Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Starostou Studénky zůstává Libor Slavík
  • Někde starostové své posty obhájili, jinde pohořeli
  • Knihovna v Havířově má programy i pro nejmenší děti
  • Daruj F-M vybralo na lavice v kostele přes 412 tisíc
  • Mezinárodní dekáda varhanní, komorní hudby a sborového zpěvu

Starostou Studénky zůstává Libor Slavík

Také ve Studénce už proběhlo ustavující zastupitelstvo. Starostou zde i následující čtyři roky zůstává Libor Slavík.

Studénku bude následující čtyři roky řídit vítěz voleb, Studeňáci pro Studénku, kteří dle hlasování ustavujícího zastupitelstva obsadili křeslo starosty a místostarosty.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Samozřejmě děkuji zastupitelům za velmi silný mandát, který mi dali. Nyní už samozřejmě naplno budeme pokračovat ve své práci. Příští týden už mám setkání nové rady, hlavní prioritou je příprava rozpočtu na rok 2023 s tím, že paralelně budeme připravovat i programové prohlášení.”

Zástupcem starosty se stal Jiří Švagera, ve funkci vystřídal Lubomíra Šobich, který se již o tento poste nacházel. V sedmičlenné radě jsou také zástupci koaličních partnerů hnutí ANO a KDU-ČSL.

Mojmír Kotas (ANO 2011), radní Studénky: “Samozřejmě se budeme snažit nacházet spíše shodu než prosadit něco, co nebude úplně příjemné pro všechny strany, se kterými jsme vstoupili do této koalice. Budeme ale trvat na určitých věcech, které jsou pro nás zásadní.”

Václav Pomikálek (KDU-ČSL), radní Studénky: “Určitě v té úplně prvotní fázi bychom se měli zaměřit na dotažení těch akcí, které jsem tady rozjeli, to znamená kolem zimního stadionu, koupaliště nebo bazén.”

Zastupitelé se tu znovu sejdou 8. prosince, aby projednali rozpočet na příští rok.

---

Někde starostové své posty obhájili, jinde pohořeli

Nedávné komunální volby přinesly v některých městech a obcích nečekané změny ve složení zastupitelstva. Někde se dosavadní představitelé radnic dokázali udržet, jinde došlo ke změnám v koalicích a byli zvoleni noví starostové a místostarostové.

Vyjednávání o koalicích začala bezprostředně po sečtení hlasů. Například v Palkovicích tamní starosta a jeho zástupce své posty obhájili.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: "Chceme se začít zabývat komunitní energetikou. založili jsem společně s obcemi v okolí tzv. energetické družstvo v Místní akční skupině Pobeskydí."

Napjatější situace byla v Jablunkově. Starosta a místostarosta své posty obhájili, ale koalice tam má většinu jen o jediný hlas.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: "Beru tuto funkci jako službu pro občany Jablunkova. Určitě chceme vybudovat společné vztahy a táhnout za jeden provaz. 

Naopak celkovou výměnu vedení zažili v Těrlicku. Volby tam drtivě vyhrálo nově vzniklé hnutí Naše Těrlicko.

David Biegun (Naše Těrlicko): “Máme tady plno rozdělaných projektů, velkých projektů, které úplně nefungují, jak by měly. Ale dnešní ustavující zasedání zastupitelstva probíhalo úplně perfektně, protože jsem zvolili všechno tak, jak jsme si představovali. Máme velkou sílu, ale s tou taky přichází velká zodpovědnost. Takže když se něco nepovede, tak určitě to máslo budeme mít první na hlavě, ale do toho jsme v těch volbách s tím šli a věřím, že se nám to povede. Cílů je hodně, ale musíme jít krůček po krůčku, protože tady jsou velké investiční akce rozjeté, které se nejprve musí dotáhnout do úspěšného konce. Aby z toho nevznikly nějaké sankce, nebo aby nás to úplně netopilo celou celou obec, nebo netáhlo ke dnu. Takže to je první věc, musíme to dotáhnout. Je tady nějaká cyklostezka naplánovaná, o které ale už dneska víme, že nějaké problémy tam jsou. Nevíme, jestli finanční prostředky budou dostačující, takže je nezbytné se velmi rychle spojit s ministerstvem financí, které má tohle to na starosti a vůbec zjistit, jestli by ta akce šla nějak posunout, nebo upravit, nebo upgradovat, protože stávající situace pravděpodobně není realizovatelná.”

Změny ve vedení radnice mají také v Rychvaldě. Tamní starosta Milan Starostka uvolnil post své stranické kolegyni Dagmar Pížové, které bude dělat zástupce.

Milan Starostka (ANO), místostarosta Rychvaldu: “Já děkuji samozřejmě děkuji v prvé voličům, že mi dali hlasy a je to víceméně rozhodnutí našeho hnutí i mé samozřejmě budu pracovat dál. Budu se snažit dělat, ale už volněji.”

Dagmar Pížová (ANO), starostka Rychvaldu: “Je mi velkou ctí, že jsem byla zvolena starostkou města Rychvaldu. Je to úkol ne zrovna lehký, ale já se ho zhostím, co mi všechny síly budou stačit. A budu se snažit tuto funkci vykonávat zodpovědně a s velkou pokorou. Děkuji všem zastupitelům, že mi dali svůj hlas, kteří mne volili a samozřejmě všem občanům za to, že vůbec k volbám přišlo. a tím dali najevo , že jim život v našem městě není lhostejný. Doufám že se nám bude veškeré těžkosti zdolávat s nynějším zvoleným vedením dobře a že že se lidem bude v Rychvaldě dobře bydlet a žít.”

V některých obcích ještě na zvolení vedení čekají.

---

Krátké zprávy, 21. října 2022, 17 h - 1

Řidiči už mohou parkovné ve Frýdku-Místku platit kartou, mobilem i online. Město zprovoznilo mobilní aplikaci, díky které má být parkování snadnější. Každý řidič musí ale znát registrační značku vozu, která se zadává do aplikace i do parkovacího automatu.

A teď pozvánka na třetí ročník módní akce FASHION STORM. Proběhne 22. října na Slezskoostravském hradě. Organizátoři na odpoledne připravili ukázky prací návrhářů, workshopy i módní policii. Večerní módní přehlídka moravskoslezských návrhářů s moderátorkou Chantal Poullain, startuje v 18:00 hodin.

---

Knihovna v Havířově má programy i pro nejmenší děti

BookStart aneb S knížkou do života. To je mezinárodní projekt, do kterého se zapojila i havířovská knihovna. Rodiče vítají, že programy pro tak malé děti jsou zábavné i poučné.

Už při vítání občánků dostanou rodiče pro děti knížky a pozvánku na společné setkání v knihovně v rámci projektu BookStart. Setkání tentokrát bylo zaměřeno na péči o zuby u těch nejmenších. Knihovnice zábavnou formou dětem pomocí příběhů v knížkách vysvětlovaly, proč si zuby čistit, nebo co by děti měly, či neměly jíst.

Martina Urbančíková, vedoucí pobočky knihovny J. Seiferta: "Programy jsou zábavné pro ty děti, aby přišly do té knihovny, aby zjistily, že tady máme pro ně něco nachystáno. Tak my jim ukážeme nové knihy a myslíme si, že budou pravidelně docházet."

anketa, rodiče: “Téma výborné, víme, jak to chodí u dětí, když začínáme s čištěním zubů, jsou tam nějaké protesty, ale musíme je to nějak naučit.”

anketa, rodiče: “Akce je hodně interaktivní, zábavná. S dětmi se potom o tom tématu i doma bavíme. Strašně se jim to líbí. Navíc si myslím, že to je strašně fajn, protože to je i podpora v tom, aby děti četly."

Akce se v knihovně bude konat vždy jednou měsíčně. V listopadu bude program zaměřen na podzim, ovoce, zeleninu a podzimní hrátky.

---

Daruj F-M vybralo na lavice v kostele přes 412 tisíc

Více než 412 tisíc korun. To je částka, která se vybrala v rámci programu Daruj F-M na pořízení nových lavic v kostele svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky nim sjednotila lavice v kostele a zároveň zvýšila i kapacitu. Zástupci města nyní farnosti oficiálně předávali sbírkový šek.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Frýdku-Místku už má nainstalovány nově vyrobené lavice, na které přispěla také veřejnost formou městské sbírky Daruj F-M.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Já za sebe jsem vděčný každému dárci, protože vždycky, když se někdo umí podělit, tak to potěší nejenom toho, kdo je obdarovaný, ale myslím si, že i z pohledu církve, že dovedeme si vzájemně pomáhat. A to je moc velký úspěch, takže za to jsem vděčný."

Výroba vyšla na zhruba 1,1 milionu korun, lidé do sbírky přispěli přes 212 tisíc a dalších 200 tisíc doplatilo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek podporuje projekty, které zároveň mají velkou odezvu mezi veřejností. A tomuto slouží i projekt Daruj F-M. Nové lavice v kostele sv. Jana Křtitele, na které jsme nyní předali více než 400 tisíc korun, jsou toho krásným příkladem. A já věřím, že to není poslední spolupráce mezi městem a církvemi obecně."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další z projektů Daruj F-M, a to je pořízení nových lavic do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku se podařil. Lavice už jsou na místě, takže ti, kteří přijdou na mši, tak už sedí na nových lavicích. Podařilo se je získat faře ve Frýdku-Místku z chráněné dílny. Dohromady celá investice byla přes jeden milion a z Daruj F-M se podařilo vybrat něco přes 400 tisíc. My jsme rádi za všechny příspěvky, které občané poslali a děkujeme i faře, že zkulturnila další památku, která ve městě je."

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Ty nové lavice jsou úplně jiné, protože tady bylo asi čtyři nebo pět druhů lavic, takže za prvé designově, interiérově je to krásné, hezké a čisté. Další praktická věc, v kostele se kleká, stojí, sedí a v těch starých lavicích to vrzalo a prostě ty zvuky, pazvuky byly různé, i v rámci bohoslužby. Takže najednou je ticho. Opět taková deviza. Byly vyrobeny v chráněné dílně svatého Alexandra v Ostravě-Kunčičkách, takže opět další deviza. Pomáhali ti, kteří jsou na okraji společnosti."

Díky novým lavicím se zvýšila i kapacita kostela z přibližně 115 na 160 míst.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "V kostele je horkovzdušné vytápění, takže v těch lavicích jsou takové průduchy a každý, kdo v zimě přijde a pokud nám plyn pustí, tak budeme topit a bude příjemně teploučko v těchto lavicích a v celém kostele."

Veřejně prospěšné projekty se mohou hlásit na magistrátu o zařazení do programu Daruj F-M. Poté je posuzuje rada města. Aktuálně v programu stále běží sbírka na pomoc Ukrajině.

---

Krátké zprávy, 21. října 2022, 17 h - 2

Při poskytování zdravotní péče dochází k častým konfliktům mezi pacienty a zdravotníky. Ty se snaží jako mediátoři řešit ombudsmani. Zhruba třicet ombudsmanů se teď sešlo, aby si v diskusním panelu vyměňovali nabyté zkušenosti.

Slezská nemocnice v Opavě hledá dárce krve skupiny 0 minus. Právě tato krevní skupina nyní citelně nemocnici chybí. Dárci se mohou objednat na bezplatné telefonní lince 800 800 127.

---

Mezinárodní dekáda varhanní, komorní hudby a sborového zpěvu

V Českém Těšíně se letos uskutečnil 31. ročník Mezinárodní dekády varhaní hudby a sborového zpěvu. Svým mluveným slovem ji obohatil i známý umělec Lukáš Hurník, syn hudebního skladatele Ilji Hurníka.

V Českém Těšíně se letos uskutečnil 31. ročník Mezinárodní dekády varhaní hudby a sborového zpěvu. Svým mluveným slovem ji obohatil i známý umělec Lukáš Hurník, syn hudebního skladatele Ilji Hurníka.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "je to nádherná tradice, kdy se otevírají duchovní svatostánky po obou stranách řeky Olzy a máme možnost slyšet skvosty varhaní a klasické hudby."

Jeden z nich, s názvem Labyrint světa a ráj srdce, se uskutečnil v Evangelickém kostele Na Nivách. Varhany rozezněl Tomáš Pindór, koncert doprovázel mluveným slovem syn známého českého skladatele Ilji Hurníka Lukáš.

Lukáš Hurník, hudební skladatel: "Je to stará čeština Komenského, člověk si musí ta slova poskládat, aby věděl, co čte, ale je to propojeno s tou hudbou Petra Ebena a myslím, že když někdo nepochopí obsah ve staré češtině, tak ta hudba mu to vysvětlí ještě jasněji.

Lukáš Hurník do Českého Těšína přijel rád, jeho otec, kterému by letos bylo sto let, byl s tímto krajem úzce propojen, pocházel z Ostravy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. října 2022, 17:00

Starostou Studénky zůstává Libor Slavík

Také ve Studénce už proběhlo ustavující zastupitelstvo. Starostou zde i následující čtyři roky zůstává Libor Slavík.

Studénku bude následující čtyři roky řídit vítěz voleb, Studeňáci pro Studénku, kteří dle hlasování ustavujícího zastupitelstva obsadili křeslo starosty a místostarosty.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Samozřejmě děkuji zastupitelům za velmi silný mandát, který mi dali. Nyní už samozřejmě naplno budeme pokračovat ve své práci. Příští týden už mám setkání nové rady, hlavní prioritou je příprava rozpočtu na rok 2023 s tím, že paralelně budeme připravovat i programové prohlášení.”

Zástupcem starosty se stal Jiří Švagera, ve funkci vystřídal Lubomíra Šobich, který se již o tento poste nacházel. V sedmičlenné radě jsou také zástupci koaličních partnerů hnutí ANO a KDU-ČSL.

Mojmír Kotas (ANO 2011), radní Studénky: “Samozřejmě se budeme snažit nacházet spíše shodu než prosadit něco, co nebude úplně příjemné pro všechny strany, se kterými jsme vstoupili do této koalice. Budeme ale trvat na určitých věcech, které jsou pro nás zásadní.”

Václav Pomikálek (KDU-ČSL), radní Studénky: “Určitě v té úplně prvotní fázi bychom se měli zaměřit na dotažení těch akcí, které jsem tady rozjeli, to znamená kolem zimního stadionu, koupaliště nebo bazén.”

Zastupitelé se tu znovu sejdou 8. prosince, aby projednali rozpočet na příští rok.

---

Někde starostové své posty obhájili, jinde pohořeli

Nedávné komunální volby přinesly v některých městech a obcích nečekané změny ve složení zastupitelstva. Někde se dosavadní představitelé radnic dokázali udržet, jinde došlo ke změnám v koalicích a byli zvoleni noví starostové a místostarostové.

Vyjednávání o koalicích začala bezprostředně po sečtení hlasů. Například v Palkovicích tamní starosta a jeho zástupce své posty obhájili.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: "Chceme se začít zabývat komunitní energetikou. založili jsem společně s obcemi v okolí tzv. energetické družstvo v Místní akční skupině Pobeskydí."

Napjatější situace byla v Jablunkově. Starosta a místostarosta své posty obhájili, ale koalice tam má většinu jen o jediný hlas.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: "Beru tuto funkci jako službu pro občany Jablunkova. Určitě chceme vybudovat společné vztahy a táhnout za jeden provaz. 

Naopak celkovou výměnu vedení zažili v Těrlicku. Volby tam drtivě vyhrálo nově vzniklé hnutí Naše Těrlicko.

David Biegun (Naše Těrlicko): “Máme tady plno rozdělaných projektů, velkých projektů, které úplně nefungují, jak by měly. Ale dnešní ustavující zasedání zastupitelstva probíhalo úplně perfektně, protože jsem zvolili všechno tak, jak jsme si představovali. Máme velkou sílu, ale s tou taky přichází velká zodpovědnost. Takže když se něco nepovede, tak určitě to máslo budeme mít první na hlavě, ale do toho jsme v těch volbách s tím šli a věřím, že se nám to povede. Cílů je hodně, ale musíme jít krůček po krůčku, protože tady jsou velké investiční akce rozjeté, které se nejprve musí dotáhnout do úspěšného konce. Aby z toho nevznikly nějaké sankce, nebo aby nás to úplně netopilo celou celou obec, nebo netáhlo ke dnu. Takže to je první věc, musíme to dotáhnout. Je tady nějaká cyklostezka naplánovaná, o které ale už dneska víme, že nějaké problémy tam jsou. Nevíme, jestli finanční prostředky budou dostačující, takže je nezbytné se velmi rychle spojit s ministerstvem financí, které má tohle to na starosti a vůbec zjistit, jestli by ta akce šla nějak posunout, nebo upravit, nebo upgradovat, protože stávající situace pravděpodobně není realizovatelná.”

Změny ve vedení radnice mají také v Rychvaldě. Tamní starosta Milan Starostka uvolnil post své stranické kolegyni Dagmar Pížové, které bude dělat zástupce.

Milan Starostka (ANO), místostarosta Rychvaldu: “Já děkuji samozřejmě děkuji v prvé voličům, že mi dali hlasy a je to víceméně rozhodnutí našeho hnutí i mé samozřejmě budu pracovat dál. Budu se snažit dělat, ale už volněji.”

Dagmar Pížová (ANO), starostka Rychvaldu: “Je mi velkou ctí, že jsem byla zvolena starostkou města Rychvaldu. Je to úkol ne zrovna lehký, ale já se ho zhostím, co mi všechny síly budou stačit. A budu se snažit tuto funkci vykonávat zodpovědně a s velkou pokorou. Děkuji všem zastupitelům, že mi dali svůj hlas, kteří mne volili a samozřejmě všem občanům za to, že vůbec k volbám přišlo. a tím dali najevo , že jim život v našem městě není lhostejný. Doufám že se nám bude veškeré těžkosti zdolávat s nynějším zvoleným vedením dobře a že že se lidem bude v Rychvaldě dobře bydlet a žít.”

V některých obcích ještě na zvolení vedení čekají.

---

Krátké zprávy, 21. října 2022, 17 h - 1

Řidiči už mohou parkovné ve Frýdku-Místku platit kartou, mobilem i online. Město zprovoznilo mobilní aplikaci, díky které má být parkování snadnější. Každý řidič musí ale znát registrační značku vozu, která se zadává do aplikace i do parkovacího automatu.

A teď pozvánka na třetí ročník módní akce FASHION STORM. Proběhne 22. října na Slezskoostravském hradě. Organizátoři na odpoledne připravili ukázky prací návrhářů, workshopy i módní policii. Večerní módní přehlídka moravskoslezských návrhářů s moderátorkou Chantal Poullain, startuje v 18:00 hodin.

---

Knihovna v Havířově má programy i pro nejmenší děti

BookStart aneb S knížkou do života. To je mezinárodní projekt, do kterého se zapojila i havířovská knihovna. Rodiče vítají, že programy pro tak malé děti jsou zábavné i poučné.

Už při vítání občánků dostanou rodiče pro děti knížky a pozvánku na společné setkání v knihovně v rámci projektu BookStart. Setkání tentokrát bylo zaměřeno na péči o zuby u těch nejmenších. Knihovnice zábavnou formou dětem pomocí příběhů v knížkách vysvětlovaly, proč si zuby čistit, nebo co by děti měly, či neměly jíst.

Martina Urbančíková, vedoucí pobočky knihovny J. Seiferta: "Programy jsou zábavné pro ty děti, aby přišly do té knihovny, aby zjistily, že tady máme pro ně něco nachystáno. Tak my jim ukážeme nové knihy a myslíme si, že budou pravidelně docházet."

anketa, rodiče: “Téma výborné, víme, jak to chodí u dětí, když začínáme s čištěním zubů, jsou tam nějaké protesty, ale musíme je to nějak naučit.”

anketa, rodiče: “Akce je hodně interaktivní, zábavná. S dětmi se potom o tom tématu i doma bavíme. Strašně se jim to líbí. Navíc si myslím, že to je strašně fajn, protože to je i podpora v tom, aby děti četly."

Akce se v knihovně bude konat vždy jednou měsíčně. V listopadu bude program zaměřen na podzim, ovoce, zeleninu a podzimní hrátky.

---

Daruj F-M vybralo na lavice v kostele přes 412 tisíc

Více než 412 tisíc korun. To je částka, která se vybrala v rámci programu Daruj F-M na pořízení nových lavic v kostele svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky nim sjednotila lavice v kostele a zároveň zvýšila i kapacitu. Zástupci města nyní farnosti oficiálně předávali sbírkový šek.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Frýdku-Místku už má nainstalovány nově vyrobené lavice, na které přispěla také veřejnost formou městské sbírky Daruj F-M.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Já za sebe jsem vděčný každému dárci, protože vždycky, když se někdo umí podělit, tak to potěší nejenom toho, kdo je obdarovaný, ale myslím si, že i z pohledu církve, že dovedeme si vzájemně pomáhat. A to je moc velký úspěch, takže za to jsem vděčný."

Výroba vyšla na zhruba 1,1 milionu korun, lidé do sbírky přispěli přes 212 tisíc a dalších 200 tisíc doplatilo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek podporuje projekty, které zároveň mají velkou odezvu mezi veřejností. A tomuto slouží i projekt Daruj F-M. Nové lavice v kostele sv. Jana Křtitele, na které jsme nyní předali více než 400 tisíc korun, jsou toho krásným příkladem. A já věřím, že to není poslední spolupráce mezi městem a církvemi obecně."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další z projektů Daruj F-M, a to je pořízení nových lavic do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku se podařil. Lavice už jsou na místě, takže ti, kteří přijdou na mši, tak už sedí na nových lavicích. Podařilo se je získat faře ve Frýdku-Místku z chráněné dílny. Dohromady celá investice byla přes jeden milion a z Daruj F-M se podařilo vybrat něco přes 400 tisíc. My jsme rádi za všechny příspěvky, které občané poslali a děkujeme i faře, že zkulturnila další památku, která ve městě je."

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Ty nové lavice jsou úplně jiné, protože tady bylo asi čtyři nebo pět druhů lavic, takže za prvé designově, interiérově je to krásné, hezké a čisté. Další praktická věc, v kostele se kleká, stojí, sedí a v těch starých lavicích to vrzalo a prostě ty zvuky, pazvuky byly různé, i v rámci bohoslužby. Takže najednou je ticho. Opět taková deviza. Byly vyrobeny v chráněné dílně svatého Alexandra v Ostravě-Kunčičkách, takže opět další deviza. Pomáhali ti, kteří jsou na okraji společnosti."

Díky novým lavicím se zvýšila i kapacita kostela z přibližně 115 na 160 míst.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "V kostele je horkovzdušné vytápění, takže v těch lavicích jsou takové průduchy a každý, kdo v zimě přijde a pokud nám plyn pustí, tak budeme topit a bude příjemně teploučko v těchto lavicích a v celém kostele."

Veřejně prospěšné projekty se mohou hlásit na magistrátu o zařazení do programu Daruj F-M. Poté je posuzuje rada města. Aktuálně v programu stále běží sbírka na pomoc Ukrajině.

---

Krátké zprávy, 21. října 2022, 17 h - 2

Při poskytování zdravotní péče dochází k častým konfliktům mezi pacienty a zdravotníky. Ty se snaží jako mediátoři řešit ombudsmani. Zhruba třicet ombudsmanů se teď sešlo, aby si v diskusním panelu vyměňovali nabyté zkušenosti.

Slezská nemocnice v Opavě hledá dárce krve skupiny 0 minus. Právě tato krevní skupina nyní citelně nemocnici chybí. Dárci se mohou objednat na bezplatné telefonní lince 800 800 127.

---

Mezinárodní dekáda varhanní, komorní hudby a sborového zpěvu

V Českém Těšíně se letos uskutečnil 31. ročník Mezinárodní dekády varhaní hudby a sborového zpěvu. Svým mluveným slovem ji obohatil i známý umělec Lukáš Hurník, syn hudebního skladatele Ilji Hurníka.

V Českém Těšíně se letos uskutečnil 31. ročník Mezinárodní dekády varhaní hudby a sborového zpěvu. Svým mluveným slovem ji obohatil i známý umělec Lukáš Hurník, syn hudebního skladatele Ilji Hurníka.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "je to nádherná tradice, kdy se otevírají duchovní svatostánky po obou stranách řeky Olzy a máme možnost slyšet skvosty varhaní a klasické hudby."

Jeden z nich, s názvem Labyrint světa a ráj srdce, se uskutečnil v Evangelickém kostele Na Nivách. Varhany rozezněl Tomáš Pindór, koncert doprovázel mluveným slovem syn známého českého skladatele Ilji Hurníka Lukáš.

Lukáš Hurník, hudební skladatel: "Je to stará čeština Komenského, člověk si musí ta slova poskládat, aby věděl, co čte, ale je to propojeno s tou hudbou Petra Ebena a myslím, že když někdo nepochopí obsah ve staré češtině, tak ta hudba mu to vysvětlí ještě jasněji.

Lukáš Hurník do Českého Těšína přijel rád, jeho otec, kterému by letos bylo sto let, byl s tímto krajem úzce propojen, pocházel z Ostravy.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-10-2022-17-00