Dostavba Severního spoje by mohla začít v roce 2026
MS kraj navštívil ministr dopravy Martin Kupka. V Ostravě mu představitelé kraje a města představili tři nejdůležitější dopravní stavby, které je potřeba dodělat a v rozpočtech na ně nejsou peníze.
Místecká III. etapa, tedy dokončení průtahu města. Nový most přes řeku Odru kolem čističky v Přívozu a Severní spoj, o kterém se mluví roky. Tyto 3 nedokončené stavby trápí Ostravu nejvíce. Prioritou je právě Severní spoj.
Miroslav Svozil, (ODS) náměstek primátora Ostravy: “Dokončení Severního spoje. V podstatě je to věc, co nejvíce trápí občany, ty co stojí vždycky ty kolony na křižovatce v Nové Vsi. Je to místo, kde denně projíždí 40 tisíc aut.”
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “V tuto chvíli je to krajská cesta. Bude to přivaděč na dálnici, ale s významnou podporou státu. Měl by nějakých 80 % zaplatit stát. O zbytek se podělí kraj a město Ostrava.”
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: “Tohle je jeden z důležitých investičních záměrů i v rámci celé ČR. Je velmi dobře, že MS kraj i Ostrava se v tom shodují a že dávají dohromady dokumentaci. V případě MD teď proběhne posuzování z hlediska dopravní zátěže a důležitosti toho dopravního řešení.”
Dobrou zprávou je, že územní rozhodnutí pro tzv. Severní spoj, tedy dálniční přivaděč na Porubu a Martinov by měl být hotový ještě do konce letošního roku.
Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “O té stavbě se mluví dlouho, sliboval ji kdekdo, nicméně stále stojíme a díváme se do zarostlého břehu řeky Odry, takže jsem rád, že se věci začínají hýbat správným směrem.”
Dostavba Severního spoje by mohla začít už v roce 2026.
---
Projekt Pěšky do školy je v Ostravě velmi oblíbený
Možná jste si dnes ráno všimli, že do ostravských škol šly děti pohromadě ve skupinách a hlavně pěšky nebo na kolech či koloběžkách. Uskutečnil se totiž další ročník projektu Pěšky do školy.
Cesta do školy by měla být pro děti příležitostí pro setkání s kamarády, spolužáky, možností popovídat si, ale také udělat něco málo pro své zdraví. Chůze je totiž pro tělo velmi zdravý a přirozený pohyb. Základní škola Ivana Sekaniny je jednou ze škol, které se projektu Pěšky do školy účastní už mnoho let.
Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Ivana Sekaniny: "Tu akci děláme už šestým rokem. Většinou je to taková velká, jako dnes, ale některý rok děláme menší zaměřené na menší děti, jak se mají chovat u silnice."
anketa, žáci ZŠ Ivana Sekaniny: "Já chodím pěšky každý den a ráda."
"Taky chodím každý den."
Zapojit se mohou i rodiče. Čím méně aut přijede s dětmi před školu, tím tam pro školáku bude bezpečněji. Rodiče by hlavně s menšími dětmi měli trasu nejprve projít a upozornit je na úskalí a nebezpečí, například přechody přes silnici. Ostrava je v rámci celé Česské republiky rekordní.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Do projektu Pěšky do školy se letos zapojilo 21 škol, 195 tříd. Ostrava má opravdu největší zastoupení v celonárodním projektu."
Akce je součástí Evropského týdne mobility a vyvrcholí 22. září Mezinárodním dnem bez aut. Loni se do akce zapojilo téměř 100 škol z celé země.
---
Vitesco Technologies zdvojnásobila kapacity laboratoří výzkumného a vývojového centra
Společnost Vitesco Technologies zdvojnásobila kapacity výzkumného a vývojového centra v Ostravě. Mezi činnosti, kterými se společnost v současné době zabývá, patří kybernetická bezpečnost, vývoj technologií pro elektromobily, palivové články či testování 5G sítí.
Jiří Linhart, ředitel R&D: “V posledních letech jsme investovali více než ¼ miliardy korun do nových laboratoří, jsou to vývojové a validační laboratoře. My jsme zdvojnásobili plochu validačních laboratoří na 4.600m2 a vyvíjíme tady moderní inteligentní senzory. “
Alena Zahradníková, HR manažerka: “Naše spolupráce spočívá zejména s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou v Ostravě, se kterou máme nejužší spolupráci. Aktuálně zaměstnáváme zhruba 270 zaměstnanců, 80% z toho je vysokoškolsky vzdělaných: inženýři v disciplínách jako softwarové a hardwarové inženýrství.”
Senzory vyráběné a testované zde v Ostravě naleznete v dopravě od motorek až po těžké nákladní vozy.
Zdeněk Petzl, výkonný ředitel, Sdružení automobilového průmyslu: “V průběhu těch 30 let ty týmy zdejší a Vitesco je jedním z těch skvělých příkladů potvrdily tu sílu, která v České republice tradičně je a naopak tyto nové kompetence přitahují a rozvíjejí, což je přesně ta budoucnost, kterou potřebujeme, aby český autoprůmysl zůstal relevantní, silný i po těch dalších 30 let.”
Zdejším unikátem je například speciální vibrační zařízení, které dokáže vyvinout přetížení až 100G, což je hodnota odpovídající startům nejrychlejších raket.
---
Oblouk je opět chloubou Poruby
Bytový dům Oblouk je opět reprezentativní vstupní branou do Poruby. Za jeden a půl roku prošel kompletní rekonstrukcí, díky které získal svůj původní vzhled a lesk. Není nikdo, komu by se teď nelíbil.
Na konci roku 2019 porubská radnice odkoupila od společnosti Residomo dnes Heimstaden její podíl v Oblouku a okamžitě začala plánovat rekonstrukci poněkud zchátralého symbolu Poruby. Ta začala loni na jaře a dnes je opět chloubou obvodu.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Musím říct, že to rozhodnutí bylo v ideální době jediné správné, které jsme udělali. Protože dnes s úrokovou sazbou z ceny bytů a z ceny stavebních prací si troufám říct, že do něčeho takového bychom už nikdy nešli.”
Během rekonstrukce se měnily střechy i krovy, opravovaly se komíny, zateplovaly půdy, čistila fasáda a opravovaly sklepy. Původní lesk dostala i sgrafita a další výzdoba.
Markéta Müllerová, restaurátorka: “Těch sgrafit je tady přes 100 a my jsme si udělali systém, že jsme si je postupně očíslovali a každému tomu motivu jsme dali písmeno. Nakonec jsme se dostali k 26, je tady vlastně od A až do Z a střídají se tak prapodivně.”
obyvatelka Ostravy-Poruby: “Trošku jsme trpěli z kraválu, hluku z vrtání, ale teď už je to pořádku. Je to nádhera.”
Líbí se mi to, ta rekonstrukce Oblouku.
Součástí slavnostního otevření Oblouku byla také prohlídka sklepních prostor a krytu, který zůstal zachován. V budoucnu se počítá s tím, že z něj vznikne muzeum.
Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Zůstala tady původní vzduchotechnika, je tady i původní takový zajímavý průlez, kterým se dalo vylézt přímo před Oblouk i když samozřejmě už je nefunkční.”
Před Obloukem se ještě plánuje nová výsadba a příští rok bude oprava i cesta za ním.
---
Spoluhráč Ivana Lendla: Na ostatní sporty byl nešikovný
Nejslavnější český tenista a ostravský rodák Ivan Lendl má v Bachmačské ulici v centru Ostravy, kde vyrůstal, pamětní desku. O její odhalení se postaral tenista Jiří Novák. Lendl se aktu osobně nezúčastnil, ale slíbil, že příští rok do Ostravy přijede.
Kromě Wimbledonu vyhrál Ivan Lendl všechny světové turnaje včetně Davis Cupu a rekordních 270 týdnů byl světovou jedničkou. V jeho 62 letech ho ve Spojených státech zaměstnává práce v golfové a tenisové akademii a do Ostravy tak poslal aspoň zdravici.
Ivan Lendl, tenista: „Zdravím všechny v Ostravě, mít pamětní desku na rodném domě, je veliká čest, které si také velice vážím. Už se těším, až se v Ostravě opět setkáme.“
Odhalení pamětní desky se ujal Jiří Novák, někdejší 5. hráč světa.
Jiří Novák, tenista: „Byl určitě mým vzorem vždy jsem rodičům říkal, že chci být Ivanem Lendlem. Poté jsme se spolu seznámili a strávili spolu spoustu času, takže si ho velice vážím.“
Podle pamětníků byl mladý Lendl velmi slušný a poctivý kluk.
Pavel Otava, bývalý spoluhráč Ivana Lendla: „On byl velice nešikovný na ostatní sporty, fotbal moc neuměl, ale byl cílevědomý. Jeho táta byl výborný šachista, matka basketbalistka, takže ty geny v sobě měl. Jinak fakt hodný a dobrý kluk.“
Ivan Lendl se chystá do Ostravy na příští ročník atletického mítinku Zlatá tretra a do Bachmačské ulice se tak určitě přijde podívat.
---
Komedie Můj nejlepší kamarád ve Slezském divadle
Slezské divadlo přivítalo po dvouměsíční prázdninové pauze v hledišti diváky francouzskou konverzační komedií Můj nejlepší kamarád. V titulních rolích exceloval Daniel Volný a Jakub Stránský.
Situační komedii o nevinné přátelské pomoci napsal francouzský režisér a dramatik Eric Assouse před deseti lety. Od té doby byla uvedena v sedmi stovkách repríz.
Nečekané zápletky a peripetie se odehrávají během společné večeře dvou přátel Bernarda a Phillippa a jejich partnerek.
Michal Spišák, režisér: „V rámci jednoho interiéru se rozehrávají jednotlivé situace a zkouška zkouška přátelství těchto dvou kamarádů. Kdy se jeden dostane do prekérní situace a řeší to tím způsobem, že to hodí na toho druhého.“
Bernad je totiž pověstný sukničkář. Své manželce je nevěrný a dokonce přivede do jiného stavu mladou milenku. A má pocit, že právě přítel Phillippe je tady od toho, aby za něj problém vyřešil. Potřebuje totiž svůj poměr ututlat před manželkou, která by jej jinak připravila o všechno.
Daniel Volný, role Bernarda: „Je to takový nevěrník. To je asi důvod, proč se celá ta komedie rozjede. A také je trochu manipulátor.“
Najednou se stane, že se v sukničkáře promění nevinný Phillipe. A tak začíná kolotoč lží, který na svého přítele Bernard šikovně navléká, až sám neví, co je vlastně pravda a co fabulace. Zatímco jemu to situaci ulehčí, Philippa to stojí velké nedorozumění se svou partnerkou.
Jakub Stránský, role Phillippe: „Moje postava je víceméně neprůbojná. Spíš je vlečená událostmi v komedii.“
Komedie hýří vtipem, humorem i kontrastem povah obou hlavních aktérů, které skvěle ztvárnili Daniel Volný a Jakub Stránský.
Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo, Opava: „Obsazení bylo poměrně jasné. Už s představou konkrétních postav jsem text vybírala. Bernard i Phillippe jsou opravdu přesné typy, pro které máme ideální představitele v souboru.“
Do poslední chvíle není jasné, zda Phillipe nepřijde o svou partnerku a zda Bernardovi všechny lži projdou. Každopádně diváci v sále si mohou oddychnout, že se tento potrhlý příběh nestal právě jim.
---