskové zprávě to oznámila sama společnost s tím, že tento krok je klíčový pro podnik i celý region. Mateřská společnost LIBERTY Steel, součást skupiny LIBERTY, údajně od prosince poskytla ostravským hutím finanční injekci přibližně 35 milionů eur a zavázala se k další podpoře během restrukturalizace.
POLICISTÉ ZABRÁNILI NEHODĚ
Policisté v obci Rybí zabránili možné dopravní nehodě. Mladá řidička tam zaparkovala na mírném kopci a nedostatečně zajistila vozidlo. Policisté ho zastavili vlastními silami. Následně pak s řidičkou, která si vozidlo opětovně správně zaparkovala, vyřešili domluvou na místě.
---
Provoz na D1 před Ostravou půl roku omezí oprava mostu
Nejbližších 5 měsíců budou muset řidiči strpět omezení na dálnici D1, kde na 340. kilometru ve směru na Ostravu probíhá celková rekonstrukce mostů.
Silničáři se pustili do opravy mostu, který má délku 650 metrů a větší opravy se dočkal po zhruba 16 letech. Na konstrukci mostu a jeho povrchu se podepsala především těžká nákladní doprava.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Budeme pracovat ve dvou etapách. Každá z těch etap, protože je nutné jít do hloubky, tak zabere 5 měsíců. To znamená, že v letošním roce provedeme tento pás ve směru na Ostravu. Potom přes zimu bude klid, abychom mohli zajistit zimní údržbu. A v jarních měsících příštího roku provedeme stejný cvik na druhé straně s tím, že přemístíme dopravu na tuto polovinu, která už bude opravená.”
Doprava v omezeném úseku je vedena pouze po jedné polovině dálnice. Od řidičů to vyžaduje snížení rychlosti a větší dávku opatrnosti především v levém jízdním pruhu.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Jezdí se dvěma pruhy v každém směru a sníženou rychlostí. Řidiči to respektují a zácpy se tady netvoří.”
Lukáš Zábranský, zástupce objednavatele: “Kolony, sami vidíte, že se netvoří. Každopádně začátek a konec úseku je monitorován kamerami, takže i kdyby tady nějaké kolony byly, tak budeme mít informace.”
Omezení ve směru na Ostravu však není na dálnici D1 jediné. V opačném směru na Olomouc začaly opravy dvou dalších mostů, a to mezi kilometry 300 a 340.
---
Nechtějí být jen seniorkami, založily aktivní spolek
Skupina novojičínských žen, které, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo.
To je ukázka z premiérového představení pohádky O Červené Karkulce, kterou dětem z mateřské školy Trojlístek zahrála skupina žen z nově vzniklého novojičínského spolku s názvem Být spolu aktivní. Inspirovaly se ve Frýdku-Místku, kde senioři hrají loutkové divadlo.
Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: ”Řekla jsem si, že my jsme přece ještě aktivní a schopní, takže nacvičíme pohádku pro děti my dospělé. Nám totiž to slovo senior moc nesedělo, naší skupině. Proto jsem založili ten spolek Být spolu aktivní, ale nepoužívat slovo senior. Prostě máme pocit, že je to pro nás ještě takové trošku hanlivé v našem věku.”
Hlavní role se ujala bývalá učitelka obchodní akademie v Šenově u Nového Jičína.
Jarmila Kudělková, spolek Být spolu aktivní: “Abych vám řekla pravdu, tak jsem si myslela, že je to nejprve taková myšlenka úplně střelená. A pak, když se to stalo skutečností, tak jsem se s tou myšlenkou úplně sžila.”
Pohádku O Červené Karkulce má toto divadélko v plánu odehrát v dubnu pro děti z mateřinek celkem osmkrát. Kromě toho spolek vyvíjí i další činnost, populární jsou hudební a taneční odpoledne v kavárně Praha.
---
Zprávy krátké, 16. 4. 2024 17.00 - 2
OPILÝ ŘIDIČ BOURAL V OSTRAVĚ-PORUBĚ
Policisté vyšetřují nehodu dvou aut na ulici Průběžné v Ostravě-Porubě. Opilý muž tam vjel do protisměru a čelně se střetl s projíždějícím automobilem. Nafoukal přes 2 promile alkoholu. Žena z protějšího auta se lehce zranila.
SN OPAVA MÁ NOVOU ENDOSKOPICKOU VĚŽ
Na urologickém operačním sále Slezské nemocnice v Opavě nyní operatéři využívají novou endoskopickou věž. Technologie zvyšuje efektivitu při zastavování krvácení během operací prostaty a močového měchýře, které se zde ročně provádějí ve stovkách případů. Nabízí také lepší kvalitu obrazu.
---
Zastupitelé schválili další peníze na veřejný prostor
V Ostravě už několik let funguje oblíbený dotační program, který umožňuje obyvatelům města zvelebit si okolí svého bydliště. Nese název Tvoříme prostor a v těchto dnech zastupitelé schválili dalších 5 zajímavých projektů.
Až půl milionu korun mohou v Ostravě získat občané, kterým není jedno, jak vypadá jejich okolí a vytvoří projekt na jeho zvelebení. Dotační titul Tvoříme prostor existuje už od roku 2017 a je o něj stále velký zájem. Tentokrát zastupitelé schválili peníze na 5 projektů.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Lidé se na tom projektu musí také i podílet, nestačí mít jen nápad. Potom se navíc musí snažit celý prostor udržet i do budoucna."
Schválené projekty jsou napříč městskými obvody. Ve Lhotce si chtějí rodiče vytvořit altán a hřiště pro děti u školy, Ve Vítkovicích vysadí zeleň, Na Černé louce v centru bude co-workingový prostor, na Jihu chtějí občané upravit okolí kontejnerů a v Plesné chtějí pokračovat v rozvoji parku.
Alice Zelníčková Brůnová, starostka Sokola Plesná: "Chtěli bychom vytvořit motýlí louku a další prvky spojené s přírodou, včetně nějakých infografik apod. Dále také něco, co zaujme místní. Měl by tak vzniknout takový vodní projekt - bahniště."
Celková výše dotací na 5 projektů je téměř milion 900 tisíc korun. Detailní podmínky naleznou zájemci na webu města . Ostrava už takto podpořila 55 projektů, celková částka se blíží 17 milionům korunám.
---