Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava si připomněla Den boje za svobodu a demokracii
  • Strážníci upozorňují chodce na bezpečné chování
  • Nemocnice Karviná-Ráj otevřela kataraktovou školu
  • Prioritou v zimě jsou silnice pro autobusy a sanitky
  • Život B. Němcové v divadelní hře Jako břitva

Ostrava si připomněla Den boje za svobodu a demokracii

Ve foyeru ostravského magistrátu se uskutečnilo tradiční setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, které pořádá konfederace politických vězňů. V dnešních dnech je obzvlášť důležité si znovu připomínat, že demokracie rozhodně není samozřejmostí.

Pamětní deska obětem zla v budově ostravského magistrátu je opět ozdobena věnci a květinami. Přinesli je účastníci setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, který každoročně slavíme 17. listopadu. Tradičním pořadatelem této akce je Konfederace politických vězňů a hlavně její předseda 92letý Leo Žídek. 

Leo Žídek, předseda Konfederace politických vězňů Ostrava: "Připomínáme si zápas studentů i vlasteneckých občanů, kteří už v roce 39 a pak v roce 89 nám vrátili svobodu a demokracii." 

Primátor Tomáš Macura připomněl důležité události dějin a zdůraznil také význam tohoto svátku pro demokracii.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chtěl by poděkovat vám všem, kteří jste přišli, organizátorům a hlavně také poděkovat všem těm jejichž zásluhou dnes žijeme ve svobodné a demokratické zemi."  

Jedním z důležitých milníků našich dějin je listopad 89, který má v paměti ještě mnoho z nás. Ostrava ho prožívala po svém. 

Petr Šimíček, historik, učitel Gymnázia Olgy Havlové: "Náš kraj, přece jen rudá Ostrava, byl znám jako průmyslový, všechny rekordy pětiletek byly tady a komunisté to brali, že zde mají pevnou základnu." 

Pamětníků zásadních událostí našich dějin v cestě za svobodou a demokracií ubývá a proto je nutné si neustále připomínat historii a také, že nic není samozřejmé a definitivní. 

---

Strážníci upozorňují chodce na bezpečné chování

Ostravští strážníci se v těchto dnech zaměřují na chodce. Upozorňují je na to, jak se chovat v silničním provozu a také na zásadu vidět a být viděn. Podzim a zima jsou pro ně nejnebezpečnějším obdobím.

V Ostravě-Porubě proběhly hned dvě preventivní akce zaměřené na chodce, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Se svými životy hazardují zejména tím, že se pletou do cesty cyklistům a přecházejí silnici mimo přechody pro chodce.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Děláme ji právě v listopadu, protože v listopadu se jednak brzy stmívá a jsou i špatné povětrnostní podmínky. To znamená, je brzy tma, prší nám, eventuelně jsou mlhy.”

Romana Macková,preventistka, MP Ostrava: “Místo máme vytipováno z toho důvodu, že je dost frekventované jak chodci, tak cyklisty, to není vůbec dobrý nápad využívat místo, kde stále ještě jezdí cyklisté”.

Pavel Blahut, koordinátor BESIPu: “Snažíme se těm lidem opravdu připomenout ať dbají na své bezpečí. Máme pro ně reflexní pásky, pro děti máme nějaké nálepky, aby jsme je motivovali.”

Reflexní pásky jsou nejlépe vidět na pohyblivých částech těla. Nosit byste je proto měli na nohou nebo na rukou.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mám ji, protože chodím i večer někdy, tak ať je mě vidět.”

“Určitě dbáme na bezpečnost, i dcera, aby přecházela tak jak má.”

“Jsem ráda za tu pásku a určitě si ji dám na ruku a budu ji nosit.”

Preventivně bezpečnostní akce Chodec bude na různých místech Ostravy probíhat až do 8. prosince.

---

Zprávy krátké 16. 11. 2022 16.00 - 1
Správa silnic Moravskoslezského kraje po skoro čtyřech měsících dokončila rekonstrukci Ostravské ulice v Českém Těšíně. Šlo o souvislou opravu povrchu silnice za víc než 23 milionů korun, kterou zaplatil Státní fond dopravní infrastruktury. Opravou prošla i tamní ulice Viaduktová, tu financoval kraj.

Docela nezvyklý důvod uvedli muži, kteří se v Třinci rozhodli navrtat nádrže dvou vozidel. Poté, co je velmi rychle zadržela policie, vypověděli, že si chtěli zatopit, ale chyběl jim benzín do motorové pily, kterou by si údajně nařezali dřevo. Teď jim opět hrozí až dvouleté vězení.

---

Nemocnice Karviná-Ráj otevřela kataraktovou školu

Moravskoslezské oční centrum, jako jediné na Moravě, začalo vzdělávat lékaře v oblasti nácviku operací šedého zákalu. Prakticky si mladí lékaři zkoušeli operovat tuto oční vadu na prasečích očích.

V karvinské rájecké nemocnici se rozběhl unikátní vzdělávací program, který dosud na Moravě nebyl k dispozici.

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: “Probíhá tady workshop, kurz operace katarakty, protože šedý zákal je nejčastější diagnóza, kterou potkává oční lékař a ti mladí, kteří se připravují na atestaci vlastně kromě toho, že se podívají jak se operuje do mikroskopu, nemají představu, co to je, jaké to jsou nástroje, jak se to drží, tak jsme se rozhodli, že ve spolupráci s MSK zorganizujeme Kataraktovou školu přímo na pracovišti."

Kataraktová škola byla určena mladým lékařům z regionu, medikům z ostravské lékařské fakulty i místním lékařům z rájecké nemocnice.

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: “.Aby věděli - hodím se na operaci? Nehodím? Něco jiného je se dívat a něco jiného je strčit ty nástroje do ruky a na prasečím oku si to vyzkoušet."

Vyzkoušet si operaci šedého zákalu přišla i Urszula Kolínková.

Urszula Kolínková, účastnice Kataraktové školy, lékařka očního odd. Nemocnice Karviná-Ráj: "Na něčem to člověk trénovat musí a při běžné praxi není možné jít na sál tak často, není na to čas, ta jsme rádi, že jsme si na to vyhradili ty dva dny."

Primář Moravskoslezského očního centra by rád v praktické výuce operativy pokračoval, záleží, zda a o co bude v budoucnu zájem.

---

Prioritou v zimě jsou silnice pro autobusy a sanitky

Technické služby jsou na zimu připraveny. Nachystán je dostatek posypového materiálu i technika. Rychlost při odklízení sněhu nebo posypu náledí se bude řídit stanoveným plánem údržby. Prioritou je zajištění silnic pro trasy autobusů a příjezd k nemocnici.

Předpověď počasí slibuje první sníh i v oblasti Nového Jičína na tento pátek. Pracovníci technických služeb jsou na příchod zimy připraveni.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby mají ve správě 120 kilometrů místních komunikací a udržují 7 200 metrů čtverečních chodníků a veřejného prostranství.”

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Máme uskladněno ve skladu soli přibližně 150 tun posypové soli a také máme ještě připraven inertní materiál, kamennou drť, k posypu chodníků.”

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “V technických službách se zimní údržby budou účastnit pracovníci místních komunikací v počtu 19 zaměstnanců, taktéž pracovníci úseku veřejné zeleně v počtu 18 zaměstnanců a jako každý rok počítáme s výpomocí pracovníků veřejně prospěšných prací.”

Jakmile nasněží nebo je náledí, je pro pracovníky technických služeb směrodatný plán provádění zimní údržby schválený radou města. Je stanoven i systém pohotovostí.

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “V případě priorit řešíme trasy MHD, zajištění přístupu komunikace na strategická místa, jako jsou nemocnice a tak dále, čištění zastávek.”

Přednostním úkolem jsou také trasy autobusů do místních části, nejsložitější je zprůjezdnit silnice v kopcovitém Kojetíně a Straníku, kde jsou sněhové podmínky jiné než přímo ve městě. 

---

Zprávy krátké 16. 11. 2022 16.00 - 2

Obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku a záchrana vlaku Slovenská strela. Tyto dva zvláštní počiny z Moravskoslezského kraje obdržely významné ocenění. V Praze získaly cenu generální ředitelky Národního památkového ústavu při udílení cen Patrimonium pro futuro.

Nemocnice Třinec a její dětská jednotka intenzivní péče získala nové pulsní oxymetry. Darem je dostala od Nadačního fondu Kapka naděje, který nasbíral na jejich pořízení 18 tisíc korun. Lidé mohou dál přispívat v lékárně Nemocnice Třinec.

---

Život B. Němcové v divadelní hře Jako břitva

Slezské divadlo uvedlo premiéru hry Jako břitva. Současná autorka Lenka Lagronová v ní nahlíží na spisovatelku Boženu Němcovou optikou dneška. Popisuje ji jako výjimečně silnou, emancipovanou ženu, která se v 19. století absolutně vymykala společnosti.

Příběh Boženy Němcové začíná na forbíně. Obrozenci v čele s učitelem Petrem Mužákem, nahlas přemýšlejí, jak podpořit boj za český jazyk. Tady se zrodila myšlenka první české spisovatelky.

Lenka Lagronová ve své hře Jako břitva popisuje, jak se tento prvotní záměr vymyká kontrole jeho autorů. A Božena Němcová, namísto aby se pustila do obrozeneckých textů, píše své vlastní příběhy, které přetrvaly dodnes ve školních čítankách.

Peter Gábor, režisér: „Text Lagronové je velmi poetický. Pracuje s různými symboly, které kopírují duševní rozměr B. Němcové.“

Jednoduchá scéna podporuje divákovu fantazii. Modré šaty spisovatelky naznačují touhu po nekonečném moři. To je pro Němcovou symbolem svobody, které se jí v konvencemi sešněrované společnosti 19. století nedostává. Krkavec zase věští konec nadějí a plánů.

V hlavní roli se vrací po rodičovské pauze na scénu Slezského divadla Tereza Bartošová.

Tereza Bartošová, herečka, Slezské divadlo Opava: „Když jsem dostala nabídku, jestli bych přijala roli Boženy, tak jsem jednoznačně řekla ano. A začala jsem studovat další materiály k této postavě.“

Jakési alter ego, vnitřní hlas spisovatelky, představuje postava Báry. Původní křestní jméno Němcové totiž bylo Barbora.

Ivana Lebedová, herečka, Slezské divadlo Opava: „Já jsem takový vnitřní hlas. Já ji vždycky upozorním na to, co se může stát. Ať už je to s nepravou lásko mužů, nebo se zdravím.“

Kromě této činohry připravilo Slezské divadlo také ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací komponovaný edukativně zábavný pořad určený školám. Přiblížit by měl význam této emancipované ženy z obrozenecké společnosti, která ovšem v mnohém předběhla dobu. A tak zůstala nepochopená.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava: „Ať se na ni zkusí podívat jako na svou současnici. Ne jako na zaprášené jméno z učebnice. Ať si umí představit, co prožívala ve své době, za co bojovala.“

Hru Jako břitva mělo Slezské divadlo původně připravené na rok 2020, kdy uplynulo 200 let od narození Boženy Němcové. Pandemie koronaviru ale realizaci o dva roky posunula.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. listopadu 2022, 16:00

Ostrava si připomněla Den boje za svobodu a demokracii

Ve foyeru ostravského magistrátu se uskutečnilo tradiční setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, které pořádá konfederace politických vězňů. V dnešních dnech je obzvlášť důležité si znovu připomínat, že demokracie rozhodně není samozřejmostí.

Pamětní deska obětem zla v budově ostravského magistrátu je opět ozdobena věnci a květinami. Přinesli je účastníci setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, který každoročně slavíme 17. listopadu. Tradičním pořadatelem této akce je Konfederace politických vězňů a hlavně její předseda 92letý Leo Žídek. 

Leo Žídek, předseda Konfederace politických vězňů Ostrava: "Připomínáme si zápas studentů i vlasteneckých občanů, kteří už v roce 39 a pak v roce 89 nám vrátili svobodu a demokracii." 

Primátor Tomáš Macura připomněl důležité události dějin a zdůraznil také význam tohoto svátku pro demokracii.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chtěl by poděkovat vám všem, kteří jste přišli, organizátorům a hlavně také poděkovat všem těm jejichž zásluhou dnes žijeme ve svobodné a demokratické zemi."  

Jedním z důležitých milníků našich dějin je listopad 89, který má v paměti ještě mnoho z nás. Ostrava ho prožívala po svém. 

Petr Šimíček, historik, učitel Gymnázia Olgy Havlové: "Náš kraj, přece jen rudá Ostrava, byl znám jako průmyslový, všechny rekordy pětiletek byly tady a komunisté to brali, že zde mají pevnou základnu." 

Pamětníků zásadních událostí našich dějin v cestě za svobodou a demokracií ubývá a proto je nutné si neustále připomínat historii a také, že nic není samozřejmé a definitivní. 

---

Strážníci upozorňují chodce na bezpečné chování

Ostravští strážníci se v těchto dnech zaměřují na chodce. Upozorňují je na to, jak se chovat v silničním provozu a také na zásadu vidět a být viděn. Podzim a zima jsou pro ně nejnebezpečnějším obdobím.

V Ostravě-Porubě proběhly hned dvě preventivní akce zaměřené na chodce, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Se svými životy hazardují zejména tím, že se pletou do cesty cyklistům a přecházejí silnici mimo přechody pro chodce.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Děláme ji právě v listopadu, protože v listopadu se jednak brzy stmívá a jsou i špatné povětrnostní podmínky. To znamená, je brzy tma, prší nám, eventuelně jsou mlhy.”

Romana Macková,preventistka, MP Ostrava: “Místo máme vytipováno z toho důvodu, že je dost frekventované jak chodci, tak cyklisty, to není vůbec dobrý nápad využívat místo, kde stále ještě jezdí cyklisté”.

Pavel Blahut, koordinátor BESIPu: “Snažíme se těm lidem opravdu připomenout ať dbají na své bezpečí. Máme pro ně reflexní pásky, pro děti máme nějaké nálepky, aby jsme je motivovali.”

Reflexní pásky jsou nejlépe vidět na pohyblivých částech těla. Nosit byste je proto měli na nohou nebo na rukou.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mám ji, protože chodím i večer někdy, tak ať je mě vidět.”

“Určitě dbáme na bezpečnost, i dcera, aby přecházela tak jak má.”

“Jsem ráda za tu pásku a určitě si ji dám na ruku a budu ji nosit.”

Preventivně bezpečnostní akce Chodec bude na různých místech Ostravy probíhat až do 8. prosince.

---

Zprávy krátké 16. 11. 2022 16.00 - 1
Správa silnic Moravskoslezského kraje po skoro čtyřech měsících dokončila rekonstrukci Ostravské ulice v Českém Těšíně. Šlo o souvislou opravu povrchu silnice za víc než 23 milionů korun, kterou zaplatil Státní fond dopravní infrastruktury. Opravou prošla i tamní ulice Viaduktová, tu financoval kraj.

Docela nezvyklý důvod uvedli muži, kteří se v Třinci rozhodli navrtat nádrže dvou vozidel. Poté, co je velmi rychle zadržela policie, vypověděli, že si chtěli zatopit, ale chyběl jim benzín do motorové pily, kterou by si údajně nařezali dřevo. Teď jim opět hrozí až dvouleté vězení.

---

Nemocnice Karviná-Ráj otevřela kataraktovou školu

Moravskoslezské oční centrum, jako jediné na Moravě, začalo vzdělávat lékaře v oblasti nácviku operací šedého zákalu. Prakticky si mladí lékaři zkoušeli operovat tuto oční vadu na prasečích očích.

V karvinské rájecké nemocnici se rozběhl unikátní vzdělávací program, který dosud na Moravě nebyl k dispozici.

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: “Probíhá tady workshop, kurz operace katarakty, protože šedý zákal je nejčastější diagnóza, kterou potkává oční lékař a ti mladí, kteří se připravují na atestaci vlastně kromě toho, že se podívají jak se operuje do mikroskopu, nemají představu, co to je, jaké to jsou nástroje, jak se to drží, tak jsme se rozhodli, že ve spolupráci s MSK zorganizujeme Kataraktovou školu přímo na pracovišti."

Kataraktová škola byla určena mladým lékařům z regionu, medikům z ostravské lékařské fakulty i místním lékařům z rájecké nemocnice.

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: “.Aby věděli - hodím se na operaci? Nehodím? Něco jiného je se dívat a něco jiného je strčit ty nástroje do ruky a na prasečím oku si to vyzkoušet."

Vyzkoušet si operaci šedého zákalu přišla i Urszula Kolínková.

Urszula Kolínková, účastnice Kataraktové školy, lékařka očního odd. Nemocnice Karviná-Ráj: "Na něčem to člověk trénovat musí a při běžné praxi není možné jít na sál tak často, není na to čas, ta jsme rádi, že jsme si na to vyhradili ty dva dny."

Primář Moravskoslezského očního centra by rád v praktické výuce operativy pokračoval, záleží, zda a o co bude v budoucnu zájem.

---

Prioritou v zimě jsou silnice pro autobusy a sanitky

Technické služby jsou na zimu připraveny. Nachystán je dostatek posypového materiálu i technika. Rychlost při odklízení sněhu nebo posypu náledí se bude řídit stanoveným plánem údržby. Prioritou je zajištění silnic pro trasy autobusů a příjezd k nemocnici.

Předpověď počasí slibuje první sníh i v oblasti Nového Jičína na tento pátek. Pracovníci technických služeb jsou na příchod zimy připraveni.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby mají ve správě 120 kilometrů místních komunikací a udržují 7 200 metrů čtverečních chodníků a veřejného prostranství.”

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Máme uskladněno ve skladu soli přibližně 150 tun posypové soli a také máme ještě připraven inertní materiál, kamennou drť, k posypu chodníků.”

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “V technických službách se zimní údržby budou účastnit pracovníci místních komunikací v počtu 19 zaměstnanců, taktéž pracovníci úseku veřejné zeleně v počtu 18 zaměstnanců a jako každý rok počítáme s výpomocí pracovníků veřejně prospěšných prací.”

Jakmile nasněží nebo je náledí, je pro pracovníky technických služeb směrodatný plán provádění zimní údržby schválený radou města. Je stanoven i systém pohotovostí.

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “V případě priorit řešíme trasy MHD, zajištění přístupu komunikace na strategická místa, jako jsou nemocnice a tak dále, čištění zastávek.”

Přednostním úkolem jsou také trasy autobusů do místních části, nejsložitější je zprůjezdnit silnice v kopcovitém Kojetíně a Straníku, kde jsou sněhové podmínky jiné než přímo ve městě. 

---

Zprávy krátké 16. 11. 2022 16.00 - 2

Obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku a záchrana vlaku Slovenská strela. Tyto dva zvláštní počiny z Moravskoslezského kraje obdržely významné ocenění. V Praze získaly cenu generální ředitelky Národního památkového ústavu při udílení cen Patrimonium pro futuro.

Nemocnice Třinec a její dětská jednotka intenzivní péče získala nové pulsní oxymetry. Darem je dostala od Nadačního fondu Kapka naděje, který nasbíral na jejich pořízení 18 tisíc korun. Lidé mohou dál přispívat v lékárně Nemocnice Třinec.

---

Život B. Němcové v divadelní hře Jako břitva

Slezské divadlo uvedlo premiéru hry Jako břitva. Současná autorka Lenka Lagronová v ní nahlíží na spisovatelku Boženu Němcovou optikou dneška. Popisuje ji jako výjimečně silnou, emancipovanou ženu, která se v 19. století absolutně vymykala společnosti.

Příběh Boženy Němcové začíná na forbíně. Obrozenci v čele s učitelem Petrem Mužákem, nahlas přemýšlejí, jak podpořit boj za český jazyk. Tady se zrodila myšlenka první české spisovatelky.

Lenka Lagronová ve své hře Jako břitva popisuje, jak se tento prvotní záměr vymyká kontrole jeho autorů. A Božena Němcová, namísto aby se pustila do obrozeneckých textů, píše své vlastní příběhy, které přetrvaly dodnes ve školních čítankách.

Peter Gábor, režisér: „Text Lagronové je velmi poetický. Pracuje s různými symboly, které kopírují duševní rozměr B. Němcové.“

Jednoduchá scéna podporuje divákovu fantazii. Modré šaty spisovatelky naznačují touhu po nekonečném moři. To je pro Němcovou symbolem svobody, které se jí v konvencemi sešněrované společnosti 19. století nedostává. Krkavec zase věští konec nadějí a plánů.

V hlavní roli se vrací po rodičovské pauze na scénu Slezského divadla Tereza Bartošová.

Tereza Bartošová, herečka, Slezské divadlo Opava: „Když jsem dostala nabídku, jestli bych přijala roli Boženy, tak jsem jednoznačně řekla ano. A začala jsem studovat další materiály k této postavě.“

Jakési alter ego, vnitřní hlas spisovatelky, představuje postava Báry. Původní křestní jméno Němcové totiž bylo Barbora.

Ivana Lebedová, herečka, Slezské divadlo Opava: „Já jsem takový vnitřní hlas. Já ji vždycky upozorním na to, co se může stát. Ať už je to s nepravou lásko mužů, nebo se zdravím.“

Kromě této činohry připravilo Slezské divadlo také ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací komponovaný edukativně zábavný pořad určený školám. Přiblížit by měl význam této emancipované ženy z obrozenecké společnosti, která ovšem v mnohém předběhla dobu. A tak zůstala nepochopená.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava: „Ať se na ni zkusí podívat jako na svou současnici. Ne jako na zaprášené jméno z učebnice. Ať si umí představit, co prožívala ve své době, za co bojovala.“

Hru Jako břitva mělo Slezské divadlo původně připravené na rok 2020, kdy uplynulo 200 let od narození Boženy Němcové. Pandemie koronaviru ale realizaci o dva roky posunula.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-11-2022-16-00