Ministři jednali se zástupci povodní zasažených obcí MSK
Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany povodněmi zasažených obcí. O tom všem jednali ministři práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy se starosty a zástupci měst a obcí Moravskoslezského kraje.
V Moravskoslezském kraji povodeň zasáhla 277 obcí a 7 měst, z toho 35 obcí je poničených fatálně. Ze setkání s ministry v Krnově vyplynula řada podnětů, na čem pracovat do budoucna. Zásadní byla komunikace a rychlost pomoci.
Kateřina Foldynová (nez.), zastupitelka, Dívčí Hrad: „Pro nás je důležité, aby ty peníze přišly dříve a my je potom účtovali.“
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Infrastruktura, veřejné osvětlení, most, je toho spoustu.“
Tomáš Hradil, starosta Krnova: „Já bych v obecné rovině byl hrozně rád, aby jednání neskončilo jen tím, že jsme jednali. Aby to mělo konkrétní výstupy.“
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: „Základní požadavek je samozřejmě úhrada povodňových škod.“
Salome Sýkorová, (nez.) starostka Zátoru: „My máme zničené úplně všechno. Přímá finanční pomoc by byla nejlepší.“
Ministři slíbili několik podpůrných programů. Pomoc zamíří nejen samosprávám, ale i domácnostem a firmám. Některé už byly spuštěny.
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: „Zabezpečit svoz odpadu, úklid povodňových škod a těch trosek, tohle běží, pak jsme uvolnili dvě miliardy na to, aby tam, kde majiteli vodovodů a kanalizací jsou samosprávy, obce nebo svazky obcí, aby mohly investovat do těch oprav, současně jsme uvolnili peníze pro každou postiženou domácnost v průměru 40 tisíc.“
Petr Hladík (KDU - ČSL), ministr životního prostředí: „Národní rozvojová banka z prostředků operačního programu spravedlivé transformace, tak vypíše na začátku listopadu pomoc podnikatelům, a to malým, středním podnikům výhodný úvěr na 15 let za 0.“
Zaplaveným městům a obcím byly odpuštěny i poplatky za ukládání odpadu a další 2,5 miliardy vláda uvolnila na posílení dávky pomoci v hmotné nouzi.
---
Rekonstrukce sportovní haly vyjde na 45 milionů kč
V Ostravě-Pustkovci začne po letech příprav rekonstrukce sportovní haly. Objekt je v tak špatném stavu, že už do něj několik let nemohou chodit děti z přilehlé základní školy a energetická náročnost je extrémně vysoká. O náklady na opravu se dělí město a Národní sportovní agentura.
Děti ze Základní školy Josefa Valčíka ale i sportovci a obyvatelé Pustkovce se konečně dočkali. Po letech příprav začíná rekonstrukce sportovní haly ze 70 let. Klíčové bylo získání dotace 30 milionů korun od Národní sportovní agentury.
Rudolf Kondula (PPŽ), starosta Pustkovce: "Podali jsme žádost už druhou minuty od otevření výzvy a ještě 7 minut před tím jsem teprve podepisoval smlouvu."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy. "Kromě tohoto projektu bylo podpořeno ještě kolbiště Jezdeckého klubu Baník a sportovní hala na Dubině."
Sportovní hala sloužila Sokolům, sportovcům a také dětem Základní školy Josefa Valčíka. Jenže Sokoli halu nechali natolik zchátrat, že už přestala vyhovovat hygienickým normám. Škola ji přestala využívat, na drahý provoz neměli ani Sokoli a darovali ji proto městu. Přesto hala dalších 7 let chátrala. Bývalé vedení města opravu prý totiž podmínilo souhlasem s výstavbou tramvajové trati.
Aleš Boháč, náměstek primátora: "Myslím, že by se naši předchůdci měli opravdu zamyslet, zda vydírání starostů a braní si lidi a jejich dětí za rukojmí s citací "Dokud nepovolíte tramvajovou trasu, neopravíme vám školu," je opravdu nemístné."
Zateplena bude střecha i fasáda, což sníží energetickou náročnost haly až o 50. Celkové Náklady přesahují 45 milionů korun. Po rekonstrukci se do ní vrátí školáci a odpoledne ji budou využívat sportovní kluby a spolky.
---
Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár rodinného domu v Pusté Polomi na Opavsku. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Zplodin se nadýchala 23letá žena, 66letého muže museli hasiči vyprostit.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: ,,V okamžiku příjezdu záchranářů nejevil známky života, došlo u něj k zástavě dechu i oběhu. Posádky ZZS pokračovaly v započaté nepřímé srdeční masáži, zahájily nitrožilní podávání léků, zajistily dýchací cesty a připojily pacienta na umělou plicní ventilaci. Podařilo se jim obnovit srdeční činnost a muže následně transportovaly do ostravské Fakultní nemocnice." 66letý muž v nemocnici bohužel zemřel.
---
NJ Gemma nabídla deváťákům třicet středních škol a učilišť
Už třicet let pomáhá deváťáků s výběrem střední školy nebo učiliště přehlídka Gemma konaná v Novém Jičíně. Do letošního ročníku vstoupil i Moravskoslezský kraj s prezentací kampaně Řemeslo má respekt.
Tři desítky středních škol a učilišť prezentovaly své vzdělávací programy na 30. ročníku přehlídky Gemma v Novém Jičíně. Ta je možností pro žáky devátých tříd setkat se s jejich zástupci, včetně studentů, na jednom místě a doptat se na jakékoliv informace.
Ilona Fiurášková, pořadatel, KVIC Nový Jičín: “I v době, kdy je všechno dostupné na internetu a dalších médiích, tak ta Gemma umožňuje osobní setkání tváří v tvář. A to, jak pedagogů středních škol, tak i těch vrstevníků žáků devátých tříd, a to setkání s těmi vrstevníky je pro ně zdrojem takové důvěry v ty informace, které k té škole dostávají.”
Na jubilejní Gemmu přijalo pozvání všech 13 středních škol a učilišť bývalého okresu Nový Jičín. Dále tu byly i některé školy z dalších míst Moravskoslezského kraje a z přilehlých oblastí Olomoucka a Zlínska, které nabízí jiné obory vzdělávání.
anketa: žáci základních škol
“Zaujala mě umělecká škola v Ostravě a uvidím, ještě se jedu podívat na jednu školu, tak uvidím, kam půjdu.”
“Zemědělství mě zaujalo a třeba zedník.”
“Ještě školy vybírám, ale zaujala mě třeba zemědělka nebo stavebnictví.”
Konání Gemmy využil i Moravskoslezský kraj, který zde představí svou kampaň Řemeslo má respekt.
Magdaléna Ševčíková, odbor školství, mládeže a sportu, MS kraj: “My se snažíme motivovat žáky, aby šli právě na ty obory, které jsou i dobře placené, dokážou si dobře vydělat, a jsou motivováni i motivačními a prospěchovými stipendii v těchto oborech.”
Těchto podporovaných profesí je deset, patří mezi ně třeba klempíř, tesař, kominík, pekař nebo ošetřovatel.
---
Ostrava připravuje vánoční kluziště na nám. E. Beneše
I když venku ještě krásně svítí sluníčko, Ostrava už se chystá na Vánoce. Stejně jako v minulých letech bude jedním z hlavních lákadel v centru města vánoční kluziště.
Ostravské Vánoce se v průběhu let staly velmi oblíbenou akcí a každým rokem přibývají nejrůznější novinky a vylepšení. Stálicí ale zůstává kluziště na náměstí Eduarda Beneše v centru města, které je tradičně velmi navštěvované.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Každoročně v rámci vánočních trhů a vánočního programu v Ostravě vznikne na tradičním místě vánoční kluziště. je to už 15. ročník. Kluziště se těší veliké oblibě. Loni tuto atrakci navštívilo přibližně 25 tisíc lidí. Očekáváme, že bude v provozu 40 dní."
Letos společnost SAREZA, která technologii vlastní a každoročně provozuje, plánuje instalaci osvětleného ledového kluziště o velikosti 30 x 15 metrů, včetně vánoční výzdoby a doprovodného programu.
Pavlína Merendová, organizátorka Ostravských Vánoc: "I letos bude vánoční kluziště tzv. klubovou scéno Ostravských Vánoc v centru města. Měla by zde tradičně proběhnout mikulášská nadílka a také prezentace sportovních klubů."
Zastupitelé města schválili dotaci ve výši přesahující tři miliony korun, která pomohou hradit náklady energie, technologií, vybavení a zařízení pro kluziště.
---
POHLEDÁVKY ZA LIBERTY OSTRAVA PŘESAHUJÍ 23 MLD.
V insolvenčním řízení se zkrachovalou hutí Liberty Ostrava přihlásili věřitelé pohledávky za více než 23,23 miliardy korun. Přes 900 věřitelů podalo více než 1000 přihlášek. Liberty ani nikdo jiný zatím jako řešení úpadku huti nenavrhl reorganizaci a insolvenční správce momentálně za realističtější variantu považuje konkurz.
---
Miniveletrh sociálních služeb
Centrální tržnice v Karviné patřila poskytovatelům sociálních a návazných služeb a to v rámci miniveletrhu, kde se všichni společně prezentovali. Návštěvníci tak mohli získat na jednom místě potřebné informace a měli možnost zakoupit si výrobky uživatelů.
Výrobky svých klientů tady prezentoval a nabízel například Azylový dům BETHEL Karviná Slezské diakonie, který poskytuje zázemí a služby dospělým mužům.
Renata Gwozdzová, aktivizační pracovnice: "Pánové, kteří chodí do dílny, jsou lidé, kteří chtějí měnit svůj život. Nikdo z nich nepije, co mi tam chodí, dokonce někteří ani kávu ne. Prostě pracují, chodí pravidelně a chtějí na sobě pracovat, takže já se je snažím motivovat a můžu říct, že to jsou úžasní lidé. Ne všichni si ví rady, ale když mají dobrou podporu, tak jsou šikovní.Vidíte to i v těch výrobcích, dělají s láskou, rádi a já jsme za to vděčná. Myslím, že i Bethel Karviná pro některé, kteří hledají nebo nemají kam jít, nemají kde bydlet, že se tam o ně postaráme."
Každá služba se zájemcům prezentovala a poskytovala potřebné informace. Dozvědět se více mohli lidé i o Rodinné a manželské poradně. Poskytuje služby pro pěstouny, s nimi také spolupracuje.
Jarmila Chýlková, klíčová pracovnice poradny Centra psychologické poradny v Karviné: "Spolupracujeme s OSPODy magistrátů měst, krajským úřadem a pěstounům, které máme pod sebou poskytujeme veškerou péči a servis, který potřebují."
Součástí poradny jsou i psychologové, poradna nabízí bezplatné odborné poradenství týkající se životních situacích, které se v rodinách řeší.
Jarmila Chýlková, klíčová pracovnice poradny Centra psychologické poradny v Karviné: "Ohledně rozvodu, psychickými problémy, i ohledně problémů dětí."
Rodinná a manželská poradna funguje i v dalších městech MSK.
---