Bez fiktivních občanů starosta Hrčavy volby prohrál
Malou pohraniční obec Hrčavu povede nově zvolené zastupitelstvo. Dosavadní starosta doplatil na účelové přihlašování obyvatel, kteří mu v minulých volbách zajistili vítězné hlasy.
V Hrčavě ležící na trojmezí Česka, Polska a Slovenska se v sobotu konaly opakované volby do místního zastupitelstva. Původní výsledek z loňského podzimu soud zrušil, když uznal, že v seznamu voličů byli lidé s fiktivním trvalým pobytem. V nových volbách museli být ze seznamu vyškrtnuti.
Marek Sikora (BEZPP Pro Hrčavu), starosta Hrčavy: “Soud rozhodl, že se volby musí opakovat, obec je tedy znovu opakuje. Samozřejmě, občané rozhodnou, jak uznají a to bude důležité. Volby probíhají jednodenně od 7 do 22 hodin.”
Opakované volby se konaly na náklady obce a pouze v jednom dni. Na průběh voleb dohlédli pracovníci krajského úřadu, kteří přijeli zkontrolovat, zda vše probíhá v souladu se zákonem.
Michaela Kadlubiecová, předsedkyně okrskové volební komise: “Jedná se o volby, které probíhají v jiném čase. Začaly od 7 hodin a končí ve 22 hodin. V současné chvíli máme před 11. hodinou a volební účast je zhruba kolem 25 procent.“
Hrčava má jen zhruba 200 oprávněných voličů. Na výběr měli dvě kandidátní listiny. S nutností opakovaného hlasování se smířili.
Anketa: “Vůbec mi to nevadí. Takhle se to vyvrbilo, tak to vnímám. Je to divné, ale nevadí mi to.”
Anketa: “To nebylo naše rozhodnutí. Prostě se to tak stalo. My jsme nelhali, my jsme chtěli jít normálně k volbám, ale soud nám dal za pravdu, a to je dobře. K volbám jsem šli proto, aby to nebylo horší. Dělaly se tady věci, které nebyly správné. Proto jsme museli něco začít dělat.”
Výsledky hlasování byly známy krátce po uzavření volební místnosti.
Opakované volby dopadly opačně, než na podzim, kdy vyhrálo starostovo hnutí Pro Hrčavu. Tentokrát získalo v 7členném zastupitelstvu více křesel SNK HYRČOVJANĚ, kteří získali 4 mandáty. Pro Hrčavu obsadí zbývající 3 křesla.
Volební účast dosáhla 85,71 procenta, když z 210 voličů přišlo volit 180.
U podzimních zrušených voleb činila účast 79,55 procenta. Voličů bylo tehdy 220 a volilo 175.
---
Město Opava podá žalobu na hygienu
Město Opava chce podat žalobu na Krajskou hygienickou stanici kvůli ušlému zisku. Podle radnice šlo o chybné rozhodnutí, když hygiena nařídila v Kulturním domě Na Rybníčku, který je majetkem města, zákaz akcí s používání hudební produkce po 22. hodině. Vedení města chce zároveň hygieniky vyzvat znovu k přeměření hlučnosti v době konání akcí. Provozovatel kulturního domu totiž učinil několik opatření, která úroveň hluku snížila.
Hygiena zakázala večerní hudební produkci v Kulturním domě na Rybníčku, který vlastní město Opava, rozhodnutím z července roku 2021. Reagovala tak na měření úrovně hluku, která tady provedla na základě stížnosti obyvatel z přilehlého bytového domu. Ten sousedí s kulturním domem stěnou u jeviště. To mělo za následek výrazný úbytek společenských akcí, který vedl až k zavření restaurace se zahrádkou.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ve chvíli, kdy se tam nemohly pořádat tyto akce, tak ztrácelo pro provozovatele význam udržovat přilehlou restauraci.“
Město se odvolalo k Ministerstvu zdravotnictví, aby rozhodnutí přezkoumalo. To ale verdikt potvrdilo s tím, že omezení produkce po 22 hodině platí pouze pro velký sál. Na salonky v 1. patře se zákaz nyní nevztahuje.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Připravujeme žalobu na hygienu z důvodu ušlého zisku, který byl způsoben špatným rozhodnutím, že byl zavřený celý kulturní dům Na Rybníčku.“
Kulturní dům Na Rybníčku s kapacitou 450 míst je největším zařízení svého druhu v Opavě. A tak město usiluje znovu o přeměření hladiny hluku během akcí. Nájemce objektu se snaží totiž hluk různými opatřeními minimalizovat.
Martin Seidl, provozní ředitel, KD Rybníček, Opava: „Pravidelné měření hluku. Domlouváme se s organizátorem akce, potažmo se zvukařem. Aby ve finále byly dodržené hlukové limity.“
Budova kulturního domu stojí na ulici Na Rybníčku od 19. století. Před 10 lety byla za 150 mil. korun kompletně opravená. Potíže s přenášením hluku do vedlejšího domu se děje kvůli tomu, že jsou budovy konstrukčně spojeny. Proto také nejde odhlučnění zdi jednoduše provést.
---
Krátké zprávy, 20. února, 16 h - 1
Průjezd přes železniční přejezd v lokalitě Zaryjská ve Vratimově je dočasně omezen a to kvůli její odkanalizování. Protože jsou některé úseky místních komunikací kvůli stavbě v horším stavu, musí být řidiči při průjezdu opatrní.
Policisté žádají o pomoc při objasnění dopravní nehody z 6. ledna. Kolem 15. hodiny se na křižovatce ulic Českobratrská a Nádražní v Moravské Ostravě střetla dvě osobní auta. Řidič Audi jel po Českobratrské ve směru na Slezskou Ostravu a s největší pravděpodobností nerespektoval červenou na semaforu a vjel do křižovatky. Ve stejnou dobu projíždělo po ulici Nádražní ve směru na Přívoz BMW a vozy se srazily. Řidička BMW skončila v rukou zdravotníků. Pokud byste mohli pomoci objasnit nehodu, volejte linku 158.
---
Ostrava zachraňuje stromy napadené jmelím
Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.
V Ostravě ošetřují stromy napadené jmelím. Jen v obvodu Ostrava-Jih jde o 230 stromů. Dalších 31 padne k zemi, protože jsou jmelím natolik oslabeny, že by žádné ošetření nepomohlo.
Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb, MOb Ostrava-Jih: “Na ostatních stromech dochází buď k chemickému ošetření nebo k ořezu větví. Na některých stromech je to jakoby napříč, to znamená ošetřit chemicky i případně ořezat.”
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy.”
Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje.”
Ve většině případech jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě.”
Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.
---
Na havířovském magistrátu mohou lidé hodnotit úředníky
Radnice v Havířově chce vědět, jak jsou lidé spokojení s úřadem a zaměstnanci magistrátu. Proto nainstaluje v budově osm portálu spokojenosti. Město si od této novinky slibuje zpětnou vazbu a případné vylepšení služeb pro občany.
Každý člověk, který navštíví havířovský magistrát, může ohodnotit, jak byl s vyřízením svého požadavku spokojen. A to jednoduše pomoci dotykového displeje na portálu spokojenosti.
Markéta Radová, projektová manažerka organizačního odboru: "Nám se tyto odpovědi budou souhrnně načítat do jednotného systému, kde budeme sledovat, co je například zapotřebí zlepšit. S čím byl občan spokojen, nebo naopak nespokojen a následně tuto zpětnou vazbu poskytneme jednotlivým odborům."
anketa: “Já tu sice moc nechodím, ale myslím, že to je dobrá věc.” Vy sama také někdy ohodnotíte úředníky? “Já jsem celý život pracovala s lidmi, tak vím, že to není jednoduché. Spíše jsem taková umírněná v těchto věcech.”
anketa: “Já tu jdu jednou za rok zaplatit poplatky. Já s tím úřadem nemám takové problémy. Zatím nevím ani koho bych hodnotila.”
Portály budou například na odboru komunálních služeb, u evidence řidičských průkazů, či na odboru sociálních věcí. Tam mají ale obavy, že příliš kladné hodnocení nedostanou.
Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Na sociálním odboru se řeší zejména nepříjemné situace, mnohdy konfliktním způsobem a lidi, když potřebují pomoc, tak pro tu pomoc musí něco udělat. A to se jim mnohdy nelíbí. Budou tam doufám teda, že tam budou i ty pozitivní, ale myslím, že ty negativní budou převažovat.”
Portály a elektronickou úřední desku město pořídilo v rámci dotační výzvy Efektivní veřejná správa, kterou vypsalo ministerstvo práce a sociálních věcí.
---
Krátké zprávy, 20. února, 16 h - 2
Ostrava v letošním roce rozdělí více než 129 miliónů korun mezi 174 vybraných projektů. Týkají se lidí v tíživých situacích programy v oblastech sociální péče a protidrogové prevence. Město také podpoří celoroční provoz 153 registrovaných sociálních služeb.
Ředitelství silnic a dálnic vypsalo veřejnou zakázku na tvorbu hlukových map silnic I. tříd a dálnic pod kontrolou Správy Ostrava. Vybraná firma aktualizuje data hlukové zátěže z dopravy v celém MS kraji. Vytipované lokality čekají protihluková opatření.
---
Krajské přebory běžeckého lyžování v Rýmařově
Hned dva krajské přebory běžeckého lyžování hostil během jednoho víkendu Rýmařov. První byl přeložen z lednového termínu vlivem teplého počasí, takže na běžeckých okruzích v Rýmařově se běželo jak klasickou, tak i volnou technikou.
O titul krajských přeborníků se v obou závodech utkalo více než 100 běžců ve 14 kategoriích.
Tomáš Gerhard, ředitel závodu: “Včera v sobotu jsme jeli Lamont klasik závod, klasickou technikou, všechny kategorie, dnešní závod bude volnou technikou, bude to RD Rýmařov Skate."
Závod byl otevřen nejen pro registrované závodníky.
Tomáš Gerhard, pořadatel a hlavní rozhodčí závodu: „Každý závodník, který si chce objet tady tyhle trasy, se může závodu zúčastnit. Tratě jsou zde od těch nejmenších dětí, které startují na 500 metrové trati, po ostatní žáky, dorostence, junioři a muži jedou nejdelší trasu, 9 km, což jsou tři tříkilometrové okruhy.“
Závod zahájili nejmenší benjamínci, kteří sbírali první závodní zkušenosti, nejstarší kategorií byli pak junioři, ženy a muži. Sjeli se z celého kraje. Závodit ale přijeli i závodníci z jiných krajů.
Beata Kluzová, trenérka, TJ Dolní Lomná: „Přijeli jsme z Dolní Lomné, je to úplně nejvýchodnější část našeho MS kraje. Mám tady jenom starší žáky a jsou to děvčata ročník 2009, 10, šest děvčat a dva kluci.“
Trať byla skvěle připravená, i rozdíly mezi závodníky byly v cíli minimální.
Jan Vinohradník, vítěz kategorie ml. Dorostenci, Ski klub RD Rýmařov : „Tak máza byla super, sníh, bylo by lepší, kdyby byl ledový, protože by byla větší sranda a jelo se mi celkem dobře.“
Kateřina Sedláčková, vítězka kategorie ženy, Silvini Madhus Team: „Dneska se mi běželo poměrně dobře, lyže mě podržely, takže jsem spokojená, v prvním kolečku jsem se snažila holky dojet a ve druhém už bylo cítit, že síly docházejí, ale jinak spokojená, hezké podmínky.“
Tomáš Gromus, vítěz kategorie muži, Ski klub RD Rýmařov: „Bylo to fajn, ale bylo to těsně o dvě sekundy před druhým, takže šťastný jsem a paráda. Díky organizátorům za to.“
Noví přeborníci našeho kraje teď zamíří na další závody u nás nebo na Slovensku.
---