Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág
  • Nová fixace zlomenin nezabrání dovolené u vody
  • Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023
  • Vedení Karviné ocenilo nejlepší žáky základních škol
  • Kraj podporuje environmentální vzdělávání žáků
  • Hokejbal proti drogám

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Uvnitř haldy v Heřmanicích hoří zbytky uhlí. Rozebrání celé haldy by bylo téměř nereálné, proto byla vybrána varianta, která má haldu uhasit.

Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO: "Sarkofág spočívá v tom, že bude celá halda zatěsněná vhodnými materiály, jako je cementopopílkový stabilizát, jíly a podobně. Na celém odvalu vytvoříme nepropustnou krustu, která zabrání přístupu kyslíku a tím se výrazně mezí další vývoj hoření. Z těch invazivních metod je to ta, která má nejmenší negativní vliv na životní prostředí."

Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu: "Hlavním cílem této metody je co největší utěsnění hořícího odvalu a zamezení přístupu vzduchu."

Jen sarkofág se bude budovat 10 let a další roky se bude halda rekultivovat. Náklady se počítají v miliardách.

Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO: "Zatím odhadujeme, že ta tvorba sarkofágu by trvala 10 let, to znamená do 10 let by mělo dojít k úlevě od té environmentální zátěže z hlediska emisí."

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: "Ta sanace bude dlouhodobý proces. Přináší nemalé nároky na financování. V této chvíli odhadujeme, že bude zapotřebí 2,3 až 3 miliardy v průběhu těch 10 let."

Přípravné práce mohou začít téměř okamžitě, stavba sarkofágu se bude odvíjet od získání potřebných povolení.

---

Nová fixace zlomenin nezabrání dovolené u vody

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Říká se jí sádra do vody, ve skutečnosti jde však o něco jiného.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Ne, sádra to není, je to speciální materiál, uvnitř jsou karbonová vlákna, obložená plastovým korpusem. Je to, říká se tomu správně fixace, je to „open cast“. Výhody má zejména ty, že se dá použít i ve vodě, dá se s ním koupat, na to je primárně určený, je výrazně prodyšný a dá se opakovaně využít, což je tedy obrovská výhoda. Dá se jakkoli upravit ta fixace, pokud se tedy přiloží špatně nebo pokud po zlomenině naroste otok končetiny, dá se ta fixace sejmout, znovu nahřát v troubě a vymodelovat."

Prakticky jsme novou fixaci vyzkoušeli s figurantem se zkušeností s klasickou sádrou.

Edgar Kosař, figurant: „Za mě tady ta sádra je mnohonásobně lepší, než ta klasické. Protože jednak cítím, že ta ruka dýchá a taky mě moc neomezuje v tom pohybu. Samozřejmě, v sádře by ruka měla zůstat v klidu, když je zlomena, ale zásadně mi to nijak nevadí. Můžu se snadno poškrábat – takhle bych to asi řekl.“

I přes velký zájem o novou fixaci je velkou brzdou nutnost doplácení pacientem.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Není to hrazené z veřejného pojištění, pacient si doplácí. Tahleta fixace na zápěstí a na prsty stojí 2 a půl tisíce, fixace na celou horní končetinu je za 4 100,- V tuhle chvíli máme zatím dostupné fixace jen na horní končetinu, na nohu, doufejme, budou v brzké době k dostání také.“

Prakticky si po konzultaci s lékařem může novou fixaci pořídit každý v nemocniční lékárně.

Lékárnice: „Takhle to vypadá. Takhle si pro to vlastně přijde třeba rodina nebo klient, přijde k nám, koupí si, musí už přijít s velikostí, musíme vědět, jakou velikost, odchází.“

---

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal opět místem udílení Cen města Frýdek-Místek za rok 2023. Zdeněk Matuszek získal cenu za odpor proti socialistickému režimu. V sedmnácti letech ho dostal doživotní zákaz studia a musel do vězení.

Zdeněk Matuszek, oceněný odpůrce režimu:  "Moc si toho vážím. Nikdy by mě nenapadlo, zvláště v té době, o které jsme tady mluvili, rok 1977, kdy jsem byl za to stíhaný trestně, že po 47 letech za to samé budu oceněn. To jsou takové ty paradoxy. Ale moc si toho vážím." – Měl byste nějaký vzkaz pro dnešní generaci? – "Boj za svobodu je každodenním bojem."

Dnes desetiletý Vojtěch Polášek si při jízdě v autě všiml bezvládně ležící seniorky na zemi, řekl to mamince, která otočila auto a poskytla jí pomoc.

Vojtěch Polášek, oceněný za záchranu života: "Jsem rád, že jsem zachránil seniorku, co ležela na chodníku. A chtěl bych to udělat zase."

Radka Kulichová 26 let spolupracovala se souborem Ostravička. Je spjata s Mezinárodním folklorním festivalem a s MUSICOU TEMPLI. A 15 let zpívala v Pěveckém sboru Smetana.

Radka Kulichová, oceněná za přínos v kultuře: "Jsem vděčná, protože co jiného člověk v té kultuře má, než potlesk a nějaké to ocenění. V podstatě za tu svoji práci. Potlesk diváků, kterým se to líbí. A samozřejmě toto ocenění to asi je to nejvíc, co člověk v té kultuře může získat. Myslím si, že každý by měl znát své kořeny, ze kterých vyrůstal, protože žádná rostlina bez kořenů neroste. A tak i ten folklor jsou takové naše kořeny, ze kterých rosteme my jako národ, jako společnost. Takže myslím, že mi bylo ctí mezi těmi dětmi zasévat ta semínka a ty znalosti těch svých kořenů."

In memoriam získal cenu architekt Jaroslav Čermák, který v letech 1921 až 1941 vyprojektoval mnoho budov a staveb ve Frýdku-Místku a okolí. Po válce byl bohužel nařčen z kolaborace s Němci a v roce 1945 zavražděn.

Vladimír Šlapeta, příbuzný architekta Čermáka: "Velmi nás to dojalo, protože to byl tragický osud člověka, který měl velkou energii, ohromný talent na podnikavost v obchodu i realizaci staveb, i v projekční činnosti. Což jak jsem už zmínil, ovlivnilo i o něco mladší bratry mého otce a strýce, kteří se potom vydali na stavební průmyslovku do Brna a posléze do Německa a do Ameriky. A na začátku kariéry tady také postavili několik domů."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Bylo mi velkou ctí předat čtyřem osobnostem, jedné in memoriam, Cenu města. My, když jsme se rozhodovali, komu tu cenu dáme, tak jsme se snažili opět vytvořit takový čtyřlístek osobností, která každá svým způsobem přispěla k dobrému jménu města. Stavitel Jaro Čermák přetvořil podobu města, kterou známe dodnes. A samozřejmě jsou tady osobnosti z kulturního života, které stály u zrodu Folklorního festivalu. Je tady osobní hrdinný postoj. A samozřejmě nesmíme zapomenout na malého hrdinu, který přispěl k záchraně lidského života."

Laureáty na cenu města každoročně navrhují občané a o udělení rozhoduje zastupitelstvo.

---

Vedení Karviné ocenilo nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

 Mít stabilně výborný prospěch, vítězit ve vědomostních nebo sportovních soutěžích vyžaduje od jednotlivce vždycky něco navíc. Za jejich píli a úspěchy ty nejlepší žáky karvinských základních škol vedení města každoročně oceňuje.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Jsem rád, že je tady máme. Věřím tomu, že to je pro ně i motivace pro jejich budoucí studium na středních a vysokých školách."

Každá škola vybrala 2 nejlepší z nejlepších. Pro ocenění si přišel například Jakub Szydlowski ze Základní školy Slovenská.

Jakub Szydlowski, oceněný žák: “Důležité je poslouchat učitele v té hodině, ale já se moc neučím, to vyplyne samo."

Společně si pro ocenění přišla i dvojčata ze Základní školy Dělnická - Julie a Sofie Pindorovy. Obě oceněné mají od první třídy samé jedničky a daří se jim na soutěžích a olympiádách. Jejich výhodou je, že si v přípravě na výuku doma pomáhají.

Sofie Pindorová, oceněná žákyně: “Mě jde spíše matika, Julče čeština, Navzájem si pomáháme, zkoušíme se navzájem a to nám hodně pomáhá."

Julie Pindorová, oceněná žákyně: “Jsme pyšné na sebe a věříme, že i rodiče jsou pyšní."

Po společné snídani si všichni premianti základních škol prohlédli zázemí kina Centrum.

---

Kraj podporuje environmentální vzdělávání žáků

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Klimatické změny nepřijdou, už jsou tady. Na tom se shodli zástupci kraje, škol i projektu Life Coala na konferenci EVVO.

Tomáš Karas, projektový manažer, LIFE COALA: „Kraj v posledních letech rozjel projekt na adaptaci kraje na změnu klimatu, v rámci které je důležité i poradenství a vzdělávání. Tím pádem jsme podpořili tuto konferenci, která se koná pravidelně, a chtěli bychom pomoci těm koordinátorům, kteří fungují na školách a v dalších organizacích.“

Podtitulem projektu je Pomozte nám zlepšit klimatickou odolnost kraje.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Máme pořád tepleji a tepleji, to znamená, že klimatická změna tady je a měli bychom se zamyslet nad tím, jak se té klimatické změně přizpůsobit. Popřípadě jestli jsme schopni ji nějakým způsobem zpomalit, protože zvrátit ji nejspíš neumíme.“

Podle školních koordinátorů je potřeba s mladými lidmi o klimatických změnách mluvit.

Martin Duda, učitel Gymnázia Karviná: „Mladí lidé, pokud jde o globální změnu, začínají být velmi vystrašení a vyděšení. Prozatím ta situace u nás nedospěla tak daleko, že by se přilepovali lepidlem na asfalt, popřípadě by Karlův most přetřeli na oranžovo, ale pokud neodhalíme tu chybu, kterou děláme, tak si myslím, že to dojde i k nám, a to by bylo špatně.“

Projekt LIFE COALA potrvá celkem deset let.

---

Hokejbal proti drogám

V Karviné se uskutečnila pro děti a mládež preventivní akce nazvaná Hokejbal proti drogám. Kromě sportovního vyžití na ně čekala prezentace o škodlivosti drog.

O drogách a jejich škodlivosti toho školáci znají díky prevenci dost.

anketa: žáci ZŠ U Lesa: "Já si myslím, že drogy jsou velmi škodlivé, kazí lidem život, tak mohou dřív umřít, například Diego Maradona, tomu se to stalo.""Drogy jsou škodlivé, na ně podlehl jeden americký lovec tornád, on se předávkoval drogou. Já bych radši žil normální život než brát drogy.” 

Přínosná je tato každoroční akce je také v tom, že má dětem ukázat cestu, jak trávit užitečně svůj volný čas. Třeba sportem a třeba právě hokejbalem.

Martin Pala, trenér hokejbalu, strážník MP Karviná: "Se snažíme dětem ukázat formu sportování jiného charakteru než je fotbal, hokej, házená, což jsou hlavní sporty v tomto městě. Letošní ročník se nám podařil je tady přihlášeno 180 až 200 dětí.” 

Pro menší děti bylo hřiště rozděleno na dvě poloviny, pravidla byla pro tuto příležitost upravena.

Martin Pala, trenér hokejbalu, strážník MP Karviná: "Pro ty děti je to dostačující, jsou v kontaktu s míčkem, baví je to daleko víc než by měly nahrávat na větší plochu. Potom jsou kategorie 2-3 a to už hrají na celou plochu.”

O škodlivosti drog se děti dozvěděly spoustu informací prostřednictvím přednášky, strážníci jim také připravili doprovodný program, děti si například mohly vyzkoušet chůzi s nasazenými brýlemi,které simulují účinky drog a alkoholu.

Pro děti bylo připraveno i občerstvení a odměny.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. června 2024, 17:00

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Uvnitř haldy v Heřmanicích hoří zbytky uhlí. Rozebrání celé haldy by bylo téměř nereálné, proto byla vybrána varianta, která má haldu uhasit.

Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO: "Sarkofág spočívá v tom, že bude celá halda zatěsněná vhodnými materiály, jako je cementopopílkový stabilizát, jíly a podobně. Na celém odvalu vytvoříme nepropustnou krustu, která zabrání přístupu kyslíku a tím se výrazně mezí další vývoj hoření. Z těch invazivních metod je to ta, která má nejmenší negativní vliv na životní prostředí."

Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu: "Hlavním cílem této metody je co největší utěsnění hořícího odvalu a zamezení přístupu vzduchu."

Jen sarkofág se bude budovat 10 let a další roky se bude halda rekultivovat. Náklady se počítají v miliardách.

Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO: "Zatím odhadujeme, že ta tvorba sarkofágu by trvala 10 let, to znamená do 10 let by mělo dojít k úlevě od té environmentální zátěže z hlediska emisí."

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: "Ta sanace bude dlouhodobý proces. Přináší nemalé nároky na financování. V této chvíli odhadujeme, že bude zapotřebí 2,3 až 3 miliardy v průběhu těch 10 let."

Přípravné práce mohou začít téměř okamžitě, stavba sarkofágu se bude odvíjet od získání potřebných povolení.

---

Nová fixace zlomenin nezabrání dovolené u vody

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Říká se jí sádra do vody, ve skutečnosti jde však o něco jiného.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Ne, sádra to není, je to speciální materiál, uvnitř jsou karbonová vlákna, obložená plastovým korpusem. Je to, říká se tomu správně fixace, je to „open cast“. Výhody má zejména ty, že se dá použít i ve vodě, dá se s ním koupat, na to je primárně určený, je výrazně prodyšný a dá se opakovaně využít, což je tedy obrovská výhoda. Dá se jakkoli upravit ta fixace, pokud se tedy přiloží špatně nebo pokud po zlomenině naroste otok končetiny, dá se ta fixace sejmout, znovu nahřát v troubě a vymodelovat."

Prakticky jsme novou fixaci vyzkoušeli s figurantem se zkušeností s klasickou sádrou.

Edgar Kosař, figurant: „Za mě tady ta sádra je mnohonásobně lepší, než ta klasické. Protože jednak cítím, že ta ruka dýchá a taky mě moc neomezuje v tom pohybu. Samozřejmě, v sádře by ruka měla zůstat v klidu, když je zlomena, ale zásadně mi to nijak nevadí. Můžu se snadno poškrábat – takhle bych to asi řekl.“

I přes velký zájem o novou fixaci je velkou brzdou nutnost doplácení pacientem.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Není to hrazené z veřejného pojištění, pacient si doplácí. Tahleta fixace na zápěstí a na prsty stojí 2 a půl tisíce, fixace na celou horní končetinu je za 4 100,- V tuhle chvíli máme zatím dostupné fixace jen na horní končetinu, na nohu, doufejme, budou v brzké době k dostání také.“

Prakticky si po konzultaci s lékařem může novou fixaci pořídit každý v nemocniční lékárně.

Lékárnice: „Takhle to vypadá. Takhle si pro to vlastně přijde třeba rodina nebo klient, přijde k nám, koupí si, musí už přijít s velikostí, musíme vědět, jakou velikost, odchází.“

---

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal opět místem udílení Cen města Frýdek-Místek za rok 2023. Zdeněk Matuszek získal cenu za odpor proti socialistickému režimu. V sedmnácti letech ho dostal doživotní zákaz studia a musel do vězení.

Zdeněk Matuszek, oceněný odpůrce režimu:  "Moc si toho vážím. Nikdy by mě nenapadlo, zvláště v té době, o které jsme tady mluvili, rok 1977, kdy jsem byl za to stíhaný trestně, že po 47 letech za to samé budu oceněn. To jsou takové ty paradoxy. Ale moc si toho vážím." – Měl byste nějaký vzkaz pro dnešní generaci? – "Boj za svobodu je každodenním bojem."

Dnes desetiletý Vojtěch Polášek si při jízdě v autě všiml bezvládně ležící seniorky na zemi, řekl to mamince, která otočila auto a poskytla jí pomoc.

Vojtěch Polášek, oceněný za záchranu života: "Jsem rád, že jsem zachránil seniorku, co ležela na chodníku. A chtěl bych to udělat zase."

Radka Kulichová 26 let spolupracovala se souborem Ostravička. Je spjata s Mezinárodním folklorním festivalem a s MUSICOU TEMPLI. A 15 let zpívala v Pěveckém sboru Smetana.

Radka Kulichová, oceněná za přínos v kultuře: "Jsem vděčná, protože co jiného člověk v té kultuře má, než potlesk a nějaké to ocenění. V podstatě za tu svoji práci. Potlesk diváků, kterým se to líbí. A samozřejmě toto ocenění to asi je to nejvíc, co člověk v té kultuře může získat. Myslím si, že každý by měl znát své kořeny, ze kterých vyrůstal, protože žádná rostlina bez kořenů neroste. A tak i ten folklor jsou takové naše kořeny, ze kterých rosteme my jako národ, jako společnost. Takže myslím, že mi bylo ctí mezi těmi dětmi zasévat ta semínka a ty znalosti těch svých kořenů."

In memoriam získal cenu architekt Jaroslav Čermák, který v letech 1921 až 1941 vyprojektoval mnoho budov a staveb ve Frýdku-Místku a okolí. Po válce byl bohužel nařčen z kolaborace s Němci a v roce 1945 zavražděn.

Vladimír Šlapeta, příbuzný architekta Čermáka: "Velmi nás to dojalo, protože to byl tragický osud člověka, který měl velkou energii, ohromný talent na podnikavost v obchodu i realizaci staveb, i v projekční činnosti. Což jak jsem už zmínil, ovlivnilo i o něco mladší bratry mého otce a strýce, kteří se potom vydali na stavební průmyslovku do Brna a posléze do Německa a do Ameriky. A na začátku kariéry tady také postavili několik domů."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Bylo mi velkou ctí předat čtyřem osobnostem, jedné in memoriam, Cenu města. My, když jsme se rozhodovali, komu tu cenu dáme, tak jsme se snažili opět vytvořit takový čtyřlístek osobností, která každá svým způsobem přispěla k dobrému jménu města. Stavitel Jaro Čermák přetvořil podobu města, kterou známe dodnes. A samozřejmě jsou tady osobnosti z kulturního života, které stály u zrodu Folklorního festivalu. Je tady osobní hrdinný postoj. A samozřejmě nesmíme zapomenout na malého hrdinu, který přispěl k záchraně lidského života."

Laureáty na cenu města každoročně navrhují občané a o udělení rozhoduje zastupitelstvo.

---

Vedení Karviné ocenilo nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

 Mít stabilně výborný prospěch, vítězit ve vědomostních nebo sportovních soutěžích vyžaduje od jednotlivce vždycky něco navíc. Za jejich píli a úspěchy ty nejlepší žáky karvinských základních škol vedení města každoročně oceňuje.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Jsem rád, že je tady máme. Věřím tomu, že to je pro ně i motivace pro jejich budoucí studium na středních a vysokých školách."

Každá škola vybrala 2 nejlepší z nejlepších. Pro ocenění si přišel například Jakub Szydlowski ze Základní školy Slovenská.

Jakub Szydlowski, oceněný žák: “Důležité je poslouchat učitele v té hodině, ale já se moc neučím, to vyplyne samo."

Společně si pro ocenění přišla i dvojčata ze Základní školy Dělnická - Julie a Sofie Pindorovy. Obě oceněné mají od první třídy samé jedničky a daří se jim na soutěžích a olympiádách. Jejich výhodou je, že si v přípravě na výuku doma pomáhají.

Sofie Pindorová, oceněná žákyně: “Mě jde spíše matika, Julče čeština, Navzájem si pomáháme, zkoušíme se navzájem a to nám hodně pomáhá."

Julie Pindorová, oceněná žákyně: “Jsme pyšné na sebe a věříme, že i rodiče jsou pyšní."

Po společné snídani si všichni premianti základních škol prohlédli zázemí kina Centrum.

---

Kraj podporuje environmentální vzdělávání žáků

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Klimatické změny nepřijdou, už jsou tady. Na tom se shodli zástupci kraje, škol i projektu Life Coala na konferenci EVVO.

Tomáš Karas, projektový manažer, LIFE COALA: „Kraj v posledních letech rozjel projekt na adaptaci kraje na změnu klimatu, v rámci které je důležité i poradenství a vzdělávání. Tím pádem jsme podpořili tuto konferenci, která se koná pravidelně, a chtěli bychom pomoci těm koordinátorům, kteří fungují na školách a v dalších organizacích.“

Podtitulem projektu je Pomozte nám zlepšit klimatickou odolnost kraje.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Máme pořád tepleji a tepleji, to znamená, že klimatická změna tady je a měli bychom se zamyslet nad tím, jak se té klimatické změně přizpůsobit. Popřípadě jestli jsme schopni ji nějakým způsobem zpomalit, protože zvrátit ji nejspíš neumíme.“

Podle školních koordinátorů je potřeba s mladými lidmi o klimatických změnách mluvit.

Martin Duda, učitel Gymnázia Karviná: „Mladí lidé, pokud jde o globální změnu, začínají být velmi vystrašení a vyděšení. Prozatím ta situace u nás nedospěla tak daleko, že by se přilepovali lepidlem na asfalt, popřípadě by Karlův most přetřeli na oranžovo, ale pokud neodhalíme tu chybu, kterou děláme, tak si myslím, že to dojde i k nám, a to by bylo špatně.“

Projekt LIFE COALA potrvá celkem deset let.

---

Hokejbal proti drogám

V Karviné se uskutečnila pro děti a mládež preventivní akce nazvaná Hokejbal proti drogám. Kromě sportovního vyžití na ně čekala prezentace o škodlivosti drog.

O drogách a jejich škodlivosti toho školáci znají díky prevenci dost.

anketa: žáci ZŠ U Lesa: "Já si myslím, že drogy jsou velmi škodlivé, kazí lidem život, tak mohou dřív umřít, například Diego Maradona, tomu se to stalo.""Drogy jsou škodlivé, na ně podlehl jeden americký lovec tornád, on se předávkoval drogou. Já bych radši žil normální život než brát drogy.” 

Přínosná je tato každoroční akce je také v tom, že má dětem ukázat cestu, jak trávit užitečně svůj volný čas. Třeba sportem a třeba právě hokejbalem.

Martin Pala, trenér hokejbalu, strážník MP Karviná: "Se snažíme dětem ukázat formu sportování jiného charakteru než je fotbal, hokej, házená, což jsou hlavní sporty v tomto městě. Letošní ročník se nám podařil je tady přihlášeno 180 až 200 dětí.” 

Pro menší děti bylo hřiště rozděleno na dvě poloviny, pravidla byla pro tuto příležitost upravena.

Martin Pala, trenér hokejbalu, strážník MP Karviná: "Pro ty děti je to dostačující, jsou v kontaktu s míčkem, baví je to daleko víc než by měly nahrávat na větší plochu. Potom jsou kategorie 2-3 a to už hrají na celou plochu.”

O škodlivosti drog se děti dozvěděly spoustu informací prostřednictvím přednášky, strážníci jim také připravili doprovodný program, děti si například mohly vyzkoušet chůzi s nasazenými brýlemi,které simulují účinky drog a alkoholu.

Pro děti bylo připraveno i občerstvení a odměny.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-06-2024-17-00