Zvířata v útulku dostala dárky od dětí z Albrechtic
Na Vánoce se již připravují také v havířovském útulku Max. I zvířata mají rády dárky. Nejčastěji v podobě pamlsků. Škola z Albrechtic, která útulek obdarovala, učí děti, že mít psa, znamená i velkou zodpovědnost.
Ani jeden z těchto pejsků si nevybral žít v útulku. Ve většině případů zde musí být kvůli nezodpovědnosti lidí. Naštěstí má útulek v Havířově pro zvířata dobré zázemí a obětavé ošetřovatele, kteří se starají o všechna zvířata. Před Vánocemi na útulek myslí i hodní dárci, mezi které patří také děti ze Základní školy s polským vyučovacím jazykem v Albrechticích.
Lucie Rajdusová, učitelka: “Začalo to tím, že si děti vytvořily plakát, zavolali jsme potom do útulku, co by tady potřebovali."
Stanislav Siwek, učitel: "Je to i taková příležitost učit děti k odpovědnosti a za své okolí. A dětí se učí, že to je nejen si pořídit mazlíčka, ale je třeba se o něho i postarat."
anketa: "Bylo to dobré, protože máme doma kočku a tady jsou také kočky.
anketa: “Já bych si přál k vánocům, aby všichni pejsci našli svůj domov.”
Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Budeme moc rádi, když pejskům a kočičkám nadělí nějakou tu vánoční nadílku. Teď máme více starších pejsků, takže pokud si můžeme vybrat, tak raději přivítáme granule pro pejsky seniory."
Prosinec patří v útulku, co se týče odchytů, k nejnáročnějšímu období. Naštěstí během ohňostroje v rámci rozsvícení vánočního stromu, letos tolik výjezdů ošetřovatelé nezaznamenali.
---
MS kraj bude hospodařit s rekordním rozpočtem 43 mld. kč.
Moravskoslezský kraj bude v roce 2025 hospodařit s rekordním rozpočtem ve výši téměř 43 miliardy korun. Důraz je kladen na investice do infrastruktury i zdravotnictví a také na obnovu po zářijových povodních. Schodek 3 miliardy korun pokryjí krajské úspory a krátkodobé úvěry.
42,722 miliard korun - to je výše rozpočtu pro příští rok v Moravskoslezském kraji. Je to o více než 3 miliardy více, než v končícím roce. Příjmy, ale všechny výdaje nepokryjí a tak téměř stejnou částku o jakou je rozpočet navýšen, tvoří schodek, který bude pokryt úsporami a úvěrem.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Celkově jsou příjmy plánovány ve výši 39, 5 mld kč. Jedná se o navýšení na příjmové stránce přibližně 3,3 mld. kč. Nárůst vznikl vlivem dotací a navýšením příjmů ze sdílených daní o 600 milionů korun."
Sestavování rozpočtu významně ovlivnily zářijové povodně, které podle odhadů způsobily na krajském majetku škody za více než dvě miliardy korun.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Na financování povodňových škod je vyčleněno 100 milionů korun. Další prostředky jsou připraveny v Zajišťovacím fondu kraje, kde je asi 700 milionů korun, tyto finance budou do rozpočtu kraje zapojeny postupně, jak bude probíhat obnova území."
Na investice má kraj připraveno rekordních zhruba 6 a půl miliardy korun, což je o 1,6 miliardy více než letos.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Podstatnou část rozpočtu MS kraje tvoří reprodukce krajského majetku z vlastích zdrojů v celkové výši zhruba 2,8 mld. kč."
Kraj chce příští rok zahájit asi 120 projektů spolufinancovaných z evropských finančních zdrojů za téměř 4 miliardy korun.
---
Krátké zprávy, 17. 12. 2024 17.00 - 1
OBCE V MSK SE ZAZELENAJÍ
Moravskoslezský kraj rozdělil ze svého rozpočtu přes 2,5 milionu korun na výsadbu zeleně. Podpořil celkem 19 projektů na nové aleje, sady, stromořadí nebo lesoparky.
PAVEL STANĚK (SPD), radní MSK pro životní prostředí: ,,Jsem proto rád, že byl o příspěvek na výsadbu velký zájem. Dokonce takový, že jsme nemohli vyhovět všem žadatelům. Proto budu usilovat o to, abychom finanční podporu na výsadbu zeleně nabízeli i v příštích letech.”
---
Nutnost třídit odpad vysvětlovali ve Studénce odborníci
Studénka zahájila aktivní informační kampaň, která má lidem vysvětlit smysl třídění odpadu systémem door to door. S obyvateli města na toto téma diskutoval na náměstí zástupce odborné firmy.
Studénce k 30. dubnu příštího roku končí smlouva se společností OZO na likvidaci odpadu, součástí podmínek nového výběrového řízení na dodavatele je i zavedení intenzivnějšího systému třídění odpadu.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V rámci té aktivity jsme spustili kampaň, která má zvyšovat osvětu, jakým způsobem nakládat s těmi odpady. Protože s novým dodavatelem bychom chtěli i zahájit sběr tříděného odpadu v rámci systému door to door.”
Také proto radnice spolupracuje s odborníkem na odpadové hospodářství firmou JRK Česká republika a společně spustili na téma nutnosti třídění odpadu informační kampaň.
Martin Jeleň, JRK Česká republika: “Třídění určitě má smysl, protože tříděný odpad rozhodně město stojí méně než ukládání směsného komunálního odpadu a pro lidi je také velká motivace finance. Když jim řekneme, že tím, že třídit nebudou, tak jim budou narůstat poplatky, které budou muset platit za odpady, tak to je pro mnohé lidi velká motivace.”
občan Studénky: “Je to o lidech, o nikom jiném, pokud lidé nejsou naučeni tohle dělat, tak to není.
Podle odhadovaného průzkumu jsou tu v kontejnerech na směsný komunální odpad až tři čtvrtiny věcí, které by se daly vytřídit.
---
Zámek Bruntál ožil tradičním vánočním jarmarkem
Bruntálský zámek se na jeden den proměnil ve vánoční městečko s pestrým programem, dobovými řemesly.a lidovými zvyky. Tradiční jarmark si nenechaly ujít stovky lidí.
Muzeum v Bruntále uspořádalo už tradiční vánoční jarmark, který probíhal jak na nádvoří bruntálského zámku, tak v jeho sklepních prostorách. Nabídl nejen bohatý stánkový prodej, ale také kulturní vystoupení a tvořivé dílničky.
Petra Volná, PR a mluvčí, Muzeum Bruntál: “Lidé měli možnost si vyzkoušet regionální sirupy, marmelády, prohlédnout si výrobky z místních škol i od různých neziskových organizací a zároveň zde probíhaly vystoupení dětí z místních škol.”
anketa: řemeslníci a prodejci: “Tady ukazujeme nějaké drobné upomínkové předměty na místě kované, třeba podkovičky nebo srdíčka se jménem, zvonečky ty už máme všechny vyprodané.”
“Na našem stánku se daly koupit domácí sirupy. Jsme tady místní a samozřejmě z těch sirupů děláme ještě teplé nápoje buď alko nebo nealko.”
“Všechno je vlastní výroba, nabízíme jamíky a různé omáčky, které jsou k těstovinám.”
Nechyběla ani Ježíškova pošta a návštěvníci vánočního jarmarku si mohli vyzkoušet i oblíbené vánoční tradice, které se v některých rodinách dodržují dodnes.
Třeba když se drží u okraje, tak to znamená, že se budete držet hodně doma.
Muzeum v Bruntále připravilo i oblíbené netradiční prohlídky hradu Sovinec, kde zažijete kouzelnou atmosféru Vánoc na jednom z nejkrásnějších hradů v Moravskoslezském kraji. Probíhat budou denně od 26. do 30. prosince.
---
Krátké zprávy, 17. 12. 2024 17.00 - 2
OSTRAVA VYHLÁSILA ARCHITEKT. SOUTĚŽ NA BAZALY
Ostrava vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž k výstavbě nového fotbalového stadionu na Bazalech. Vzniknout má na stejném místě, kde prvoligový Baník Ostrava působil od roku 1959 až do sezony 2014/15. Má jít o nejlepší stavbu svého druhu v zemi. Magistrát proto osloví světová studia, která s podobnými projekty mají zkušenosti. Zájemci se budou hlásit do 24. ledna, vítěz bude znám v listopadu 2025. Stavba pro 20 000 diváků má stát okolo 2,5 miliardy korun.
---
20. ročník Festivalu dětských pěveckých sborů ve F-M
Katolický lidový dům ve Frýdku-Místku se stal dějištěm jubilejního 20. ročníku Festivalu dětských pěveckých sborů. Děti z různých měst v kraji zde poměřily své pěvecké umění. Soutěžily o zlaté, stříbrné a bronzové pásmo. Akce letos přilákala přes 250 mladých zpěváků.
Festival dětských pěveckých sborů letos ve Frýdku-Místku přivítal sedm sborů. Každý měl několik desítek malých talentovaných zpěváků. A mezi některými nechyběli ani mladí hudebníci, kteří sbor doprovázeli.
Jana Kohutová, organizátorka akce: "Dneska máme 20. jubilejní ročník Festivalu dětských pěveckých sborů. Přišly sbory z Moravskoslezského kraje, z Havířova, z Bystřice. Máme tady zástupce i Frýdku-Místku, jsme moc rádi, děti jsou nadšené, zpívají krásně."
Dana Kusinová, sbormistryně dětského pěveckého sboru Hlásek z Havířova: "Jezdíme pravidelně na tento festival, už dlouhá léta, během covidu byl trošičku, jsme měli zásek, takže jsme tady asi dva roky nebyli, ale teď už jsme zase začali jezdit a přivezli jsme jak vánoční písně, tak i dětské písničky, které naše děti rádi zpívají." - Kolik dětí máte v souboru a v jakých věkových kategoriích? - "Já vedu sbor, kde mám děti od třetí do páté třídy. A mám zhruba 48 dětí. – A tady dneska je? – Dneska je tady 38, protože jsme nemocní."
Hana Hladíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Za nás je to premiéra, protože my jsme se tady rozhodli se zúčastnit poprvé v rámci našeho sboru na druhém stupni, ale určitě za nás jako za školu Podsováček tady reprezentoval už několikrát."
S čím jste sem přijeli?
Tereza Tesarčíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Tak přijeli jsme s jednou latinskou písničkou Edeste Fideles a potom jsme to ladili vánočně. Takže vánoční skladby populárnějšího rázu, Hádej a Marek Ztracený tam byl."
Co říkáte na to porovnání mezi těmi soubory?
Hana Hladíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "No, tak konkurence je to veliká a my jsme hlavně rádi, že se můžeme tady zúčastnit."
Tereza Tesarčíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "A že děti se inspirují a vidí výkony i ostatních, takže to jsme rádi."
Hodnocení měla na starost tříčlenná porota, která byla složená z odborných pedagogů z oblasti zpěvu, sboru a hudby.
Jana Kohutová, organizátorka akce: "Máme tady tři pásma, zlaté, bronzové a stříbrné. Rozdělili jsme si to ještě podle stupně, první stupeň, druhý stupeň, aby to bylo fér. Těšíme se účastí a těšíme se z toho, že i po 20 letech je to stále oblíbené a stále k nám chodí sbory."
Festival opět ukázal, že sborový zpěv nejen podporuje hudební talent, ale také přispívá k týmovému duchu mezi dětmi. Těch sem letos přijelo opět přes 250.
---