Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Infekční odd. Slezské nemocnice funguje i během rekonstrukce
  • OZO rozdělí milion mezi zelené projekty
  • V Havířově-Dolních Datyních mohou děti chodit do lesní školky
  • Poliklinika v Karviné bude mít fotovoltaické panely
  • Bronz z Poháru mistryň

Infekční odd. Slezské nemocnice funguje i během rekonstrukce

Infekční oddělení Slezské nemocnice se začíná vracet do opravených prostor. Rekonstrukce tady začala v létě a lůžkové oddělení muselo být přestěhováno. Ačkoliv stavební práce v části budovy ještě pokračují, lůžkové oddělení už tady funguje. Nyní je obsazeno především pacienty s chřipkou a koronavirem.

Rekonstrukce zastaralých rozvodů vody, elektroinstalace, tepla i odpadů pavilonu infekčního oddělení Slezské nemocnice zde od léta omezila provoz. Kvůli stavebním pracím lůžková část ještě nedávno sídlila v pavilonu interny. K dispozici tady bylo pouze 12 postelí. A tak náhlý nástup epidemie chřipky urychlil stěhování oddělení zpět.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My jsme byli zvyklí, že v lednu a únoru byla chřipková epidemie nejvýraznější. Letos začala o dva měsíce dřív."

Přestože stavební práce tady ještě probíhají, oddělení už funguje. K dispozici je prozatím 40 lůžek, což jsou 4/5 původní kapacity.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Kdyby nebyla chřipka a covid-19, tak kapacita bohatě stačí. Nicméně v současné době tady máme dvě epidemie, které běží a které nás zásobují, tak ta kapacita nestačí. Musíme používat jiná oddělení k výpomoci.“

Mezi hospitalizovanými převládají pacienti s těžkým průběhem chřipky. Nemocných koronavirem je ve srovnání s loňskem výrazně méně. Převládající varianta omikron má totiž mírnější průběh. Do nemocnice se dostanou většinou jen pacienti, kteří mají jiná chronická onemocnění, jako je astma, plicní fibróza nebo srdeční poruchy.

Zvýšený nárůst respiračních onemocnění se netýká personálu. A to přesto, že na tom je Opavsko spolu s Ostravskem nejhůře v kraji.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice v Opavě: „Už od doby covidu se snažíme v maximální míře dodržovat ochranu úst a nosu. To platí také pro toto období respiračních nemocí.“

Aktuálně je na Opavsku hlášeno víc jak 2 600 případů akutních respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel. Nemocnost tady během týdne poklesla o téměř 30%. Podle epidemiologů by se mohla začít situace v celém kraji pomalu zlepšovat.

---

OZO rozdělí milion mezi zelené projekty

Odpadová společnost OZO Ostrava vyhlásila další kolo výzvy na financování zelených projektů. Vybraným zájemcům rozdělí výtěžek z činnosti Reuse centra, kde se lidé zbavují nepotřebných, ale stále funkčních věcí a ty jsou pak nabízeny k dalšímu užívání.

Reuse centrum Ostrava si i za krátkou dobu svého fungování získalo velkou oblibu. Lidé jsou rádi, že své stále funkční věci nemusejí vyhazovat na skládku a navíc udělají radost jiným lidem, kteří si mohou levně nakoupit. Plní se tak konto veřejné sbírky. Za loňský rok se vybralo přes milion korun. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celý ten výtěžek jde do veřejné sbírky a veřejná sbírka je využita na nějakou smysluplnou věc. V tomto případě na zelené projekty." 

Peníze z výtěžku Reuse centra budou tedy stejně jako loni využity na zelené projekty. Tedy především na výsadbu a údržbu zeleně v Ostravě. 

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadatelem může být pouze organizace působící ve svozové oblasti OZO Ostrava, čili tam kde svážíme komunální odpady. Projekty se musí realizovat na území statutárního města Ostrava." 

V loňském roce OZO podpořilo 10 projektů částkou přesahující rovněž 1 milion korun. Jednalo se třeba o výsadbu květinových záhonů v Mariánských Horách a Zábřehu nebo parkovou úpravu prostoru před Vítkovickou radnicí.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadateli mohou být městské obvody, ale i neziskové organizace, nějaké spolky, školská zařízení apod." 

„Žádosti mohou uchazeči podávat do konce února prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webu ozo ostrava.

---

Policisté loni v listopadu obvinili šest osob ve věku od 34 do 50 let, kteří pořídili zřejmě až 3 miliony kusů padělků cigaret zahraničních značek a 180 kg řezaného tabáku. Zboží následně distribuovali odběratelům. Způsobili škodu na spotřební dani okolo 11 milionů korun. Hrozí jim osm let za mřížemi.

Studenti Mendelova gymnázia v Opavě ve spolupráci s organizací Koridor EU pořádají 18. - 19. ledna sbírku humanitární pomoci. Vždy od 14,00 do 18,00 hodin budou dobrovolníci v malé tělocvičně Mendelova gymnázia v Opavě přebírat trvanlivé potraviny, teplé oblečení, přikrývky nebo zdravotnický materiál, který poputuje k lidem na Ukrajinu.

---

V Havířově-Dolních Datyních mohou děti chodit do lesní školky

Skřítkozem, to je název nové lesní školky v Havířově-Dolních Datyních, která se řídí heslem být s dětmi venku za každého počasí. Alternativní vzdělávání podporuje i radnice.

Tyto děti tráví celé dopoledne za každého počasí v přírodě tak, aby se o ní dozvěděly co nejvíce. Odpoledne se pak vzdělávají a odpočívají v dřevěném domečku na zahradě. Lesní školku se rozhodli založit rodiče a pedagogové v Havířově-Dolních Datyních.

Kateřina Závodná, koordinátorka Lesního klubu Skřítkozem: "Vycházíme z rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, máme své měsíční tematické plány. Ta výuka vypadá zcela běžně, akorát máme učebnu, les a louku na místo klasické učebny.”

Klasické mateřské školky musí splňovat normy co se týče hygieny, co se týče sociálního zázemí. Jak to máte ošetřeno tady?

Kateřina Závodná, koordinátorka Lesního klubu Skřítkozem: “My se snažíme všechny hygienické potřebnosti splňovat. Máme kompostovací záchod, je to jiné, ale velice funkční, máme normálně tekoucí vodu, máme teplé zázemí vyhřáté kamny."

Kam chodíte na procházky?

anketa: “Do toho lesa. Hrajeme si tam a papáme svačinku.”

A kam chodíte třeba spinkat?

anketa: “Do domečku.”

Radnice je zřizovatelem základních a mateřských škol. Nevidí ale problém podporovat také alternativní vzdělávání.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Určitě se nebráníme tomu, abychom je finančně podpořili formou dotací. Na území města máme alternativy, máme montessori školky, máme různé kluby soukromé."

Tato lesní školka není registrovaná v Asociaci lesních mateřských škol, proto předškolní děti musí před vstupem do základní školy absolvovat přezkoušení na registrované škole.

---

Poliklinika v Karviné bude mít fotovoltaické panely

Budova Polikliniky v Karviné-Mizerově byla vybrána do evropského projektu se zaměřením na energetiku a udržitelnost. V rámci její rekonstrukce tady budou nainstalovány nové technologie. Do projektu byla zapojena i karvinská mládež.

Karviná ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze uspořádala v rámci mezinárodního konsorcia projekt ARV pro energetiku a udržitelnost. Jeho hlavní aktivitou v České republice je rekonstrukce budovy Polikliniky v Karviné-Mizerově, kde dochází k instalaci nových technologií pro řízení a provoz budovy. Jde například o umístění fotovoltaických panelů na střechu budovy a další vychytávky.

Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Jsou to systémy pro monitoring vnitřního prostředí, prašnost, emise oxidu uhličitého a podobně a je to například i nabíjecí stanice pro elektromobily, která bude venku."

Do projektu byla aktivně zapojena i karvinská mládež. Kromě polikliniky budou vymýšlet návrhy i pro budovu Obecního domu Družba a regionální knihovny.

Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Oříšek bude zpracovat umístění těch panelů na střechu, která nemusí být vždy rovná, můžou tam být vzduchotechniky, může tam být stínění.” 

Tomáš Palian, účastník projektu : “Přijde mi to jako dost dobrý projekt.”

Eliška Jopková, účastnice projektu ARV: “My to určitě budeme dělat v týmu."

Po prezentaci, která se uskuteční 14. dubna, proběhne zhruba za měsíc slavnostní vyhodnocení.

---

Kriminalisté obvinili devětadvacetiletou ženu z Frýdecko-Místecka ze spáchání podvodu. Obviněná si měla v roce 2020 požádat o rodičovský příspěvek, na který ale neměla nárok, protože dítě předala hned po narození k přímé adopci. O rok později, opět porodila dítě a celý scénář se v podobném duchu opakoval. Žena tak neoprávněně získala 300 tisíc korun. Hrozí jí pět let za mřížemi.

---

Bronz z Poháru mistryň

Florbalistky FBC Ostrava vybojovaly v minulé sezoně svůj první mistrovský titul. Tím si zajistily účast v nejprestižnějším klubovém turnaji – Poháru mistryň. A tam senzačně získaly bronz.

Ženský florbal mají Ostravané spojený zejména s Vítkovicemi, ale mistrem minulé sezony se staly překvapivě rivalky z FBC Ostrava.

Michaela Mlejnková, kapitánka FBC Ostrava: "Ty pocity byly neskutečné, získali jsme první titul a budeme na to ještě dlouho vzpomínat."

A Ostravanky se radovaly i na Poháru mistryň ve Finsku, kde braly bronz.

Jakub Robenek, trenér FBC Ostrava: "Bereme to jako velký úspěch, je to nejlepší klubová soutěž na světě."

Michaela Mlejnková, kapitánka FBC Ostrava: "Získaly jsme v Poháru mistryň spoustu zkušeností, které nám určitě pomohou i na konci této sezony."

Teď už ale ostravské florbalistky vše směřují k play off a vytoužené obhajobě titulu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. ledna 2023, 16:00

Infekční odd. Slezské nemocnice funguje i během rekonstrukce

Infekční oddělení Slezské nemocnice se začíná vracet do opravených prostor. Rekonstrukce tady začala v létě a lůžkové oddělení muselo být přestěhováno. Ačkoliv stavební práce v části budovy ještě pokračují, lůžkové oddělení už tady funguje. Nyní je obsazeno především pacienty s chřipkou a koronavirem.

Rekonstrukce zastaralých rozvodů vody, elektroinstalace, tepla i odpadů pavilonu infekčního oddělení Slezské nemocnice zde od léta omezila provoz. Kvůli stavebním pracím lůžková část ještě nedávno sídlila v pavilonu interny. K dispozici tady bylo pouze 12 postelí. A tak náhlý nástup epidemie chřipky urychlil stěhování oddělení zpět.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My jsme byli zvyklí, že v lednu a únoru byla chřipková epidemie nejvýraznější. Letos začala o dva měsíce dřív."

Přestože stavební práce tady ještě probíhají, oddělení už funguje. K dispozici je prozatím 40 lůžek, což jsou 4/5 původní kapacity.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Kdyby nebyla chřipka a covid-19, tak kapacita bohatě stačí. Nicméně v současné době tady máme dvě epidemie, které běží a které nás zásobují, tak ta kapacita nestačí. Musíme používat jiná oddělení k výpomoci.“

Mezi hospitalizovanými převládají pacienti s těžkým průběhem chřipky. Nemocných koronavirem je ve srovnání s loňskem výrazně méně. Převládající varianta omikron má totiž mírnější průběh. Do nemocnice se dostanou většinou jen pacienti, kteří mají jiná chronická onemocnění, jako je astma, plicní fibróza nebo srdeční poruchy.

Zvýšený nárůst respiračních onemocnění se netýká personálu. A to přesto, že na tom je Opavsko spolu s Ostravskem nejhůře v kraji.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice v Opavě: „Už od doby covidu se snažíme v maximální míře dodržovat ochranu úst a nosu. To platí také pro toto období respiračních nemocí.“

Aktuálně je na Opavsku hlášeno víc jak 2 600 případů akutních respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel. Nemocnost tady během týdne poklesla o téměř 30%. Podle epidemiologů by se mohla začít situace v celém kraji pomalu zlepšovat.

---

OZO rozdělí milion mezi zelené projekty

Odpadová společnost OZO Ostrava vyhlásila další kolo výzvy na financování zelených projektů. Vybraným zájemcům rozdělí výtěžek z činnosti Reuse centra, kde se lidé zbavují nepotřebných, ale stále funkčních věcí a ty jsou pak nabízeny k dalšímu užívání.

Reuse centrum Ostrava si i za krátkou dobu svého fungování získalo velkou oblibu. Lidé jsou rádi, že své stále funkční věci nemusejí vyhazovat na skládku a navíc udělají radost jiným lidem, kteří si mohou levně nakoupit. Plní se tak konto veřejné sbírky. Za loňský rok se vybralo přes milion korun. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celý ten výtěžek jde do veřejné sbírky a veřejná sbírka je využita na nějakou smysluplnou věc. V tomto případě na zelené projekty." 

Peníze z výtěžku Reuse centra budou tedy stejně jako loni využity na zelené projekty. Tedy především na výsadbu a údržbu zeleně v Ostravě. 

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadatelem může být pouze organizace působící ve svozové oblasti OZO Ostrava, čili tam kde svážíme komunální odpady. Projekty se musí realizovat na území statutárního města Ostrava." 

V loňském roce OZO podpořilo 10 projektů částkou přesahující rovněž 1 milion korun. Jednalo se třeba o výsadbu květinových záhonů v Mariánských Horách a Zábřehu nebo parkovou úpravu prostoru před Vítkovickou radnicí.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadateli mohou být městské obvody, ale i neziskové organizace, nějaké spolky, školská zařízení apod." 

„Žádosti mohou uchazeči podávat do konce února prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webu ozo ostrava.

---

Policisté loni v listopadu obvinili šest osob ve věku od 34 do 50 let, kteří pořídili zřejmě až 3 miliony kusů padělků cigaret zahraničních značek a 180 kg řezaného tabáku. Zboží následně distribuovali odběratelům. Způsobili škodu na spotřební dani okolo 11 milionů korun. Hrozí jim osm let za mřížemi.

Studenti Mendelova gymnázia v Opavě ve spolupráci s organizací Koridor EU pořádají 18. - 19. ledna sbírku humanitární pomoci. Vždy od 14,00 do 18,00 hodin budou dobrovolníci v malé tělocvičně Mendelova gymnázia v Opavě přebírat trvanlivé potraviny, teplé oblečení, přikrývky nebo zdravotnický materiál, který poputuje k lidem na Ukrajinu.

---

V Havířově-Dolních Datyních mohou děti chodit do lesní školky

Skřítkozem, to je název nové lesní školky v Havířově-Dolních Datyních, která se řídí heslem být s dětmi venku za každého počasí. Alternativní vzdělávání podporuje i radnice.

Tyto děti tráví celé dopoledne za každého počasí v přírodě tak, aby se o ní dozvěděly co nejvíce. Odpoledne se pak vzdělávají a odpočívají v dřevěném domečku na zahradě. Lesní školku se rozhodli založit rodiče a pedagogové v Havířově-Dolních Datyních.

Kateřina Závodná, koordinátorka Lesního klubu Skřítkozem: "Vycházíme z rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, máme své měsíční tematické plány. Ta výuka vypadá zcela běžně, akorát máme učebnu, les a louku na místo klasické učebny.”

Klasické mateřské školky musí splňovat normy co se týče hygieny, co se týče sociálního zázemí. Jak to máte ošetřeno tady?

Kateřina Závodná, koordinátorka Lesního klubu Skřítkozem: “My se snažíme všechny hygienické potřebnosti splňovat. Máme kompostovací záchod, je to jiné, ale velice funkční, máme normálně tekoucí vodu, máme teplé zázemí vyhřáté kamny."

Kam chodíte na procházky?

anketa: “Do toho lesa. Hrajeme si tam a papáme svačinku.”

A kam chodíte třeba spinkat?

anketa: “Do domečku.”

Radnice je zřizovatelem základních a mateřských škol. Nevidí ale problém podporovat také alternativní vzdělávání.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Určitě se nebráníme tomu, abychom je finančně podpořili formou dotací. Na území města máme alternativy, máme montessori školky, máme různé kluby soukromé."

Tato lesní školka není registrovaná v Asociaci lesních mateřských škol, proto předškolní děti musí před vstupem do základní školy absolvovat přezkoušení na registrované škole.

---

Poliklinika v Karviné bude mít fotovoltaické panely

Budova Polikliniky v Karviné-Mizerově byla vybrána do evropského projektu se zaměřením na energetiku a udržitelnost. V rámci její rekonstrukce tady budou nainstalovány nové technologie. Do projektu byla zapojena i karvinská mládež.

Karviná ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze uspořádala v rámci mezinárodního konsorcia projekt ARV pro energetiku a udržitelnost. Jeho hlavní aktivitou v České republice je rekonstrukce budovy Polikliniky v Karviné-Mizerově, kde dochází k instalaci nových technologií pro řízení a provoz budovy. Jde například o umístění fotovoltaických panelů na střechu budovy a další vychytávky.

Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Jsou to systémy pro monitoring vnitřního prostředí, prašnost, emise oxidu uhličitého a podobně a je to například i nabíjecí stanice pro elektromobily, která bude venku."

Do projektu byla aktivně zapojena i karvinská mládež. Kromě polikliniky budou vymýšlet návrhy i pro budovu Obecního domu Družba a regionální knihovny.

Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Oříšek bude zpracovat umístění těch panelů na střechu, která nemusí být vždy rovná, můžou tam být vzduchotechniky, může tam být stínění.” 

Tomáš Palian, účastník projektu : “Přijde mi to jako dost dobrý projekt.”

Eliška Jopková, účastnice projektu ARV: “My to určitě budeme dělat v týmu."

Po prezentaci, která se uskuteční 14. dubna, proběhne zhruba za měsíc slavnostní vyhodnocení.

---

Kriminalisté obvinili devětadvacetiletou ženu z Frýdecko-Místecka ze spáchání podvodu. Obviněná si měla v roce 2020 požádat o rodičovský příspěvek, na který ale neměla nárok, protože dítě předala hned po narození k přímé adopci. O rok později, opět porodila dítě a celý scénář se v podobném duchu opakoval. Žena tak neoprávněně získala 300 tisíc korun. Hrozí jí pět let za mřížemi.

---

Bronz z Poháru mistryň

Florbalistky FBC Ostrava vybojovaly v minulé sezoně svůj první mistrovský titul. Tím si zajistily účast v nejprestižnějším klubovém turnaji – Poháru mistryň. A tam senzačně získaly bronz.

Ženský florbal mají Ostravané spojený zejména s Vítkovicemi, ale mistrem minulé sezony se staly překvapivě rivalky z FBC Ostrava.

Michaela Mlejnková, kapitánka FBC Ostrava: "Ty pocity byly neskutečné, získali jsme první titul a budeme na to ještě dlouho vzpomínat."

A Ostravanky se radovaly i na Poháru mistryň ve Finsku, kde braly bronz.

Jakub Robenek, trenér FBC Ostrava: "Bereme to jako velký úspěch, je to nejlepší klubová soutěž na světě."

Michaela Mlejnková, kapitánka FBC Ostrava: "Získaly jsme v Poháru mistryň spoustu zkušeností, které nám určitě pomohou i na konci této sezony."

Teď už ale ostravské florbalistky vše směřují k play off a vytoužené obhajobě titulu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-01-2023-16-00