Stát nabídl pozemky pro lidi, které postihla povodeň
Ostrava získá státní pozemky pro výstavbu domů po zářijových povodních. Pozemky by mohli využít lidé, kteří přišli o své domy, případně obyvatelé ze záplavových zón, kteří by je chtěli opustit.
Ostrava využije nabídku státu na bezúplatný převod pozemků, kde by mohla vzniknout nová zástavba. Pozemky budou nabídnuty lidem, jejichž domy musely být kvůli povodním zdemolovány, nebo těm, kteří chtějí opustit rizikové oblasti.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Vítáme iniciativu státu. Už jsme vytipovali 13 pozemků v různých částech města, například ve Lhotce nebo Petřkovicích. Zájem ze strany obyvatel zatím není masový, máme pouze jednotlivé žádosti.“
Podmínkou pro převod pozemků je, že výstavba musí být zahájena do dvou let a dům musí být dokončen do pěti let. Musí to tedy být pozemky, které jsou vhodné k rychlé výstavbě.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Vybrali jsme lokality, které už mají inženýrské sítě v blízkosti, takže je nebude potřeba nákladně připravovat. V některých oblastech třeba není plyn, ale dnes už to pro většinu lidí není zásadní problém. Důležité je, aby pozemky byly připravené k okamžitému využití.“
Město od státu získalo nabídku na 300 pozemků. Řada z nich ale nebyla pro rodinné domky příliš vhodná. Pozemky, které nebudou využity, budou státu vráceny. V současné době je zatím určeno k demolici 7 domků v Ostravě. jejich majitelé budou mít přednost.
---
Na havířovském náměstí už stojí vánoční strom
Už od víkendu stojí na náměstí Republiky v Havířově vánoční strom. Jedle byla přivezena z Prostřední Suché i se zajímavým příběhem. Slavnostní rozsvícení se pak uskuteční 30. listopadu.
Tato krásná jedle rostla v zahradě paní Vincenecové v Prostřední Suché zhruba třicet let. V sobotu k jejich domu přijela těžká technika a bylo na čase se se stromem rozloučit.
Martina Vincenecová, majitelka stromu: "Rozhodla jsem se darovat strom, protože vyrostl už do velké výšky a za několik let už bych ho musela zdevastovat vizuálně. A abych ho jen pokácela, to by mi bylo líto. Napadlo mě ho nabídnout městu, zda ho nechce jako vánoční stromeček."
Boris Břenek, odbor komunálních služeb MmH: “V letošním roce ho budeme hodně zkracovat, protože ten strom je opravdu moc vysoký. My musíme mít strom vysoký asi 12 metrů, takže ho musíme zkrátit zhruba o polovinu.”
Proč strom vyrostl do takové výšky i šířky, na to má rodina své vysvětlení.
Martina Vincenecová, majitelka stromu: "Teorie by byla, že se jeho kořeny prorostly do septiku, který je v té části zahrady. Takže měl celou dobu nádherně přísun k živinám.”
Se stromem se přišla rozloučit i malá Ema.
Ema, dcera: “Ten strom mám ráda a hodně ráda jsem ho vždy viděla a ráda bych se na něho šla podívat na náměstí.”
Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky se uskuteční v sobotu 30. listopadu.
---
Krátké zprávy, 19. 11. 2024 16.00 - 1
NEHODA KAMIONU V MOSTECH U JABLUNKOVA
V Mostech u Jablunkova boural řidič kamionu. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost a na namrzlé vozovce v zatáčce dostal smyk a vyjel mimo silnici. Postupně narazil do stromu, sloupu elektrického vedení a plotu. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Řidič skončil se zraněními v péči záchranářů. Okolnostmi nehody se zabývá policie a v souvislosti se zimním obdobím také připomíná povinnost přezutí vozidel na zimní pneumatiky.
MĚSTA ROZŠIŘUJÍ KAPACITY PRO BEZDOMOVCE
Pro lidi bez domova mají města v Moravskoslezském kraji připraveny dostatečné kapacity. V řadě měst se právě v zimním období rozšiřuje počet lůžek nebo jsou lidem k dispozici takzvané teplé židle. Například v Ostravě se s příchodem mrazivého počasí spouští tradiční Zimní program, který ve městě funguje od roku 2009.
---
Policisté z MS kraje udržují tradici dárcovství krve
Před několika lety vznikla z jednorázové akce mezi policisty MS kraje bohulibá tradice, která se navíc stále rozšiřuje. Jde o darování krve v Ostravském krevním centru, které často trpí nedostatkem této vzácné tekutiny.
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava zaplnily tentokrát uniformy policistů a k vidění byly opravdu téměř všechny druhy. Bílé košile dopraváků, stejnokroje policistů z obvodních oddělení, kombinézy pořádkové služby, ale i civilní oděv kriminalistů. Tato společná akce se koná dvakrát do roka.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kampaň "Daruj krev, zachraň život" jsme odstartovali v na jaře roku 2021a snažíme se dvakrát ročně oslovit policisty i civilní zaměstnance oslovit, aby se hromadně zúčastnili darovali tu nejcennější tekutinu, kterou mají a tou je krev."
anketa, dárci: "Chodím darovat už od střední školy a dělám to pro dobrou věc, dělám to pro lidi."
"Jsem tady už po desáté a začal jsme s s tím, když jsme měli nemocného kolegu."
Díky této akci stále přibývá dárců, protože už se v několika případech přidali i rodinní příslušníci policistů a nebo i známí. Nejmladší dárkyní byla teprve 19letá studentka policejní školy.
Anežka Poledníková, PČR MS kraje: "Krev jdu dnes darovat poprvé a přijde mi to fajn, z protože krev je potřeba a každému z nás se může jednou stát, že krev bude potřebovat."
Zuzana Jurčeková, manažerka Krevního centra Ostrava: "Jsme ve stavu, že krví dost opravdu není, takže jsme vděčni za každou akci, jako je dnes."
Policisté si jistě zaslouží pochvalu, protože darovat krev jich tentokrát přišel rekordní počet 68. Poklud vás inspirovali a ještě mezi dárci nejste, rozhodně to zvažte a nebo rovnou volejte na číslo 800 260 004. Přihlásit se můžete i online na stránkách krevního centra.
---
PZKO Karviná-Ráj dokončuje modernizaci zázemí
Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Karviná-Ráj finišuje s přestavbou svého zázemí. Budova, ve které pořádají akce pro veřejnost a slouží jako zázemí pro členy, již nevyhovovala důstojným podmínkám. Na rekonstrukci sehnali členové PZKO i finance z Polska.
Celá dřevostavba musela být nejdříve rozebrána, aby mohla být na stejném místě postavna stavba zděná. Kromě toho byly některé části přistavěny jako malý sál, terasa a sklad na inventář. Práce, které na jaře začaly, pomalu finišují.
Michal Broda, dozor za investora: “Jsou hotové vnitřní omítky, rozvody elektřiny, dodělali jsme kazetový strop. V minulém týdnu jsme položili dlažbu, teď se kluci připravují na výmalbu stěn.”
Práce by měly skončit ještě letos, ještě letos chtějí členové do budovy nastěhovat nábytek. Zpřístupněno nové zázemí PZKO Karviná-Ráj veřejnosti by mělo být ale až v příštím roce.
Ksenia Stuchlik, předsedkyně PZKO Karviná-Ráj: "Musíme odklepat, že nebyly žádné problémy, když dokončíme práce tak budeme žádat o kolaudaci, takže otevření plánujeme možná na jaře.”
Finance na přestavbu budovy sehnali členové z více zdrojů, přispělo město Karviná, i Moravskoslezský kraj. Největší částku sehnali lidé z PZKO prostřednictvím projektu a dotací z polského ministerstva zahraničních věcí.
---
Krátké zprávy, 19. 11. 2024 16.00 - 2
KYNOLOGOVÉ Z MSK VYHRÁLI MČR
Moravskoslezští kynologové jsou nejlepší v celé republice. Na Policejním mistrovství České republiky psovodů se služebními psy vyhráli v soutěži družstev. V jednotlivcích vybojoval pprap. Vyležík se služebním psem Xanukem 2. místo, jeho kolega ppor. Kostera obsadil se čtyřnohým parťákem Ragnerem místo páté.
---
O prohlídku patologie v Havířově byl velký zájem
Mnoho lidí může mít mylnou představu o tom, co ve skutečnosti dělá patolog. Nemocnice v Havířově se proto rozhodla pro osvětu. Zájem o komentovanou prohlídku byl velký.
Bez stanovení diagnóz patologů, by se v mnoha případech lidé nemohli léčit. Jsou to právě oni, kterým projde rukama každý odebraný vzorek tkáně na rozbor. Nemocnice v Havířově využila Mezinárodního dne patologie a otevřela své laboratoře veřejnosti.
Richard Doležílek, primář patologie Nemocnice Havířov: "Cílem naší exkurze je to, aby si účastníci odnesli, že patolog více méně nepitvá, že patolog sedí převážně u mikroskopu a stanovuje diagnózy pro pacienty živé."
anketa: "V životě jsem ještě na patologii nebyla. Takže si rozšiřuji obzory". Čekala jste, že takto to na patologii vypadá? “Ne, spíše jsem čekala větší řezničinu.”
Stanovení diagnózy může trvat pár dnů, ale i několik měsíců.
Richard Doležílek, primář patologie Nemocnice Havířov: "V těch nejnáročnějších případech, kdy se dělá i genetické vyšetření to trvá i několik týdnů i měsíc. A v těch úplně nejnáročnějších případech, to může klidně trvat i dva měsíce. To je v případech, kdy ten vzorek koluje po ČR, nebo může zavítat i do San Franciska.”
anketa: “Zajímá mě to z pohledu, co se vlastně potom s námi všechno děje. I když tady ani neskončíme, jak jsme zjistili."
Lidé se také dozvěděli, že zdravotních pitev lékaři provádí v nemocnici ročně jen kolem 50.
---