Oba odborníky pozvala japonská strana zejména pro jejich zkušenosti s ozařováním srdce. „Před dvěma lety nás navštívili kolegové z univerzitní nemocnice v Nagoji a zajímali se o léčbu srdečních arytmií pomocí CyberKnifu. Od té doby s námi postupy konzultovali na dálku, a teď jsme osobně doladili detaily,“ vysvětlil jeden z důvodů cesty docent Cvek. Se zahájením ozařování srdce pak souviselo jednání na japonském Státním ústavu pro kontrolu léčiv. „Podpisem jsme deklarovali, že budeme s japonskými kolegy spolupracovat a že se na nás mohou kdykoliv obrátit,“ vysvětlil důvod jednání Lukáš Knybel.
Vyvrcholením cesty pak byla účast na 37. konferenci Japonské společnosti pro radiační onkologii, na které jako jediný Čech vystoupil přednosta Cvek s přednáškou, kterou si vyžádali samotní organizátoři. „Týkala se našich dosavadních desetiletých zkušeností s ozařováním srdce. A musím říci, že v rámci panelové diskuze se na téma využití radioterapie i mimo onkologickou oblast rozvinula velmi široká diskuze. S japonskými a holandskými kolegy z univerzitní nemocnice v Utrechtu jsme velmi živě diskutovali zejména o dalším směřování onkologické léčby,“ dodal docent Cvek.
Klinika onkologická FNO a LF OU, vedená doc. MUDr. Ing. Jakubem Cvekem, Ph.D., MBA, je jediným onkologickým pracovištěm České republiky, které je součástí rozsáhlého mezinárodního projektu zaměřeného na využití radioterapie v léčbě komorové tachykardie. (http://www.stopstorm.eu/ )