Vedení MS kraje na Gymnáziu Bruntál
Gymnázium v Bruntále hostilo výjimečnou návštěvu. Poslanec a hejtman MS kraje Ivo Vondrák spolu s náměstkem pro cestovní ruch Janem Krkoškou diskutovali ve škole se studenty na téma transformace kraje.
Hejtman podrobně představil studentům podstatu záměru a současnost i výhledy rozvoje kraje.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Transformace je proces, kdy měníme charakter našeho kraje. To znamená, z toho průmyslového kraje, který byl typický svým těžkým průmyslem, hornictvím, ocelářstvím, prostě se měníme na něco nového, kdy ekonomika bude stát na inovativním průmyslu, nových technologiích,ale pozor, také tady bude ta část, která se bude starat o volný čas lidí, kteří tady žijí. To znamená transformace není jenom o té ekonomice, ale samozřejmě i to tom, jakou bude mít kulturu, jaký bude mít sport v tomto kraji.“
Hejtman kladl důraz především na potřebu neopouštět MS kraj, nebo se do něj opět vracet.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Ideální je, někam zajet, podívat se tam, naučit se to a vrátit se zpátky.“
Studenti se v diskuzi ptali na konkrétní situaci regionu, například na přehradu Nové Heřminovy, problémy s parkováním na horách či svými novými náměty.
Jan Krkoška (ANO),náměstek hejtmana: „Kde by měli společně řešit parkování Karlova Studánka a Malá Morávka.“
Michal Jindra, student gymnázia: „Debata mi vlastně přinesla takový rozhled, jak se bude rozvíjet náš MS kraj a že má smysl tady zůstat.“
Tereza Tesařová, studentka gymnázia: „Bylo to určitě hodně zajímavé a dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem nevěděla.“
Tereza Hejbalová, studentka gymnázia: „Mnoho informací o tom, co všechno může kraj spravovat a ovlivnit.“
Diskuze se věnovala také problémům našeho školství, novým projektům a potřebám větší interakce mezi učiteli a studenty.
---
Největší zásah v loňském roce byl pro MP pád kolotoče
V Havířově se konalo vyhodnocení práce městské policie. Strážníci a zaměstnanci si převzali stužky za věrnost, nebo také za statečnost. Vedení radnice i městské policie si nejvíce váží pomoci zraněným lidem při pádu kolotoče během Havířovských slavností.
Rok 2022 z pohledu Městské policie v Havířově patřil k těm stabilnějším. Skončila covidová opatření, strážnici se dobře vyrovnali i s příchodem lidí s Ukrajiny. Přesto jedna událost se vymykala, a ke které se vrátil ředitel MP při vyhodnocení činnosti a ocenění strážníků za loňský rok.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Já v tom loňském roce jsem nejvíce pyšný na ten zákrok, nebo na tu pomoc, kterou jsme pomáhali dávat v době, kdy spadl kolotoč v Havířově na Havířovských slavnostech. A nejvíce špičkové bylo, že i když potom se přišli převlékat, protože byli celí od krve, umýt se, tak, když jsem se zeptal, jestli nechtějí jít domů, tak nikdo a všichni pracovali dál. Takže klobouk dolů.”
Na místě pomáhala i strážnice Martina Zauchová.
Martina Zauchová, strážnice MP Havířov: “Snažili jsme se zachránit životy jak mladých lidí, tak všech, kteří tam byli. Po té přijela záchranná služba a ti už převzali vše do svých rukou.”
I po této zkušenosti Městská policie stále zvedá téma a bojuje za to, aby byla zařazena do složek IZS.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Je třeba se pokusit o to, zařadit strážníky městské policie do složek IZS, protože už takový samotný krok by vedl k určitým konsekvencím z legislativního hlediska, který by na strážníky MP měl velmi pozitivní vliv. I na výkon jejich práce."
---
Ostravské kalendárium vychází už 27 let
Ostrava pokřtila své další kalendárium. Jde již o 27 publikaci, která eviduje události uplynulého roku. O jejich výběr i záznam se stará ostravský kronikář Martin Juřica.
Kalendárium roku 2022 je pokřtěno. Postarala se o to ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šůstková, náměstek primátora Miroslav Svozil a samozřejmě i autor a kronikář Martin Juřica. Ten navíc většinu událostí vybral a zpracoval. Má s tím už bohaté zkušenosti.
Martin Juřica, kronikář Ostravy: "Vzhledem k tomu, že je to už 23 ročník, který píšu já, tak má člověk už takový zaběhlý režim. Využívám samozřejmě médií a pak je to i osobní účast na těch akcích."
Publikace o 126 stranách vyšla v nákladu 500 kusů. Ostrava je v tomto unikátní. Kalendárium vydala už dvacet sedm krát.
Hana Šůstková, ředitelka Archivu města Ostravy: Myslím si, že je to v rámci ČR unikum, že by někdo vydával každý rok kalendárium a tímto způsobem jej zpracovával."
Loňský rok byl poznamenaný válkou a tak je samozřejmě zaznamenáno, jak to zasáhlo Ostravu. Velká většina zpráv je ale pozitivních.
Miroslav Svozil, náměstek primátora Ostravy: "Minulý rok byl rokem pozitivních změn pro Ostravu. Důležité událost byly určitě otevření Kulturního domu Poklad, pak jsou to Jatka a například se nám rozběhla rekonstrukce Ostravice."
Publikace je bezplatně k dostání v Archivu města Ostravy, ostravských informačních centrech, Knihovně města Ostravy, Moravskoslezské vědecké knihovně a antikvariátu Fiducia.
---
Karvinští strážníci zadrželi zloděje chvíli po krádeži
Karvinští strážníci zadrželi zloděje chvíli po krádeži. Muži se vloupali do objektu INPA a na dvoukolák naložili mosazný materiál potřebný k instalatérským pracím. Není to ale jediný rychlý zákrok, který se v posledních dnech odehrál.
Karvinští strážníci mají v těchto dnech za sebou několik úspěšných zákroků. Patří mezi ně zadržení zlodějů bezprostředně po krádeži v prodejně instalatérských výrobků.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Byli jsme přivoláni k objektu INPA, kde byli nahlášeni dva zloději v objektu. Na místo se sjeli hlídky, kdy skutečně zjistili muže s dvoukolákem, který byl plný mosazného materiálu, byla díra v plotu, nakonec se zjistilo i samotné vloupání do objektu. Muž byl omezen na osobní svobodě."
Nebylo to poprvé, co si zloději vybrali k vloupání tuto prodejnu.
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: “Karvinští policisté ověřují opakované vloupání do jedné z místních firem, vyhodnocují stopy, provádí výslechy svědků, doposud nebyl nikdo obviněn.”
Další docela divokou honičku zažili strážníci poté, co si všimli, že za volantem sedí pro ně známý a problémový muž, který měl zákaz řízení. Vozidlo sledovali a zkusili ho zastavit na křižovatce u obchodního domu.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Muž vycouval z křižovatky, naboural do dalšího vozidla, objel strážníka, to už ho sledovali další hlídky, muž nakonec zaparkoval vozidlo před areálem bývalé Kovony. Podle svědků vyběhl přes kolejiště, my jsme ho sledovali a nakonec byl zadržen na čerpací stanici, kde opět byla použita výstraha namířenou střelnou zbraní, protože se jednalo o nebezpečného pachatele.”."
I tento muž byl omezen na osobní svobodě a předán policistům.
---
Kolonii finských domků chtějí chránit regulačním plánem
Z hornické kolonie finských domků v Horní Suché se pomalu stává jen torzo. Investor ji chce modernizovat, ale obec by chtěla zachovat jednotný ráz kolonie. Připravuje proto regulační plán, který by stavebníkům určil, co stavět mohou a co už ne.
Nejistota a obavy z toho, kdy a kam se budou muset vystěhovat. Lidé z kolonie finských dvojdomků podél Spodní ulice v Horní Suché se ve středu přišli seznámit s projektem, který jejich bydlení zásadně změní.
Anketa: “Vím, že plno občanů má strach o střechu nad hlavou, o své domovy, protože opravdu neví, kam půjdou, jak to s nimi dopadne, za jaké nájemné půjdou do nových bytů a jestli to utáhnou při té dnešní drahotě.”
Anketa: “Když oni mi ve finském domku neprodlouží smlouvu, já se budu muset vystěhovat a nikdo mi nedá veškeré náklady, které jsem do toho investoval. Ať ty staré kuče zbourají, ale měli by se nějak revanšovat lidem, kteří do toho nastrkali peníze.”
Investor plánuje kolonii zachovat, ale v moderním stylu.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Co se týče dané lokality, tak my jsme obci již dříve předložili konkrétní záměr a podobu plánované výstavby a v tuto chvíli prozatím žádné nové informace nemáme. Nicméně jsme o podobě lokality připraveni jednat.”
Obec připravuje regulační plán, aby si kolonie zachovala jednotný ráz.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Regulační plán nedokáže majiteli zakázat bourat stávající zástavbu, ale můžeme zabránit tomu zvěrstvu, kdy se mezi ty stávající finské domky postaví zcela něco jiného a zcela to zruší ten architektonický, či urbanistický ráz této lokality.”
Aby regulační plán platil, musí ho schválit zastupitelstvo obce.
---
Lidé s postižením zažili Valentýnský karneval
Valentýnský karneval pro zdravotně postižené. Akce, která proběhla v Katolickém lidovém domě ve Frýdku-Místku, opět zaznamenala velký úspěch. Sjeli se na ni tradičně klienti různých zařízení z Moravskoslezského kraje. Nechyběl tanec, dobrá muzika, ani pravá plesová tombola, ve které vyhrál úplně každý.
I lidé s různými typy postižení se umějí skvěle bavit. Dokazuje to zaplněný sál Katolického lidového domu ve Frýdku-Místku. Dobrá hudba rozpohybovala každého účastníka a rozhodně nevadilo, když byl například i na vozíčku.
Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Je to určeno pro všechny zařízení v Moravskoslezském kraji, které pracují s postiženými, jakýkoliv handicap. Pozvali jsme je a jsme rádi, že přijali pozvání. Jsou tady místní, ale i přespolní. Za což jsme velmi rádi. Tuto akci se snažíme uspořádat na podzim, kdy je havajský ples, ukončujeme tím prázdniny a potom v zimě jako teď, kdy děláme karneval. Mají masky všichni, je to moc pěkné, všichni se pěkně baví. Chtěla bych poděkovat také našim sponzorům a našim dobrodincům, pomocníkům."
Letošní první zábava vyšla přesně na Valentýna. Dostala proto název Valentýnský karneval. Nechyběla ani řada obleků i karnevalových masek.
Jana Kohutová, organizátorka akce: "Dneska je tady asi zhruba 120 lidí. Je to takový střed, měli jsme i více, když byla první akce, ale bohužel, když byl covid, tak jsme měli i méně. Máme tady asi 15 zařízení z Moravskoslezského kraje. Někteří více početní a někteří méně."
Soňa Běčáková, předsedkyně klubu Míša: "Je to velice záslužné, protože ty naše děti, v uvozovkách, protože jsou to dospělí lidé, se takto mohou setkat, zatančit si a je to takové bezprostřední. Protože, kde jinde si třeba chcete jít zatančit. Třeba já se synem si zajdu na ples nebo někde, ale většinou třeba ty rodiče ani nemají tu možnost. Takže je to fakt bezvadná akce. Chodíme, co to je, už několik let. Tak jsme byli pokaždé."
Tříhodinový karneval nebyl ošizen ani o opravdovou tombolu. Losovaly se jednotlivé ceny a jak se ukázalo, nakonec byli obdarováni úplně všichni.
Jana Kohutová, organizátorka akce: "Ceny jsme měli pro všechny, ať vyhraje každý. Některé byly menší, některé byly větší. Tak, jak to v tombole bývá, prostě je to věc náhody. A máme pro každého, aby byl každý spokojený, aby každý vyhrál, aby si každý od nás odnesl dáreček."
Cílem akce je přispět ke zkvalitnění života lidí s postižením. A to se jednoznačně organizátorům daří.
---