Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Primátor vysvětlil, co chce ještě před rezignací dodělat
  • Vzpomínka na diskuzní fórum se jmenuje Voices of Meltingpot
  • 22.2. si připomínáme Den obětí trestných činů
  • Policisté kontrolují zazimované chaty a chalupy
  • Rájeckou nemocnici čeká v sobotu dvouhodinový blackout
  • Novojičínští myslivci mezi sebe přijali nové adepty

Primátor vysvětlil, co chce ještě před rezignací dodělat

Zastupitelstvo Ostravy bylo nezvykle rychlé a dokonce i poměrně klidné. Primátor Tomáš Macura pouze potvrdil, že skončí v září a do té doby, chce ještě dodělat některé důležité projekty. Do té doby také bude vybrán jeho nástupce a nahrazeny budou i dvě náměstkyně.

Primátor Ostravy Tomáš Macura odešel z hnutí ANO a oblastní organizace rozhodla, že musí skončit i jako primátor. Dohodnuto bylo období půl roku, ve kterém dodělá důležité projekty a ANO mezitím vybere jeho nástupce. Spolu s ním odchází také náměstkyně Zuzana Bajgarová a Kateřina Šebestová. O jaké důležité projekty jde, se ve středu zajímali opoziční zastupitelé města. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Bavili jsme se o předprostoru hlavního nádraží, o modernizaci městské nemocnice o koncertním sále a mohu vyjmenovat i spoustu dalších projektů." 

Primátor potvrdil, že předávání funkce chce stihnout do září. Šéf opozičního hnutí Ostravak Lukáš Semerák vyjádřil obavy z příliš velkého počtu nováčků ve vedení města. ANO chce ale náhradu hledat ve velkých městských obvodech, jako je Jih a Poruba, kde jsou zkušení politici. 

Richard Vereš, předseda oblastního sdružení ANO Ostrava: "Je dobré, že se nedělá žádná náhlá změna, ale že si dal opravdu klub čas na to, že najde vhodné nástupce. Je potřeba říct, že tyto změny mohou mít vliv i na radnice jednotlivých městských obvodů." 

Členové opozice, ale i koalice zatím vše pouze sledují, ANO si prý má tyto problémy vyřešit interně. V pátek bude v Ostravě jednat také krajská organizace, která se bude zabývat budoucností hejtmana Ivo Vondráka ve hnutí ANO. 

---

Vzpomínka na diskuzní fórum se jmenuje Voices of Meltingpot

Voices of Meltingpot se jmenuje ohlédnutí za loňskou diskuzní platformou na mezinárodním festivalu Colours of Ostrava. V Dolních Vítkovicích se tak diváci seznámili s příběhy těch nejzajímavějších hostů loňského Meltingpotu.

Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava: „Diskuzní fórum Meltingpot vzniklo, protože jsme měli pocit, že publikum Colours je dostatečně vzdělané a inteligentní a touží po informacích. A my po nich toužili také. Tak jsme začali vytvářet diskuzní scény, kterých je dnes už osm. Nicméně my sami jsme obětí celého systému, protože se na ně skoro nedostaneme, takže jsme se rozhodli si udělat aspoň vzpomínku skrz umělecký projekt Voices of Meltingpot, kde můžeme představit ty nejvýraznější tváře z každého ročníku.“

Mezi dvaceti osobnostmi, které nabídly na kameru vhled do svého vnitřního světa, nechybí například „Ledový muž“ a extrémní otužilec Wim Hof, expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay, horolezec Jamie Andrew, který přišel o ruce i nohy, odborník na klimatické změny Mark Maslin, autor bestselleru Dalajlamova kočka David Michie nebo básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay. A už nyní se připravuje Meltingpot 2023.

Filip Košťálek, kreativní manažer a dramaturg: „Hlavním tématem Meltingpotu bude zdraví a dlouhověkost, takže přijedou odborníci, lékaři a terapeuti z celého světa a budou vykládat o tom, jak si prodloužit život.“

Šestý ročník mezinárodního diskusního fóra Meltingpot proběhne od 19. do 22. července v Dolních Vítkovicích.

---

22.2. si připomínáme Den obětí trestných činů

22. února si v celé Evropě připomínáme Den obětí trestných činů. Důvodem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů. Ty totiž často vůbec netuší, že je pro ně pomoc připravena a stačí si oni pouze říct. Širokou síť aktivit podporuje Ostrava, ale i mnoho dalších institucí.

Ve Velké Británii byla 22.2. 1990 podepsána Charta práv obětí zločinů a od té doby si každoročně v tento den připomínáme Den obětí trestných činů v celé Evropě. Cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů. Důležité je, aby se oběti o svých možnostech vůbec dozvěděly a řekly si o pomoc. 

Lucie Paprsteinová, vedoucí intervenčního centra Bílého kruhu bezpečí: "Pomoc spočívá v odborném poradenství, zjednodušeně řečeno jde o pomoc právní, ale i sociální a psychologickou." 

Aktivity směřující k pomoci obětem podporuje také Ostrava. Ať už jde o informace nebo konkrétní pomoc či terapeutickou práci. Město spolupracuje i s probační a mediační službou a organizuje Tým pro oběti trestných činů. Jako první ale většinou pomoc poskytují policisté nebo strážníci.

Michaela Michnová, MP Ostrava: "MP Ostrava plní nejen úkoly, které ji ukládá zákon ve vztahu k obětem trestných činů, ale plníme i další aktivity. Vesměs preventivní besedy, diskuze a podílíme se na projektech a informačních kampaních."

Asi nejčastěji se odborníci setkávají s domácím násilím v rodinách. V loňském roce se na Centrum sociálních služeb Ostrava obrátilo asi 150 obětí. 

Jitka Podešvová, rodinná poradna, Centrum sociálních služeb Ostrava: "Co považujeme za úspěch je, že se nám ve 30 rodinách podařilo zapojit do hledání řešení oba rodiče. To je opravdu úspěch. Je to 59 procent."

O pomoc mohou oběti nyní požádat v 74 střediscích Probační a mediační služby po celé republice. V loňském roce si pro radu přišlo téměř 5 tisíc lidí. 

---

Policisté kontrolují zazimované chaty a chalupy

Policisté kontrolují chaty a chalupy, které jejich majitelé na zimu opustili. Neobydlené stavby totiž lákají zloděje, kteří násilím vniknou dovnitř a neváhají ukrást cennosti, potraviny nebo tady přespat. Rekreační oblasti teď obcházejí policejní hlídky s psovodem, aby zkontrolovali, zda je vše v pořádku.

Policejní hlídky s doprovodem vyrážejí několikrát během zimy na namátkové kontroly do zahrádkářských kolonií a chatových osad. Většina zdejších obydlí je totiž v tento čas opuštěná, a tak se stává, že dovnitř násilně vnikne zloděj.

René Černohorský, mluvčí, PČR ÚO Opava: „Pachatelé, kteří se vloupají do chatek či chalup,  zde přespávají, případně konzumují uskladněné potraviny, jako alkohol, nealko a jídlo. Když najdou cennou věc, tak ji odcizí a prodávají náhodným osobám. Nebo ji dají do zastaváren, bazarů.“

Nezvaným návštěvníkům mohou zabránit majitelé nejlépe tak, že opatří vstupní dveře kvalitním zámkem, nebo zpevní zárubně. Na okna je dobré pořídit mříže či okenice.

Pavla Welnová, preventistka, PČR ÚO Opava: „Je dobré nenechávat na pozemcích nářadí, protože to nářadí by mohl pachatel použít ke vniknutí. Samozřejmě k tomu patří i žebříky, protože pomocí žebříků by se mohl dostat do vyšších pater. A nedovřeným nebo špatně zajištěným oknem by se mohl dostat dovnitř.“

Policisté také doporučují, aby majitelé rekreačních objektů, které v zimě nevyužívají, alespoň několikrát zkontrolovali. Svůj význam má také elektronická ochrana.

Jak vhodně zabezpečit majetek poradí také aplikace s názvem Zabezpečte se, která kromě konkrétních návrhů obsahuje také odkaz na certifikované řemeslníky, kteří konkrétní práce provádějí.

Areál opavské zahrádkářské osady Zátiší, kde je okolo dvou stovek chat, je obehnaný plotem a majitelé pozemků jsou vyzýváni k dodržování bezpečnostních pravidel.

Milan Kupka, člen výboru, ZO ČZS osada Zátiší, Opava: „Dbáme na to, aby zavírali brány, branky. Vidíte, že tady máme kamerový systém.“

Pokud se přesto stane, že majitel objektu odhalí krádež, policisté doporučují ničeho se nedotýkat.

Pavla Welnová, preventistka, PČR ÚO Opava: „Pokud majitel nemovitosti zjistí napadení objektu, volá na linku 158, Policii ČR.“

Na tísňovou linku mají majitelé nemovitostí zavolat i v případě, že se z chaty nic neztratilo.

Nenechavce od vloupání mají odradit preventivní namátkové kontroly policistů, kteří nyní rekreační oblasti s chatami obcházejí.


---

Rájeckou nemocnici čeká v sobotu dvouhodinový blackout

V Nemocnici Karviná-Ráj je na sobotu naplánován technologicky náročný proces, který si vyžádá i dvouhodinové přerušení elektrické energie. O hospitalizované pacienty bude postaráno, akutní případy budou řešit okolní nemocnice.

V sobotu 25. února mezi 13. a 15. hodinou bude v Nemocnici Karviná-Ráj přerušena dodávka elektrické energie v plném rozsahu.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "My tímto žádáme veřejnost, aby vyhledala pro řešení akutních případů jiné okolní nemocnice, v tomto případě děkujeme moc KHN za spolupráci, která bude připravena přijímat akutní pacienty a také Nemocnici Havířov, která se postará zejména o dětské pacienty."

O hospitalizované pacienty na lůžkových odděleních bude postaráno, všechny intenzivní provozy pojedou na záložních zdrojích.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Domluvili jsme odklonění rychlé záchranné služby, i oni vědí, že pacienty nám v tuto dobu nemají vozit."

Nemocnice také žádá veřejnost, aby v tento den lidé vynechali návštěvu hospitalizovaných pacientů.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Je to z toho důvodu, že se jedná o poměrně technologicky náročný proces, který začne brzy ráno a skončí pozdě večer."

O obnově dodávky elektrické energie bude nemocnice veřejnost informovat prostřednictvím sociálních sítí.

---

Novojičínští myslivci mezi sebe přijali nové adepty

Zkoušky z myslivosti se konají jednou za rok, v Novém Jičíně je letos skládalo 16 adeptů z území bývalého okresu. Zvládnout museli sedm předmětů. Jsou mezi nimi například péče o zvěř, bezpečné zacházení se zbraněmi nebo právní předpisy.

Splnění závěrečné myslivecké zkoušky, která se koná jednou za rok, je podmínkou toho, aby zájemci získali lovecký lístek a mohli obléknout mysliveckou uniformu. Uchazeči se ke zkouškám mohou přihlásit po roční praxi v honitbách a tříměsíčním přípravném kurzu. V Novém Jičíně je letos skládalo 16 adeptů z území bývalého okresu.

Miroslav Kloss, předseda Okresního mysliveckého spolku Nový Jičín: “Zkoušení budou ze sedmi předmětů, Jedná se o předmět zákony, střelectví, kynologie, zoologie, dějiny myslivosti, péče o zvěř a tak dále.”

Filip Mičulek, uchazeč o lovecký lístek: “Můj děda byl myslivec, takže mě k tomu přivedl a už asi od třetí třídy základní školy chodím do mysliveckého kroužku..”

Stanislav Petr, uchazeč o lovecký lístek: “V kurzu jsem nejstarší a v podstatě je to jakési pokračování v rodinné tradici. Můžu všem říct, že začít lze kdykoliv”

Na Novojičínsku fungují myslivecké spolky téměř v každé obci, registrováno je zde 710 myslivců. Jejich řady nyní rozšířilo 13 nováčků, tři ve zkouškách neuspěli a budou si je muset zopakovat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. února 2023, 17:00

Primátor vysvětlil, co chce ještě před rezignací dodělat

Zastupitelstvo Ostravy bylo nezvykle rychlé a dokonce i poměrně klidné. Primátor Tomáš Macura pouze potvrdil, že skončí v září a do té doby, chce ještě dodělat některé důležité projekty. Do té doby také bude vybrán jeho nástupce a nahrazeny budou i dvě náměstkyně.

Primátor Ostravy Tomáš Macura odešel z hnutí ANO a oblastní organizace rozhodla, že musí skončit i jako primátor. Dohodnuto bylo období půl roku, ve kterém dodělá důležité projekty a ANO mezitím vybere jeho nástupce. Spolu s ním odchází také náměstkyně Zuzana Bajgarová a Kateřina Šebestová. O jaké důležité projekty jde, se ve středu zajímali opoziční zastupitelé města. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Bavili jsme se o předprostoru hlavního nádraží, o modernizaci městské nemocnice o koncertním sále a mohu vyjmenovat i spoustu dalších projektů." 

Primátor potvrdil, že předávání funkce chce stihnout do září. Šéf opozičního hnutí Ostravak Lukáš Semerák vyjádřil obavy z příliš velkého počtu nováčků ve vedení města. ANO chce ale náhradu hledat ve velkých městských obvodech, jako je Jih a Poruba, kde jsou zkušení politici. 

Richard Vereš, předseda oblastního sdružení ANO Ostrava: "Je dobré, že se nedělá žádná náhlá změna, ale že si dal opravdu klub čas na to, že najde vhodné nástupce. Je potřeba říct, že tyto změny mohou mít vliv i na radnice jednotlivých městských obvodů." 

Členové opozice, ale i koalice zatím vše pouze sledují, ANO si prý má tyto problémy vyřešit interně. V pátek bude v Ostravě jednat také krajská organizace, která se bude zabývat budoucností hejtmana Ivo Vondráka ve hnutí ANO. 

---

Vzpomínka na diskuzní fórum se jmenuje Voices of Meltingpot

Voices of Meltingpot se jmenuje ohlédnutí za loňskou diskuzní platformou na mezinárodním festivalu Colours of Ostrava. V Dolních Vítkovicích se tak diváci seznámili s příběhy těch nejzajímavějších hostů loňského Meltingpotu.

Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava: „Diskuzní fórum Meltingpot vzniklo, protože jsme měli pocit, že publikum Colours je dostatečně vzdělané a inteligentní a touží po informacích. A my po nich toužili také. Tak jsme začali vytvářet diskuzní scény, kterých je dnes už osm. Nicméně my sami jsme obětí celého systému, protože se na ně skoro nedostaneme, takže jsme se rozhodli si udělat aspoň vzpomínku skrz umělecký projekt Voices of Meltingpot, kde můžeme představit ty nejvýraznější tváře z každého ročníku.“

Mezi dvaceti osobnostmi, které nabídly na kameru vhled do svého vnitřního světa, nechybí například „Ledový muž“ a extrémní otužilec Wim Hof, expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay, horolezec Jamie Andrew, který přišel o ruce i nohy, odborník na klimatické změny Mark Maslin, autor bestselleru Dalajlamova kočka David Michie nebo básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay. A už nyní se připravuje Meltingpot 2023.

Filip Košťálek, kreativní manažer a dramaturg: „Hlavním tématem Meltingpotu bude zdraví a dlouhověkost, takže přijedou odborníci, lékaři a terapeuti z celého světa a budou vykládat o tom, jak si prodloužit život.“

Šestý ročník mezinárodního diskusního fóra Meltingpot proběhne od 19. do 22. července v Dolních Vítkovicích.

---

22.2. si připomínáme Den obětí trestných činů

22. února si v celé Evropě připomínáme Den obětí trestných činů. Důvodem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů. Ty totiž často vůbec netuší, že je pro ně pomoc připravena a stačí si oni pouze říct. Širokou síť aktivit podporuje Ostrava, ale i mnoho dalších institucí.

Ve Velké Británii byla 22.2. 1990 podepsána Charta práv obětí zločinů a od té doby si každoročně v tento den připomínáme Den obětí trestných činů v celé Evropě. Cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů. Důležité je, aby se oběti o svých možnostech vůbec dozvěděly a řekly si o pomoc. 

Lucie Paprsteinová, vedoucí intervenčního centra Bílého kruhu bezpečí: "Pomoc spočívá v odborném poradenství, zjednodušeně řečeno jde o pomoc právní, ale i sociální a psychologickou." 

Aktivity směřující k pomoci obětem podporuje také Ostrava. Ať už jde o informace nebo konkrétní pomoc či terapeutickou práci. Město spolupracuje i s probační a mediační službou a organizuje Tým pro oběti trestných činů. Jako první ale většinou pomoc poskytují policisté nebo strážníci.

Michaela Michnová, MP Ostrava: "MP Ostrava plní nejen úkoly, které ji ukládá zákon ve vztahu k obětem trestných činů, ale plníme i další aktivity. Vesměs preventivní besedy, diskuze a podílíme se na projektech a informačních kampaních."

Asi nejčastěji se odborníci setkávají s domácím násilím v rodinách. V loňském roce se na Centrum sociálních služeb Ostrava obrátilo asi 150 obětí. 

Jitka Podešvová, rodinná poradna, Centrum sociálních služeb Ostrava: "Co považujeme za úspěch je, že se nám ve 30 rodinách podařilo zapojit do hledání řešení oba rodiče. To je opravdu úspěch. Je to 59 procent."

O pomoc mohou oběti nyní požádat v 74 střediscích Probační a mediační služby po celé republice. V loňském roce si pro radu přišlo téměř 5 tisíc lidí. 

---

Policisté kontrolují zazimované chaty a chalupy

Policisté kontrolují chaty a chalupy, které jejich majitelé na zimu opustili. Neobydlené stavby totiž lákají zloděje, kteří násilím vniknou dovnitř a neváhají ukrást cennosti, potraviny nebo tady přespat. Rekreační oblasti teď obcházejí policejní hlídky s psovodem, aby zkontrolovali, zda je vše v pořádku.

Policejní hlídky s doprovodem vyrážejí několikrát během zimy na namátkové kontroly do zahrádkářských kolonií a chatových osad. Většina zdejších obydlí je totiž v tento čas opuštěná, a tak se stává, že dovnitř násilně vnikne zloděj.

René Černohorský, mluvčí, PČR ÚO Opava: „Pachatelé, kteří se vloupají do chatek či chalup,  zde přespávají, případně konzumují uskladněné potraviny, jako alkohol, nealko a jídlo. Když najdou cennou věc, tak ji odcizí a prodávají náhodným osobám. Nebo ji dají do zastaváren, bazarů.“

Nezvaným návštěvníkům mohou zabránit majitelé nejlépe tak, že opatří vstupní dveře kvalitním zámkem, nebo zpevní zárubně. Na okna je dobré pořídit mříže či okenice.

Pavla Welnová, preventistka, PČR ÚO Opava: „Je dobré nenechávat na pozemcích nářadí, protože to nářadí by mohl pachatel použít ke vniknutí. Samozřejmě k tomu patří i žebříky, protože pomocí žebříků by se mohl dostat do vyšších pater. A nedovřeným nebo špatně zajištěným oknem by se mohl dostat dovnitř.“

Policisté také doporučují, aby majitelé rekreačních objektů, které v zimě nevyužívají, alespoň několikrát zkontrolovali. Svůj význam má také elektronická ochrana.

Jak vhodně zabezpečit majetek poradí také aplikace s názvem Zabezpečte se, která kromě konkrétních návrhů obsahuje také odkaz na certifikované řemeslníky, kteří konkrétní práce provádějí.

Areál opavské zahrádkářské osady Zátiší, kde je okolo dvou stovek chat, je obehnaný plotem a majitelé pozemků jsou vyzýváni k dodržování bezpečnostních pravidel.

Milan Kupka, člen výboru, ZO ČZS osada Zátiší, Opava: „Dbáme na to, aby zavírali brány, branky. Vidíte, že tady máme kamerový systém.“

Pokud se přesto stane, že majitel objektu odhalí krádež, policisté doporučují ničeho se nedotýkat.

Pavla Welnová, preventistka, PČR ÚO Opava: „Pokud majitel nemovitosti zjistí napadení objektu, volá na linku 158, Policii ČR.“

Na tísňovou linku mají majitelé nemovitostí zavolat i v případě, že se z chaty nic neztratilo.

Nenechavce od vloupání mají odradit preventivní namátkové kontroly policistů, kteří nyní rekreační oblasti s chatami obcházejí.


---

Rájeckou nemocnici čeká v sobotu dvouhodinový blackout

V Nemocnici Karviná-Ráj je na sobotu naplánován technologicky náročný proces, který si vyžádá i dvouhodinové přerušení elektrické energie. O hospitalizované pacienty bude postaráno, akutní případy budou řešit okolní nemocnice.

V sobotu 25. února mezi 13. a 15. hodinou bude v Nemocnici Karviná-Ráj přerušena dodávka elektrické energie v plném rozsahu.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "My tímto žádáme veřejnost, aby vyhledala pro řešení akutních případů jiné okolní nemocnice, v tomto případě děkujeme moc KHN za spolupráci, která bude připravena přijímat akutní pacienty a také Nemocnici Havířov, která se postará zejména o dětské pacienty."

O hospitalizované pacienty na lůžkových odděleních bude postaráno, všechny intenzivní provozy pojedou na záložních zdrojích.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Domluvili jsme odklonění rychlé záchranné služby, i oni vědí, že pacienty nám v tuto dobu nemají vozit."

Nemocnice také žádá veřejnost, aby v tento den lidé vynechali návštěvu hospitalizovaných pacientů.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Je to z toho důvodu, že se jedná o poměrně technologicky náročný proces, který začne brzy ráno a skončí pozdě večer."

O obnově dodávky elektrické energie bude nemocnice veřejnost informovat prostřednictvím sociálních sítí.

---

Novojičínští myslivci mezi sebe přijali nové adepty

Zkoušky z myslivosti se konají jednou za rok, v Novém Jičíně je letos skládalo 16 adeptů z území bývalého okresu. Zvládnout museli sedm předmětů. Jsou mezi nimi například péče o zvěř, bezpečné zacházení se zbraněmi nebo právní předpisy.

Splnění závěrečné myslivecké zkoušky, která se koná jednou za rok, je podmínkou toho, aby zájemci získali lovecký lístek a mohli obléknout mysliveckou uniformu. Uchazeči se ke zkouškám mohou přihlásit po roční praxi v honitbách a tříměsíčním přípravném kurzu. V Novém Jičíně je letos skládalo 16 adeptů z území bývalého okresu.

Miroslav Kloss, předseda Okresního mysliveckého spolku Nový Jičín: “Zkoušení budou ze sedmi předmětů, Jedná se o předmět zákony, střelectví, kynologie, zoologie, dějiny myslivosti, péče o zvěř a tak dále.”

Filip Mičulek, uchazeč o lovecký lístek: “Můj děda byl myslivec, takže mě k tomu přivedl a už asi od třetí třídy základní školy chodím do mysliveckého kroužku..”

Stanislav Petr, uchazeč o lovecký lístek: “V kurzu jsem nejstarší a v podstatě je to jakési pokračování v rodinné tradici. Můžu všem říct, že začít lze kdykoliv”

Na Novojičínsku fungují myslivecké spolky téměř v každé obci, registrováno je zde 710 myslivců. Jejich řady nyní rozšířilo 13 nováčků, tři ve zkouškách neuspěli a budou si je muset zopakovat.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-02-2023-17-00