Horní Suchá chce zadržovat vodu v krajině
Sucho a nedostatek vody trápí všechny regiony. Když pak přijdou přívalové deště, voda se nazadrží a ještě způsobí škody na majetku. Právě s tímto problémem se nyní rozhodli něco udělat v Horní Suché.
Zadržovat vodu v krajině musíme. Tímto směrem chtějí jít v Horní Suché, kde vytipovali několik lokalit pro obnovení nádrží či vybudování jezírek. Jeden projekt bude v lese u zahrádkářské kolonie v části Podolkovice.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Lesy ČR nás celkem příjemně překvapily, vyšly nám vstříc a ve vlastní režii tu požární nádrž obnoví v podstatě ve větším měřítku. Tohle by mělo vyřešit už na věky věků nějaké periodické zátopy v zahrádkářské oblasti, která je pod touto požární nádrží. Bude tam průtok, který snese stávající koryto potoka. Celá ta údolnice bude při přívalových deštích zaplavena. Může to být i metr i metr padesát vody a ta voda bude pomalu několik dnů odtékat přirozeným korytem tak, ať se zadrží ta přívalová vlna.”
anketa: "Bude to dobré zachytávat tu vodu, aby nás nevyplavila. Naopak bude voda zachycena v nádrži a bude pro potřeby hasičů.”
anketa: “Té vody není. My jsme měli ve studni, když jsme postavili studnu, tak jsme měli čtyři metry. Každý rok to měříme a máme metr.”
Další lokalita se nachází uprostřed obce, kde radnice obnoví jezírko. Povolení na vodní dílo už obec má a se stavbou by chtěla začít ještě v tomto roce.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Čekáme až SmVak si vyvložkuje kanalizaci, která vede kousek vedle té budoucí zdrže, která by mohla způsobit neplechu, že by ta voda prosákla do kanalizace."
---
Parkoviště v centru Ostravy bude 14 dní uzavřeno
Jak z našeho zpravodajství víte, v Ostravě se připravuje výstavba dalšího parkovacího domu v centru města. Stavebníci nyní potřebují provést průzkum místa, kde bude budova stát a tak v následujících 14 dnech uzavřou parkoviště za Katedrálou Božského Spasitele.
Ostrava se dlouhodobě snaží vyřešit nedostatek parkovacích míst v centru města. Kromě odstavných parkovišť park and ride, by měly problém řešit také parkovací domy. Jeden se staví před fifejdskou nemocnicí a druhý se připravuje na náměstí Msgre. Šrámka, kde je nyní parkoviště. Podoba objektu byla vybrána v architektonické soutěži z 6 návrhů.
Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje. Parkovací dům podle tohoto návrhu bude disponovat 400 parkovacími stáními a bude mít živý parter s obchody a službami, který podtrhne jeho městotvornou funkci."
Příprava stavby parkovacího domu postoupila do další fáze. V současnosti je zapotřebí provést průzkumy, které budou jedním z podkladů pro projekční činnost.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Potřebujeme to parkoviště na 14 dní uzavřít. Na místě bude v uvedených dnech realizována řada nezbytných průzkumů pro návrh stavebně-technického řešení vlastní budovy."
Pravděpodobně na podzim bude proveden také průzkum archeologický a ten bude trvat asi 4 týdny. Parkoviště bude znovu uzavřeno. Cena stavby je odhadována na 400 milionů korun a stavět by se mělo začít v roce 2023.
---
Vzdělávací pobyt dětí z dětských domovů
Děti z různých dětských domovů na Bruntálsku se v průběhu prázdnin účastní pobytů v přírodě se vzdělávacím a relaxačním účelem. Jejich pořádání je počinem nadace Krok do života, kterou založila Miss České republiky Karolína Kopíncová.
V Karlově pod Pradědem se skupiny dětí střídají v týdenních intervalech. Čeká je opravdu pestrý program.
Aleš Vondra, instruktor: „Našim cílem je, aby děti po té době, která byla, se trošku více hýbaly. Určitě dbáme na to, abychom dokázali propojit vzdělávací část se zážitkovými prvky. Takže pokud mají nějakou přednášku, snažíme se, abychom i v té praktické části jsme na to dokázali navázat.“
Karolína Kopíncová, Miss Czech Republic, organizátorka pobytu: „Chceme, aby, až jednou budou odcházet z dětských domovů, odcházely připravené. Takže tady máme od přednášek etikety, finanční gramotnosti, po zkoušky řemesel, aby zjistily, co je baví. Musím říct, že to mají opravdu náročné.“
Děti jsme na pobytu zastihli při teoretické i praktické výuce etikety.
Iva Pluháčková, lektorka etikety: „Povídáme si s dětmi o věcech, ke kterým ve společnosti běžně docházejí, se kterými přicházejí do styku. Jako je nakupování, jak chodit na návštěvu, potkávat se s druhými lidmi. Jak komu mají říkat Dobrý den, jak používat správně děkuji a prosím.“
Radek: „Nejvíc se mi tady líbí to ubytování a jídlo je tu dobré hodně.“
Dan: „Ty hry, které tady hrajeme.“
Denis: „Líbí se mi tady hodně a nejvíc se mi tady líbí ty aktivity.“
Agáta: „Nejvíc se mi tu líbí hry a je to tu super.“
Martin: „Mě se tady líbí hlavně ty pokoje a jak jsem tam přišel, s tou televizí, tak to je fakt super, i tady to hřiště.“
Kristián: „Já jsem Kristián a nejvíc se mi líbí pokoje a ty hry.“
Hlavním bodem programu pobytu je velký závod Amazing Race kolem Karlova, který na děti teprve čeká a prověří i jejich vědomosti, logické myšlení i pohybové dovednosti.
---
Dopravní výchovu se děti učí i o prázdninách
Poznávat dopravní značky a správně se chovat jako účastník silničního provozu. To jsou základy, které učí Městská policie Frýdek-Místek děti během celého roku. Ve škole v rámci dopravní výchovy a o prázdninách na dopravním hřišti zábavnou formou.
Městská policie Frýdek-Místek se každoročně zapojuje do projektu Prázdniny ve městě. Na dopravním hřišti učí děti základům dopravní výchovy.
Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Účastní se jí děti především z blízkého okolí. Nicméně nezřídka se stává, že na hřiště dorazí se svými maminkami i děti z větší dálky. Zábavnou formou se dozví význam dopravních značek. Pod dohledem strážnic preventistek si vyzkoušejí jízdu po hřišti na kole, či koloběžce, podle dopravních předpisů. Mohou si zahrát i hry s dopravní tematikou a čeká je samozřejmě i drobné občerstvení a odměna."
Anketa: 1.) "Naučila jsem se tady poznávat značky.!
Jízda na kruhovém objezdu, křižovatky i přechody pro chodce. Dopravní hřiště obsahuje všechny důležité situace.
Anketa: 1.) "Že mám zastavit, když je někdo u přechodu." 2.) "Je to úžasné, jezdíme tady už šestým rokem a dcera je nadšená. Poznává dopravní značky, jde jí to, zdokonaluje se. Opravdu úžasná akce." 3.) "Přišla jsem tady s nejstarším synem a dcerkou a s nejmladším, ten ještě nejezdí. A chtěla bych, aby si děti osvojily pod dohledem značky a dopravní provoz. Jednou bychom taky chtěli s nimi vyjet do toho provozu. A myslím si, že je to takovou zábavnou formou, tak proto jsme tady přišli." 4.) "Přišla jsem tady se dvěma dcerami. Jedna je starší, druhá o trochu mladší. Aby si vyzkoušely trošičku ten dopravní provoz, nanečisto. Abychom mohli vyrazit potom třeba na ty silnice."
Letní výuka vychází ze stěžejního preventivního programu, kdy strážníci chodí během školního roku učit dopravní výchovu na základní školy žáky druhých až čtvrtých tříd.
Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V prvních dvou letech preventistky provádějí dopravní osvětu formou přednáškové činnosti přímo ve třídách. Ta je zaměřena na základní seznámení s dopravními předpisy z pohledu chodce a cyklisty. Projekt pak vrcholí ve 4. třídě, právě návštěvnou dopravního hřiště, kde žáci pod dohledem strážnic absolvují zkušební jízdy."
Pro nejlepší žáky ze všech škol pak městská policie pořádá dopravní soutěž o putovní pohár.
---