Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu

Galerie Plato se otevírá i v historické budově jatek

Budova historických jatek v Ostravě opět otevírá své dveře veřejnosti. Novou podobu jim dodala galerie Plato, která zde přestěhovala svůj hlavní provoz ze sousedního Bauhausu a posunula se tak nejen v místě, ale i v kýžené kvalitě.

Zrekonstruovat historickou budovu je většinou jednodušší, než vymyslet, jak by se pak dala smysluplně využít. V případě ostravských jatek to platilo dvojnásob, ale povedlo se a galerie současného umění Plato má nový domov.

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: “Jsme v ideální situaci, kdy dojíždí akce, které máme v bývalém hobbymarketu a tady už můžeme dělat ten program, který předznamenává nějakou budoucnost - velké silné výstavy."

Jatka se lidem otevírají mezinárodní výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě. Svá díla vystavuje 15 umělců a některá z nich vznikla přímo pro prostor jatek.


Daniela Dostálková, kurátorka:
“Byl to pro nás trošku oříšek, jakým způsobem se vyrovnat se sály, které nejsou všechny průchozí, ale každý má svou specifickou atmosféru. Zavřete se více méně v obrovské místnosti."

Unikátní je také nábytek v interiéru, který vznikl na míru a jeho hlavním prvkem jsou ohýbané konstrukce.


Yvette Vašourková, architekta:
Myslíme si, že to je právě úkol města a vůbec veřejných financí nějakým způsobem zapojovat a oživovat řemesla, která by jinak možná neměla šanci se takovým experimentům věnovat.

Jatka budou otevřena každý den kromě pondělí. Vstupné si mohou návštěvníci vybrat podle toho, zda Platu fandí, podporují ho a nebo ho milují.

---

4 volební obvody v MSK vybírají zástupce do Senátu

Ve čtyřech volebních obvodech v Moravskoslezském kraji budou lidé házet do uren dvě obálky. Jednu pro zástupce v komunálních volbách a druhou s kandidátem do Senátu. Ten prochází tradičně jednou za dva roky třetinovou obměnou, je nerozpustitelný a zvolený kandidát získá mandát na šest let.

Volební obvody 64 - Bruntál, 67 – Nový Jičín, 70 – Ostrava-město a 73 – Frýdek-Místek. Tady budou lidé letos vybírat nové senátory.

Anketa: 1.) "To jsem nevěděla. Že se konají volby do zastupitelstva ano, ale do Senátu." 2.) "Nejsou." – A proč? – "Tak to je zbytečné. Nejsme taková velká republika, abychom tam museli mít tolik lidí."

Volební obvody nejsou rozděleny podle okresů, ale podle počtu obyvatel. Celkem se o křeslo v horní komoře parlamentu uchází tady z Moravskoslezského kraje 26 lidí.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "V současné době děláme senátní volby pro lokalitu Třinecko, Jablunkovsko, Českotěšínsko a jednu obec v Havířově a ve Frýdku-Místku. Ve správním obvodu je 10 obcí, které budou volit do senátu."

Senát má 81 členů a podle ústavy je nerozpustitelný. Každé dva roky se třetina senátorů obměňuje.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Volby do Senátu probíhají tak, že se volí v prvním kole jednotliví kandidáti. V případě, že jeden z kandidátů získá více, jak 50 procent, druhé kolo se nekoná. V případě, že nezíská více, jak 50 procent, tak postupují do druhého kola dva nejlepší kandidáti, kteří získali nejvíce hlasů."

Volební účast bývá většinou velmi malá. V roce 2020 volilo senátory jen 16,74 procenta lidí. Letos by mohla být větší vzhledem ke komunálním volbám.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Volby do zastupitelstev obcí se volí šedá obálka a volby do senátu žlutá obálka. V případě, že se koná druhé kolo v senátu, tak se volí pouze šedá obálka."

Druhé kolo senátních voleb proběhne v pátek 30. září a v sobotu 1. října.

---

Ostravská huť investuje 88 milionů korun do instalace nového odsávacího potrubí na severní části své aglomerace s cílem snížit fugitivní emise přibližně o 46 %. Projekt, který bude dokončen v říjnu letošního roku, je dalším krokem v transformaci LIBERTY Ostrava směrem k výrobě zelené oceli.

Třinečtí kriminalisté zadrželi a obvinili hned čtyři osoby (ve věku 27 až 48 let) z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě odsouzení hrozí obviněným až pětiletý trest odnětí svobody, v případě nejmladšího obviněného až deset let.

---

Radnice v Havířově zatočí s přemnoženými potkany

Pokud jdou vidět potkani v ulicích už i za bílého dne, je třeba zakročit. Plošná deratizace na celém území Havířova bude probíhat na přelomu října a listopadu. Lidé nemusí mít obavy, že by návnady ohrozily například psy.

Samice potkana může porodit až 20 mláďat během jednoho vrhu. K tomu ještě, když mají hlodavci dostatek potravy, k přemnožení dojde rychle. Přesto, že radnice v Havířově provádí průběžné hubení během roku, nyní zastupitelé schválili návrh vyhlášky o provedení speciální ochranné deratizaci.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Bohužel ten výskyt je evidován už i za běžného dne, takže je větší. A právě i po konzultaci s krajskou hygienou v Ostravě jsme přistoupili k plošné deratizaci, aby jsme jejich výskyt omezili. Tato speciální deratizace by měla sloužit právě, aby se plošně položily návnady, nebo prostředky k likvidaci potkanů a tím by se mělo docílit jejich plošné likvidaci a k větší účinnosti. Tu speciální deratizaci stejně jako běžnou provádí specializovaná firma. To znamená, že občané se nemusí bát ani o své mazlíčky, ani o zdraví svých dětí."

anketa: "Mělo by se něco dělat, já jdu třeba večer z práce a vidím, jak se to tam hemží. Mám strach z toho úplně.”

anketa: "Na druhé etapě je to strašné s těmi potkany."

anketa: "Množí se různé nemoci, je to opravdu dobrý nápad.”

anketa: "Určitě je to dobře, samozřejmě, že jo.”

Plošná likvidace potkanů proběhne na podzim. Následně se zopakuje v jarních měsících příštího roku a pak ještě jednou na přelomu října a listopadu.

---

Moravskoslezský kraj se opět zapojil do programu Obchůdek 2021+. Pomůže tak udržet při životě maloobchodní prodejny na venkově. V září už podruhé spustil dotační program Podpora provozu venkovských prodejen v Moravskoslezském kraji 2022.

Ostravští strážníci dopadli v oploceném areálu jedné z firem v Moravské Ostravě zloděje kabelů. Ten se do areálu dostal přes plot a pokusil se odcizit kabeláž v hodnotě padesáti tisíc. Zřejmě nešlo ale o krádež jedinou, protože se v areálu nacházelo množství poškozených bubnů s kabeláží.

---

Projekt Ženám s odvahou pomůže matkám samoživitelkám

Tři desítky žen z Ostravy a Frýdku-Místku mají možnost absolvovat kurz Ženám s odvahou. Je určen matkám samoživitelkám, kterým chtějí autoři kurzu pomoci s rodinným rozpočtem, v právních záležitostech a podobně. Projekt cílí i na zaměstnavatele, aby nabízeli flexibilní úvazky a práci pro matky z domu.

Paní Renatu během mateřské opustil přítel a na dceru zůstala v podstatě sama. Velmi jí ale pomohlo rodinné centrum Lupmíkov ve Frýdku-Místku.

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Měla jsem jenom rodičovský příspěvek a bylo to hrozně náročné. A mě to pomohlo v tom, že jsem tady přišla mezi ženy, které byly opravdu inspirující. Měly jsme tady pomoc psycholožky, měly jsme tady i pomoc životopisem při hledání zaměstnání a podobně. Takže mi to hrozně moc dalo sebevědomí a takové odvahy, že to zvládnu."

V Lumpíkově nyní přišli s dalším novým projektem nazvaným Ženám s odvahou. Ten cílí právě na matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Vzděláme je v nějakých praktických dovednostech, informacích o tom, jak si projít insolvencí, jak si nastavit rodinný rozpočet, nějaké právní záležitosti. To vzdělávání proběhne u nás ve Frýdku-Místku v Lumpíkově a zároveň u našeho partnera v Ostravě."

Projekt bude cílit i na zaměstnavatele, aby uzpůsobili podmínky pro práci samoživitelek.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Zjistili jsme, že u nich je opravdu velký problém, že tady je málo zkrácených úvazků. Není možné být z home office, když to srovnáme třeba s Prahou. A proto jsme se rozhodli jít do nějakého projektu, kde změníme i myšlení společnosti. Nebo se o to budeme snažit."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Nejtěžší byla samozřejmě ta finanční nejistota, když člověk zůstane sám bez prostředků. Kdybych opravdu neměla rodiče, tak si vůbec nedovedu představit, co ty ženy musejí prožívat. Jak to musí řešit a pak je samozřejmě logistika. To dítě bývá často nemocné, jakmile nastoupí do té školky. Nemáte hlídání, protože rodiče jsou pracující, i prarodiče. Co se týká logistiky, tak to já Adélku vozím do školky, ze školky, na kroužky, opravdu to všechno zůstalo na mě."

Kurzy začnou v říjnu a potrvají do konce roku. V době jejich konání bude matkám zajištěno i hlídání dětí. Z třiceti žen se pak vybere 6, které se budou pomáhat vzdělávat další matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Budou mít ještě individuálnější podporu a budou ony samy moci podporovat ostatní matky samoživitelky, které se dostanou do podobné situace, jako jsou ony. Budou třeba i komunikovat s veřejnou správou, se samoživitelkami. Budou dále prosazovat to téma matek samoživitelek. Jak to mají těžké ve vztahu k veřejnosti, ve vztahu k ženám, které jsou v obdobné situaci."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Aby tady tyto ženy byly takové garantky nebo mentorky těm dalším ženám samoživitelkám. A ukázaly jim ne, že to nejde, ale naopak, ukázat jim, že to jde a jak to jde."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Věřím tomu, že čím člověk má více dovedností a znalostí, pak si najde i lépe placenou práci, tak je to prostě důležité. A když člověk nemá to zázemí, nemá se kam obrátit, tak je to hrozně těžké. A právě proto je super, že jsou takové programy, kdy opravdu nabízí hlídání, kdy rozvíjí ty ženy. Já si toho hrozně vážím a jsem za to hrozně vděčná, mě to hrozně moc pomohlo."

Podrobnosti o projektu a přihlášku najdou zájemkyně na webu projektu .

---

Trofeo Niké 2022 projelo Jeseníky

Veteránská rallye Trofeo Niké se v Jeseníkách konala již podvaadvacáté. Každý z jejich ročníků doprovázel i její ambasador a šestinásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Zemřel 30. prosince loňského roku a celá letošní rallye byla věnována vzpomínce na něj.

Letošní Trofeo Niké se jelo po názvem Andělská jízda.

Marcela Rotter, autorka a pořadatelka Trofeo Niké: „Andělská jízdy, protože je to vzpomínka od srdce a pro Karla Lopraise, našeho ambasadora. Byl naší součástí od prvního ročníki a stále bude.“

Celá kolona čtyř desítek veteránů zastavila při svém druhém dni na bruntálském zámku.

Aleš Koutný, návštěvník: „Moc se mi to líbí. Je to kus práce, je to um a je to taková úcta k tomu starému, co ještě dneska funguje.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Chtěl bych poděkovat organizátorům, že si stále vybírají Bruntál, jako své etapové místo a jezdí nám ukázat nádherná historická místa sem před zámek.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Jsem velmi rád, že opět jsme zavítali na zámek do Bruntálu, protože ta historie historických vozidel a zámku v Bruntále patří už k sobě. A těším se vlastně na cestu zpátky, kdy pojedeme na Slezskou Hartu.“

Sobotní den rallye ozdobily automobilové veterány také lázně v Karlově Studánce.

Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Celé to historično, má velkou přidanou hodnotu pro naše klienty, protože je to taková zpráva všem našim pacientům, aby zpomalili, rozhlédli se v tom životě.“

Ivana Christová, první novodobá Miss Československa: „Moc se raduji z tohoto 22 ročníku, protože to je jízda pro našeho kamaráda Karla.“

Poslední velkou zastávkou Trofea Niké byla Slezská Harta, kde si účastníci mohli užít i vyhlídkových letů letadly, vrtulníky nebo jízdy na lodích.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
21. září 2022, 17:00

Galerie Plato se otevírá i v historické budově jatek

Budova historických jatek v Ostravě opět otevírá své dveře veřejnosti. Novou podobu jim dodala galerie Plato, která zde přestěhovala svůj hlavní provoz ze sousedního Bauhausu a posunula se tak nejen v místě, ale i v kýžené kvalitě.

Zrekonstruovat historickou budovu je většinou jednodušší, než vymyslet, jak by se pak dala smysluplně využít. V případě ostravských jatek to platilo dvojnásob, ale povedlo se a galerie současného umění Plato má nový domov.

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: “Jsme v ideální situaci, kdy dojíždí akce, které máme v bývalém hobbymarketu a tady už můžeme dělat ten program, který předznamenává nějakou budoucnost - velké silné výstavy."

Jatka se lidem otevírají mezinárodní výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě. Svá díla vystavuje 15 umělců a některá z nich vznikla přímo pro prostor jatek.


Daniela Dostálková, kurátorka:
“Byl to pro nás trošku oříšek, jakým způsobem se vyrovnat se sály, které nejsou všechny průchozí, ale každý má svou specifickou atmosféru. Zavřete se více méně v obrovské místnosti."

Unikátní je také nábytek v interiéru, který vznikl na míru a jeho hlavním prvkem jsou ohýbané konstrukce.


Yvette Vašourková, architekta:
Myslíme si, že to je právě úkol města a vůbec veřejných financí nějakým způsobem zapojovat a oživovat řemesla, která by jinak možná neměla šanci se takovým experimentům věnovat.

Jatka budou otevřena každý den kromě pondělí. Vstupné si mohou návštěvníci vybrat podle toho, zda Platu fandí, podporují ho a nebo ho milují.

---

4 volební obvody v MSK vybírají zástupce do Senátu

Ve čtyřech volebních obvodech v Moravskoslezském kraji budou lidé házet do uren dvě obálky. Jednu pro zástupce v komunálních volbách a druhou s kandidátem do Senátu. Ten prochází tradičně jednou za dva roky třetinovou obměnou, je nerozpustitelný a zvolený kandidát získá mandát na šest let.

Volební obvody 64 - Bruntál, 67 – Nový Jičín, 70 – Ostrava-město a 73 – Frýdek-Místek. Tady budou lidé letos vybírat nové senátory.

Anketa: 1.) "To jsem nevěděla. Že se konají volby do zastupitelstva ano, ale do Senátu." 2.) "Nejsou." – A proč? – "Tak to je zbytečné. Nejsme taková velká republika, abychom tam museli mít tolik lidí."

Volební obvody nejsou rozděleny podle okresů, ale podle počtu obyvatel. Celkem se o křeslo v horní komoře parlamentu uchází tady z Moravskoslezského kraje 26 lidí.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "V současné době děláme senátní volby pro lokalitu Třinecko, Jablunkovsko, Českotěšínsko a jednu obec v Havířově a ve Frýdku-Místku. Ve správním obvodu je 10 obcí, které budou volit do senátu."

Senát má 81 členů a podle ústavy je nerozpustitelný. Každé dva roky se třetina senátorů obměňuje.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Volby do Senátu probíhají tak, že se volí v prvním kole jednotliví kandidáti. V případě, že jeden z kandidátů získá více, jak 50 procent, druhé kolo se nekoná. V případě, že nezíská více, jak 50 procent, tak postupují do druhého kola dva nejlepší kandidáti, kteří získali nejvíce hlasů."

Volební účast bývá většinou velmi malá. V roce 2020 volilo senátory jen 16,74 procenta lidí. Letos by mohla být větší vzhledem ke komunálním volbám.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Volby do zastupitelstev obcí se volí šedá obálka a volby do senátu žlutá obálka. V případě, že se koná druhé kolo v senátu, tak se volí pouze šedá obálka."

Druhé kolo senátních voleb proběhne v pátek 30. září a v sobotu 1. října.

---

Ostravská huť investuje 88 milionů korun do instalace nového odsávacího potrubí na severní části své aglomerace s cílem snížit fugitivní emise přibližně o 46 %. Projekt, který bude dokončen v říjnu letošního roku, je dalším krokem v transformaci LIBERTY Ostrava směrem k výrobě zelené oceli.

Třinečtí kriminalisté zadrželi a obvinili hned čtyři osoby (ve věku 27 až 48 let) z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě odsouzení hrozí obviněným až pětiletý trest odnětí svobody, v případě nejmladšího obviněného až deset let.

---

Radnice v Havířově zatočí s přemnoženými potkany

Pokud jdou vidět potkani v ulicích už i za bílého dne, je třeba zakročit. Plošná deratizace na celém území Havířova bude probíhat na přelomu října a listopadu. Lidé nemusí mít obavy, že by návnady ohrozily například psy.

Samice potkana může porodit až 20 mláďat během jednoho vrhu. K tomu ještě, když mají hlodavci dostatek potravy, k přemnožení dojde rychle. Přesto, že radnice v Havířově provádí průběžné hubení během roku, nyní zastupitelé schválili návrh vyhlášky o provedení speciální ochranné deratizaci.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Bohužel ten výskyt je evidován už i za běžného dne, takže je větší. A právě i po konzultaci s krajskou hygienou v Ostravě jsme přistoupili k plošné deratizaci, aby jsme jejich výskyt omezili. Tato speciální deratizace by měla sloužit právě, aby se plošně položily návnady, nebo prostředky k likvidaci potkanů a tím by se mělo docílit jejich plošné likvidaci a k větší účinnosti. Tu speciální deratizaci stejně jako běžnou provádí specializovaná firma. To znamená, že občané se nemusí bát ani o své mazlíčky, ani o zdraví svých dětí."

anketa: "Mělo by se něco dělat, já jdu třeba večer z práce a vidím, jak se to tam hemží. Mám strach z toho úplně.”

anketa: "Na druhé etapě je to strašné s těmi potkany."

anketa: "Množí se různé nemoci, je to opravdu dobrý nápad.”

anketa: "Určitě je to dobře, samozřejmě, že jo.”

Plošná likvidace potkanů proběhne na podzim. Následně se zopakuje v jarních měsících příštího roku a pak ještě jednou na přelomu října a listopadu.

---

Moravskoslezský kraj se opět zapojil do programu Obchůdek 2021+. Pomůže tak udržet při životě maloobchodní prodejny na venkově. V září už podruhé spustil dotační program Podpora provozu venkovských prodejen v Moravskoslezském kraji 2022.

Ostravští strážníci dopadli v oploceném areálu jedné z firem v Moravské Ostravě zloděje kabelů. Ten se do areálu dostal přes plot a pokusil se odcizit kabeláž v hodnotě padesáti tisíc. Zřejmě nešlo ale o krádež jedinou, protože se v areálu nacházelo množství poškozených bubnů s kabeláží.

---

Projekt Ženám s odvahou pomůže matkám samoživitelkám

Tři desítky žen z Ostravy a Frýdku-Místku mají možnost absolvovat kurz Ženám s odvahou. Je určen matkám samoživitelkám, kterým chtějí autoři kurzu pomoci s rodinným rozpočtem, v právních záležitostech a podobně. Projekt cílí i na zaměstnavatele, aby nabízeli flexibilní úvazky a práci pro matky z domu.

Paní Renatu během mateřské opustil přítel a na dceru zůstala v podstatě sama. Velmi jí ale pomohlo rodinné centrum Lupmíkov ve Frýdku-Místku.

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Měla jsem jenom rodičovský příspěvek a bylo to hrozně náročné. A mě to pomohlo v tom, že jsem tady přišla mezi ženy, které byly opravdu inspirující. Měly jsme tady pomoc psycholožky, měly jsme tady i pomoc životopisem při hledání zaměstnání a podobně. Takže mi to hrozně moc dalo sebevědomí a takové odvahy, že to zvládnu."

V Lumpíkově nyní přišli s dalším novým projektem nazvaným Ženám s odvahou. Ten cílí právě na matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Vzděláme je v nějakých praktických dovednostech, informacích o tom, jak si projít insolvencí, jak si nastavit rodinný rozpočet, nějaké právní záležitosti. To vzdělávání proběhne u nás ve Frýdku-Místku v Lumpíkově a zároveň u našeho partnera v Ostravě."

Projekt bude cílit i na zaměstnavatele, aby uzpůsobili podmínky pro práci samoživitelek.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Zjistili jsme, že u nich je opravdu velký problém, že tady je málo zkrácených úvazků. Není možné být z home office, když to srovnáme třeba s Prahou. A proto jsme se rozhodli jít do nějakého projektu, kde změníme i myšlení společnosti. Nebo se o to budeme snažit."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Nejtěžší byla samozřejmě ta finanční nejistota, když člověk zůstane sám bez prostředků. Kdybych opravdu neměla rodiče, tak si vůbec nedovedu představit, co ty ženy musejí prožívat. Jak to musí řešit a pak je samozřejmě logistika. To dítě bývá často nemocné, jakmile nastoupí do té školky. Nemáte hlídání, protože rodiče jsou pracující, i prarodiče. Co se týká logistiky, tak to já Adélku vozím do školky, ze školky, na kroužky, opravdu to všechno zůstalo na mě."

Kurzy začnou v říjnu a potrvají do konce roku. V době jejich konání bude matkám zajištěno i hlídání dětí. Z třiceti žen se pak vybere 6, které se budou pomáhat vzdělávat další matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Budou mít ještě individuálnější podporu a budou ony samy moci podporovat ostatní matky samoživitelky, které se dostanou do podobné situace, jako jsou ony. Budou třeba i komunikovat s veřejnou správou, se samoživitelkami. Budou dále prosazovat to téma matek samoživitelek. Jak to mají těžké ve vztahu k veřejnosti, ve vztahu k ženám, které jsou v obdobné situaci."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Aby tady tyto ženy byly takové garantky nebo mentorky těm dalším ženám samoživitelkám. A ukázaly jim ne, že to nejde, ale naopak, ukázat jim, že to jde a jak to jde."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Věřím tomu, že čím člověk má více dovedností a znalostí, pak si najde i lépe placenou práci, tak je to prostě důležité. A když člověk nemá to zázemí, nemá se kam obrátit, tak je to hrozně těžké. A právě proto je super, že jsou takové programy, kdy opravdu nabízí hlídání, kdy rozvíjí ty ženy. Já si toho hrozně vážím a jsem za to hrozně vděčná, mě to hrozně moc pomohlo."

Podrobnosti o projektu a přihlášku najdou zájemkyně na webu projektu .

---

Trofeo Niké 2022 projelo Jeseníky

Veteránská rallye Trofeo Niké se v Jeseníkách konala již podvaadvacáté. Každý z jejich ročníků doprovázel i její ambasador a šestinásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Zemřel 30. prosince loňského roku a celá letošní rallye byla věnována vzpomínce na něj.

Letošní Trofeo Niké se jelo po názvem Andělská jízda.

Marcela Rotter, autorka a pořadatelka Trofeo Niké: „Andělská jízdy, protože je to vzpomínka od srdce a pro Karla Lopraise, našeho ambasadora. Byl naší součástí od prvního ročníki a stále bude.“

Celá kolona čtyř desítek veteránů zastavila při svém druhém dni na bruntálském zámku.

Aleš Koutný, návštěvník: „Moc se mi to líbí. Je to kus práce, je to um a je to taková úcta k tomu starému, co ještě dneska funguje.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Chtěl bych poděkovat organizátorům, že si stále vybírají Bruntál, jako své etapové místo a jezdí nám ukázat nádherná historická místa sem před zámek.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Jsem velmi rád, že opět jsme zavítali na zámek do Bruntálu, protože ta historie historických vozidel a zámku v Bruntále patří už k sobě. A těším se vlastně na cestu zpátky, kdy pojedeme na Slezskou Hartu.“

Sobotní den rallye ozdobily automobilové veterány také lázně v Karlově Studánce.

Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Celé to historično, má velkou přidanou hodnotu pro naše klienty, protože je to taková zpráva všem našim pacientům, aby zpomalili, rozhlédli se v tom životě.“

Ivana Christová, první novodobá Miss Československa: „Moc se raduji z tohoto 22 ročníku, protože to je jízda pro našeho kamaráda Karla.“

Poslední velkou zastávkou Trofea Niké byla Slezská Harta, kde si účastníci mohli užít i vyhlídkových letů letadly, vrtulníky nebo jízdy na lodích.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-09-2022-17-00