Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hrozí další demolice povodněmi zasažených domů. Rozhodující bude zima

Opava |

Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.

Domy, kde vznikají trhliny, stále pracují. Statici je osazují sádrovými terči, které majitelé domů sledují. Jakékoli změny okamžitě hlásí.

Barbora Bartecká, statička: “I ty menší poruchy kontrolujeme, protože se z toho může zvrtnout něco horšího, tak máme ty lidi většinou na telefonu."

Petr Chobot, obyvatel Opavy-Kateřinek: “Boda vlastně šla kolem, odtékala a za nějakou dobu, za hodinu, dvě pomalu od sousedů přišla tady bublaly ty myší díry a šlo to sem a pak to stouplo. Kolik jste měl vody tady? Tady až po strop.”

Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: "Zatím to nepracuje, zatím trhliny vypadají, že stojí, že se neprověsily, stropy co jsou uvnitř, tak ty se nehýbají. Tam se musí počkat, co ten barák bude dělat po zimě. Jak bude opadávat voda ještě v podzemí.”

Dům, kterým se prohnala velká voda je důležité vysoušet, vytápět, oklepat zasažené omítky a obklady a odstranit dlažby.

Barbora Bartecká, statička: “Zima bude rozhodující, protože teď budeme pravděpodobně s pracovní skupinou odstraňovat jeden dům, takže předpokládám, že některé domy možná dopadnou stejně. Doufám, že co nejmíň.”

Největší problémy po povodních jsou dřívější neodborné zásahy do stavby jako jsou drenáže, podceněná statika a neudržovaná kanalizace.

paní Petra, obyvatelka Opavy-Kateřinek: “Bylo tady metr asi 40 vody, vyhl se nám asi tady roh, tak musíme řešit tuto vzniklou situaci.”

Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: “To, co vidíme, tak asi největší problém je asi neudržovaná kanalizace, která vede pod domem asi v té části, kde stojím."

Barbora Bartecká, statička: "Tady jsme neodstraňovali žádný dům. Víceméně to byly nějaké menší poničené garáže.”

Nejvíce domů muselo být strženo na Bruntálsku, a to zejména v Zátoru, Široké Nivě a Branticích.

Nahlásit chybu


K tématu

Na obchvatu Bruntálu probíhají práce i v zimním období

22. prosince 2025 15:34 | Bruntál | Karel Soukop

Řidičům i obyvatelům Bruntálska se již brzy uleví. Jihovýchodní obchvat Bruntálu odvede velkou část tranzitní osobní i nákladní dopravy z centra města. Jeho stavba byla započata v březnu loňského roku a má trvat 27 měsíců.

Zima ještě může zaskočit mrazem i sněhem, řidiči by si měli přezouvání dobře rozmyslet

17. března 2025 13:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poměrně vydatné sněžení v noci z neděle na pondělí zaskočilo především motoristy, kteří už své automobily přezuli na letní pneumatiky. V nejbližších dnech se sněžení už neočekává, ale teploty mohou klesat až k -10 stupňům Celsia.

V noci a ráno pozor na náledí! Sněžit má i v nižších polohách

17. listopadu 2025 18:05 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravděpodobně první silnější záchvěv nadcházející zimy se blíží podle aktuální meteorologické předpovědi. Chodci i motoristé by si měli dát pozor na náledí.


Hasiči ze Štěpánkovic obdarovali opavskou nemocnici. Peníze z dobročinných akcí putovaly na novorozenecké oddělení

Dnes 15:53 | Opava | Yvona Fajtová

Dobrovolní hasiči ze Štěpánkovic pomáhají dobré věci. Moravskoslezské nemocnici v Opavě předali finanční dar ve výši 40 tisíc korun. Peníze využije novorozenecké oddělení na vybavení, které zpříjemní pobyt nejmenším pacientům.

Počet návštěvníků Lysé hory se každý rok zvyšuje, na zvelebení vrcholu a okolí přispějí švýcarské fondy

Dnes 13:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, vystoupá každý rok až 400 tisíc lidí. Na nápor turistů musí reagovat obce, které mají Lysou horu ve svém katastru.

Jedenáctiletý chlapec vběhl pod auto. Byl vrtulníkem transportován do nemocnice

Dnes 10:18 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Školák vběhl přímo pod kola projíždějícího auta. Řidička už střetu nedokázala zabránit. Zraněného chlapce museli záchranáři po ošetření na místě transportovat vrtulníkem do nemocnice.

Zoo Ostrava slaví tři čtvrtě století od založení, návštěvníky čeká několik novinek

Ostravská zoologická zahrada letos slaví tři čtvrtě století od svého založení. Za 75 let se vyvinula v moderní instituci sloužící nejen rekreaci, ale hlavně ochraně přírody a záchraně ohrožených druhů. Ještě letos tak ZOO obohatí třeba nový pavilon pro obojživelníky.

Demolice Slezanky se komplikuje. Testy odhalily výrazně horší stav konstrukce

Včera 15:12 | Opava | Yvona Fajtová

Havarijní stav Slezanky mění postup její demolice v centru Opavy. Testy totiž ukázaly, že konstrukce budovy je v mnohem horším technickém stavu, než se původně předpokládalo.

Univerzitní výzkumníci testovali jemnou motoriku školáků z Rychvaldu

Dnes 13:15 | Rychvald | Libor Běčák

Výzkumníci z Ostravské univerzity se v aktuálním projektu věnují zjišťování, jak na tom je dnešní mládež s manuální zručností. Výsledky výzkumu budou sloužit jako podklad pro rozvoj technické výchovy v Moravskoslezském kraji.

Po medvědích tlapkách provedou turisty nové panely

Včera 18:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Průběžnou obnovou neprocházejí v Beskydech jen klasické turistické trasy, ale také stezky nazvané Po medvědích tlapkách. Nově na nich přibylo několik informačních panelů.

Po nálezu stokilové letecké pumy evakuovali na Opavsku 320 lidí, včetně základní školy

Včera 14:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rozsáhlá evakuace obyvatel, žáků i učitelů ze základní školy a bezpečnostní opatření. Ve Velkých Hošticích na Opavsku vykopali v úterý dopoledne nevybuchlou leteckou pumu o váze 100 kilogramů. O její zneškodnění se postaral policejní pyrotechnik.

Modelfest opět dorazil do Ostravy. ZŠ Jugoslávskou zaplnily nejen modely železnic

Včera 13:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Skoro 2 tisíce návštěvníku si přišly prohlédnout modely železnic a vozů na přehlídku ModelFest v Ostravě-Zábřehu. Akci zde již šestým rokem pořádá Klub železničních modelářů ŽELMO.

Trenér Atletiky Poruba uspěl v anketě Díky, trenére. Slavnostní vyhlášení se konalo v Praze

Dnes 15:51 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V ostravském klubu Atletika Poruba nesbírají ocenění jen sportovci, ale také trenéři. Ondřej Lampa, trenér kategorie žáků, dosáhl velkého úspěchu v celorepublikové anketě Díky, trenére. Z 603 trenérů napříč sporty se dostal mezi 8 nejlepších.

Třídiči odpadů

Hradec nad Moravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 22 500 do 27 000 Kč/měsíc

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. dubna 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Změna postupu demolice Slezanky. Bývalý obchodní dům je v horším stavu než se čekalo

Dnes 16:06 | Opava | Yvona Fajtová

Havarijní stav Slezanky mění postup její demolice v centru Opavy. Testy totiž ukázaly, že konstrukce budovy je v mnohem horším technickém stavu, než se původně předpokládalo.

Přestavba zimního stadionu v Opavě se blíží do finále, zkušební provoz by měl začít už na konci března

Dnes 15:25 | Opava | Yvona Fajtová

Přestavba zimního stadionu v Opavě se blíží do finále. Stavbaři dokončují poslední práce v interiéru i na fasádě a už brzy začne také příprava ledové plochy. Pokud vše půjde podle plánu, zkušební provoz by měl začít už na konci března.

Slezský FC Opava má po ničivých povodních z roku 2024 téměř kompletně zrekonstruované zázemí stadionu

Dnes 9:49 | Opava | Yvona Fajtová

Slezský fotbalový klub Opava má po ničivých povodních z roku 2024 téměř kompletně zrekonstruované zázemí stadionu. Hráči už nemusí využívat provizorní kabiny v kontejnerech a od začátku přípravy na jarní část sezony mají opět plnohodnotné podmínky.

Soutěž v mažoretkovém sportu Opavská růže rozkvetla už po jedenácté

Včera 7:24 | Opava | Yvona Fajtová

Víceúčelová hala v Opavě hostila 11. ročník mezinárodní soutěže v mažoretkovém sportu Opavská růže. Do slezské metropole se sjely desítky týmů z celé republiky i ze zahraničí. Nechyběly nejmenší začínající mažoretky ani zkušené seniorky s ambicemi na mistrovství Evropy či světa.

Slezský FC Opava má po ničivých povodních téměř kompletně zrekonstruované zázemí stadionu

7. března 2026 19:40 | Opava | Yvona Fajtová

Slezský fotbalový klub Opava má po ničivých povodních z roku 2024 téměř kompletně zrekonstruované zázemí stadionu. Hráči už nemusí využívat provizorní kabiny v kontejnerech a od začátku přípravy na jarní část sezony mají opět plnohodnotné podmínky.

Basketbalové derby juniorů mezi BK Opava a NH Ostrava sledovaly stovky školáků

7. března 2026 18:13 | Opava | Yvona Fajtová

Víceúčelová hala v Městských sadech v Opavě hostila netradiční basketbalové utkání. Zápas kategorie U19 mezi BK Opava a NH Ostrava totiž přišlo podpořit na 1400 žáků základních škol z Opavska. Mladí fanoušci tak vytvořili bouřlivou atmosféru, jakou si junioři běžně neužijí.

Hrozí další demolice povodněmi zasažených domů. Rozhodující bude zima
Vydáno 3. prosince 2024 11:21, Opava, Yvona Fajtová
Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.

Domy, kde vznikají trhliny, stále pracují. Statici je osazují sádrovými terči, které majitelé domů sledují. Jakékoli změny okamžitě hlásí.

Barbora Bartecká, statička: “I ty menší poruchy kontrolujeme, protože se z toho může zvrtnout něco horšího, tak máme ty lidi většinou na telefonu."

Petr Chobot, obyvatel Opavy-Kateřinek: “Boda vlastně šla kolem, odtékala a za nějakou dobu, za hodinu, dvě pomalu od sousedů přišla tady bublaly ty myší díry a šlo to sem a pak to stouplo. Kolik jste měl vody tady? Tady až po strop.”

Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: "Zatím to nepracuje, zatím trhliny vypadají, že stojí, že se neprověsily, stropy co jsou uvnitř, tak ty se nehýbají. Tam se musí počkat, co ten barák bude dělat po zimě. Jak bude opadávat voda ještě v podzemí.”

Dům, kterým se prohnala velká voda je důležité vysoušet, vytápět, oklepat zasažené omítky a obklady a odstranit dlažby.

Barbora Bartecká, statička: “Zima bude rozhodující, protože teď budeme pravděpodobně s pracovní skupinou odstraňovat jeden dům, takže předpokládám, že některé domy možná dopadnou stejně. Doufám, že co nejmíň.”

Největší problémy po povodních jsou dřívější neodborné zásahy do stavby jako jsou drenáže, podceněná statika a neudržovaná kanalizace.

paní Petra, obyvatelka Opavy-Kateřinek: “Bylo tady metr asi 40 vody, vyhl se nám asi tady roh, tak musíme řešit tuto vzniklou situaci.”

Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: “To, co vidíme, tak asi největší problém je asi neudržovaná kanalizace, která vede pod domem asi v té části, kde stojím."

Barbora Bartecká, statička: "Tady jsme neodstraňovali žádný dům. Víceméně to byly nějaké menší poničené garáže.”

Nejvíce domů muselo být strženo na Bruntálsku, a to zejména v Zátoru, Široké Nivě a Branticích.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000046246/hrozi-dalsi-demolice-povodnemi-zasazenych-domu-rozhodujici-bude-zima