Záchranáři z MS kraje se seznámili s novinkami z oboru
V posledních letech zaskočily snad každého mimořádné události napříč celou zemí, na které je těžké se dopředu připravit. Poslední velkou tragédií byla střelba na Filozofické fakultě v Praze, kde šlo o život i zasahujícím záchranářům. Je proto velmi důležité nastavit ty nejlepší postupy v podobných situacích, což byl jeden z bodů celokrajského semináře záchranné služby v Ostravě.
Pro zdravotnické záchranáře jsou pravidelná školení velmi důležitá. Seznamují se na nich s nejnovějšími trendy a postupy v urgentním lékařství, což je jedna z nejrychleji se rozvíjejících oblastí medicíny. V Moravskoslezském kraji na to vedení záchranářů velmi dbá a krom běžných školení každoročně pořádá i velký odborný seminář.
David Holeš, ředitel ZZS MS kraje: "Akce je zaměřená na sdělování posledních odborných témat a vnitřních problémů organizace a o provozních věcech."
Martin Novák, vedoucí lékař ZZS Ostrava: "Kvalitní péči lze poskytovat pouze v případě, že máme kvalitní vybavení a perfektní erudici zaměstnanců. Z tohoto důvodu se organizuje široká škála vzdělávání a součástí je i tento seminář."
O střelbě na Filozofické fakultě v Praze hovořil Ondřej Šedivka, který má na starosti krizové řízení a zásahu se aktivně účastnil. Dalším tématem byl např. postup při zástavě krvácení u dětí.
Petr Jaššo, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MS kraje: "Obrovský vývoj urgentní medicíny vidíme například u resuscitace a výuky laiků, protože postupy urgentní medicíny se zjednodušují tím, jak kvalitnější a dokonalejší jsou technické prostředky, tím jednodušší mohu být postupy."
Velkým tématem byly také povodně, které Moravskoslezský kraj zasáhly v září. Na každé mimořádné události je totiž pozitivní to, že se z ní dá poučit pro příště.
---
Od září bude na Jihu fungovat dětská skupina obvodu
Od příštího školního roku bude v Ostravě-Jihu fungovat nová dětská skupina pro děti od jednoho roku. Vedení obvodu ji zřídí v rámci Základní a mateřské školy Volgogradská v Zábřehu. Zápisy do ní budou probíhat na začátku května.
Máma dvou holčiček Markéta Hoňková z Ostravy-Jihu je na mateřské dovolené se svou mladší dcerou rok. Do práce se zatím nechystá, ale rozšíření nabídky dětských skupin vítá.
Markéta Hoňková, maminka na MD z Ostravy-Jihu: „Kdyby byla nějaká zajímavá nabídka nebo bych musela přispět příjmem do rodinného rozpočtu, tak bych do toho určitě šla. A kdyby byla nabídka dětských skupinek, kam umístit malou, tak by to bylo za mě úplně v pohodě.“
Novou od září nabídne i obvod Ostrava-Jih.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „My si myslíme, že podporovat ženy, když se chtějí vrátit do kariéry, má smysl, ale potřebují k tomu mít infrastrukturu, to znamená tyto dětské skupiny. My víme, že všechna tato opatření poté zvyšují kvalitu v městském obvodě Ostrava-Jih a potom se třeba lidé nebudou chtít od nás odstěhovat nebo naopak tady budou chtít začít bydlet.“
Nová dětská skupina vznikne právě tady, při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu.
Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Ostrava-Zábřeh, Volgogradská: „Budou v ní 4 chůvičky, které se o děti budou starat a začne fungovat se začátkem školního roku 2025/26. Zápisy budou probíhat 5. a 6. května, standartně tak, jako do mateřské školy.“
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Samozřejmě vítáme i soukromé aktivity většinou neziskového sektoru. No a vítáme i to, že vzniká dětská skupina Klubík v průmyslové zóně Hrabová, kde pracuje mnoho Jižanů.“
Aktuálně podle evidence Ministerstva práce a sociálních věcí v celé Ostravě funguje 73 dětských skupin.
---
Krátké zprávy, 18. 3. 2025 16.00 - 1
ZLODĚJ V OSTRAVĚ SE SCHOVÁVAL POD AUTEM
Ostravští strážníci zadrželi zloděje, který se po vloupání do areálu Technických služeb v Ostravě-Hrabůvce pokusil schovat pod zaparkovaným autem. Zaměstnanec technických služeb vyrušil pachatele přímo při činu, když se snažil z garáže ukrást vysokotlaký čistič v hodnotě 120 000 korun. Muž se dal na útěk a když spatřil hlídku strážníků, ukryl se pod zaparkovaným autem. Sedmatřicetiletého muže si převzali policisté.
---
V Ostravě začala fungovat mobilní služebna městské policie
Ostravská městská policie začala využívat mobilní služebnu. Jde vlastně o dodávkové vozidlo, které je zaparkovaná na dopředu vytipovaném místě a lidé ho mohou v určitých hodinách využít k řešení problémů. V těchto dnech parkuje služebna u ubytovny Soiva v Zábřehu.
Ubytovna Soiva v Ostravě-Zábřehu je jedním z problematických míst na území města. Drtivou většinu nájemníků tvoří sociálně slabí občané, kteří mají ve zvyku zejména v teplém počasí vysedávat dlouho do noci před budovou a chovají se hlučně. Po četných stížnostech byl proto v této lokalitě v minulosti zvýšen výkon služby a nyní ještě přibyla mobilní služebna MP.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Městská policie chce vyzkoušet mobilní služebnu a když to řeknu zjednodušeně jedná se vlastně o dodávkové vozidlo osazené hlídkou městské policie. Mobilní služebna budou působit v místech, kde se lidé necítí úplně bezpečně."
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Je nutné říci, že zde nedochází k žádnému výraznému nápadu trestné činnosti nebo protiprávního jednání, ale jedná se nám o zvýšení pocitu bezpečí."
Hlídky strážníků jsou u ubytovny fyzicky přítomny denně. Mobilní kontaktní místo pak budou moci občané na místě využít vždy v úterý a čtvrtek.
Helena Baďurová, mluvčí MP Ostrava: "Mobilní služebna funguje tak, že strážníci jsou přítomni v úterý a ve čtvrtek dopoledne mezi 9 - 11 hodinou a odpoledne mezi 13 - 15 hodinou."
Kromě těchto opatření bude okolí ubytovny i nadále nepřetržitě monitorováno kamerami městského kamerového systému a rovněž se na něj zaměří hlídky v nepravidelných časových intervalech v rámci běžného výkonu služby
---
Nebezpečný odpad z Bohumína zmizel
Z Bohumína zmizely 3 stovky tun nebezpečného materiálu. Odpad byl nelegálně dovezen z Polska už před šesti lety. Kraj za jeho likvidaci zaplatil 11 milionů korun.
Ohrožuje zdraví lidí, zvířat a všeobecně životní prostředí. Nebezpečný odpad se v České republice musí likvidovat ve speciálních zařízeních. 330 tun tohoto odpadu bylo ale nelegálně umístěno 6 let v Bohumíně. V lednu se o jeho likvidaci postaralo vedení kraje.
Petr Vícha (SOCDEM), senátor, bývalý starosta Bohumína: „Během několika dnů to přivezly kamiony, s vysokozdvižnými vozíky to tam naskládali a od té doby řešíme ten problém, že se nám tady v blízkosti rodinných domků ten odpad nacházel. Za povodně to tady bylo zaplaveno a palety praskaly a tak byl důvod, aby ve stavu ohrožení kraj tohle vyřešil.“
Andrea Babišová (ANO), poslankyně Parlamentu ČR: „Opravdu hrozilo velké nebezpečí průsaku do spodních vod. Jsou tady rodinné domy, kdy tady bydlí občané města Bohumína a opravdu akutně bylo nutno tuto situaci řešit.“
Náklady kraje na likvidaci se vyšplhaly na 11 milionů.
Andrej Babiš (ANO), předseda hnutí: „Samozřejmě kraj si teď musí uplatňovat náhradu u Ministerstva životního prostředí, protože jsou nějaké pravidla evropské, ale je dobře, že lidi na to poukazují. V MS kraji jsou samozřejmě i další skládky, dokonce z Německa.“
Ministerstvo životního prostředí by mělo peníze nakonec vymáhat po polských pachatelích. Podle ČSÚ je nejvíce nebezpečného odpadu produkováno právě v Moravskoslezském kraji.
---
Krátké zprávy, 18. 3. 2025 16.00 - 2
V OSTRAVĚ BUDE NOVÉ CHRÁNĚNÉ BYDLENÍ
V ostravském obvodu Mariánské Hory a Hulváky začne výstavba nového chráněného bydlení pro 12 lidí s mentálním postižením. Objekt v Karasově ulici nechává vybudovat Moravskoslezský kraj. Staveniště si zhotovitel převzal v pondělí a práce potrvají přibližně rok. Celkové náklady na výstavbu dosáhnou 47 milionů korun.
MSK PODPOŘIL HASIČE NOVOU TECHNIKOU
Moravskoslezský kraj finančně podpořil profesionální i dobrovolné hasiče. Zastupitelé schválili dar v podobě techniky za téměř 2 miliony korun pro profesionální jednotky a vybavení pro dobrovolné hasiče v hodnotě 2,8 milionu korun.
---
Děti z Waldorfské ZŠ poznávaly práci ve stolařské dílně
Stolařskou dílnu technických služeb ostravského MOb Poruba výjimečně zaplnily děti z Waldorfské ZŠ. Vypravily se tam na exkurzi. A i když práce se dřevem byla pro řadu žáků premiérou, šla jim od ruky.
Waldorfská ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba se zaměřuje na praktickou výuku. Děti ze 3. třídy se proto vypravily do stolařské dílny, aby nejen viděly, ale hlavně si vyzkoušely, co obnáší práce se dřevem.
Helena Kožušníková, učitelka Waldorfské ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba: (0:25) ,,Právě ve 3. třídě se vracíme ke kořenům lidstva, abychom si zažili, že mléko nám dává kráva. Tak stejně to máme tady v truhlárně, že vlastně poznáváme řemesla. Vždycky je důležité abychom si i něco odnesli. Tentokrát to bude taková ohrádka nebo plůtek ke květináčům.”
Petr Kocián, mistr stolařské dílny, odd. technických služeb: ,,Na tu výrobu plůtku jsme jim předpřipravili už nějaké polotovary a oni tady mají učební hodinu.”
Děti z Waldorfské ZŠ Ostrava-Poruba: ,,Brousíme dřevo, děláme se šroubovákem a zatloukáme kladívkem hřebíky.”
,,Barvili jsme a teď si zkoušíme řezat. Zaujalo mě, že je tady pilka i na železo, to jsem vůbec nevěděla, že je pilka na železo.”
Petr Kocián, mistr stolařské dílny, odd. technických služeb: ,,Vzhledem k tomu, že dnes ty děti sedí více u počítače. Tak ta zručnost je celkem vidět, že někteří rodiče se těm dětem věnují. Víme sami, že řemeslníků ubývá a když se s tím seznámí děti už v tom raném věku, tak může být probuzený ten zájem.”
Stolařská dílna spadá pod technické služby MOb Poruba a po celý rok se stará o veškerý mobiliář.
---