Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Druholigový SFC Opava už nepatří městu
  • Diamo prý občany neinformuje o karcinogenních látkách
  • Havířov mění pravidla pro parkování dodávek
  • V Ostravě využívá sociální služby přes 30 tisíc klientů
  • Mozartova Kouzelná flétna v Těšínském divadle

Druholigový SFC Opava už nepatří městu

Druholigový Slezský fotbalový klub už patří novému majiteli. Dosud ho vlastnilo ze 100 % město Opava a to také neslo veškeré náklady spojené s činností klubu i provozem stadionu a zázemí.

Podmínky stanovené všemi smlouvami byly ze strany slovenského obchodního partnera, společnosti A.I.K. spol. s.r.o. se sídlem v Žilině, naplněny. Zaplatil 15 mil. na provoz klubu do konce letošního roku a uhradil půjčky ve výši 10 milionů korun, které klubu poskytlo město. Převodu akcií tak nic nestálo v cestě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Vše se podařilo, podepsali jsme řádné smlouvy, předali jsme 266 akcií, kdy má každá akcie jmenovitou hodnotu 100 tisíc korun a dnes je majitelem SFC slovenský podnikatel, který má společnost A.I.K. a přejeme samozřejmě hodně zdaru, aby se dařilo, aby to zpátky dotáhli do první ligy.” 

Ochranná známka klubu je stále majetkem města Opavy. Slovenská strana ji může v souvislosti s fotbalem plně obchodně i sportovně využívat. SFC Opava je v tabulce aktuálně na 11. místě. Cílem je úspěšně dohrát ligu a zabojovat v poháru.

Andrej Krajíček, majitel SFC Opava: “Zrovna na tom nejsme nejlíp, protože jsme prohráli. Těšíme se na Spartu, na pohár a na další domácí zápas.”

Na základě výpůjčky bude SFC Opava využívat městský stadion a přilehlé tréninkovéhřiště pro činnost svého A týmu. Ostatní majetek, tedy druhé tréninkové hřiště, hřiště s umělou plochou v Kylešovicích a objekt šaten v Kylešovicích, zůstane městu.

---

Diamo prý občany neinformuje o karcinogenních látkách

Jak už jsme vás informovali, v Ostravě vznikla petice za odstranění hořící Heřmanické haldy. Autoři petice nyní ještě zvyšují tlak na státní podnik Diamo, který má likvidaci haldy na starosti a pověsili přímo před jeho sídlo billboard s kritikou.

Tento billboard visí od úterý 19.3. přímo naproti vchodu do státního podniku Diamo v Ostravě-Vítkovicích. Stojí za tím stejní lidé, kteří organizují petici za odstranění Heřmanické haldy. Kritika míří přímo na Diamo, že neinformuje o karcinogenních látkách, které z hořící haldy vycházejí.

Jiří Michalisko, organizátor petice a autor billboardu: "Máme důkaz, kde nám pan ředitel odpovídá: "neinformovali," neprovedli žádnou takovou věc, přestože jsou data známá od roku 2010."

Petici za likvidaci haldy podporuje mnoho osobností i regionálních politiků. Poprvé už se sešla i meziresortní komise zřízená ministerstvem průmyslu a obchodu poté, co se na haldu přijel podívat přímo ministr Josef Síkela. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Je třeba o tom mluvit, protože Diamo, jako takové ukázalo za 20 let, jak mluví o své činnosti. V podstatě ji tajilo, nikdo to nevěděl a teď jsou všichni překvapeni a v úžasu, co se vlastně dělalo a kde se vynakládaly prostředky daňových poplatníků." 

Diamo odmítá, že by něco tajilo a trvá na tom, že halda nijak významně ovzduší v Ostravě neznečišťuje.

Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku Diamo: "Vliv na nejbližší okolí je minimální. Státní podnik Diamo netají žádné informace o Heřmanické haldě, naopak, výsledky pravidelných měření škodlivin unikajících do ovzduší jsou veřejně dohledatelné např. na našich webových stránkách." 

Pod peticí už je více než 9 tisíc podpisů. K tomu, aby musela být projednána v parlamentu jich je potřeba 10 tisíc. organizátoři odhadují, že by to mělo být ještě v březnu. 

---

VELKÝ ZÁJEM O STUDIUM NA OU

Ostravská univerzita zaznamenala výrazný nárůst počtu přihlášek. Celkem o 1400 více než v předchozím roce. Zájem o studium na této vysoké škole má 16 136 studentů. Největší počet přihlášek obdržely obory Všeobecné a Zubní lékařství. Do 30. dubna je prodloužen termín na nový obor Cizí jazyky pro firemní praxi na Filozofické fakultě.

MSK ZNOVU PODPOŘÍ BEZPLATNÉ OBĚDY

Moravskoslezský kraj vyčlenil dalších 30 milionů korun na bezplatné obědy ve školách pro děti ze sociálně slabších rodin, pěstounských rodin a děti ukrajinských uprchlíků. Tato podpora se týká mateřských, základních i středních škol a snaží se zjednodušit administrativu spojenou s projektem. Bezplatné obědy využívá už zhruba 2700 školáků.

---

Havířov mění pravidla pro parkování dodávek

Všechna vozidla, která mají v technickém průkazu označení N 1, tedy nákladní a jsou těžší než 2,2 tuny, budou muset v Havířově od 18 do 6 hodin ráno parkovat pouze na vyhrazených parkovištích.

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Zejména ve večerních hodinách je v některých lokalitách problém zaparkovat. A to také proto, že i dvě místa najednou zabírají dodávky, přesto, že v současné době už platí ve městě zákaz parkování nákladních vozidel nad 3,5 tuny.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Dodávky parkují v průjezdních profilech komunikací, brání v průjezdu IZS, takže z tohoto důvodu přistupuje město ke změně, kdy nově budou instalovány značky na všech příjezdových komunikacích do města, kdy ta tonáž bude změněna a bude tam 2,2 tuny. Zákaz parkování dodávek bude od 18 hodiny večerní do 6 hodiny ranní.”

Současně radnice vyhradila parkovací místa pro dodávky. A to v městské části Šumbark, Podlesí a Město.

Jedna z parkovacích zón je pro nákladní vozidla je tady na ulici Na Nábřeží. Což znamená, že už by zde neměla parkovat osobní vozidla.

anketa: "Takhle zabírají více místa a není přes ně vidět. Děti vybíhají, nevidí. Za mě jedině dobře.”

anketa: “Já bydlím na Šumbarku a tam večer, když přijdete kolem té páté hodiny, tak už absolutně nezaparkujete. Je jich dost, protože ti, co ji mají jako pracovní dodávku, tak většinou parkuji u domu.” 


Změny ve způsobu parkování dodávek začnou platit nejpozději v dubnu.

---

V Ostravě využívá sociální služby přes 30 tisíc klientů

Světový den sociálních pracovníků si v letošním roce připomínáme 19. března. Jistě se shodneme, že jejich práce je velmi důležitá a nelehká. V Ostravě v současné době existuje široká síť téměř dvou set nejrůznějších sociálních služeb.

Třetí úterý v březnu si každý rok připomínáme Světový den sociální práce. Letos si tedy tuto náročnou profesi připomínáme 19. a jde už o 41 ročník. Ostrava je v sociální péči velmi štědrá a může tak být příkladem dalším městům v celé zemi. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Na území města Ostravy dnes existuje široká síť celkem 192 sociálních služeb, které každoročně využívá zhruba 30 000 převážně ostravských občanů, potřebujících pomoc. A to v celém jejich věkovém spektru, dětmi počínaje a seniory konče."

Sociální pracovníci pomáhají lidem řešit celou škálu problémů od o pomoci při hledání pečovatelské služby, osobní asistence postižené osobě či o služby pro handicapované nebo seniory. Pomáhají také v řešení krizových situací, jako je např. domácího násilí a hájí zájmy dětí.

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru Sociálních věcí a zdravotnictví: "Nejčastěji řešíme vyhledání vhodné sociální služby, ať už jde o pečovatelskou službu či službu pobytovou, čili domov pro seniory."  

Tématem letošního Světového dne sociální práce jsou změny.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Město Ostrava se nebojí provádět v oblasti sociální práce a sociálních služeb ani zásadní změny. Dokazuje to například rozsáhlý proces transformace pobytových služeb." 

Nejdůležitější ale je, aby si lidé nebáli o sociální pomoc říct. Nejjednodušším způsobem je návštěva Sociopointu přímo na magistrátu, kde zaručeně poradí každému. 

---

ŘSD OPRAVUJE VÝTLUKY NA RUDNÉ V OV

Ředitelství silnic a dálnic až do 24. března opravuje výtluky na Rudné ulici v Ostravě, konkrétně na úseku silnice I/11 mezi Svinovem a Porubou ve směru na Opavu. Na místě se pohybují dělníci, dejte proto pozor, pokud budete v lokalitě projíždět.
---

Mozartova Kouzelná flétna v Těšínském divadle

Těšínské divadlo právě uvádí výjimečné představení. Mozartovu operu Kouzelná flétna nastudovali totiž činoherní herci a zpěvy byly tedy kombinovány s mluveným slovem. Takové zpracování opery je u činoherců velmi neobvyklé.

Soubor Těšínského divadla jsme zastihli právě v předvečer premiéry, tedy na generální zkoušce.

Roman Meluzín, režisér představení: „Teď máme veřejnou generálku odpoledne a zítra máme v podvečer v 17:30 premiéru. Tak uvidíme dnes jaké přijde publiku, předpokládám, že to budou studenti, tak si ověříme nějaké základní reakce.“

Zdeněk Klusák, herec: „Pro mě je to výjimečné v tom, že operu asi činoherci moc nedělají, takže to je takové zvláštní a zajímavé a myslím, že i pro lidi to bude zajímavé.“

V představení účinkuje mnoho herců, celá Česká scéna Těšínského divadla, posílená o soubor Bajka.

Roman Meluzín, režisér představení: „Takže je to opravdu velký projekt, ve které se snad lidé na jevišti nedají ani dopočítat, tedy dají samozřejmě, ale je jich hodně.“

Náročná byla zejména hudební část celého nastudování.

Zdeněk Klusák, herec: „Jihočeská filharmonie v Českých Budějovicích to nahrávala.“

Za úspěchem neobvyklého představení stojí zejména zkušenost obou souborů a jejich přístup k tvorbě.

Roman Meluzín, režisér představení: „Soubor je velmi výjimečný svou pracovitostí a taky podporou, s jakou přistupuje k té práci a můžu vám říct, že to je velká radost, vstoupit do divadla, kde se dělá divadlo.“

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. března 2024, 16:00

Druholigový SFC Opava už nepatří městu

Druholigový Slezský fotbalový klub už patří novému majiteli. Dosud ho vlastnilo ze 100 % město Opava a to také neslo veškeré náklady spojené s činností klubu i provozem stadionu a zázemí.

Podmínky stanovené všemi smlouvami byly ze strany slovenského obchodního partnera, společnosti A.I.K. spol. s.r.o. se sídlem v Žilině, naplněny. Zaplatil 15 mil. na provoz klubu do konce letošního roku a uhradil půjčky ve výši 10 milionů korun, které klubu poskytlo město. Převodu akcií tak nic nestálo v cestě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Vše se podařilo, podepsali jsme řádné smlouvy, předali jsme 266 akcií, kdy má každá akcie jmenovitou hodnotu 100 tisíc korun a dnes je majitelem SFC slovenský podnikatel, který má společnost A.I.K. a přejeme samozřejmě hodně zdaru, aby se dařilo, aby to zpátky dotáhli do první ligy.” 

Ochranná známka klubu je stále majetkem města Opavy. Slovenská strana ji může v souvislosti s fotbalem plně obchodně i sportovně využívat. SFC Opava je v tabulce aktuálně na 11. místě. Cílem je úspěšně dohrát ligu a zabojovat v poháru.

Andrej Krajíček, majitel SFC Opava: “Zrovna na tom nejsme nejlíp, protože jsme prohráli. Těšíme se na Spartu, na pohár a na další domácí zápas.”

Na základě výpůjčky bude SFC Opava využívat městský stadion a přilehlé tréninkovéhřiště pro činnost svého A týmu. Ostatní majetek, tedy druhé tréninkové hřiště, hřiště s umělou plochou v Kylešovicích a objekt šaten v Kylešovicích, zůstane městu.

---

Diamo prý občany neinformuje o karcinogenních látkách

Jak už jsme vás informovali, v Ostravě vznikla petice za odstranění hořící Heřmanické haldy. Autoři petice nyní ještě zvyšují tlak na státní podnik Diamo, který má likvidaci haldy na starosti a pověsili přímo před jeho sídlo billboard s kritikou.

Tento billboard visí od úterý 19.3. přímo naproti vchodu do státního podniku Diamo v Ostravě-Vítkovicích. Stojí za tím stejní lidé, kteří organizují petici za odstranění Heřmanické haldy. Kritika míří přímo na Diamo, že neinformuje o karcinogenních látkách, které z hořící haldy vycházejí.

Jiří Michalisko, organizátor petice a autor billboardu: "Máme důkaz, kde nám pan ředitel odpovídá: "neinformovali," neprovedli žádnou takovou věc, přestože jsou data známá od roku 2010."

Petici za likvidaci haldy podporuje mnoho osobností i regionálních politiků. Poprvé už se sešla i meziresortní komise zřízená ministerstvem průmyslu a obchodu poté, co se na haldu přijel podívat přímo ministr Josef Síkela. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Je třeba o tom mluvit, protože Diamo, jako takové ukázalo za 20 let, jak mluví o své činnosti. V podstatě ji tajilo, nikdo to nevěděl a teď jsou všichni překvapeni a v úžasu, co se vlastně dělalo a kde se vynakládaly prostředky daňových poplatníků." 

Diamo odmítá, že by něco tajilo a trvá na tom, že halda nijak významně ovzduší v Ostravě neznečišťuje.

Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku Diamo: "Vliv na nejbližší okolí je minimální. Státní podnik Diamo netají žádné informace o Heřmanické haldě, naopak, výsledky pravidelných měření škodlivin unikajících do ovzduší jsou veřejně dohledatelné např. na našich webových stránkách." 

Pod peticí už je více než 9 tisíc podpisů. K tomu, aby musela být projednána v parlamentu jich je potřeba 10 tisíc. organizátoři odhadují, že by to mělo být ještě v březnu. 

---

VELKÝ ZÁJEM O STUDIUM NA OU

Ostravská univerzita zaznamenala výrazný nárůst počtu přihlášek. Celkem o 1400 více než v předchozím roce. Zájem o studium na této vysoké škole má 16 136 studentů. Největší počet přihlášek obdržely obory Všeobecné a Zubní lékařství. Do 30. dubna je prodloužen termín na nový obor Cizí jazyky pro firemní praxi na Filozofické fakultě.

MSK ZNOVU PODPOŘÍ BEZPLATNÉ OBĚDY

Moravskoslezský kraj vyčlenil dalších 30 milionů korun na bezplatné obědy ve školách pro děti ze sociálně slabších rodin, pěstounských rodin a děti ukrajinských uprchlíků. Tato podpora se týká mateřských, základních i středních škol a snaží se zjednodušit administrativu spojenou s projektem. Bezplatné obědy využívá už zhruba 2700 školáků.

---

Havířov mění pravidla pro parkování dodávek

Všechna vozidla, která mají v technickém průkazu označení N 1, tedy nákladní a jsou těžší než 2,2 tuny, budou muset v Havířově od 18 do 6 hodin ráno parkovat pouze na vyhrazených parkovištích.

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Zejména ve večerních hodinách je v některých lokalitách problém zaparkovat. A to také proto, že i dvě místa najednou zabírají dodávky, přesto, že v současné době už platí ve městě zákaz parkování nákladních vozidel nad 3,5 tuny.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Dodávky parkují v průjezdních profilech komunikací, brání v průjezdu IZS, takže z tohoto důvodu přistupuje město ke změně, kdy nově budou instalovány značky na všech příjezdových komunikacích do města, kdy ta tonáž bude změněna a bude tam 2,2 tuny. Zákaz parkování dodávek bude od 18 hodiny večerní do 6 hodiny ranní.”

Současně radnice vyhradila parkovací místa pro dodávky. A to v městské části Šumbark, Podlesí a Město.

Jedna z parkovacích zón je pro nákladní vozidla je tady na ulici Na Nábřeží. Což znamená, že už by zde neměla parkovat osobní vozidla.

anketa: "Takhle zabírají více místa a není přes ně vidět. Děti vybíhají, nevidí. Za mě jedině dobře.”

anketa: “Já bydlím na Šumbarku a tam večer, když přijdete kolem té páté hodiny, tak už absolutně nezaparkujete. Je jich dost, protože ti, co ji mají jako pracovní dodávku, tak většinou parkuji u domu.” 


Změny ve způsobu parkování dodávek začnou platit nejpozději v dubnu.

---

V Ostravě využívá sociální služby přes 30 tisíc klientů

Světový den sociálních pracovníků si v letošním roce připomínáme 19. března. Jistě se shodneme, že jejich práce je velmi důležitá a nelehká. V Ostravě v současné době existuje široká síť téměř dvou set nejrůznějších sociálních služeb.

Třetí úterý v březnu si každý rok připomínáme Světový den sociální práce. Letos si tedy tuto náročnou profesi připomínáme 19. a jde už o 41 ročník. Ostrava je v sociální péči velmi štědrá a může tak být příkladem dalším městům v celé zemi. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Na území města Ostravy dnes existuje široká síť celkem 192 sociálních služeb, které každoročně využívá zhruba 30 000 převážně ostravských občanů, potřebujících pomoc. A to v celém jejich věkovém spektru, dětmi počínaje a seniory konče."

Sociální pracovníci pomáhají lidem řešit celou škálu problémů od o pomoci při hledání pečovatelské služby, osobní asistence postižené osobě či o služby pro handicapované nebo seniory. Pomáhají také v řešení krizových situací, jako je např. domácího násilí a hájí zájmy dětí.

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru Sociálních věcí a zdravotnictví: "Nejčastěji řešíme vyhledání vhodné sociální služby, ať už jde o pečovatelskou službu či službu pobytovou, čili domov pro seniory."  

Tématem letošního Světového dne sociální práce jsou změny.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Město Ostrava se nebojí provádět v oblasti sociální práce a sociálních služeb ani zásadní změny. Dokazuje to například rozsáhlý proces transformace pobytových služeb." 

Nejdůležitější ale je, aby si lidé nebáli o sociální pomoc říct. Nejjednodušším způsobem je návštěva Sociopointu přímo na magistrátu, kde zaručeně poradí každému. 

---

ŘSD OPRAVUJE VÝTLUKY NA RUDNÉ V OV

Ředitelství silnic a dálnic až do 24. března opravuje výtluky na Rudné ulici v Ostravě, konkrétně na úseku silnice I/11 mezi Svinovem a Porubou ve směru na Opavu. Na místě se pohybují dělníci, dejte proto pozor, pokud budete v lokalitě projíždět.
---

Mozartova Kouzelná flétna v Těšínském divadle

Těšínské divadlo právě uvádí výjimečné představení. Mozartovu operu Kouzelná flétna nastudovali totiž činoherní herci a zpěvy byly tedy kombinovány s mluveným slovem. Takové zpracování opery je u činoherců velmi neobvyklé.

Soubor Těšínského divadla jsme zastihli právě v předvečer premiéry, tedy na generální zkoušce.

Roman Meluzín, režisér představení: „Teď máme veřejnou generálku odpoledne a zítra máme v podvečer v 17:30 premiéru. Tak uvidíme dnes jaké přijde publiku, předpokládám, že to budou studenti, tak si ověříme nějaké základní reakce.“

Zdeněk Klusák, herec: „Pro mě je to výjimečné v tom, že operu asi činoherci moc nedělají, takže to je takové zvláštní a zajímavé a myslím, že i pro lidi to bude zajímavé.“

V představení účinkuje mnoho herců, celá Česká scéna Těšínského divadla, posílená o soubor Bajka.

Roman Meluzín, režisér představení: „Takže je to opravdu velký projekt, ve které se snad lidé na jevišti nedají ani dopočítat, tedy dají samozřejmě, ale je jich hodně.“

Náročná byla zejména hudební část celého nastudování.

Zdeněk Klusák, herec: „Jihočeská filharmonie v Českých Budějovicích to nahrávala.“

Za úspěchem neobvyklého představení stojí zejména zkušenost obou souborů a jejich přístup k tvorbě.

Roman Meluzín, režisér představení: „Soubor je velmi výjimečný svou pracovitostí a taky podporou, s jakou přistupuje k té práci a můžu vám říct, že to je velká radost, vstoupit do divadla, kde se dělá divadlo.“

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-03-2024-16-00