Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec
  • Výdejna potravinové pomoci ve F-M upravila provoz
  • Opava díky fotovoltaickým elektrárnám ušetří na energiích
  • Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů
  • V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Operátorka tísňové linky městských strážníků v Ostravě přijala o víkendu telefonát, který překvapil asi všechny. Vyděšená seniorka našla na hrobě ve Vítkovicích ležícího muže. 

hovor na tísňovou linku 156: "Městská policie Ostrava, prosím? Já jsem na hřbitově ve Vítkovicích a tady na hrobě leží nějaký pán a já nevím jestli je opilý nebo je mu špatně. Já jsem se s ním nemohla domluvit, tak kdyby jste se na něho přijeli podívat."

Nejbližší hlídka strážníků se okamžitě vydala na vítkovický hřbitov a skutečně. Na jednom z hrobů spal neznámý muž. 

strážník MP Ostrava: "Předložte mi nějaký průkaz totožnosti prosím. Jó, jó. Já jdu s klukama. Kde máte ty kluky? Já jdu spát. Já si jdu lehnout."

Strážníkům se muže po chvíli podařilo posadit a donutit k dechové zkoušce, která potvrdila, co už strážníci samozřejmě tušili. Muž nadýchal téměř tři promile alkoholu. 

strážník MP Ostrava: "Kolik má? Dvě celé, sedmdesát osm."

Po provedení dechové zkoušky si lehnul zpět na hrob se slovy: “já si jdu lehnout.“ To mu ale strážníci nedovolili a odvezli ho na záchytku. 

---

Výdejna potravinové pomoci ve F-M upravila provoz

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Výdejna potravinové a materiální pomoci v ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku funguje od roku 2018. Donedávna byla otevřena dvakrát týdně, ale kvůli zvyšujícímu se zájmu to časem přineslo také problémy.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Tvořily se nám tady velké řady, shlukovali se nám lidi, vznikaly tady drobné problémy a často roztržky. Tak jsme ten systém toho výdeje změnili. Teď výdej probíhá každý den, lidé jsou dopředu objednaní a přicházejí mezi 11:00 a 15:00 hodinou." - Kolik těch lidí a jakých se vám tady prostřídá? - "Zhruba za týden se nám tady prostřídá víc než 200 lidí. Teď se to procento trochu zvětšilo za poslední rok."

Věra Humpolcová, pracovnice Slezské diakonie: "V 11:00 hodin tady přijdou lidé na výdejnu, prokáží se papírem, na kterém je napsáno, zda ho mají vydán na měsíc nebo na tři měsíce. Já to zkontroluji všechno na počítači, odklikám si, co je potřeba, vydám jim potraviny. A mým přáním je, aby každý klient byl spokojený, i ten poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město každoročně finančně podporuje výdejnu potravinové a materiální pomoci, která je určena lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se zejména o seniory, rodiče samoživitele, nízkopříjmové domácnosti, ale jsou to také lidé bez domova nebo lidé se zdravotním znevýhodněním, či lidé se závislostmi."

V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, jsou to ale i čerstvé potraviny, hygienické potřeby, či potřeby pro děti.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Potraviny získáváme v rámci Potravinové banky Ostrava, se kterou máme smlouvu. Každý den se sváží potraviny z obchodů z Frýdku-Místku. My využíváme čtyři obchody tady ve Frýdku-Místku. Jsou to všechno potraviny, kterým končí expirace. Takže ty obchody, místo, aby ty potraviny vyhodili, tak je dávají nám a my je vydáváme klientům."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doposud se potraviny vydávaly v úterý a v pátek v dopoledních hodinách a tady se před výdejnou shromažďovalo velké množství osob. Na což jsme zaznamenali několik stížností ze stran obyvatel města právě z této lokality. A já jsem rád, že právě Slezská diakonie přešla na nový způsob výdeje potravin, kdy došlo k navýšení počtu výdejních dní a dalším krokem byl také přechod na elektronický způsob objednávání, čímž se podařilo předejít shlukování lidí, které sebou logicky neslo vyšší riziko konfliktů a problémů."

O tom, kdo má nárok na pomoc, rozhoduje sociální odbor, OSPOD nebo úřad práce.

---

Zprávy krátké, 21. 5. 2024 16.00 - 1

NA I/45 ZAČALA OPRAVA MOSTU

Na silnici I/45 mezi Obornou a Novými Heřminovy začala oprava mostu. Na řidiče čeká kyvadlový provoz řízený semafory. Dělníci budou v následujících dnech frézovat starý asfalt, odvážet materiál a čisti podklady. Práce vyjdou na více než čtyři miliony korun.

FYZIČKY NA ZKOUŠKU PROBĚHNOU I VE F-M

Krajské ředitelství policie chystá na 14. června "Fyzičky na zkoušku" ve Frýdku-Místku. Zájemci, včetně středoškoláků, si mohou vyzkoušet fyzické testy rozhodné pro přijetí k policii. Pokud testy zvládnou, obdrží osvědčení platné jeden rok.

---

Opava díky fotovoltaickým elektrárnám ušetří na energiích

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Opava ušetří na elektřině. A to až 9 milionů korun ročně. Záležet bude na tom, kolik energie dokáží využít jednotlivé objekty, na kterých budou co nevidět nainstalovány fotovoltaické elektrárny.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je to cirka 1000 kWp, které dáme na střechy, takže bychom si mohli vyrobit 1000 MW, to je skoro 10 procent elektřiny."

Fotovoltaické elektrárny se objeví například na střechách Základních škol Šrámkova, Kylešovice nebo Englišova.

Jan Škrabal, ředitel ZŠ Englišova: “Je k tomu opravdu asi jedna z nejvhodnějších. Není to tady zastíněno žádnými stromy. Té elektřiny bude podstatně více než bude škola schopná v podstatě absorvovat, nebo využívat, takže se to bude používat i pro město.”

Další fotovoltaické elektrárny se začnou už během letošních prázdninových měsíců, kdy je menší provoz, instalovat na střechy budov městského dopravního podniku.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Panely budou rozmístěny na všech budovách objektů, které jsou v našem vlastnictví. Bude jich více než 300 o výkonu 250 kW piků. Fotovoltaická elektrárna by měla sloužit k pokrytí spotřeby objektů, do budoucna, do dvou let i na částečně krytí spotřeby nabíjení elektrobusů."

V rámci úspor energií město připravuje také výměnu veřejného osvětlení, kdy neúsporná světla budou nahrazena úspornými led lampami.

A se solárními panely město počítá i na novém parkovacím domě na Skladištní ulici a na budovách magistrátu na Krnovské ulici.

---

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Na městském hřbitově v Novém Jičíně má statut čestný hrob 18 hrobů nebo hrobových skupin. O tato místa odpočinku významných osobností pečuje město. Před čtyřmi lety bylo opraveno prvních pět hrobů, letos probíhají restaurátorské práce na další pětici.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “V této etapě se jedná o čestné hroby, ať už místních továrníků, podnikatelů, komunálních politiků, a nebo tady stojíme před hrobem významného malíře Hugo Baara, který měl nadregionální význam.”

Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady u Hugo Baara jsme provedli kompletní restaurování, očistili jsme kameny, vyinjektovali jsme praskliny, zpevnili jsme ten materiál holoubkově, dále jsme vytmelili chybějící detaily.”

Secesní náhrobek Hugo Baara z roku 1912 vytvořený Leopoldem Hohlem je i kulturní památkou a je o něj pečovat pravidelně. Ve velmi špatném stavu ale byla například hrobka knihkupce a nakladatele Reinera Hosche.

Tomáš Skalík, restaurátor: “Takže tady byla demontáž, bylo tady vyjmutí té krásné mozaiky, ta se prakticky rozpadala.”

Náklady na tuto II. etapu jsou zhruba 700 tisíc korun bez daně, většina je hrazena z městského rozpočtu. 250 tisíci korunami přispěl Česko-německého fondu budoucnosti. Práce na obnově pěti vybraných náhrobků potrvají do poloviny října.

---

Zprávy krátké, 21. 5. 2024 16.00 - 2

OPRAVA OKRUŽNÍ KŘIŽOVATKY V BLUDOVICÍCH

28. května začne plánovaná oprava asfaltu okružní křižovatky v havířovské části Bludovice. Rekonstrukci povrchu silnice I/11 potrvá do 1. června a bude stát 2,8 milionu Kč. Práce budou probíhat ve třech etapách, během nichž bude provoz veden kyvadlově pomocí semaforů. Na řidiče budou čekat i vyznačené objízdné trasy

MORAVSKOOSTRAVSKÉ PEČETIDLO MÁ 360 LET

Nejstarší moravskoostravské pečetidlo slaví letos 360 let. Přesné datum jeho vzniku není známo, ale dodnes je uloženo v městském archivu. Na oslavu Mezinárodního dne archivů se bude 11. června v Archivu města Ostravy bude konat výstava.

---

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

V Ostravě se už popáté konají Dny Fajne rodiny, organizované statutárním městem Ostrav. V pěti týdnech, od poloviny května nabídnou pestrou paletu nejrůznějších prorodinných aktivit, které pobaví a zaujmou všechny generace.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Stejně tak jako v předchozích letech jsme si i letos dali velmi záležet na tom, abychom sestavili program skutečně zajímavých akcí, které zaujmou všechny napříč generacemi. "

Mezi přibližně stovkou akcí se mohou účastníci těšit třeba na interaktivní programy, soutěžní odpoledne, mezigenerační setkání, sousedské slavnosti, tvořivé dílny a další lákavé tipy na příjemně prožité dny.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Naším cílem je nabídnout zdejším rodinám způsob, jak si naplno užít společný den, a to vedle samotných aktivit i přítomnosti svých blízkých. Dnešní doba je mnohdy uspěchaná, což bohužel příliš častému společnému setkávání členů rodiny zrovna nenahrává. Dny Fajne rodiny tak touto poutavou formou zároveň upozorňují na nezastupitelný význam rodiny jako takové."

Veškeré informace o přesném programu najdou zájemci na internetových stránkách dnyfajnerodiny.cz a facebookovém profilu fajnarodina.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. května 2024, 16:00

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Operátorka tísňové linky městských strážníků v Ostravě přijala o víkendu telefonát, který překvapil asi všechny. Vyděšená seniorka našla na hrobě ve Vítkovicích ležícího muže. 

hovor na tísňovou linku 156: "Městská policie Ostrava, prosím? Já jsem na hřbitově ve Vítkovicích a tady na hrobě leží nějaký pán a já nevím jestli je opilý nebo je mu špatně. Já jsem se s ním nemohla domluvit, tak kdyby jste se na něho přijeli podívat."

Nejbližší hlídka strážníků se okamžitě vydala na vítkovický hřbitov a skutečně. Na jednom z hrobů spal neznámý muž. 

strážník MP Ostrava: "Předložte mi nějaký průkaz totožnosti prosím. Jó, jó. Já jdu s klukama. Kde máte ty kluky? Já jdu spát. Já si jdu lehnout."

Strážníkům se muže po chvíli podařilo posadit a donutit k dechové zkoušce, která potvrdila, co už strážníci samozřejmě tušili. Muž nadýchal téměř tři promile alkoholu. 

strážník MP Ostrava: "Kolik má? Dvě celé, sedmdesát osm."

Po provedení dechové zkoušky si lehnul zpět na hrob se slovy: “já si jdu lehnout.“ To mu ale strážníci nedovolili a odvezli ho na záchytku. 

---

Výdejna potravinové pomoci ve F-M upravila provoz

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Výdejna potravinové a materiální pomoci v ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku funguje od roku 2018. Donedávna byla otevřena dvakrát týdně, ale kvůli zvyšujícímu se zájmu to časem přineslo také problémy.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Tvořily se nám tady velké řady, shlukovali se nám lidi, vznikaly tady drobné problémy a často roztržky. Tak jsme ten systém toho výdeje změnili. Teď výdej probíhá každý den, lidé jsou dopředu objednaní a přicházejí mezi 11:00 a 15:00 hodinou." - Kolik těch lidí a jakých se vám tady prostřídá? - "Zhruba za týden se nám tady prostřídá víc než 200 lidí. Teď se to procento trochu zvětšilo za poslední rok."

Věra Humpolcová, pracovnice Slezské diakonie: "V 11:00 hodin tady přijdou lidé na výdejnu, prokáží se papírem, na kterém je napsáno, zda ho mají vydán na měsíc nebo na tři měsíce. Já to zkontroluji všechno na počítači, odklikám si, co je potřeba, vydám jim potraviny. A mým přáním je, aby každý klient byl spokojený, i ten poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město každoročně finančně podporuje výdejnu potravinové a materiální pomoci, která je určena lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se zejména o seniory, rodiče samoživitele, nízkopříjmové domácnosti, ale jsou to také lidé bez domova nebo lidé se zdravotním znevýhodněním, či lidé se závislostmi."

V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, jsou to ale i čerstvé potraviny, hygienické potřeby, či potřeby pro děti.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Potraviny získáváme v rámci Potravinové banky Ostrava, se kterou máme smlouvu. Každý den se sváží potraviny z obchodů z Frýdku-Místku. My využíváme čtyři obchody tady ve Frýdku-Místku. Jsou to všechno potraviny, kterým končí expirace. Takže ty obchody, místo, aby ty potraviny vyhodili, tak je dávají nám a my je vydáváme klientům."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doposud se potraviny vydávaly v úterý a v pátek v dopoledních hodinách a tady se před výdejnou shromažďovalo velké množství osob. Na což jsme zaznamenali několik stížností ze stran obyvatel města právě z této lokality. A já jsem rád, že právě Slezská diakonie přešla na nový způsob výdeje potravin, kdy došlo k navýšení počtu výdejních dní a dalším krokem byl také přechod na elektronický způsob objednávání, čímž se podařilo předejít shlukování lidí, které sebou logicky neslo vyšší riziko konfliktů a problémů."

O tom, kdo má nárok na pomoc, rozhoduje sociální odbor, OSPOD nebo úřad práce.

---

Zprávy krátké, 21. 5. 2024 16.00 - 1

NA I/45 ZAČALA OPRAVA MOSTU

Na silnici I/45 mezi Obornou a Novými Heřminovy začala oprava mostu. Na řidiče čeká kyvadlový provoz řízený semafory. Dělníci budou v následujících dnech frézovat starý asfalt, odvážet materiál a čisti podklady. Práce vyjdou na více než čtyři miliony korun.

FYZIČKY NA ZKOUŠKU PROBĚHNOU I VE F-M

Krajské ředitelství policie chystá na 14. června "Fyzičky na zkoušku" ve Frýdku-Místku. Zájemci, včetně středoškoláků, si mohou vyzkoušet fyzické testy rozhodné pro přijetí k policii. Pokud testy zvládnou, obdrží osvědčení platné jeden rok.

---

Opava díky fotovoltaickým elektrárnám ušetří na energiích

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Opava ušetří na elektřině. A to až 9 milionů korun ročně. Záležet bude na tom, kolik energie dokáží využít jednotlivé objekty, na kterých budou co nevidět nainstalovány fotovoltaické elektrárny.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je to cirka 1000 kWp, které dáme na střechy, takže bychom si mohli vyrobit 1000 MW, to je skoro 10 procent elektřiny."

Fotovoltaické elektrárny se objeví například na střechách Základních škol Šrámkova, Kylešovice nebo Englišova.

Jan Škrabal, ředitel ZŠ Englišova: “Je k tomu opravdu asi jedna z nejvhodnějších. Není to tady zastíněno žádnými stromy. Té elektřiny bude podstatně více než bude škola schopná v podstatě absorvovat, nebo využívat, takže se to bude používat i pro město.”

Další fotovoltaické elektrárny se začnou už během letošních prázdninových měsíců, kdy je menší provoz, instalovat na střechy budov městského dopravního podniku.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Panely budou rozmístěny na všech budovách objektů, které jsou v našem vlastnictví. Bude jich více než 300 o výkonu 250 kW piků. Fotovoltaická elektrárna by měla sloužit k pokrytí spotřeby objektů, do budoucna, do dvou let i na částečně krytí spotřeby nabíjení elektrobusů."

V rámci úspor energií město připravuje také výměnu veřejného osvětlení, kdy neúsporná světla budou nahrazena úspornými led lampami.

A se solárními panely město počítá i na novém parkovacím domě na Skladištní ulici a na budovách magistrátu na Krnovské ulici.

---

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Na městském hřbitově v Novém Jičíně má statut čestný hrob 18 hrobů nebo hrobových skupin. O tato místa odpočinku významných osobností pečuje město. Před čtyřmi lety bylo opraveno prvních pět hrobů, letos probíhají restaurátorské práce na další pětici.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “V této etapě se jedná o čestné hroby, ať už místních továrníků, podnikatelů, komunálních politiků, a nebo tady stojíme před hrobem významného malíře Hugo Baara, který měl nadregionální význam.”

Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady u Hugo Baara jsme provedli kompletní restaurování, očistili jsme kameny, vyinjektovali jsme praskliny, zpevnili jsme ten materiál holoubkově, dále jsme vytmelili chybějící detaily.”

Secesní náhrobek Hugo Baara z roku 1912 vytvořený Leopoldem Hohlem je i kulturní památkou a je o něj pečovat pravidelně. Ve velmi špatném stavu ale byla například hrobka knihkupce a nakladatele Reinera Hosche.

Tomáš Skalík, restaurátor: “Takže tady byla demontáž, bylo tady vyjmutí té krásné mozaiky, ta se prakticky rozpadala.”

Náklady na tuto II. etapu jsou zhruba 700 tisíc korun bez daně, většina je hrazena z městského rozpočtu. 250 tisíci korunami přispěl Česko-německého fondu budoucnosti. Práce na obnově pěti vybraných náhrobků potrvají do poloviny října.

---

Zprávy krátké, 21. 5. 2024 16.00 - 2

OPRAVA OKRUŽNÍ KŘIŽOVATKY V BLUDOVICÍCH

28. května začne plánovaná oprava asfaltu okružní křižovatky v havířovské části Bludovice. Rekonstrukci povrchu silnice I/11 potrvá do 1. června a bude stát 2,8 milionu Kč. Práce budou probíhat ve třech etapách, během nichž bude provoz veden kyvadlově pomocí semaforů. Na řidiče budou čekat i vyznačené objízdné trasy

MORAVSKOOSTRAVSKÉ PEČETIDLO MÁ 360 LET

Nejstarší moravskoostravské pečetidlo slaví letos 360 let. Přesné datum jeho vzniku není známo, ale dodnes je uloženo v městském archivu. Na oslavu Mezinárodního dne archivů se bude 11. června v Archivu města Ostravy bude konat výstava.

---

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

V Ostravě se už popáté konají Dny Fajne rodiny, organizované statutárním městem Ostrav. V pěti týdnech, od poloviny května nabídnou pestrou paletu nejrůznějších prorodinných aktivit, které pobaví a zaujmou všechny generace.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Stejně tak jako v předchozích letech jsme si i letos dali velmi záležet na tom, abychom sestavili program skutečně zajímavých akcí, které zaujmou všechny napříč generacemi. "

Mezi přibližně stovkou akcí se mohou účastníci těšit třeba na interaktivní programy, soutěžní odpoledne, mezigenerační setkání, sousedské slavnosti, tvořivé dílny a další lákavé tipy na příjemně prožité dny.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Naším cílem je nabídnout zdejším rodinám způsob, jak si naplno užít společný den, a to vedle samotných aktivit i přítomnosti svých blízkých. Dnešní doba je mnohdy uspěchaná, což bohužel příliš častému společnému setkávání členů rodiny zrovna nenahrává. Dny Fajne rodiny tak touto poutavou formou zároveň upozorňují na nezastupitelný význam rodiny jako takové."

Veškeré informace o přesném programu najdou zájemci na internetových stránkách dnyfajnerodiny.cz a facebookovém profilu fajnarodina.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-05-2024-16-00