Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ministři jednali se zástupci povodní zasažených obcí MSK
  • Ostrava připravuje vánoční kluziště na nám. E. Beneše
  • Rekonstrukce sportovní haly vyjde na 45 milionů kč
  • NJ Gemma nabídla deváťákům třicet středních škol a učilišť
  • Lidé na benefičním koncertě podpořili paliativní péči

Ministři jednali se zástupci povodní zasažených obcí MSK

Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany povodněmi zasažených obcí. O tom všem jednali ministři práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy se starosty a zástupci měst a obcí Moravskoslezského kraje.

V Moravskoslezském kraji povodeň zasáhla 277 obcí a 7 měst, z toho 35 obcí je poničených fatálně. Ze setkání s ministry v Krnově vyplynula řada podnětů, na čem pracovat do budoucna. Zásadní byla komunikace a rychlost pomoci.

Kateřina Foldynová (nez.), zastupitelka, Dívčí Hrad: „Pro nás je důležité, aby ty peníze přišly dříve a my je potom účtovali.“

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Infrastruktura, veřejné osvětlení, most, je toho spoustu.“

Tomáš Hradil, starosta Krnova: „Já bych v obecné rovině byl hrozně rád, aby jednání neskončilo jen tím, že jsme jednali. Aby to mělo konkrétní výstupy.“

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: „Základní požadavek je samozřejmě úhrada povodňových škod.“

Salome Sýkorová, (nez.) starostka Zátoru: „My máme zničené úplně všechno. Přímá finanční pomoc by byla nejlepší.“

Ministři slíbili několik podpůrných programů. Pomoc zamíří nejen samosprávám, ale i domácnostem a firmám. Některé už byly spuštěny.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: „Zabezpečit svoz odpadu, úklid povodňových škod a těch trosek, tohle běží, pak jsme uvolnili dvě miliardy na to, aby tam, kde majiteli vodovodů a kanalizací jsou samosprávy, obce nebo svazky obcí, aby mohly investovat do těch oprav, současně jsme uvolnili peníze pro každou postiženou domácnost v průměru 40 tisíc.“

Petr Hladík (KDU - ČSL), ministr životního prostředí: „Národní rozvojová banka z prostředků operačního programu spravedlivé transformace, tak vypíše na začátku listopadu pomoc podnikatelům, a to malým, středním podnikům výhodný úvěr na 15 let za 0.“

Zaplaveným městům a obcím byly odpuštěny i poplatky za ukládání odpadu a další 2,5 miliardy vláda uvolnila na posílení dávky pomoci v hmotné nouzi.

---

Ostrava připravuje vánoční kluziště na nám. E. Beneše

I když venku ještě krásně svítí sluníčko, Ostrava už se chystá na Vánoce. Stejně jako v minulých letech bude jedním z hlavních lákadel v centru města vánoční kluziště.

Ostravské Vánoce se v průběhu let staly velmi oblíbenou akcí a každým rokem přibývají nejrůznější novinky a vylepšení. Stálicí ale zůstává kluziště na náměstí Eduarda Beneše v centru města, které je tradičně velmi navštěvované. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Každoročně v rámci vánočních trhů a vánočního programu v Ostravě vznikne na tradičním místě vánoční kluziště. je to už 15. ročník. Kluziště se těší veliké oblibě. Loni tuto atrakci navštívilo přibližně 25 tisíc lidí. Očekáváme, že bude v provozu 40 dní." 

Letos společnost SAREZA, která technologii vlastní a každoročně provozuje, plánuje instalaci osvětleného ledového kluziště o velikosti 30 x 15 metrů, včetně vánoční výzdoby a doprovodného programu. 

Pavlína Merendová, organizátorka Ostravských Vánoc: "I letos bude vánoční kluziště tzv. klubovou scéno Ostravských Vánoc v centru města. Měla by zde tradičně proběhnout mikulášská nadílka a také prezentace sportovních klubů."

Zastupitelé města schválili dotaci ve výši přesahující tři miliony korun, která pomohou hradit náklady energie, technologií, vybavení a zařízení pro kluziště. 

---

OBNOVA PROVOZU NA TRATI BRUNTÁL-KRNOV

Železniční trať mezi Bruntálem a Krnovem, kterou v září poškodily povodně, by měla být znovu zprovozněna 26. listopadu. Do konce roku by pak měly být opět v provozu také tratě směřující z Krnova do Opavy a do Třemešné. Ještě tento týden by se měla otevřít silnice I/45 z Krnova směrem do Nových Heřminov.

---

Rekonstrukce sportovní haly vyjde na 45 milionů kč

V Ostravě-Pustkovci začne po letech příprav rekonstrukce sportovní haly. Objekt je v tak špatném stavu, že už do něj několik let nemohou chodit děti z přilehlé základní školy a energetická náročnost je extrémně vysoká. O náklady na opravu se dělí město a Národní sportovní agentura.

Děti ze Základní školy Josefa Valčíka ale i sportovci a obyvatelé Pustkovce se konečně dočkali. Po letech příprav začíná rekonstrukce sportovní haly ze 70 let. Klíčové bylo získání dotace 30 milionů korun od Národní sportovní agentury. 

Rudolf Kondula (PPŽ), starosta Pustkovce: "Podali jsme žádost už druhou minuty od otevření výzvy a ještě 7 minut před tím jsem teprve podepisoval smlouvu." 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy. "Kromě tohoto projektu bylo podpořeno ještě kolbiště Jezdeckého klubu Baník a sportovní hala na Dubině." 

Sportovní hala sloužila Sokolům, sportovcům a také dětem Základní školy Josefa Valčíka.  Jenže Sokoli halu nechali natolik zchátrat, že už přestala vyhovovat hygienickým normám. Škola ji přestala využívat, na drahý provoz neměli ani Sokoli a darovali ji proto městu. Přesto hala dalších 7 let chátrala. Bývalé vedení města opravu prý totiž podmínilo souhlasem s výstavbou tramvajové trati.

Aleš Boháč, náměstek primátora: "Myslím, že by se naši předchůdci měli opravdu zamyslet, zda vydírání starostů a braní si lidi a jejich dětí za rukojmí s citací "Dokud nepovolíte tramvajovou trasu, neopravíme vám školu," je opravdu nemístné."  

Zateplena bude střecha i fasáda, což sníží energetickou náročnost haly až o 50. Celkové Náklady přesahují 45 milionů korun. Po rekonstrukci se do ní vrátí školáci a odpoledne ji budou využívat sportovní kluby a spolky. 

---

NJ Gemma nabídla deváťákům třicet středních škol a učilišť

Už třicet let pomáhá deváťáků s výběrem střední školy nebo učiliště přehlídka Gemma konaná v Novém Jičíně. Do letošního ročníku vstoupil i Moravskoslezský kraj s prezentací kampaně Řemeslo má respekt.

Tři desítky středních škol a učilišť prezentovaly své vzdělávací programy na 30. ročníku přehlídky Gemma v Novém Jičíně. Ta je možností pro žáky devátých tříd setkat se s jejich zástupci, včetně studentů, na jednom místě a doptat se na jakékoliv informace.

Ilona Fiurášková, pořadatel, KVIC Nový Jičín: “I v době, kdy je všechno dostupné na internetu a dalších médiích, tak ta Gemma umožňuje osobní setkání tváří v tvář. A to, jak pedagogů středních škol, tak i těch vrstevníků žáků devátých tříd, a to setkání s těmi vrstevníky je pro ně zdrojem takové důvěry v ty informace, které k té škole dostávají.”

Na jubilejní Gemmu přijalo pozvání všech 13 středních škol a učilišť bývalého okresu Nový Jičín. Dále tu byly i některé školy z dalších míst Moravskoslezského kraje a z přilehlých oblastí Olomoucka a Zlínska, které nabízí jiné obory vzdělávání.

anketa: žáci základních škol

“Zaujala mě umělecká škola v Ostravě a uvidím, ještě se jedu podívat na jednu školu, tak uvidím, kam půjdu.”

“Zemědělství mě zaujalo a třeba zedník.”

“Ještě školy vybírám, ale zaujala mě třeba zemědělka nebo stavebnictví.”

Konání Gemmy využil i Moravskoslezský kraj, který zde představí svou kampaň Řemeslo má respekt.

Magdaléna Ševčíková, odbor školství, mládeže a sportu, MS kraj: “My se snažíme motivovat žáky, aby šli právě na ty obory, které jsou i dobře placené, dokážou si dobře vydělat, a jsou motivováni i motivačními a prospěchovými stipendii v těchto oborech.”

Těchto podporovaných profesí je deset, patří mezi ně třeba klempíř, tesař, kominík, pekař nebo ošetřovatel.

---

ČD POSÍLÍ O PRODLOUŽENÉM VÍKENDU SPOJE

České dráhy posílí v souvislosti se svátkem 28. října a navazujícími podzimními prázdninami, které letos vycházejí na 29. a 30. října, vlakové spoje. Posilové vozy, které navýší kapacitu vlaků v nejžádanějších směrech, budou zařazené ve vlacích před začátkem prodlouženého víkendu.

MASKOT OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE MÁ JMÉNO

Rysí maskot Olympiády dětí a mládeže 2025 v Moravskoslezském kraji dostal jméno Borys. Porota jej vybrala z téměř padesátky návrhů. Jméno rysovi vymyslel žák ZŠ T. G. Masaryka Opava Čeněk Tichý. Jméno pro maskota žáci hledali v rámci bonusové etapy doprovodného programu pro základní a střední školy z Moravskoslezského kraje. Celkem se jich zapojilo 48.

---

Lidé na benefičním koncertě podpořili paliativní péči

Evangelický kostel v Havířově-Bludovicích se stal již tradičním místem, kde nemocnice pořádá benefiční koncerty. Tentokrát si mohli návštěvníci poslechnout písně od Martina Maxy. Výtěžek bude věnován na podporu paliativní péče, konkrétně na muzikoterapii.

Všichni tito lidé, kteří navštívili charitativní koncert v evangelickém kostele v Havířově, mají něco společného. Chtějí pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují. V pořadí osmý benefiční koncert nemocnice uspořádala na podporu paliativní péče.

David Starostka, primář Nemocnice Havířov: "Výrazně jsme se posunuli v kvalitě této péče, kterou věnujeme pacientům s nevyléčitelným onemocněním, kteří jsou často na konci své životní cesty. Péče o takové pacienty je strašně důležitá. Je velmi komplexní a kromě zdravotní péče zahrnuje také péči sociální, ošetřovatelskou, péči spirituální. A letos věnujeme stejně jako v minulém roce výtěžek na vzdělávání v paliativní péči a letos také na zavedení nové léčebné metody, kterou je muzikoterapie.”

Charitativně podpořil nemocnici i zpěvák Martin Maxa.

Martin Maxa, zpěvák: "Jednak jsem rád, že ta moderní medicína se už ubírá tímto směrem, jako je paliativní péče. Ta psychika těch lidí dostává hodně zabrat a taková ta všeobecná péče, aby tu skutečnost, která je opravdu příšerná, aby ji dokázali nějakým způsobem strávit, je velice potřebná. My jsme si tím nedávno prošli také, protože naše houslistka, která tady bohužel nemůže být s námi, nedávno vybojovala jeden boj s rakovinou, ale teď se jí situace zase zhoršila. Takže je v nemocnici a nemohla s námi hrát. A abych nezapomněl naše houslistka se jmenuje Jolanka Szajewska.”

anketa: “Kdo má zájem, podpoří to. Jsme staří lidé a třeba budeme potřebovat paliativní péči, co my víme.”

anketa: “Snacha Janička dělá v nemocnici, tak musíme podporovat zdravotnictví.”

anketa: “Za dva měsíce jedeme podpořit Blues Alive do Šumperka. Doufám, že také z těch peněz taky něco dají těm vytopeným, zaplaveným.”

Na paliativní péči se podařilo vybrat 35 tisíc korun. Muzikoterapie pro onkologicky nemocné pacienty bude zahájena v listopadu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. října 2024, 17:00

Ministři jednali se zástupci povodní zasažených obcí MSK

Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany povodněmi zasažených obcí. O tom všem jednali ministři práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy se starosty a zástupci měst a obcí Moravskoslezského kraje.

V Moravskoslezském kraji povodeň zasáhla 277 obcí a 7 měst, z toho 35 obcí je poničených fatálně. Ze setkání s ministry v Krnově vyplynula řada podnětů, na čem pracovat do budoucna. Zásadní byla komunikace a rychlost pomoci.

Kateřina Foldynová (nez.), zastupitelka, Dívčí Hrad: „Pro nás je důležité, aby ty peníze přišly dříve a my je potom účtovali.“

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Infrastruktura, veřejné osvětlení, most, je toho spoustu.“

Tomáš Hradil, starosta Krnova: „Já bych v obecné rovině byl hrozně rád, aby jednání neskončilo jen tím, že jsme jednali. Aby to mělo konkrétní výstupy.“

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: „Základní požadavek je samozřejmě úhrada povodňových škod.“

Salome Sýkorová, (nez.) starostka Zátoru: „My máme zničené úplně všechno. Přímá finanční pomoc by byla nejlepší.“

Ministři slíbili několik podpůrných programů. Pomoc zamíří nejen samosprávám, ale i domácnostem a firmám. Některé už byly spuštěny.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: „Zabezpečit svoz odpadu, úklid povodňových škod a těch trosek, tohle běží, pak jsme uvolnili dvě miliardy na to, aby tam, kde majiteli vodovodů a kanalizací jsou samosprávy, obce nebo svazky obcí, aby mohly investovat do těch oprav, současně jsme uvolnili peníze pro každou postiženou domácnost v průměru 40 tisíc.“

Petr Hladík (KDU - ČSL), ministr životního prostředí: „Národní rozvojová banka z prostředků operačního programu spravedlivé transformace, tak vypíše na začátku listopadu pomoc podnikatelům, a to malým, středním podnikům výhodný úvěr na 15 let za 0.“

Zaplaveným městům a obcím byly odpuštěny i poplatky za ukládání odpadu a další 2,5 miliardy vláda uvolnila na posílení dávky pomoci v hmotné nouzi.

---

Ostrava připravuje vánoční kluziště na nám. E. Beneše

I když venku ještě krásně svítí sluníčko, Ostrava už se chystá na Vánoce. Stejně jako v minulých letech bude jedním z hlavních lákadel v centru města vánoční kluziště.

Ostravské Vánoce se v průběhu let staly velmi oblíbenou akcí a každým rokem přibývají nejrůznější novinky a vylepšení. Stálicí ale zůstává kluziště na náměstí Eduarda Beneše v centru města, které je tradičně velmi navštěvované. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Každoročně v rámci vánočních trhů a vánočního programu v Ostravě vznikne na tradičním místě vánoční kluziště. je to už 15. ročník. Kluziště se těší veliké oblibě. Loni tuto atrakci navštívilo přibližně 25 tisíc lidí. Očekáváme, že bude v provozu 40 dní." 

Letos společnost SAREZA, která technologii vlastní a každoročně provozuje, plánuje instalaci osvětleného ledového kluziště o velikosti 30 x 15 metrů, včetně vánoční výzdoby a doprovodného programu. 

Pavlína Merendová, organizátorka Ostravských Vánoc: "I letos bude vánoční kluziště tzv. klubovou scéno Ostravských Vánoc v centru města. Měla by zde tradičně proběhnout mikulášská nadílka a také prezentace sportovních klubů."

Zastupitelé města schválili dotaci ve výši přesahující tři miliony korun, která pomohou hradit náklady energie, technologií, vybavení a zařízení pro kluziště. 

---

OBNOVA PROVOZU NA TRATI BRUNTÁL-KRNOV

Železniční trať mezi Bruntálem a Krnovem, kterou v září poškodily povodně, by měla být znovu zprovozněna 26. listopadu. Do konce roku by pak měly být opět v provozu také tratě směřující z Krnova do Opavy a do Třemešné. Ještě tento týden by se měla otevřít silnice I/45 z Krnova směrem do Nových Heřminov.

---

Rekonstrukce sportovní haly vyjde na 45 milionů kč

V Ostravě-Pustkovci začne po letech příprav rekonstrukce sportovní haly. Objekt je v tak špatném stavu, že už do něj několik let nemohou chodit děti z přilehlé základní školy a energetická náročnost je extrémně vysoká. O náklady na opravu se dělí město a Národní sportovní agentura.

Děti ze Základní školy Josefa Valčíka ale i sportovci a obyvatelé Pustkovce se konečně dočkali. Po letech příprav začíná rekonstrukce sportovní haly ze 70 let. Klíčové bylo získání dotace 30 milionů korun od Národní sportovní agentury. 

Rudolf Kondula (PPŽ), starosta Pustkovce: "Podali jsme žádost už druhou minuty od otevření výzvy a ještě 7 minut před tím jsem teprve podepisoval smlouvu." 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy. "Kromě tohoto projektu bylo podpořeno ještě kolbiště Jezdeckého klubu Baník a sportovní hala na Dubině." 

Sportovní hala sloužila Sokolům, sportovcům a také dětem Základní školy Josefa Valčíka.  Jenže Sokoli halu nechali natolik zchátrat, že už přestala vyhovovat hygienickým normám. Škola ji přestala využívat, na drahý provoz neměli ani Sokoli a darovali ji proto městu. Přesto hala dalších 7 let chátrala. Bývalé vedení města opravu prý totiž podmínilo souhlasem s výstavbou tramvajové trati.

Aleš Boháč, náměstek primátora: "Myslím, že by se naši předchůdci měli opravdu zamyslet, zda vydírání starostů a braní si lidi a jejich dětí za rukojmí s citací "Dokud nepovolíte tramvajovou trasu, neopravíme vám školu," je opravdu nemístné."  

Zateplena bude střecha i fasáda, což sníží energetickou náročnost haly až o 50. Celkové Náklady přesahují 45 milionů korun. Po rekonstrukci se do ní vrátí školáci a odpoledne ji budou využívat sportovní kluby a spolky. 

---

NJ Gemma nabídla deváťákům třicet středních škol a učilišť

Už třicet let pomáhá deváťáků s výběrem střední školy nebo učiliště přehlídka Gemma konaná v Novém Jičíně. Do letošního ročníku vstoupil i Moravskoslezský kraj s prezentací kampaně Řemeslo má respekt.

Tři desítky středních škol a učilišť prezentovaly své vzdělávací programy na 30. ročníku přehlídky Gemma v Novém Jičíně. Ta je možností pro žáky devátých tříd setkat se s jejich zástupci, včetně studentů, na jednom místě a doptat se na jakékoliv informace.

Ilona Fiurášková, pořadatel, KVIC Nový Jičín: “I v době, kdy je všechno dostupné na internetu a dalších médiích, tak ta Gemma umožňuje osobní setkání tváří v tvář. A to, jak pedagogů středních škol, tak i těch vrstevníků žáků devátých tříd, a to setkání s těmi vrstevníky je pro ně zdrojem takové důvěry v ty informace, které k té škole dostávají.”

Na jubilejní Gemmu přijalo pozvání všech 13 středních škol a učilišť bývalého okresu Nový Jičín. Dále tu byly i některé školy z dalších míst Moravskoslezského kraje a z přilehlých oblastí Olomoucka a Zlínska, které nabízí jiné obory vzdělávání.

anketa: žáci základních škol

“Zaujala mě umělecká škola v Ostravě a uvidím, ještě se jedu podívat na jednu školu, tak uvidím, kam půjdu.”

“Zemědělství mě zaujalo a třeba zedník.”

“Ještě školy vybírám, ale zaujala mě třeba zemědělka nebo stavebnictví.”

Konání Gemmy využil i Moravskoslezský kraj, který zde představí svou kampaň Řemeslo má respekt.

Magdaléna Ševčíková, odbor školství, mládeže a sportu, MS kraj: “My se snažíme motivovat žáky, aby šli právě na ty obory, které jsou i dobře placené, dokážou si dobře vydělat, a jsou motivováni i motivačními a prospěchovými stipendii v těchto oborech.”

Těchto podporovaných profesí je deset, patří mezi ně třeba klempíř, tesař, kominík, pekař nebo ošetřovatel.

---

ČD POSÍLÍ O PRODLOUŽENÉM VÍKENDU SPOJE

České dráhy posílí v souvislosti se svátkem 28. října a navazujícími podzimními prázdninami, které letos vycházejí na 29. a 30. října, vlakové spoje. Posilové vozy, které navýší kapacitu vlaků v nejžádanějších směrech, budou zařazené ve vlacích před začátkem prodlouženého víkendu.

MASKOT OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE MÁ JMÉNO

Rysí maskot Olympiády dětí a mládeže 2025 v Moravskoslezském kraji dostal jméno Borys. Porota jej vybrala z téměř padesátky návrhů. Jméno rysovi vymyslel žák ZŠ T. G. Masaryka Opava Čeněk Tichý. Jméno pro maskota žáci hledali v rámci bonusové etapy doprovodného programu pro základní a střední školy z Moravskoslezského kraje. Celkem se jich zapojilo 48.

---

Lidé na benefičním koncertě podpořili paliativní péči

Evangelický kostel v Havířově-Bludovicích se stal již tradičním místem, kde nemocnice pořádá benefiční koncerty. Tentokrát si mohli návštěvníci poslechnout písně od Martina Maxy. Výtěžek bude věnován na podporu paliativní péče, konkrétně na muzikoterapii.

Všichni tito lidé, kteří navštívili charitativní koncert v evangelickém kostele v Havířově, mají něco společného. Chtějí pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují. V pořadí osmý benefiční koncert nemocnice uspořádala na podporu paliativní péče.

David Starostka, primář Nemocnice Havířov: "Výrazně jsme se posunuli v kvalitě této péče, kterou věnujeme pacientům s nevyléčitelným onemocněním, kteří jsou často na konci své životní cesty. Péče o takové pacienty je strašně důležitá. Je velmi komplexní a kromě zdravotní péče zahrnuje také péči sociální, ošetřovatelskou, péči spirituální. A letos věnujeme stejně jako v minulém roce výtěžek na vzdělávání v paliativní péči a letos také na zavedení nové léčebné metody, kterou je muzikoterapie.”

Charitativně podpořil nemocnici i zpěvák Martin Maxa.

Martin Maxa, zpěvák: "Jednak jsem rád, že ta moderní medicína se už ubírá tímto směrem, jako je paliativní péče. Ta psychika těch lidí dostává hodně zabrat a taková ta všeobecná péče, aby tu skutečnost, která je opravdu příšerná, aby ji dokázali nějakým způsobem strávit, je velice potřebná. My jsme si tím nedávno prošli také, protože naše houslistka, která tady bohužel nemůže být s námi, nedávno vybojovala jeden boj s rakovinou, ale teď se jí situace zase zhoršila. Takže je v nemocnici a nemohla s námi hrát. A abych nezapomněl naše houslistka se jmenuje Jolanka Szajewska.”

anketa: “Kdo má zájem, podpoří to. Jsme staří lidé a třeba budeme potřebovat paliativní péči, co my víme.”

anketa: “Snacha Janička dělá v nemocnici, tak musíme podporovat zdravotnictví.”

anketa: “Za dva měsíce jedeme podpořit Blues Alive do Šumperka. Doufám, že také z těch peněz taky něco dají těm vytopeným, zaplaveným.”

Na paliativní péči se podařilo vybrat 35 tisíc korun. Muzikoterapie pro onkologicky nemocné pacienty bude zahájena v listopadu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-10-2024-17-00