MS kraj se snaží zajistit energetickou bezpečnost
Moravskoslezský kraj se snaží řešit problémy se zdražováním energií a to hned několika způsoby, protože mix zdrojů je nejlepší. Chystá se masivní výroba elektřiny ze slunce a kraj chce také prosadit prodloužení těžby uhlí v našem regionu.
Moravskoslezský kraj hledá možnosti, kde ušetřit za energie a jednou z možností je výroba elektřiny ze slunce. Úřad má v majetku stovky budov, na jejichž střechách byly mohly být nainstalovány fotovoltaické elektrárny. pilotně se připravuje projekt na dvou školách ve Frýdku-Místku a Bruntále.
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Pokud budeme instalovat fotovoltaiku, tak ušetříme nějaké procento sami, ale předpokládáme, že ten hlavní přínos bude, že tu elektřinu prodáme nebo vyměníme s někým, kdo tu elektřinu potřebuje v době, kdy třeba škola elektřinu vyrábí, ale nespotřebovává."
Důležitá je také energetická bezpečnost a proto kraj vyvolal jednání o dalším využití uhlí, protože například Třebovická elektrárna, která Ostravu z velké části vytápí a vyrábí i elektřinu, uhlí spaluje.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jsem rád, že vláda vyslyšela naše přání svolat Radu pro energetickou a surovinovou politiku, takže máme setkání s panem ministrem. Budou tam hejtmani za Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj a budeme se bavit jak dál s uhlím, protože jedna věc je ekonomická výhodnost a druhá věc je energetická bezpečnost."
Jednání hejtmanů s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou se uskuteční 27. září.
---
Ve F-M byly slavnostně odhaleny Kameny zmizelých
První Kameny zmizelých už se objevily v ulicích Frýdku-Místku. Mosazné destičky s údaji o významných osobnostech, které se staly obětí nacistického režimu. Radnice nechala kameny instalovat na místa, kde lidé v minulosti žili nebo působili. V plánu je tuto formu památky rozšiřovat.
Zástupci města, Židovské obce i přihlížející se sešli na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku před domem číslo 25. Před 2. světovou válkou tady totiž žili manželé, kteří se stali oběťmi nacistického režimu. Teď je budou připomínat Kameny zmizelých.
Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě: "Já to vím podle své rodiny, protože moji prarodiče a moji příbuzní nemají hroby. Není místo, kde by člověk jim vzdal vzpomínku nebo si na ně vzpomněl. Případně, my nedáváme květiny, položíme kamínek. Nebo zapálíme svíčku."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Jedná se o prvotní položení těchto kamenů. Ve městě je ještě nemáme. Je to slavnostní událost pro město, jsme rádi, že jsme se mohli připojit k této tradici, která je rozšířena po celé Evropě."
Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Destičky v místech, kde tito lidé žili nebo dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním a faktem, že se na ně nezapomnělo. Kolemjdoucí se tak mohou symbolicky uklonit jejich tragickým osudům.
Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě: "To byl ten nápad, že i co jsem říkala před chvílí, že se člověk skloní a dívá se, co to v tom chodníku je. A tam je ten nápis a dozví se, že jsou to oběti, zahynuli v Treblince, zahynuli v Osvětimi. Čímž řekněme se do toho povědomí běžných občanů dostane, že tady žili lidé, protože my máme místa v Ostravě, kde jsou celé rodiny. Kde jsou rodiče, děti, třeba dvě, tři malé děti. Tam čtete rok narození 1939, zahynul 1942 v Terezíně a takhle."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Celkem město Frýdek-Místek nechalo uložit do chodníků 5 kamenů zmizelých. Zrovna dnes na frýdeckém náměstí jsme odhalili dvojici kamenů. Dvojici, protože šlo o manžele Huppertovy. Tito zde žili, zde v domě. Přímo v jejich domě byla kdysi prodejna firmy Baťa. A tato dvojice se podílela významně na rozkvětu života židovské obce."
Kameny zmizelých je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky, věnované obětem nacistického režimu obecně, instalovat po celé Evropě. Další se chystají i ve Frýdku-Místku.
---
Krátké zprávy 22. 9. 2022 16 - 1
Potvrzení návratu do doby před příchodem covidu připomínají provozní výsledky Letiště Leoše Janáčka za prvních osm měsíců letošního roku. Zájem cestujících se vrací, od ledna do srpna využilo služeb v Mošnově 212 tisíc cestujících. Nákladní dopravu negativně ovlivňuje válka na Ukrajině.
Od 9. března letošního roku nemuseli občané Ukrajiny, kteří k nám utekli před válkou, v regionální dopravě platit jízdné. Bezplatná přeprava Ukrajinců potrvá jen do konce září, od 1. října si budou muset jízdné platit. Rozhodla o tom Rada Moravskoslezského kraje.
---
Ostrava uvidí nejlepší parahokejisty světa
Kombinace Ostrava a parahokej se stává fenoménem a tak není divu, že zde vznikla tradice světového poháru, který se koná v letech, kdy není mistrovství světa. O víkendu začíná v porubské Torax Aréně 2. ročník.
V sobotu 24. září začíná v Ostravské RT Torax Aréně světový parahokejový turnaj, kterého se zúčastní nejlepší týmy světa. Česká reprezentace už ale celý týden v Ostravě trénuje společně s Američany a učí se tak opravdu od těch nejlepších.
Jakub Novotný, trenér reprezentace ČR: "Ukázali nám nějaká cvičení. Mají ty tréninky jsou hodně založené na hře."
Turnaje se účastní také hráči Kanady a Norsko, Slovensko a Německo vytvoří společný družstvo. Týmy se pak všechny mezi sebou utkají-
Irena Šašková, manažerka turnaje: "Po základní skupině následuje semifinále. Podle výsledků se týmy rozdělí a pak budou následovat zápasy o 3. místo a o titul."
Jiří Šindler, předseda parahokejového svazu: "Je to turnaj mezinárodního významu. Přijely nejlepší týmy světa. Dají se očekávat hodně kvalitní utkání."
International Para Hockey Cup začne zápasem USA a spojeného týmu v sobotu 24. září v 16:00. Česká reprezentace se tentýž den utká od 19:00 s parahokejisty Kanady.
---
ZŠ realizují vítězné projekty participativního rozpočtu
Zrcadla na dívčích toaletách, jiné zvonění, relaxační koutek s knihovničkou. To jsou jen některé z vítězných projektů, které se aktuálně realizují v rámci 1. ročníku školního participativního rozpočtu centrálního obvodu Ostravy.
Do prvního ročníku školního participativního rozpočtu v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se zapojilo celkem 7 základních škol. Na realizaci vítězných projektů každá z nich dostala od radnice 40 tisíc korun. Celkem školáci podali 80 různorodých projektů. Ty vítězné se už realizují.
Kateřina Chromčáková, žákyně ZŠ Gen. Píky: “Nápadů bylo celkově hodně, kolem 19 a vybrali se dva, aby to bylo do těch 40 tisíc. Bavilo nás to hodně, každý si mohl vybrat a mohl volit sám za sebe. Jeden je tady ty polepy na schody. Jedny jsou třeba pádové otázky, vyjmenovaná slova nebo anglická nepravidelná slovesa, nebo matematické.”
Ondřej Kubatý, žák ZŠ Gen. Píky: “Druhým vítězným projektem byly lavičky sloužící k relaxu, sloužící ke střídačce rychlé k pingpongovému stolu. Lavičky jsou celkem dvě. Jedny jsou v tomto patře, druhé jsou o patro výš. Využívané jsou každou přestávku. Prostě zazvoní, děcka vezmou pingpongové pálky, jdou si zahrát a často to slouží ke střídání.”
V Základní škole Ostrčilova školáci podali celkem 14 projektů.
Jakub Mezírka, učitel ZŠ Ostrčilova: "Čtyři postoupily do užšího výběru a realizovaly se dva stolní fotbálky, které vidíte za námi. Druhým vítězným projektem byla kolárna na úschovu kol, koloběžek a skateboardů a ta je v řešení."
Kolárna bude v těchto místech ohrazena zhruba v polovině.
Žáci neodhadli finanční náročnost kolárny. Hledá se tak cesta, jak společně s financemi ze školy tento projekt realizovat.
---
Krátké zprávy 22. 9. 2022 16 - 2
O víkendu bude v Ostravě pokračovat natáčení úspěšného seriálu Liga mužské moudrosti. Dva poslední díly se budou natáčet už tento víkend v hostinci a pekárně v ostravském obvodu Nová Bělá a v Městské nemocnici Ostrava. Před kameru se postaví například Petr Čtvrtníček. Na natáčení přispěl Moravskoslezský kraj 1 milion korun.
75letá chodkyně podlehla vážným zraněním, které utrpěla při střetu s autem v Jablunkově. Záchranáři se ji snažili resuscitovat, ale seniorku se jim bohužel zachránit nepodařilo. Řidič auta při dechové zkoušce nafoukal dvě promile.
---
Hokejový klub AZ Havířov jde do boje s novým týmem
Druholigový hokejový klub AZ Havířov vstupuje do další sezony s téměř kompletně novým A-týmem a trenérem. Od jara vede klub nový management, který chce vytvořit profesionální podmínky pro všechny věkové kategorie.
Nový tým, nová éra, jdeme do boje. S těmito slogany vstupují druholigoví hokejisté AZ Havířov do další sezony. Díky jarní výměně managementu, nastaly v klubu velké změny. Za A-tým nastoupí jen pár hráčů z loňska. Některé rodáky z Havířova se klubu podařilo stáhnout.
Milan Mikulík, sportovní manažer klubu: "Nešlo ten tým složit jen z Havířováků, to není úplně možné. Ti kluci hrají ještě první ligu a nechtěli se ještě vracet do té druhé. Ten tým jsme skládali společně s trenérem, jezdili jsme po zápasech a sledovali bedlivě ty hráče, o kterých jsme byli přesvědčeni, že by nám mohli pomoci.”
Hlavním trenérem se stal Jiří Raszka, který chce hrát hodně útočný hokej.
Jiří Raszka, hlavní trenér: “Chceme, aby hráči hráli agresivní, útočný hokej, aby byl plný led, abychom pro soupeře byli nepříjemný soupeř. Utvořil se tady nový kádr a my chceme hrát v horních patrech tabulky a bavit lidi hokejem."
Kapitán je po letní přípravě přesvědčen, že tým bude semknutý.
Michal Kolarz, kapitán AZ Havířov: "Všichni si sedli, všichni kluci mají skvělý charakter a osobně bych za nimi šel do pekla a zpátky a jsem si jistý, že oni za mnou taky. Takže si myslím, že jsme dobře naladění a všichni netrpělivě očekáváme start.”
První ostré utkání se uskuteční tuto sobotu, kdy AZ nastoupí proti hokejovému klubu z Vyškova.
---