Obětí požárů v MS kraji výrazně ubylo
I když požárů v Moravskoslezském kraji loni přibylo, obětí je mnohem méně. Nejčastější událostí, ke které si občané volají hasiče, je technická pomoc, což je často například spadaný strom po silném větru nebo bouřce.
V loňském roce hasiči zasahovali témě 25 tisíc událostí, ze kterých byly více než 2/3 emergentní. Dobrou zprávou je, že došlo k navýšení počtu hasičů o 39, takže je nyní v celém regionu k dispozici 840 mužů.
Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Zásadně se na celkovém počtu mimořádných událostí v kraji dlouhodobě podílejí technické pomoci (loni 9 688, předloni 9 215). Tyto počty mj. ovlivňuje počet výjezdů ke spadlým a nebezpečným stromům. Loni a v roce 2021 jich bylo téměř 1 800, v roce 2020 téměř 2 700."
Hasiči loni likvidovali celkem 20180 požárů, což je o asi 400 více, než o rok dříve. Zahynulo při nich 9 osob tedy o polovinu méně, než v roce 2021.
Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v Moravskoslezském kraji v roce 2022 byla nedbalostní jednání a technické závady např. elektrospotřebičů a nebo vozidel."
Největší škodu 18 milionů korun plameny loni napáchaly v kalírně v průmyslovém areálu v Kopřivnici, kde hasiči uchránili hodnoty za 100 milionů. 8 milionů byla škoda při požáru administrativní budovy ve Studénce.
---
Opava snižuje četnost svozu odpadu
Opava chce ušetřit za svoz komunálního odpadu. Proto se v některých lokalitách budou popelnice vyvážet namísto 2x týdně pouze jedenkrát. Tato změna by měla přinést dvou milionovou úsporu v rozpočtu.
Zatímco některá města kvůli zvyšujícím se cenám elektřiny i pohonných hmot přistoupila ke zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu, Opava jde jiným směrem. Od konce ledna se nebudou popelnice vyvážet 2x týdně, ale pouze jednou. Změna se bude týkat lokalit s rodinou zástavbou i bytovými domy, včetně městských částí.
Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Tím, že dojde ke snížení četnosti, tak bychom měli ušetřit kolem 2 mil. korun. A myslím, že v současné době je každá koruna ušetřená je dobrá.“
Náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu šplhají k 70 milionům korun. Nicméně občané to nepocítí. Jejich poplatek bude stále stejný: 660 korun za dospělou osobu a rok, děti od tří let platí polovinu. Přitom reálné náklady jsou na jednu osobu 1400 korun. Rozdíl, tedy 60% částky, dorovnává město. Prozatím o navýšení poplatku neuvažuje.
Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Zatím opravdu neuvažujeme o zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Ale závisí to na tom, jak lidé přistoupí ke třídění odpadu.“
Právě důsledné třídění surovin je totiž klíčem ke snížení nákladů. Čím více odpadu se vyváží na skládku, tím více za něj město platí. A naopak. Opavané mohou třídit plast, papír sklo. Využít mohou také kontejnery pro odkládání bio odpadu, oděvů či elektroodpadu.
Od loňského jara třídí 1700 domácností na sídlišti u Olomoucké ulice odpad z kuchyně, tedy zbytky jídla. Týdně tak vyseparují asi 1,5 tuny gastro odpadu.
Jiří Vaníček, ved. odd. životního prostředí, Magistrát Opava: „Tento projekt bychom chtěli rozšířit. Budeme soutěžit dodavatele na nové období od 1.4. 2023 dál. Chtěli bychom toto třídění rozšířit o sídliště v Kateřinkách a sídliště v Kylešovicích. Tady počítáme s dalšími 85 – 90 stání pro 120 litrové gastro nádoby.“
Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné snižovat nejen kvůli úspoře finanční, ale také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných surovin. To , které má přijít v roce 2030.
---
V Bohumíně otevřou novou stomatologickou kliniku. S předstihem spustí Bohumínská městská nemocnice od 30. ledna elektronický formulář pro zájemce o registraci. Chce tak předejít tomu, aby se bezprostředně po zprovoznění ordinace tvořily kvůli obrovskému zájmu lidí několikadenní fronty. První pacienti by se mohli dočkat vstupní prohlídky letos v březnu.
MS Beskydy loni navštívilo zhruba 316 tisíc návštěvníků, kteří se na místě také ubytovali. Je to o pět a půl procenta nárůst proti předkovidovému roku 2019.
---
Nemocnice v Havířově zahájí rekonstrukci rehabilitace
Na konci ledna zahájí havířovská nemocnice rozsáhlou rekonstrukci rehabilitace. Pacienti však nemusí mít obavy, protože budou všechny procedury zachovány v náhradních prostorách nemocnice.
Rehabilitace, která se nachází v suterénu havířovské nemocnice, je posledním původním komplexem. Přístrojová technika je sice na vysoké úrovni, prostory jsou ale zhruba 50 let staré. Nyní ambulantní rehabilitace projde rekonstrukcí.
Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Jelikož to bude velká rekonstrukce, tak ji rozdělíme na jednotlivé etapy. Zahájíme rekonstrukci části tělocvičen, elektroléčbou, magnetoterapií a součástí bude třeba výměna tady toho dlouho nefunkčního bazénu, na který se budou pacienti těšit nejvíc.”
Práce začnou už na konci ledna. Jelikož se jedná o velký zásah, budou jednotlivé procedury postupně přestěhovány do jiných prostor v rámci nemocnice.
Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “To znamená veškeré elektroinstalace, vodařské záležitosti. Stavebně se vybourají všechny příčky, postaví se znovu. Budou prostory osazeny podhledy, novými světly."
Zdenka Kališíková, fyzioterapeutka: "Předtím jsem pracovala v lázních v Karviné v Dárkově. Takže můžu srovnat prostředí, tam to bylo modernější."
anketa: "Je to vlastně od začátku postavení nemocnice, a to už v dnešní době nevyhovuje. Už by to chtělo rekonstrukci.”
Rekonstrukce bude trvat necelý rok a bude stát zhruba 60 milionů korun. Značnou část nákladů pokryje zřizovatel, tedy MSK.
---
Žáci ZŠ soutěžili o čokoládovou vařečku
Na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce proběhla už tradiční kuchařská soutěž O čokoládovou vařečku. Jde o jedinou soutěž podobného typu v Moravskoslezském kraji pro žáky základních škol, kteří mají zájem o gastronomii a chtějí se ji dále věnovat.
Žáci 7. – 9. tříd z deseti ostravských základních škol se utkali O čokoládovou vařečku. Za úkol měli v časovém limitu připravit 4 porce teplého pokrmu s přílohou na téma Rostlina místo masa, zdraví, síla, krása.
Hana Schwarzová, učitelka SŠSS: “Je tady velké nadšení a jak můžete vidět hotová soutěžní jídla, děti se vrací k tradičním surovinám, regionálním surovinám a vlastně ty staré pokrmy oživují do moderní podoby.”
Anketa: soutěžící žáci ZŠ: “Zeleninovou pánev Takže si budeme smažit tofu a zeleninu. Nějak to snad dozdobíme pěkně.”
“Já jsem si vybral těstoviny s rajčaty a olivami. Recept jsem našel na internetu a líbilo se mi to.”
Žáci to neměli vůbec jednoduché. Poté, co dostali spotřební koš se všemi surovinami, měli 25 minut na přípravu Poté dalších 25 minut vařili před publikem a porotou.
Michaela Remešová, KHS: “Musím říct, že děti jsou úžasné, daří se jim, příprava probíhá celkem hladce. Zatím se nám nestalo, aby někdo extrémně nedodržel časový limit. Všichni jsou dobří.”
Sladkou čokoládovou vařečku si nakonec odnesl Vilém Vymazal z porubské ZŠ I. Sekaniny který připravil rizoto s lesními houbami.
---
Strážníci a policisté se zaměřili na konzumaci alkoholu na Stodolní ulici. Výsledkem bylo 14 mladistvých osob pod vlivem alkoholu. Hranici jednoho promile alkoholu překročili dvě sedmnáctileté dívky, přičemž jedna nafoukala 1,17 promile a druhá dokonce přes 2 promile alkoholu a skončila v nemocnici. Zkontrolováno bylo celkem devatenáct barů a podniků.
Mezi první mláďata v Zoologické zahradě patří v letošním roce už tradičně mláďata nejmenšího plemene domácího skotu dahome. Letos bylo první ze dvou telat v pořadí druhým narozeným mládětem v zoo. Přišlo na svět 8. ledna. Stáj, kde krávy porodily, byla nějakou dobu uzavřena, aby matky měly pár dní klidu.
---
Výstava Zachraň jídlo: fakta i zábava
Pozoruhodná výstava s názvem Zachraň jídlo je nyní k vidění v Obecním domě v Opavě upozorňuje na plýtvání potravinami a také na to, jakou cestu musí urazit, než se dostanou na náš stůl. Zatímco děti se budou bavit u interaktivních exponátů, rodiče se dozví spoustu zajímavých faktů.
Výstava vznikla ve spolupráci s neziskovou organizací Zachraň jídlo, která se zabývá plýtváním. Interaktivní formou předkládá informace to tom, jak to s vyhazováním jídla je. Možná vás překvapí, že potraviny tvoří až polovinu odpadu z domácností, že třetinu jídel hosté v restauracích nedojí.
Ondřej Horák, autor konceptu: „Výstava Zachraň jídlo vznikla s myšlenkou, jak přemýšlet o jídle v každodenním životě. O tom, že nás jídlo a suroviny každodenně obklopují. Ale že si často neuvědomujeme, jaká je jejich hodnota.“
Zobrazeno je tady nejen úsilí, se kterým je nutné pěstovat ovoce a zeleninu či chovat zvířata, ale následně také cesta, kterou musí urazit, než se z nich stanou produkty, které si můžeme koupit v obchodě.
Ondřej Horák, autor konceptu: „Máme tady mapu, na které ukazujeme, kolik tisíc kilometrů musí potraviny urazit, aby se k nám dostaly ze vzdálených destinací.“
Dá se říci, že rekordmanem je v tomto směru rýže, která do Česka putuje víc jak 20 000 kilometrů.A třeba oblíbené banány urazí z Ameriky víc jak 14 000 kilometrů.
Tato dráha, na kterou se vydávají jezdící rohlíky nebo zabalená vajíčka ukazuje cestu místních surovin do supermarketu.
Zajímavé pojetí faktů láká ke hře nejen děti, ale i dospělé.
Ondřej Horák, autor konceptu: „Záměrem je oslavit všechny sociální skupiny, ale my jsme mysleli především na děti.
Průvodkyní jim je prodavačka Anna, která pracuje v supermarktetu. Tady si mohou svůj nákup nakreslit na pokladní pás, podle receptu uvařit jídlo, které mohou také na plotně pořádně zamíchat.
Tento interaktivní projekt připravilo hned hned několik výtvarníků. Přestože výstava přináší mnoho nepopulárních faktů, podává je zábavně a snaží se návštěvníky přimět k tomu, aby o jídle více přemýšleli.
návštěvník výstavy: „Máme zbytků poměrně málo. /Snaža když už něco zbude, tak máme slepičky, tak se s nimi podělíme.“
návštěvník výstavy: „Pokud se stane, že něco nedojíme, tak to dáme do mrazáku.“
Interaktivní výstava je součástí projektu Neplýtvej jídlem, Opavo!, který je financovaný z rozpočtu města a Moravskoslezského kraje. Projekt v následujících měsících doplní animační programy pro děti i dospělé, přednášky nebo workshopy.